Նազարբաեւը շարունակում է Թուրքիային հրավիրել Եվրասիական միություն
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հերթական անգամ հայտարարել է, որ Թուրքիան կարող է դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության ասոցացված անդամ:
Ինչպես հաղորդում է Կենտրոնական Ասիայի լրատվական ծառայությունը, Նազարբաեւն այդ մասին ասել է Թուրքիայում` Թուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի գագաթնաժողովի ավարտին:
«Եվրասիական միությունը բաց է այլ պետությունների անդամակցության համար: Օրինակ, Թուրքիան եւ այլ երկրներ կարող են հետագայում դառնալ այդ միավորման ասոցացված անդամ»,- ասել է Նազարբաեւը:
«Միաժամանակ, այդ հարցը գտնվում է Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր անդամ-երկրների լիազորությունների շրջանակներում»,- նշել է Ղազախստանի նախագահը:
Նա ասել է նաեւ, որ Միությանը նախատեսում են անդամակցել Հայաստանն ու Ղրղզստանը, իսկ մի շարք այլ երկրներ հետաքրքրություն են ցուցաբերում միավորման հետ առեւտրի զարգացման առումով:

President of Kazakhstan Nursultan Nazarbaev
Yerevan /Mediamax/. President of Kazakhstan Nursultan Nazarbaev stated once again that Turkey might become an associate member of the Eurasian Economic Union.
As Central-Asian News Service reports, Nazarbaev stated it following the summit of Cooperation Council of Turkic Speaking States in Turkey.
The President of Kazakhstan spoke about the absence of any contradictions between the Turkic Council and the Eurasian Economic Union.
“The Eurasian Union is open for membership of other states. For example, in the future Turkey and other states could become the associate members of this Union”, said Nazarbaev.
“At the same time, the issue is a prerogative for Eurasian Economic Union member states”, noted the President of Kazakhstan.
He also said that Armenia and Kyrgyzstan are going to join the Union, and a number of other states are interested in promoting trade with the Union.