Հայաստանում ԵՄ երկրների վիզա ստանալը դյուրացել է. մոնիտորինգ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: 2014թ. հունվարի 1-ից՝ Եվրամիության եւ Հայաստանի միջեւ մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը դյուրացնելու մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ անդամ երկրների վիզա ստանալու գործընթացը ավելի պարզ եւ կարճատեւ է դարձել:
Այս մասին են վկայում Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի եւ Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան կազմակերպության անցկացրած մոնիտորինգի արդյունքները, որոնք ներկայացվել են այսօր Երեւանում:
Հաշվետվության հեղինակ Նիկոլայ Իսրայելյանն ասել է, որ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո կատարվել են հիմնական 3 փոփոխությունները.
1. ավելի դյուրին է դարձել վիզա ստանալու կարգը, պակաս թվով փաստաթղթեր է անհրաժեշտ ներկայացնել;
2. Շենգենյան վիզան ավելի էժան է դարձել. նախկին 60 եվրոյի դիմաց այժմ ՀՀ քաղաքացիները վճարում են 35 եվրո;
3. արագացել է վիզայի տրամադրման որոշման ընդունումը՝ 10 օրում:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիստեան ասել է, որ Եվրամիությունը կարեւորում է համաձայնագրի իրականացման ընթացքի մոնիտորինգը եւ այս հարցում հատուկ ընդգծել է քաղաքացիական հասարակության դերը:
«Քանի որ համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտել միայն մի քանի ամիս առաջ, այս հաշվետվությունը հնարավորություն է տալիս առաջնային պատկերացում կազմել այն մասին, թե ինչպես է իրականացվում այս համաձայնագիրը, եւ ուրվագծել այն մարտահրավերները, որոնք ապագայում հավելյալ ուշադրության կարիք կզգան»,- ասել է Տրայան Հրիստեան:
Հաշվետվության պատրաստման նպատակով կատարվել է Հայաստանում գործող ԵՄ անդամ պետությունների (Գերմանիա, Լեհաստան, Ֆրանսիա, Իտալիա, Լիտվա, Հունաստան) դիվանագիտական առաքելությունների եւ հյուպատոսական հիմնարկների, ՀՀ ոստիկանության անձնագրերի եւ վիզաների վարչության եւ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիայի պետական ծառայության աշխատանքի ուսումնասիրություն: Ուսումնասիրվել են այդ երկրների հյուպատոսական բաժինների պաշտոնական կայքերը՝ հասկանալու, թե որքանով են դրանք մատչելի տեղեկատվություն տրամադրում ՀՀ քաղաքացիներին:
Հաշվետվության մեջ ներկայացված են հյուպատոսական հիմնարկներին ուղարկված հարցումների պատասխանները, համաձայն որոնց այս տարվա հունվարից Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանությունում վիզա տրամադրելու մերժումները կազմել են դիմումների ընդհանուր թվի մոտ 14%-ը (տրվել է 407 վիզա, մերժվել՝ 59-ը), Իտալիայի դեսպանությունում՝ 7%-ը (տրվել է 1867 վիզա, մերժվել՝ 135-ը), իսկ Գերմանիայի դեսպանությունում՝ շուրջ 10%-ը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2012թ. դեկտեմբերի 17-ին Հայաստանն ու ԵՄ-ն Բրյուսելում ստորագրել են մուտքի արտոնագրերի դյուրացման մասին համաձայնագիր: 2013թ. հոկտեմբերի 9-ին Եվրոպական խորհրդարանը հավանություն տվեց այդ համաձայնագրին, որը հստակ սահմանում է քաղաքացիների այն խմբերը, որոնք Շենգենյան վիզա կարող են ստանալ պարզեցված կարգով: Դրանք են` ՀՀ պետական պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայացուցիչները, ԵՄ երկրներում մերձավորներ ունեցող անձինք, ուսանողները, կրթական, ակադեմիական, մշակութային, գիտական, բուժման նպատակով ԵՄ այցելողներն ու նրանց ուղեկցողները, լրագրողները, միջազգային մարզական միջոցառումների մասնակիցները եւ նրանց ուղեկցողները, ԵՄ երկրներում գործող հայկական սփյուռքի կազմակերպություններից հրավեր ստացած անձինք, եւ այլն:

Visa procedure is facilitated in Armenia, monitoring proves - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. After the Visa Facilitation Agreement between the EU and Armenia came into effect on January 1, 2014, the EU visa issuance process has become simpler and shorter for Armenia citizens.
The results of the monitoring introduced in Yerevan today and conducted Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC) and Open Society Foundations-Armenia come to prove it.
Author of the report Nikolay Israelyan said that three main changes have been effected after the agreement entered into force:
1. Visa process has become much simpler – fewer documents are required,
2. Schengen visa costs less – Armenian citizens now pay EUR 35 instead of the previous EUR 60,
3. Visa issuance decision is made within a shorter time period – within 10 days.
Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Traian Hristea said the EU highlights the monitoring of the implementation of the agreement and has specifically stressed the role of Armenian civil society in this matter.
“Since the agreement came into effect a few months ago, this report provides a chance to have a basic notion of how it is carried out and to outline the challenges that will require further emphasis”, said Traian Hristea.
To prepare the report, the activities of diplomatic missions and consular offices of EU member states (Germany, Poland, France, Italy, Lithuania, Greece) in Armenia, Passport and Visa Office of Police of the Republic of Armenia and State Migration Service of Ministry of Territorial Administration of the Republic of Armenia have been studied. The official websites of the consular sections of those countries have also been under review to understand to what extent the information they provide is comprehensible for Armenian citizens.
The report also encloses the answers to surveys sent to consular offices according to which visa denials of the Embassy of Poland in Armenia accounted for 14% of total applications (407 visas were issued and 59 denied), visa denials of the Embassy of Italy accounted for 7% (1867 visas were granted and 135 denied) and visa denials of the Embassy of Germany accounted for around 10%.
Mediamax recalls that on December 17, 2012, Armenia and EU signed Visa Facilitation Agreement in Brussels. On October 9, 2013, the EU Parliament approved this agreement which clearly speculates the groups of citizens who are eligible to get visas through the simplified procedure. Among them are representatives of state and official Armenian delegations, people who have relatives in EU states, students, people traveling to the EU on academic, cultural, scientific and treatment purposes and persons accompanying them, people who have received an invitation from Armenian Diaspora organizations in the EU, etc.