ԵԱՀԿ-ն կոչ է արել Անկարային ազատ արձակել բանտարկված լրագրողներին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով նորանշանակ ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը կոչ է արել Թուրքիային ազատ արձակել ձերբակալված լրագրողներին եւ ապահովել երկրում մամուլի ազատությունը:
«Ես ուշադրությամբ հետեւելու եմ «Ջումհուրիյեթ» պարբերականի լրագրողների, խմբագիրների եւ տնօրենների խորհրդի 17 ներկայացուցիչների նկատմամբ այսօր առավոտյան Ստամբուլում սկսված դատավարություններին: Լրագրությունը հիմնարար դեր է կատարում ժողովրդավարության զարգացման գործում: Ուստի ես կոչ եմ անում Թուրքիային վերացնել բոլոր մեղադրանքները, ազատ արձակել իրենց գործունեության համար ձերբակալված բոլոր լրագրողներին եւ անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկել՝ պաշտպանելու երկրում մամուլի ազատությունը»,- հայտարարել է ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը:
Հարլեմ Դեզիրն ընդգծել է, որ լիովին գիտակցում է ահաբեկչության դեմ պայքարի եւ ազգային անվտանգության պաշտպանության մարտահրավերը, սակայն դա պետք է արվի՝ հարգելով հիմնարար ազատությունները, այդ թվում՝ արտահայտվելու ազատությունը:
«Արտահայտվելու ազատությունը եւ ապահովությունը պետք է լինեն ձեռք-ձեռքի՝ որպես ուժեղ եւ կայուն հասարակության կառուցման եւ պահպանման միակ արդյունավետ եղանակ: Բաց եւ ընդունելի ազատ մամուլը եւս ապահովում է հարթակ տարբեր խնդիրների քննարկման համար, այդ թվում՝ կապված խաղաղ որոշումների հետ»,- նշել է ԵԱՀԿ պաշտոնյան:
Հարլեմ Դեզիրը նաեւ իր մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայում խոսքի ազատության իրադրության հետ կապված, որը վերաբերում է ոչ միայն լրագրողներին, այլեւ սոցցանցերի օգտատերերին, իրավապաշտպաններին եւ գիտնականներին:
«Ես կոչ եմ անում Թուրքիայի իշխանություններին ձեռնարկել հանգամանալից քաղաքականություն եւ իրավական բարեփոխումներ՝ խոսքի ազատությունը եւ լրատվամիջոցների ազատությունը պաշտպանելու նպատակով: ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է օգնել Թուրքիային այս կարեւոր գործընթացն իրականացնելու հարցում»,- ասել է ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը:

OSCE calls on Ankara to free imprisoned journalists
Yerevan /Mediamax/. Newly appointed OSCE Representative on Freedom of the Media Harlem Désir called on Turkey to release imprisoned journalists and improve media freedom in the country.
“I will closely follow the proceedings that started this morning in Istanbul against 17 prominent journalists, editors and board members of Cumhuriyet. Journalism plays an essential role in advancing democracy. I therefore call on Turkey to drop the charges, release all journalists imprisoned for their work, and initiate much needed policy reforms to protect media freedom in the country,” the OSCE Representative stated.
Harlem Désir stressed he fully understands the challenge of fighting terrorism and protecting national security but insisted it must be done with full respect for fundamental freedoms, including freedom of expression.
“Freedom of expression and security must go hand in hand as the only effective means of building and sustaining a strong and democratic society. An open and accessible free media also provides the space for debate on difficult issues, including identifying peaceful solution,” the OSCE official remarked.
Harlem Désir also expressed his concern about the state of freedom of expression in Turkey, affecting not only journalists but also social media users, human rights defenders, and academics.
“I reach out to the authorities [of Turkey] to engage in thorough policy and legal reforms to protect free expression and media freedom. My Office stands ready to assist Turkey in this very important process,” the OSCE Representative said.