Հայաստանը ողջունել է Եղեռնի ճանաչումը Չեխիայի կողմից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ Հայաստանը ողջունում է Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը։
«Չեխիայի պատգամավորների պալատի բանաձեւը՝ երկրի նախագահ Միլոշ Զեմանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունների հետ միասին, հանդիսանում են Չեխիայի Հանրապետության արժեքավոր ներդրումը ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման վեհ գործում»,- ասված է ԱԳ նախարարի հայտարարությունում:
Ապրիլի 25-ի երեկոյան Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող 414 բանաձեւը։ Քվեարկությանը մասնակցել էր 107 պատգամավոր, որից 104-ը կողմ էին քվեարկել, 3-ը՝ ձեռնպահ։
Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանն ավելի վաղ հանդես էր եկել հայ համայնքին ուղղված ցավակցական ուղերձով, որն առաջինն էր համայնքի պատմության մեջ:
«Համաձայն եմ, որ պատմությունը չպետք է մեկնաբանեն քաղաքական գործիչները, քանի որ նրանց ձեռքում պատմությունը հաճախ դառնում է իրենց քաղաքական շահերին ծառայող գործիք, եւ անցյալի ըմբռնումը կամ մեկնաբանումը պետք է կատարեն հիմնականում պատմաբանները: Միեւնույն ժամանակ, կարծում եմ, որ չի կարելի չհիշել այն իրադարձությունները, որոնք ոչ միայն խլեցին 1.5 միլիոն անմեղ մարդկանց կյանքը, այլեւ պատմության ողբերգական շրջան են ներկայացնում հայ ժողովրդի եւ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար»,- ասված էր Միլոշ Զեմանի ուղերձում:

Армения приветствует признание Геноцида Чехией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что Армения приветствует принятие палатой депутатов чешского парламента резолюции, в которой признается и осуждается Геноцид армян и другие преступления против человечества.
«Резолюция палаты депутатов Чехии наряду с осуждающими Геноцид армян заявлениями президента Чехии Милоша Земана является ценным вкладом Чешской Республики в благородное дело предотвращения геноцидов и преступлений против человечества», - говорится в заявлении главы МИД.
Вечером 25 апреля Палата депутатов парламента Чехии приняла 414-ю резолюцию, осуждающую Геноцид армян. В голосовании участвовали 107 депутатов: 104 проголосовали за резолюцию, трое – воздержались.
Президент Чехии Милош Земан ранее впервые в истории страны выступил с соболезнованиями, адресованными армянской общине.
«Я согласен, что историю не должны комментировать политические деятели, поскольку в их руках история часто становится инструментом, служащим их же политическим интересам, и объяснения или комментарии по поводу прошлого должны исходить в основном от историков. В то же время, думаю, нельзя забывать события, которые не только забрали жизни 1,5 млн невинных людей, но и представляют трагический период истории армянского народа и всего цивилизованного мира», - говорилось в послании Милоша Земана.