Քննարկվել է ՀՀ-ԵԽ եռամյա գործողությունների ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ստրասբուրգում կազմակերպվել է միջոցառում՝ նվիրված Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2015-18 թթ. գործողությունների ծրագրի իրականացմանը։
ՀՀ ԱԳՆ-ում նշել են, որ հունվարի 16-ին կայացած միջոցառմանը հայկական կողմից մասնակցել է ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատայինի-Դրագոնին ամփոփել է նիստի արդյունքները։
Նիստին ներկայացվել են Հայաստան-ԵԽ գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ժողովրդական կառավարման ամրապնդմանը, ընտրական բարեփոխումներին, արդարադատության ապահովմանը, քրեակատարողական հիմնարկների բարեփոխումներին ուղղված ծրագրերի իրականացման ընթացքը եւ ձեռքբերումները։
Նիստի ընթացքում ուրվագծվել են ֆինանսավորման կարիք ունեցող առաջանային ծրագրերը, ընդգծվել է նաեւ Հայաստանի կողմից Գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացումը:
Նույն օրը Արփինե Հովհաննիսյանը հանդիպումներ է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի եւ ԵԽ մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատար Նիլ Մուիժնիկսի հետ:

Yerevan /Mediamax/. An event was organized in Strasburg, dedicated to the implementation of 2015-2018 Council of Europe Action Plan for Armenia.
Armenian Ministry of Foreign Affairs noted that Armenian Minister of Justice Arpine Hovhannisyan participated in the event, which took place on January 16.
Deputy Secretary General of the Council of Europe Gabriella Battaini-Dragoni summarized the results of the session.
Realization process and achievements of projects were introduced during the session, implemented within the frames of Council of Europe Action Plan for Armenia, aimed at protecting human rights, promoting democratic governance, providing electoral reforms, ensuring justice and penitentiary reforms.
Priority projects with lack of financing were outlined during the session, as well the effective implementation of the Action Plan by the Armenian side.
Arpine Hovhannisyan had a meeting on the same day with Secretary General of the Council of Europe Thorbjørn Jagland and Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muižnieks.