Պետդումայում ցանկանում են վերանայել Մոսկվայի պայմանագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ Պետական դումայի պատգամավորներն առաջարկում են չեղյալ հայտարարել Բարեկամության եւ եղբայրության Մոսկվայի պայմանագիրը, որը կնքվել էր Ռուսաստանի Խորհրդային Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության (ՌԽՖՍՀ) կառավարության եւ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կառավարության միջեւ 1921թ. մարտի 16-ին:
Ինչպես գրում է ռուսական «Իզվեստիա» պարբերականը, այս նախաձեռնությամբ հանդես են եկել ՌԴ Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի փոխնախագահ Վալերի Ռաշկինը եւ ՌԴ Կոմկուսի քարտուղար Սերգեյ Օբուխովը, որոնք համապատասխան խնդրագրերով դիմել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին:
ՌԴ ղեկավարությանը հասցեագրված նամակներում ռուս կոմունիստները նշում են Թուրքիայի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ դրսեւորած շարունակական ագրեսիայի մասին:
«Մենք կարծում ենք, որ հիմա՝ թուրքական ագրեսիայի մեծացման պայմաններում, մենք պետք է իրավական տեսանկյունից դիտարկենք մեր երկրի եւ մեր երկրի դաշնակիցների համար ոչ շահավետ ռուս-թուրքական բոլոր համաձայնագրերի վերանայման հարցը: Անկարան պետք է հասկանա, թե ինչ արդյունքներ իր համար կարող է ունենա կոնֆլիկտի սրումը: Միայն սա կարող է սթափեցնել նրան եւ հետ պահել նոր սադրանքներից»,- հայտարարել է Սերգեյ Օբուխովը:
Ռուս կոմունիստների նախաձեռնությանը սատարում է նաեւ «Արդար Ռուսաստան» կուսակցությունը:
1921թ. մարտի 16-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կնքված Բարեկամության եւ եղբայրության մասին պայմանագրի առաջին հոդվածով Ռուսաստանի խորհրդային կառավարությունը համաձայնվում էր չճանաչել Թուրքիային վերաբերող եւ Ազգային մեծ ժողովի կողմից չընդունած բոլոր միջազգային պայմանագրերը: Այս դրույթն առաջին հերթին ուղղված էր Սեւրի հաշտության պայմանագրի դեմ, որը Թուրքիան ամեն գնով ցանկանում էր չեղյալ հայտարարել:
Նոր սահմանը ճանաչվում էր Թուրքիայի ու Անդրկովկասյան հանրապետությունների միջեւ կնքված Կարսի պայմանագրով (1921թ. հոկտեմբերի 13), որը գործում է մինչ օրս:
Համաձայն նույն Մոսկվայի պայմանագրի` Նախիջեւանը դառնում էր ինքնավար տարածք (հանրապետություն)` Ադրբեջանի խնամակալության ներքո, իսկ ՌԿ(բ)Կ Կովկասյան Բյուրոյի 1921թ. հուլիսի 5-ի որոշմամբ` Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարվում էր Ադրբեջանի կազմում որպես ինքնավար մարզ:

В Госдуме предложили пересмотреть Московский договор 1921 года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Депутаты Государственной думы РФ предложили денонсировать Московский договор о дружбе и братстве, подписанный 16 марта 1921 года правительством Российской Советской Федеративной Социалистической Республики (РСФСР) и Великим народным собранием Турции.
Как пишет газета «Известия», с таким предложением зампредседателя ЦК КПРФ Валерий Рашкин и секретарь ЦК КПРФ Сергей Обухов обратились к президенту РФ Владимиру Путину и главе МИД РФ Сергею Лаврову.
В адресованном руководству РФ письме депутаты указывают на последовательную линию агрессивного поведения Анкары в отношении Москвы.
«Полагаем, что сейчас, в условиях нарастания турецкой агрессии, нам следует юридически проработать возможность пересмотра всех невыгодных для нашей страны и ее союзников российско-турецких соглашений. Анкара должна понимать, чем может обернуться для нее эскалация конфликта. Только это может ее отрезвить и удержать от новых провокаций»,- заявил Сергей Обухов.
Инициативу российской компартии поддерживают и в «Справедливой России».
В первой статье подписанного 16 марта 1921 года в Москве Договора о дружбе и братстве Советское правительство России обязалось не признавать затрагивающие Турцию и не признанные Великим национальным собранием соглашения. Это положение в первую очередь было направлено против Севрского мирного договора, который Турция всячески пыталась упразднить.
Новые границы устанавливались Карским договором, заключенным между Турцией и Закавказскими республиками (13 октября 1921 года), который действует по сей день.
По Московскому договору Нахичевань была признана автономной территорией (республикой), входящей в состав Азербайджана, а решением от 5 июля 1921 года Кавказского Бюро ЦК КПСС Нагорный Карабах был признан автономной областью в составе Азербайджана.