Նալբանդյան. Մերձավոր Արեւելքի քրիստոնյաներն անհետացման եզրին են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ միջազգային հանրությունը անհապաղ քայլեր պետք է ձեռնարկի՝ պաշտպանելու Մերձավոր Արեւելքի քրիստոնյաներին, որոնք կարող են դիտարկվել որպես այս տարածաշրջանում անհետացման եզրին հայտնված ամենախոցելի խմբերից մեկը:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է Ժնեւում՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի «Աջակցություն Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյաների իրավունքներին» խորագրով քննարկմանը։
«Ցավոք, Մերձավոր Արեւելքում այսօր քրիստոնեության գոյությունը լուրջ վտանգի տակ է: Քսանմեկ եգիպտացի ղպտիների գլխատումը եւ Սիրիայում ասորիների դեմ դաժան հարձակումները միայն վերջին դրվագներն են: Բավական է նշել, որ քրիստոնյաների թիվը բնակչության ընդհանուր թվի հարաբերակցությամբ 20-րդ դարասկզբի առավել քան 20%-ից 21-րդ դարասկզբին նվազել է 5%-ից էլ պակաս:
Մերձավոր Արեւելքի քրիստոնյաները կարող են դիտարկվել որպես անհետացման եզրին հայտնված ամենախոցելի խմբերից մեկը՝ այդպիսով պահանջելով անհապաղ գործողություններ՝ նրանց պաշտպանության եւ աջակցության համար»,- ասել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ Իսլամական պետության, «Ալ Նուսրա»-ի եւ ահաբեկչական այլ խմբերի դեմ պայքարը պետք է ընթանա ցեղասպանությունների կանխարգելման համատեքստում։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը լիովին աջակցում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւերի լիակատար կատարմանը:
Նախարարը հիշեցրել է 2014թ. մարտին «Ալ Քաիդա»-ի հետ սերտորեն առնչվող  ահաբեկչական խմբավորումների՝ հայաբնակ Քեսաբի վրա հարձակման, Քեսաբի հայկական կրոնական եւ մշակութային ժառանգության, Դեյր Զորի Սրբոց Նահատակաց Հայկական եկեղեցու պղծման մասին:
«Քաղաքակրթության դեմ ուղղված այս ոճիրը աղաղակող հիշեցումն է անցյալում տեղի ունեցած նմանատիպ բարբարոսական արարքների` Բուդդայի բամիանական արձանների, Տիմբուկտուի դամբարանների եւ Նախիջեւանում հայկական միջնադարյան հազարավոր խաչքարերի ոչնչացման դեպքերի, երբ ադրբեջանական կառավարության աչալուրջ հսկողության ներքո հազարավոր հուշարձաններ ոչնչացվեցին»,- ասել է ԱԳ նախարարը՝ կոչ անելով դատապարտել նման քայլերն ամբողջ խստությամբ:

Христиане Ближнего Востока оказались на грани исчезновения, сказал Налбандян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что международная общественность должна немедленно принять меры для защиты христиан на Ближнем Востоке, которые стали одной из наиболее уязвимых групп в регионе, оказавшихся на грани исчезновения.
Об этом Эдвард Налбандян сказал в Женеве, выступая на обсуждении «Поддержка прав христиан на ближнем востоке».
«К сожалению, на Ближнем Востоке сегодня жизнь христиан находится под реальной угрозой. Убийство 21 коптов в Египте, а также жестокие нападения на ассирийцев в Сирии - только лишь последние случаи. Достаточно отметить, что в соотношении с общим числом населения число христиан в мире сократилось с 20% в начале 20-го столетия до менее чем 5% в начале 20-го. Христиан Ближнего Востока можно рассматривать как наиболее уязвимую группу, оказавшуюся на грани исчезновения, тем самым требуя немедленных действий по их защите и оказанию им помощи», - сказал глава МИД Армении.
По его словам, борьба против Исламского государства, фронта «Аль-Нусра» и других террористических организаций должна проходить в контексте предотвращения геноцидов.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что Армения поддерживает полноценное выполнение соответствующих резолюций Совета безопасности ООН.
Министр напомнил, что в марте 2014 года в результате нападения тесно связанных с «Аль-Каидой» террористических группировок на армянонаселенный Кесаб было осквернено армянское религиозное и культурное наследие, в том числе, и церковь Святых Мучеников в Дер-Зоре.
«Это преступление против цивилизации – вопиющее напоминание о подобных варварских деяниях, имевших место в прошлом: уничтожение бамианских статуй Будды, мавзолеев Тимбукту, а также тысяч средневековых армянских хачкаров в Нахичевани, когда под контролем азербайджанского правительства были уничтожены тысячи памятников», - сказал глава МИД.