Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովն այսօր Հայաստանին կոչ է արել միանալ տարածաշրջանային նախագծերին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, նա այդ մասին ասել է Թբիլիսիում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
Էլմար Մամեդյարովն ասել է, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը, որը շահագործման է հանձնվելու այս տարվա ընթացքում, «աշխարհառազմավարական նախագիծ է, որի շնորհիվ Ասիան եւ Եվրոպան կկապվեն միմյանց »:
Ադրբեջանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարի խոսքով, ԼՂ հակամարտությունը իր ազդեցությունն է ունենում ոչ միայն Ադրբեջանի, այլեւ Հայաստանի վրա, որը «անելանելի վիճակում է հայտնվել»:
«Հայաստանը խաղից դուրս է մնում եւ չի ընդգրկվում նման նախագծերում: Մենք կարծում ենք, որ նման նախագծերի օգնությամբ կարող ենք ազդել հակամարտությունների վրա: Իհարկե, Հայաստանը կարող է միանալ այս նախագծին: Մենք համոզված ենք, որ ուշ թե շուտ Հայաստանի կառավարությունը կմտածի այս մասին, եւ լայնածավալ մասնակցություն կունենա այս նախագծերում», - հայտարարել է Էլմար Մամեդյարովը:

Мамедъяров призвал Армению «включиться в региональные проекты»
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров призвал сегодня Армению включаться в региональные проекты.
Как сообщает собкор Медиамакс, он сказал этом на брифинге после встречи с главой МИД Грузии Тамар Беручашвили.
Эльмар Мамедъяров сказал, что железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, которая будет введена в строй в этом году, является «проектом геостратегического масштаба, благодаря которому Азия и Европа соединятся друг с другом».
По словам главы МИД Азербайджана, конфликт в Карабахе отражается не только на Азербайджане, но и на Армении, так как ставит ее в «безвыходное положение».
«Армения выходит из игры и не включается в эти проекты. Мы думаем, что такими проектами сможем оказать влияние на конфликты. Конечно, Армения может включиться в этот проект. Мы уверены, что рано или поздно правительство Армении подумает об этом и широкомасштабно включится в эти проекты», - заявил Эльмар Мамедъяров.