ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել ՀՀ բարեփոխումներին, ասել է Մոգերինին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի աշխատանքների շրջանակում հանդիպել է Եվրոպական Միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ:
Ֆեդերիկա Մոգերինին ընդգծել է, որ ԵՄ-ն շարունակելու է սատարել ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումներին։
Ֆեդերիկա Մոգերինին ողջունել է նոր ընտրական օրենսգրքի շուրջ Հայաստանի իշխանությունների եւ խորհրդարանական ընդդիմության միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ նշելով, որ հաջորդ տարի կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ կարեւոր քայլ էր։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել սեպտեմբերի 19-ին Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի միջանկյալ բանակցությունների կապակցությամբ:
Կարեւորվել է հոկտեմբերի վերջին Երեւանում նախատեսված բանակցությունների հաջորդ փուլի անցկացումը՝ նպատակ ունենալով գործընթացն ավարտել մոտ ապագայում։
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է նաեւ ԼՂ շուրջ վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով, որ մինչ օրս Ադրբեջանը հրաժարվում է կյանքի կոչել Վիեննայի եւ Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:

ЕС продолжит поддерживать реформы в Армении, сказала Могерини
Ереван /Медиамакс/. И. о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в рамках Генассамблеи ООН встретился в Нью-Йорке с Верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Федерикой Могерини.
На встрече Могерини подчеркнула, что ЕС продолжит поддерживать реформы в Армении. Она приветствовала консенсус, достигнутый властями и парламентской оппозицией вокруг нового Избирательного кодекса Армении, отметив, что это был важнейший шаг в преддверии парламентских выборов следующего года.
Стороны выразили удовлетворение переговорами вокруг нового рамочного соглашения Армения-ЕС, состоявшимися 19 сентября в Брюсселе.
Была отмечена важность проведения следующего этапа переговоров, который пройдет в октябре в Ереване, с целью завершить процесс в скором времени.
Эдвард Налбандян представил ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, подчеркнув, что Азербайджан до сих пор отказывается выполнять договоренности, достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге.