ԱՄՆ դեսպանը ողջունել է ՀՀ վարչապետի հակակոռուպցիոն ջանքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն այսօր ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպման ժամանակ ողջունել է կառավարության ջանքերը կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղությամբ:
«Ես ջերմորեն ողջունում եմ  կոռուպցիայի դեմ պայքարին եւ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ուղղված Ձեր ջանքերը, որոնք հանգեցրել են Հայաստանի նկատմամբ ամերիկյան ընկերությունների ու ներդրողների հետաքրքրության մեծացմանը: Մենք շարունակում ենք դիտարկել ուղիներ, որոնցով կարող ենք աջակցել Ձեր ջանքերին եւ խորացնել երկկողմ առեւտուրն ու ներդրումները. մենք ջանում ենք գտնել դա անելու լավագույն ուղիները, այդ թվում՝ Հակակոռուպցիոն խորհրդին աջակցելու ամենաարդյունավետ ուղին», - ԱՄՆ դեսպանի խոսքերը մեջբերել է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ Հայաստանում գործող ամերիկյան ընկերություններից վերջին շրջանում շատ դրական ազդակներ է ստացել Պետական եկամուտների կոմիտեի գործունեության հետ կապված:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ինչպես նաեւ ՊԵԿ-ի գործունեությանը՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հաճելի է այս ոլորտներում կառավարության կողմից իրականացվող քայլերի մասին նման կարծիք լսել։
«Սակայն այս ուղղություններով դեռեւս շատ անելիքներ ունենք եւ բարեփոխումները կրելու են շարունակական բնույթ: Ունենք վճռականություն՝ գործարար միջավայրը բարելավելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու հարցերում, քանի որ դա անհրաժեշտություն է տնտեսության զարգացման համար», - ընդգծել է վարչապետը:

Посол США приветствовал антикоррупционные усилия премьера - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посол США Ричард Миллс на сегодняшней встрече с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном приветствовал усилия правительства по борьбе с коррупцией и улучшению бизнес-среды.
«Я горячо приветствую Ваши усилия, направленные на борьбу с коррупцией и улучшение бизнес-среды, которые привели к росту интереса американских компаний и инвесторов к Армении. Мы продолжаем рассматривать пути, которыми сможем помочь Вашим усилиям и углубить двустороннюю торговлю и инвестиции», - эти слова посла США цитирует пресс-служба правительства Армении.
Ричард Миллс отметил, что в последнее время получил от действующих в Армении американских компаний «очень положительные импульсы, связанные с деятельностью Комитета государственных доходов (КГД)».
Говоря о борьбе с коррупцией, а также деятельности КГД, Карен Карапетян отметил, что приятно слышать подобное мнение о реализуемых правительством мерах.
«Однако нам многое нам еще предстоит сделать в этих направлениях, и реформы будут носить продолжительный характер. Мы полны решимости в вопросах улучшения бизнес-среды и борьбы с коррупцией, поскольку это необходимо для развития экономики», - подчеркнул премьер-министр.