ԵԱՀԿ-ն դատապարտել է թուրքական թերթերի վրա հարձակումները
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչն անընդունելի է համարել Թուրքիայում որոշ լրատվամիջոցների նկատմամբ իրականացված հարձակումները եւ կոչ արել անհապաղ հետաքննել այդ դեպքերը:
Այսօր առավոտյան մի փումբ անձինք կրակ են բացել եւ պայթուցիկ սարքեր նետել Ստամբուլում «Յենի Աքիթ» եւ «Յենի Շաֆակ» թերթերի խմբագրության շենքերի ուղղությամբ: «Աքիթ Մեդիա Գրուպ» ընկերության շենքը եւս ենթարկվել է հարձակման:
«Լրատվամիջոցների դեմ ուղղված հարձակումներն անընդունելի են, քանի որ դա կարող է խոցելի դարձնել Թուրքիայում խոսքի եւ մամուլի ազատության հետ կապված իրավիճակը»,- ասել է ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը:
Նա հորդորել է Թուրքիայի իշխանություններին անհապաղ պատասխանատվության ենթարկել այդ հարձակումներն իրականացնողներին, ինչպես նաեւ 2015թ. սեպտեմբերին «Հուրիյեթ» թերթի կենտրոնական գրասենյակի վրա հարձակման հեղինակներին:
«Անկախ նրանից՝ մենք համաձայն ենք, թե ոչ այս կամ այն թերթի խմբագրական քաղաքականության հետ, բռնությունը երբեք չի կարող պատասխան լինել»,- ասել է Դունյա Միյատովիչը:
Նա ընդգծել է, որ մտահոգությամբ է հետեւում վերջին շրջանում Թուրքիայում խոսքի եւ մամուլի ազատության բնագավառում առկա մարտահրավերներին:
«Իշխանությունները պետք է բազմապատկեն ջանքերը եւ երաշխավորեն անվտանգ եւ ազատ աշխատաքային պայմաններ լրագրողների համար»,- ասել է Դունյա Միյատովիչը:

Photo: wordpress.com
Yerevan /Mediamax/. Today’s attacks against several Turkish media outlets are unacceptable and must be swiftly investigated, Dunja Mijatovic, the OSCE Representative on Freedom of the Media said today.
According to media reports, in the early hours of 11 February, assailants opened fire and launched explosive devices at the buildings of the Yeni Akit and Yeni Safak newspapers in Istanbul. The building of the Akit Media Group in Istanbul was also attacked.
“Attacks against media outlets are unacceptable, as they can further undermine the significantly weakened situation for freedom of expression and media freedom in Turkey,” Mijatovic said.
The Representative urged Turkish authorities to swiftly bring to justice the perpetrators of these attacks, as well as those responsible for the two attacks against the headquarters of the daily newspaper Hurriyet in September 2015.
“Whether we agree or disagree with the editorial policies of any newspaper, violence can never be the response,” she said.
The Representative said she follows with concern the numerous recent challenges to media freedom and freedom of expression in the Turkey.
“The authorities must increase their efforts to guarantee safe and free working conditions for journalists,” Mijatovic said.