Հայաստանը պետք է բարելավի իր համբավը, ասել է ԱՄՆ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ Հայաստանը միջազգային ներդրողներին ներգրավելու համար «պետք է բարելավի իր համբավը»:
Այս մասին դեսպանն ասել է Մեդիամաքսի հետ զրույցում:
«Միջազգային գործարարները ներդրումներ են կատարում այնպիսի վայրերում, որտեղ կա տնտեսական եւ քաղաքական կայունություն եւ որտեղ վստահ են, որ պաշտպանված կլինեն իրավունքի գերակայության միջոցով»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Դեսպանի խոսքով՝ ներդրողներին ներգրավելու համար իր համբավը բարելավելու նպատակով Հայաստանին անհրաժեշտ է ամրապնդել մտավոր սեփականության իրավունքի կիրառումը, ձեւավորել խաղի հավասար պայմաններ հատկապես տնտեսության այն ոլորտներում, որոնք վերահսկվում են քաղաքական կապեր ունեցող գործարարների կողմից:
«Անհրաժեշտ է լուծել կոռուպցիոն հիմնախնդիրն այնպիսի կարեւորագույն ասպարեզներում, ինչպիսիք են դատական համակարգը, հարկային եւ մաքսային գործառնությունները, այդ թվում՝ մաքսային արժեքի սահմանման, դասակարգման եւ աուդիտային ռեժիմների թափանցիկության ապահովումը»,- նշել է Ռիչարդ Միլսը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ամերիկացի ներդրողների համար կան ճիշտ այնպիսի հնարավորություններ, ինչպես ԱՄՆ-ում ՝ հայկական ընկերությունների համար:

Армении следует улучшить свой имидж, сказал посол США
Ереван/Медиамакс/. Посол США Ричард Миллс сказал, что для привлечения международных инвесторов Армении следует «улучшить свой имидж».
Об этом посол сказал в интервью Медиамакс.
«Представители международного бизнеса делают инвестиции там, где существует политическая и экономическая стабильность, где они уверены в своей защищенности благодаря верховенству закона», - сказал Ричард Миллс.
По словам посла, чтобы повысить свой авторитет для привлечения инвесторов, Армении следует укрепить применение права интеллектуальной собственности, установить равные условия особенно в тех секторах экономики, которые контролируются предпринимателями с политическими связями.
«Необходимо решить проблему коррупции в таких важнейших сферах, как судебная система, налоговые и таможенные операции, в том числе и обеспечение прозрачности установления таможенной стоимости», -отметил Ричард Миллс в интервью Медиамакс.
Посол подчеркнул, что в Армении для американских инвесторов существуют ровно такие же возможности, какие есть в США для армянских компаний.