ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ բարեփոխումներին, ասել է Մոգերինին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի աշխատանքների շրջանակում հանդիպել է Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ:
Ֆեդերիկա Մոգերինին ընդգծել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է սատարել ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումներին։
Ֆեդերիկա Մոգերինին ողջունել է նոր ընտրական օրենսգրքի շուրջ Հայաստանի իշխանությունների եւ խորհրդարանական ընդդիմության միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ նշելով, որ հաջորդ տարի կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ կարեւոր քայլ էր։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել սեպտեմբերի 19-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի միջանկյալ բանակցությունների կապակցությամբ:
Կարեւորվել է հոկտեմբերի վերջին Երեւանում նախատեսված բանակցությունների հաջորդ փուլի անցկացումը՝ նպատակ ունենալով գործընթացն ավարտել մոտ ապագայում։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է նաեւ ԼՂ շուրջ վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով, որ մինչ օրս Ադրբեջանը հրաժարվում է կյանքի կոչել Վիեննայի եւ Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:

EU will continue supporting reforms in Armenia, says Mogherini
Yerevan /Mediamax/. Acting Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian had a meeting with High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini on the margins framework of the UN General Assembly.
Federica Mogherini stressed that the EU will continue supporting the reforms in Armenia.
She welcomed the agreement that the authorities and political opposition of Armenia reached upon the new Electoral Code, noting that it was a significant step ahead of the parliamentary elections that will be held next year.
The parties expressed their appreciation for the negotiations on EU-Armenia Framework Agreement, which took place on September 19 in Brussels.
The parties also attached importance to the next stage of negotiations, which is to be held in October in Yerevan, aiming to complete the process in the nearest future.
Edward Nalbandian presented the latest development in the NK issue, stressing that up to this day Azerbaijan refuses to realize the agreements reached at the summits in Vienna and St. Petersburg.