Նյու Յորքում հանդիպել են ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նախագահ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում նախագահել է կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը։
ՀՀ ԱԳՆ-ում նշել են, որ հանդիպմանը քննարկվել են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի օրակարգին վերաբերող հարցեր, ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջնահերթությունները, համատեղ ձեռնակվելիք քայլերը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել ՀԱՊԿ գործունեությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, ներառյալ` արտաքին քաղաքականության համադրման, միջազգային կառույցներում համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Քննարկվել են հոկտեմբերին Երեւանում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի եւ ՀԱՊԿ մյուս կանոնադրական մարմինների նիստերի նախապատրաստական աշխատանքները։

Главы МИД ОДКБ встретились в Нью-Йорке - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Руководитель Cовета министров иностранных дел ОДКБ, исполняющий обязанности главы МИД Армении Эдвард Налбандян председательствовал в Нью-Йорке на встрече глав МИД стран-членов организации.
В МИД Армении отметили, что на встрече обсуждались вопросы, относящиеся к повестке 71-й сессии Генассамблеи ООН, приоритеты стран-членов ОДКБ, а также их будущие совместные действия.
Министры обменялись мнениями по широкому спектру вопросов, касающихся деятельности ОДКБ, включая действия, необходимые для согласования внешней политики и повышения эффективности сотрудничества в рамках международных организаций.
Обсуждалась подготовка сессии совета Коллективной безопасности ОДКБ, которая состоится в октябре в Ереване, а также других заседаний уставных органов ОДКБ.