Բաքվի շուկայում չենք եւ առեւտրով չենք զբաղվում. ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը արձագանքել է Ադրբեջանի փոխվարչապետի հայտարարությանը - Mediamax.am
Բաքվի շուկայում չենք եւ առեւտրով չենք զբաղվում. ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը արձագանքել է Ադրբեջանի փոխվարչապետի հայտարարությանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն արձագանքել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովի հայտարարությանը գերիների փոխանակման վերաբերյալ՝ նշելով, որ «դեռեւս Բաքվի շուկայում չենք գտնվում եւ առեւտրով չենք զբաղվում»:
«Մենք խստորեն պահպանում ենք մարդասիրական հումանիտար սկզբունքները եւ նախապայմաններ չենք ներկայացնում ու ընդունում։ Ուղղակի հարգելով Կարմիր խաչի կազմակերպության ջանքերը այդ ուղղությամբ՝ պարբերաբար դիմում ենք վերջինիս աջակցությանը ՀՀ եւ ԼՂՀ քաղաքացիների վերադարձը կազմակերպելու համար։ Ադրբեջանի տվյալ պաշտոնյայի հայտարարությունը գռեհիկ ապատեղեկատվություն է»,- նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Ալի Հասանովը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմն առաջարկել էր Հայաստանի ՊՆ-ին փոխանակել 5 անդամից բաղկացած հայ ընտանիքին եւ գերության մեջ մահացած հայի դին (Կարեն Պետրոսյանի - խմբ.) Հայաստանում գերության մեջ գտնվող Շահբազ Գուլիեւի ու Դիլգամ Ասքերովի, ինչպես նաեւ սպանված Հասան Հասանովի դիի հետ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ վերոհիշյալ անձինք ադրբեջանցի դիվերսանտներ են: Նրանք վնասազերծվել են եւ ձերբակալվել հուլիսի 10-ին Քարվաճառում: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այդ առիթով նշել էր, որ նրանք չեն կարող դիտարկվել գերիների կարգավիճակում, քանի որ հանցագործ են եւ պետք է դատապարտվեն ԼՂՀ եւ միջազգային օրենսդրությանը համապատասխան:

Мы не на рынке Баку и торговлей не занимаемся: пресс-секретарь минобороны Армении ответил на заявление вице-премьера Азербайджана - Mediamax.am
Мы не на рынке Баку и торговлей не занимаемся: пресс-секретарь минобороны Армении ответил на заявление вице-премьера Азербайджана
Фото: Министерство Обороны РА
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян ответил на заявление вице-премьера Азербайджана Али Хасанова об обмене военнопленными, отметив, что «мы пока не на рынке в Баку и торговлей не занимаемся».
«Мы строго придерживаемся гуманитарных принципов, не представляем и не принимаем предусловий. Просто, уважая усилия Красного креста в этом направлении, регулярно обращаемся к нему с целью организации возвращения граждан Армении и НКР. Заявление данного чиновника Азербайджана -  вульгарная дезинформация»,- отметил Арцрун Ованнисян на своей странице в Фейсбуке.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Али Хасанов заявил, что азербайджанская сторона предложила Армении обменять армянскую семью из 5 человек и тело армянина, скончавшегося в плену (Карена Петросяна - ред.) на задержанных армянской стороной пленных Шахбаза Гулиева и Дилхама Аскерова, а также на тело убитого Хасана Хасанова.
Медиамакс напоминает, что вышеупомянутые лица -  азербайджанские диверсанты. Они были разоружены и задержаны 10 июля в Карвачаре. Министр обороны Армении Сейран Оганян по этому поводу отметил, что их нельзя рассматривать в качестве пленных, так как они являются преступниками и должны быть осуждены в соответствии с законодательством НКР и на основе международного права.