Բաքվի շուկայում չենք եւ առեւտրով չենք զբաղվում. ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը արձագանքել է Ադրբեջանի փոխվարչապետի հայտարարությանը - Mediamax.am
Բաքվի շուկայում չենք եւ առեւտրով չենք զբաղվում. ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը արձագանքել է Ադրբեջանի փոխվարչապետի հայտարարությանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն արձագանքել է Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովի հայտարարությանը գերիների փոխանակման վերաբերյալ՝ նշելով, որ «դեռեւս Բաքվի շուկայում չենք գտնվում եւ առեւտրով չենք զբաղվում»:
«Մենք խստորեն պահպանում ենք մարդասիրական հումանիտար սկզբունքները եւ նախապայմաններ չենք ներկայացնում ու ընդունում։ Ուղղակի հարգելով Կարմիր խաչի կազմակերպության ջանքերը այդ ուղղությամբ՝ պարբերաբար դիմում ենք վերջինիս աջակցությանը ՀՀ եւ ԼՂՀ քաղաքացիների վերադարձը կազմակերպելու համար։ Ադրբեջանի տվյալ պաշտոնյայի հայտարարությունը գռեհիկ ապատեղեկատվություն է»,- նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Ալի Հասանովը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմն առաջարկել էր Հայաստանի ՊՆ-ին փոխանակել 5 անդամից բաղկացած հայ ընտանիքին եւ գերության մեջ մահացած հայի դին (Կարեն Պետրոսյանի - խմբ.) Հայաստանում գերության մեջ գտնվող Շահբազ Գուլիեւի ու Դիլգամ Ասքերովի, ինչպես նաեւ սպանված Հասան Հասանովի դիի հետ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ վերոհիշյալ անձինք ադրբեջանցի դիվերսանտներ են: Նրանք վնասազերծվել են եւ ձերբակալվել հուլիսի 10-ին Քարվաճառում: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այդ առիթով նշել էր, որ նրանք չեն կարող դիտարկվել գերիների կարգավիճակում, քանի որ հանցագործ են եւ պետք է դատապարտվեն ԼՂՀ եւ միջազգային օրենսդրությանը համապատասխան:

We are not on Baku market and we are not trading: Armenian DM's spokesman responds to Azerbaijani Deputy PM's statement - Mediamax.am
4989 views
We are not on Baku market and we are not trading: Armenian DM's spokesman responds to Azerbaijani Deputy PM's statement
Photo: RA Ministry of Defence
Yerevan/Mediamax/. Armenian Defense Ministry's spokesman Artsrun Hovhannisyan responded to Azerbaijani Deputy Prime Minister Ali Hasanov's statement on exchange of captives noting that ''we are not on the Baku market and we are not trading''.
“We strongly adhere to humanitarian principles and do not advance or accept preconditions. Merely respecting Red Cross Society’s efforts to this end, we periodically turn to the latter’s assistance to organize the return of Armenian and NKR citizens. The statement made by the Azerbaijani official is vulgar misinformation”, noted Artsrun Hovhannisyan on his Facebook page.
Azerbaijani media report that Ali Hasanov stated that the Azerbaijani side offered the Armenian Defense Ministry to exchange an Armenian family of 5 members and the body of the Armenian captive (Karen Petrosyan’s body- edit.) for the captives Shahbaz Guliyev and Dilgam Askerov as well as the body of the killed Hasan Hasanov.
Mediamax recalls that the above mentioned persons are Azerbaijani subversives. They were disarmed and arrested in Karvachar on July 10. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan noted on this occasion that they can not be considered as prisoners of war as they are criminals and should be convicted under the NKR and international law.