Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները՝ «օրինակելի մոդել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ ընդունելությունների տանը արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովը բացել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը։
Փետրվարի 22-ին բացելով ցուցահանդեսը, Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ «Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները երկկողմ համագործակցության օրինակելի մոդել են հանդիսանում, թերեւս ամենահաջողվածը եւ արդյունավետը հետխորհրդային տարածքում»:
«Հայաստանին եւ Ռուսաստանին միավորում են դաշնակցային փոխգործակցության հարաբերություններ: Անկարելի է դաշնակից լինել որեւէ ոլորտում, իսկ այլ բնագավառներում՝ ոչ: Հարաբերությունների այդ որակը դրսեւորվում է միջպետական համագործակցության ողջ ծավալով: Մեր երկկողմ հարաբերություններն առանձնանում են սերտ արտաքին քաղաքական համադրմամբ, ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությամբ, առեւտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտի ոլորտներում հաջող գործընկերությամբ», - ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Ministers Edward Nalbandian and Sergey Lavrov opened the exhibition, dedicated to the 25th anniversary of diplomatic relations between Armenia and Russia, at the Russian MFA Reception House.
While opening the exhibition on February 22, Edward Nalbandian said, “Armenia-Russia relations are an exemplary model of bilateral cooperation, probably the most successful anf productive in the post-Soviet area.”
“Armenia and Russia are united by allied relationship. It’s impossible to be allies in one sector and not in another. That kind of relations is active in the entire scope of interstate collaboration. Our bilateral relations are distinguished by close foreign policy ties, efficient military-political and military-technical cooperation, and successful partnership in economic, enegry and transport sectors,” said Foreign Minister of Armenia.