Նալբանդյանը նախագահել է փախստականներին նվիրված նիստը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ արդեն երեք տասնամյակ է, ինչ Հայաստանի առջեւ ծառացել են փախստականների ընդունման հետ կապված մարտահրավերները:
Այս մասին նա հայտարարել է փախստականների եւ միգրանտների հիմնախնդիրներին նվիրված ՄԱԿ-ի գագաթաժողովի առաջին նիստին՝ նախագահելով այն:
«1980-ական թթ. վերջին եւ 1990-ական թթ. սկզբին հայերն Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումների են ենթարկվել, արտաքսվել են իրենց բնակության վայրերից եւ ապաստան գտել Հայաստանում: Այս տարվա ապրիլի սկզբին Ադրբեջանը կրկին լայնամասշտաբ ագրեսիա սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչը հանգեցրեց կորուստների՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում, եւ տեղահանության հերթական ալիքի»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Այսօր հազարավոր հայեր Մերձավոր Արեւելքի մյուս ժողովուրդների հետ միասին նորից հարկադրված են թողնելու իրենց բնակության վայրերը: Միայն Սիրիայից ավելի քան 20 հազար հայորդիներ ապաստան են գտել Հայաստանում։ Բնակչության թվի հարաբերակցությամբ այս ցուցանիշով Հայաստանը երրորդն է Եվրոպայում՝ Սիրիայից փախստականներ ընդունող երկրների շարքում: Այսպիսով, Հայաստանն իր սեփական փորձով գիտի, թե ինչ է նշանակում լինել փախստական եւ ապաստան տալ տեղահանվածներին»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Nalbandian chairs UN session on refugees
Yerevan/Mediamax/. Acting Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said that it had been three decades that Armenia faced challenges regarding refugee admission.
He stated the following during the first session of the United Nations Summit for Refugees and Migrants, while chairing it:
“In the end of 1980s and in the beginning of 1990s, Armenians underwent ethnic massacres, as well as deprivation of their homeland, committed by Azerbaijan, and found their shelter in Armenia. In the beginning of April Azerbaijan once again unleashed large-scale aggression against Nagorno-Karabakh Republic, which resulted in losses within civilians and a new wave of displacement,” Edward Nalbandian said.
“Today thousands of Armenians together with other Middle East nations again have to leave their lands. More than 20 000 Armenians from Syria alone found their refuge in Armenia. By population ratio Armenia is the second country in Europe admitting Syrian refugees. Thus, Armenia knows from its own experience what it is like to be a refugee and to give shelter to the displaced,” Edward Nalbadian noted.