Պետդումայում ցանկանում են վերանայել Մոսկվայի պայմանագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ Պետական դումայի պատգամավորներն առաջարկում են չեղյալ հայտարարել Բարեկամության եւ եղբայրության Մոսկվայի պայմանագիրը, որը կնքվել էր Ռուսաստանի Խորհրդային Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության (ՌԽՖՍՀ) կառավարության եւ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կառավարության միջեւ 1921թ. մարտի 16-ին:
Ինչպես գրում է ռուսական «Իզվեստիա» պարբերականը, այս նախաձեռնությամբ հանդես են եկել ՌԴ Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի փոխնախագահ Վալերի Ռաշկինը եւ ՌԴ Կոմկուսի քարտուղար Սերգեյ Օբուխովը, որոնք համապատասխան խնդրագրերով դիմել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին:
ՌԴ ղեկավարությանը հասցեագրված նամակներում ռուս կոմունիստները նշում են Թուրքիայի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ դրսեւորած շարունակական ագրեսիայի մասին:
«Մենք կարծում ենք, որ հիմա՝ թուրքական ագրեսիայի մեծացման պայմաններում, մենք պետք է իրավական տեսանկյունից դիտարկենք մեր երկրի եւ մեր երկրի դաշնակիցների համար ոչ շահավետ ռուս-թուրքական բոլոր համաձայնագրերի վերանայման հարցը: Անկարան պետք է հասկանա, թե ինչ արդյունքներ իր համար կարող է ունենա կոնֆլիկտի սրումը: Միայն սա կարող է սթափեցնել նրան եւ հետ պահել նոր սադրանքներից»,- հայտարարել է Սերգեյ Օբուխովը:
Ռուս կոմունիստների նախաձեռնությանը սատարում է նաեւ «Արդար Ռուսաստան» կուսակցությունը:
1921թ. մարտի 16-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կնքված Բարեկամության եւ եղբայրության մասին պայմանագրի առաջին հոդվածով Ռուսաստանի խորհրդային կառավարությունը համաձայնվում էր չճանաչել Թուրքիային վերաբերող եւ Ազգային մեծ ժողովի կողմից չընդունած բոլոր միջազգային պայմանագրերը: Այս դրույթն առաջին հերթին ուղղված էր Սեւրի հաշտության պայմանագրի դեմ, որը Թուրքիան ամեն գնով ցանկանում էր չեղյալ հայտարարել:
Նոր սահմանը ճանաչվում էր Թուրքիայի ու Անդրկովկասյան հանրապետությունների միջեւ կնքված Կարսի պայմանագրով (1921թ. հոկտեմբերի 13), որը գործում է մինչ օրս:
Համաձայն նույն Մոսկվայի պայմանագրի` Նախիջեւանը դառնում էր ինքնավար տարածք (հանրապետություն)` Ադրբեջանի խնամակալության ներքո, իսկ ՌԿ(բ)Կ Կովկասյան Բյուրոյի 1921թ. հուլիսի 5-ի որոշմամբ` Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարվում էր Ադրբեջանի կազմում որպես ինքնավար մարզ:

Yerevan /Mediamax/. Deputies of the State Duma proposed to cancel Moscow Treaty on friendship and brotherhood, which was signed between the Russian Soviet Federative Socialist Republic (RSFSR) and the Government of the Turkish Grand National Assembly in March 16, 1921.
According to Russian Izvestia newspaper, this initiative was made by vice president of the Central Committee of the Russian Communist Party Valery Rashkin, Russian Communist Party Secretary Sergei Obukhov who sent the appropriate petitions to the Russian President Vladimir Putin and Foreign Minister Sergei Lavrov.
The Russian Communists mark Turkey’s continuous aggression against Russia in the letters addressed to the Russian government.
“We think that now, with the Turkish aggression increase, we need to consider the legal aspect of Russian-Turkish agreements that are not profitable for our country and the country’s allies. Ankara should understand the results escalation of the conflict might bring. Only this can sober Turkey up and prevent new provocations”, stated Sergei Obukhov.
"Fair Russia" party also supports the Russian Communists initiative.
The first article of the treaty on friendship and brotherhood between Turkey and Russia in Moscow signed on March 16, 1921 states that Russia Soviet government agrees not to recognize any international treaties relating to and not accepted by the Grand National Assembly of Turkey. This provision was directed primarily against the Treaty of Sevres, which Turkey wanted to cancel at any cost.
The new border was recognized by the Treaty of Kars signed between Turkey and the Transcaucasian republics (13 October 1921), which remains in effect until now.
Under the Moscow Treaty, Nakhichevan became an autonomous territory of the Republic of Azerbaijan and Nagorno Karabakh was declared an autonomous region within Azerbaijan under July 5(1921) decision of the Caucasus Bureau (RK(b)P).