ԵԱՏՄ ներուժն իրացվում է ոչ բավարար ծավալով, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերներին արձագանքման տեսանկյունից Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) ներուժն «իրացվում է դեռեւս ոչ բավարար ծավալով»:
Այդ մասին նախագահն ասել է դեկտեմբերի 26-ին՝ Սանկտ Պետերբուրգում ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին:
«Որպես հետեւանք, Միության ստեղծման եւ գործունեության հետ կապված բիզնեսի եւ քաղաքացիների սպասումները, ինչպես նաեւ վերջինիս դերակատարությունը տնտեսության արդիականացման եւ քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավման գործում մնում են չիրականացված: Իրավական հիմքը մասամբ ձեւավորված է, բայց պահպանվում են ինտեգրացիոն ներուժի օգտագործման սահմանափակումներ, ինչը, մեր կարծիքով, թույլ չի տալիս օպերատիվ արձագանքել համաշխարհային տնտեսության վատթարացող իրավիճակին: Մի խոսքով, չնայած լուրջ առաջխաղացումներին, դեռեւս բաց են մնում շատ հարցեր», - նկատել է Հայաստանի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Միությունը պետք է առաջ գնա երկու առանցքային ուղղություններով:
«Առաջինը` «չորս ազատությունների» լիարժեք ազատականացման ճանապարհին մնացած խոչընդոտների վերացումն է եւ Միության ներսում ինտեգրացիայի զարգացումը: Երկրորդը` անդամ պետությունների ազգային տնտեսությունների եւ, ընդհանուր առմամբ, Միության առավել արդյունավետ ներգրավումն է գլոբալ առեւտրային համակարգում», - նշել է ՀՀ նախագահը:
Այս համատեքստում, ասել է նա, «Մաքսային օրենսգրքի ընդունումը ծանրակշիռ քայլ է մեր հետագա ինտեգրման ճանապարհին, քանի որ այն ուրվագծում է անցումը դեպի մեկ միասնական մաքսային կարգավորում տնտեսական միության ողջ տարածքում:»
Սերժ Սարգսյանը խոսել է նաեւ Իրանի հետ ԵԱՏՄ համագործակցության հեռանկարների մասին:
«Իրանի նախագահի վերջերս Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում մենք հանգամանորեն քննարկեցինք ԵԱՏՄ եւ Իրանի միջեւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման հեռանկարները, այդ թվում՝ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման հարցը: Իրանի Նախագահն իր հետաքրքրվածությունը հայտնեց ԵԱՏՄ հետ ժամանակավոր համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ, որը կհանգեցնի ազատ առեւտրի գոտու ձեւավորմանը: Հայաստանը ակտիվորեն աջակցում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի եւ Իրանի միջեւ բանակցային գործընթացին՝ նպատակ ունենալով որքան հնարավոր է արագ հասնել տվյալ համաձայնագրի ստորագրմանը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Потенциал ЕАЭС реализуется не в полном объеме, сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал, что потенциал Евразийского экономического союза по части реакции на социально-экономические вызовы реализуется еще в недостаточном объеме.
Об этом президент сказал 26 декабря в Санкт-Петербурге, выступая на заседании Высшего евразийского экономического совета.
«Как следствие, ожидания бизнеса и граждан от создания и деятельности Союза, связанные с его ролью в модернизации экономик и повышении качества жизни граждан, остаются нереализованными. Правовая основа частично сформирована, но сохраняются ограничения использования интеграционного потенциала, что, по нашему мнению, не позволяет оперативно реагировать на ухудшение ситуации в мировой экономике. Одним словом, несмотря на серьезные продвижения, открытыми остаются еще немало вопросов», - отметил президент Армении.
Серж Саргсян сказал, что Союз должен продвигаться по двум ключевым направлениям.
«Первое – это устранение оставшихся преград на пути полной либерализации «четырех свобод» и развитие интеграции внутри Союза. Второе –более эффективное встраивание национальных экономик государств-членов и Союза в целом, в глобальную торговую систему», - отметил президент Армении.
В этом контексте, сказал он, принятие «Таможенного кодекса – весомый шаг на пути нашей дальнейшей интеграции, так как он очерчивает переход к единому таможенному регулированию на всем пространстве экономического союза».
Серж Саргсян высказался также о перспективах сотрудничества ЕАЭС с Ираном.
«В ходе недавнего официального визита президента Ирана в Армению мы обстоятельно обсудили перспективы углубления торгово-экономических отношений между ЕАЭС и Ираном, в том числе вопрос создания зоны свободной торговли. В частности, были представлены те широкие возможности взаимовыгодного сотрудничества, которые откроются для хозяйствующих субъектов наших стран и Ирана. Президент Ирана выразил заинтересованность в заключении временного соглашения c ЕАЭС, ведущего к образованию зоны свободной торговли», - сказал Серж Саргсян.