Նազարբաեւը շարունակում է Թուրքիային հրավիրել Եվրասիական միություն
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հերթական անգամ հայտարարել է, որ Թուրքիան կարող է դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության ասոցացված անդամ:
Ինչպես հաղորդում է Կենտրոնական Ասիայի լրատվական ծառայությունը, Նազարբաեւն այդ մասին ասել է Թուրքիայում` Թուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհրդի գագաթնաժողովի ավարտին:
«Եվրասիական միությունը բաց է այլ պետությունների անդամակցության համար: Օրինակ, Թուրքիան եւ այլ երկրներ կարող են հետագայում դառնալ այդ միավորման ասոցացված անդամ»,- ասել է Նազարբաեւը:
«Միաժամանակ, այդ հարցը գտնվում է Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր անդամ-երկրների լիազորությունների շրջանակներում»,- նշել է Ղազախստանի նախագահը:
Նա ասել է նաեւ, որ Միությանը նախատեսում են անդամակցել Հայաստանն ու Ղրղզստանը, իսկ մի շարք այլ երկրներ հետաքրքրություն են ցուցաբերում միավորման հետ առեւտրի զարգացման առումով:

Назарбаев продолжает приглашать Турцию в Евразийский союз
Ереван /Медиамакс/. Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев в очередной раз заявил о том, что Турция может стать ассоциативным членом Евразийского экономического союза.
Как сообщает Центрально-азиатская новостная служба, Назарбаев сказал об этом в Турции по итогам саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Президент Казахстана заявил об отсутствии каких-либо противоречий между Тюркским советом и Евразийским экономическим союзом.
«Евразийский союз является открытым для присоединения других государств. К примеру, Турция и другие страны могли бы в будущем стать ассоциативными членами данного объединения», - сказал Назарбаев.
«Вместе с тем, этот вопрос является прерогативой всех государств – членов Евразийского экономического союза», - отметил президент Казахстана.
Он также сказал, что к союзу планируют присоединиться Армения и Кыргызстан, а ряд других стран проявляют интерес к развитию торговли с объединением.