Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները՝ «օրինակելի մոդել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ ԱԳՆ ընդունելությունների տանը արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սերգեյ Լավրովը բացել են Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը։
Փետրվարի 22-ին բացելով ցուցահանդեսը, Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ «Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները երկկողմ համագործակցության օրինակելի մոդել են հանդիսանում, թերեւս ամենահաջողվածը եւ արդյունավետը հետխորհրդային տարածքում»:
«Հայաստանին եւ Ռուսաստանին միավորում են դաշնակցային փոխգործակցության հարաբերություններ: Անկարելի է դաշնակից լինել որեւէ ոլորտում, իսկ այլ բնագավառներում՝ ոչ: Հարաբերությունների այդ որակը դրսեւորվում է միջպետական համագործակցության ողջ ծավալով: Մեր երկկողմ հարաբերություններն առանձնանում են սերտ արտաքին քաղաքական համադրմամբ, ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությամբ, առեւտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտի ոլորտներում հաջող գործընկերությամբ», - ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը:

Налбандян считает армяно-российские отношения «образцовой моделью» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министры иностранных дел Армении и России Эдвард Налбандян и Сергей Лавров открыли в Доме приемов МИД России выставку, посвященную 25-летию установления дипломатических отношений между двумя странами.
Выступая 22 февраля на открытии выставки, Эдвард Налбанян сказал, что «армяно-российские отношения являются образцовой моделью двустороннего сотрудничества, и, вероятно, самой успешной на постсоветском пространстве».
«Армению и Россию объединяют отношения союзнического взаимодействия. Нельзя быть союзниками в одной сфере, а в другой – нет. Это качество отношений проявляется во всем объеме межгосударственного сотрудничества. Наши двусторонние отношения выделяются тесной внешнеполитической согласованностью, эффективным сотрудничеством в военно-политической и военно-технической сферах, успешным взаимодействием в торгово-экономической, энергетической и транспортной отраслях», - сказал глава МИД Армении.