ՀՀ նախագահը խոսել է ԵԱՏՄ անվտանգության սպառնալիքների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Աստանայում հայտարարել է, որ անվտանգությունը Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների տնտեսական զարգացման եւ բարգավաճման առանցքային հիմքն է:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում ունեցած իր ելույթի ընթացքում:
«Ես չափազանց կարեւոր եմ համարում այն փաստը, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը ձեւավորած երկրները միաժամանակ հանդիսանում են ՀԱՊԿ անդամներ, որի հիմնական նպատակը մեր տարածքում համապարփակ անվտանգության ապահովումն է: Ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրադրության լարումը ԵԱՏՄ տարածաշրջանի անվտանգության համար լուրջ մարտահրավեր դարձավ: Վտանգն ակնհայտ է՝ կամ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքը մեր միջազգային գործընկերների կողմից կդիտվի որպես տնտեսական զարգացման, կայունության եւ անվտանգության գոտի, որտեղ կարելի ներդրումներ կատարել, որտեղ կարելի է երկարաժամկետ ծրագրեր նախաձեռնել, կամ բոլորը կընտելանան այս բարդ իրավիճակին եւ կառաջնորդվեն այն հանգամանքով, որ այստեղ լարվածության եւ երկպառակտության մշտական օջախներ են: Չեմ կարծում, որ երկրորդ սցենարը բխում է մեր երկրների շահերից»,- հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ Հայաստանը չի կարող անմասն մնալ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունների դեպքում:
«Իհարկե, Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերը արագ վերականգնեցին իրավիճակը՝ այն վերցնելով իրենց վերահսկողության տակ: Այստեղ կարեւոր դեր խաղաց Ռուսաստանը, որին Ադրբեջանը դիմել էր զինադադարի ռեժիմի վերահաստատման խնդրանքով: Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ հանդիպում կայացավ, որի ընթացքում պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին վստահության ամրապնդման միջոցառումների՝ շփման գծում մշտադիտարկման եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի հաստատման ուղղությամբ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը մտադիր է հետեւողականորեն աշխատել այս պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ:
Նշենք, որ նիստում քննարկվել են ԵԱՏՄ արտաքին առեւտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա ընդլայնման վերաբերյալ հարցեր:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների նախագահները ստորագրել են նաեւ ավելի քան մեկ տասնյակ փաստաթղթեր, այդ թվում` Եվրասիական տնտեսական միության նավթի եւ նավթամթերքների ընդհանուր շուկաների ձեւավորման մասին հայեցակարգը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan stated today in Astana that security is the cornerstone of economic development and prosperity of the Eurasian Economic Union member states.
Serzh Sargsyan made this statement during his speech at the session of the Supreme Eurasian Economic Council.
“I consider it very important that the states that formed the Eurasian Economic Union are simultaneously members of the CSTO, which aims to ensure complete security on our territory. The escalation of situation at Azerbaijan’s borders with Armenia and at the Line of Contact, caused by Azerbaijan, became a serious challenge for security in the EAEU region. The threat is evident - either our international partners view the Eurasian Economic Union zone as a place of economic development, stability and security, a zone where they can make investments and initiate long-term projects, or people get used to this complicated situation and consider the zone a permament hotbed of tension and conflict,” stated the President of Armenia.
According to the President, Armenia cannot remain neutral regarding the aggresion that Azerbaijan unleashed against Nagorno-Karabakh.
“Of course, NKR Defense Army quickly restored the state of affairs, taking the situation under control. Russia played an important part here, being asked by Azerbaijan to mediate the renewal of the ceasefire regime. A meeting took place by mediation of the OSCE Minsk Group in Vienna, where a verbal agreement was reached on trust-building efforts, and establishment of monitoring and incident investigation mechanisms at the Line of Contact,” said Serzh Sargsyan and added that Armenia intends to work consecutively on realization of these agreements.
It is worth noticing that issues of further development of EAEU foreign commerce and economic relations were discussed at the session.
Heads of EAEU member states also signed over a dozen documents, including a conception on forming of EAEU common markets of oil and oil products.