ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը Տավուշի միջադեպը «սադրանք» է անվանել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայկական Չինարի գյուղի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպը սադրանք է անվանել:
ՀԱՊԿ-ի կայքում տեղադրված է Նիկոլայ Բորդյուժայի մեկնաբանությունը, կապված հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի հետ:
«ՀԱՊԿ քարտուղարությունը առանձնահատուկ մտահոգությամբ ընկալեց Հայաստանի Չինարի գյուղի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի մասին տեղեկությունը: ՀԱՊԿ անդամ երկրի տարածքում կատարված այդ գործողությունները դիտարկում ենք որպես սադրիչ՝ հատկապես հաշվի առնելով այս տարվա ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղի ունեցած բավականին ծանր միջադեպը, որի ընթացքում կիրառվել էին ծանր զինատեսակներ եւ զրահատեխնիկա: Թվում էր, թե երկու կողմերի, ինչպես նաեւ մի շարք պետությունների ղեկավարների կողմից ձեռնարկված ջանքերի շնորհիվ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է վերջապես ավելի ակտիվ ընթանար: Սակայն հրադադարի մասին տարածաշրջանից վերջերս եկող զեկույցները պայմանավորվածությունների պարբերական խախտումների մասին, առավել եւս դեկտեմբերի 29-ի հերթական միջադեպը, որը հանգեցրել է զինծառայողների մահվան, լուրջ մտահոգություն են առաջացնում», - նշվում է մեկնաբանության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ մեկնաբանության մեջ Լեռնային Ղարաբաղը հիշատակվել է որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:

Генсек ОДКБ назвал «провокацией» инцидент на границе Армении
Ереван/Медиамакс/. Генсек ОДКБ Николай Бордюжа назвал «провокацией» вооруженный инцидент возле села Чинари в Армении.
На сайте ОДКБ размещен комментарий Николая Бордюжи в связи с вооруженным инцидентом на армяно-азербайджанской границе.
«В Секретариате ОДКБ с особой тревогой восприняли информацию о вооруженном инциденте возле села Чинари Республики Армения. Рассматриваем эти действия на территории государства-члена ОДКБ как провокационные, особенно на фоне достаточно тяжелого инцидента в Нагорно-Карабахской Республике с применением тяжелого вооружения и бронетехники в апреле сего года. Казалось бы, с учетом усилий, которые были предприняты с обеих сторон, а также лидерами ряда государств, процесс урегулирования нагорно-карабахской проблемы наконец-то пойдет более активно. Однако, поступающие в последнее время из региона сообщения о регулярных нарушениях договоренностей о прекращении огня, а тем более очередной инцидент 29 декабря приведший к гибели военнослужащих, вызывают серьезную озабоченность», - говорится в комментарии.
Медиамакс отмечает, что в тексте комментария Нагорный Карабах назван Нагорно-Карабахской Республикой.