Հայաստանը ողջունել է Եղեռնի ճանաչումը Չեխիայի կողմից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը։
«Չեխիայի պատգամավորների պալատի բանաձեւը՝ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունների հետ միասին, հանդիսանում են Չեխիայի Հանրապետության արժեքավոր ներդրումը ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում»,- ասված է ԱԳ նախարարի հայտարարությունում:
Ապրիլի 25-ի երեկոյան Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող 414 բանաձեւը։ Քվեարկությանը մասնակցել էր 107 պատգամավոր, որից 104-ը կողմ էին քվեարկել, 3-ը՝ ձեռնպահ։
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանն ավելի վաղ հանդես էր եկել հայ համայնքին ուղղված ցավակցական ուղերձով, որն առաջինն էր համայնքի պատմության մեջ:
«Համաձայն եմ, որ պատմությունը չպետք է մեկնաբանեն քաղաքական գործիչները, քանի որ նրանց ձեռքում պատմությունը հաճախ դառնում է իրենց քաղաքական շահերին ծառայող գործիք, եւ անցյալի ըմբռնումը կամ մեկնաբանումը պետք է կատարեն հիմնականում պատմաբանները: Միեւնույն ժամանակ, կարծում եմ, որ չի կարելի չհիշել այն իրադարձությունները, որոնք ոչ միայն խլեցին 1.5 միլիոն անմեղ մարդկանց կյանքը, այլեւ պատմության ողբերգական շրջան են ներկայացնում հայ ժողովրդի եւ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար»,- ասված էր Միլոշ Զեմանի ուղերձում:

Yerevan/Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian stated today that Armenia welcomed the resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide and other crimes against humanity, adopted by the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic.
“The resolution by the Chamber of Deputies, together with statements by President Milos Zeman condemning the Armenian Genocide, only evidence the valuable contribution of the country in the fight against genocides and other crimes against humanity,” Armenian FM’s statement reads.
On April 25 the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic adopted the resolution 414 condemning the Armenian Genocide. 107 deputies took part in the voting; 104 voted for and 3 abstained.
President of Check Republic Milos Zeman sent a message of condolences to the Armenian community earlier, which was unprecedented in the history of the community.
“I agree that the history should not be interpreted by politicians, as they very often use it as a certain tool, which serves their own political interests, so only historians should comprehend and interprete history. At the same time, I am convinced that we should never forget the events that deprived 1,5 million innocent people of their lives, as well as became a tragic circle both for Armenians and the whole civilization,” Milos Zeman’s message reads.