3 000 դրամի պատմությունը. մասնավոր դասերից մինչեւ փոխակերպող լեզվի կենտրոն - Mediamax.am
Սեւան քաղաքի թաղամասերից մեկի նեղ ու ցեխոտ փողոցներով անցնելուց հետո մեքենան կանգ է առնում 6-րդ տան ժանգոտած դարպասների առաջ: Առաջին հայացքից դժվար էր պատկերացնել այն լուսավոր եւ հյուրընկալ մթնոլորտը, որ մեզ սպասում էր այդ պատնեշից այն կողմ:
Դարպասների մոտ մեզ դիմավորում է «EduCAT» անգլերենի ուսուցման կենտրոնի հիմնադիր Լիլիթ Ադիլխանյանը եւ հրավիրում ուսուցման եւ զարգացման իր աշխարհ:
«Սա պապիկիս տունն է եղել: Որոշեցինք այն վերանորոգել ու դարձնել այլընտրանքային ուսուցման կրթական անկյուն»,- ասում է նա:
Լիլիթն իրեն աշխարհի ամենաբախտավոր մարդկանցից է համարում, քանի որ աշխատանքը նաեւ նրա տարերքն է: Այդուհանդերձ, այս հանգրվանին հասնելն ամենեւին էլ հեշտ չէր:
«Միայն լեզվին տիրապետելը բավարար չէր»
2008 թվականին Լիլիթն ավարտել է Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանն ու դարձել անգլերենի եւ գերմաներեն ուսուցիչ: Այդ ժամանակ նա վստահ չէր, թե ինչպես պետք է շարունակի իր հետագա ուղին: Մի քանի տարի շարունակ փնտրում էր իր իրական կոչումը՝ փորձելով տարատեսակ ոլորտներ, ինչպիսիք են քաղաքականությունը, բանկային ոլորտը եւ այլն:
«Սկսեցի մասնավոր պարապմունքներ անցկացնել հարեւանիս երեխայի հետ, երբ նա 4-րդ դասարանում էր սովորում: Անգլերեն սովորելիս նրա հաջողությունները տեսնելն ինձ անհավանականորեն ոգեւորեցին, եւ ես հասկացա, որ սա այն է, ինչ ես ուզում եմ անել իմ ամբողջ կյանքի ընթացքում»,- հիշում է Լիլիթը:
Նա սկսել է դասավանդման իր կարիերան 2016 թվականից՝ իր առաջին պարապմունքների համար ամսական վաստակելով ընդամենը 3 000 դրամ: Ավելի ուշ Լիլիթը հնարավորություն է ստացել դասավանդելու Սեւանի հանրակրթական դպրոցներից մեկում: Այս փորձառությունը օգնեց նրան վերագնահատել իր դասավանդման մոտեցումը եւ հասկանալ, որ միայն լեզուն իմանալը բավարար չէ, առանցքային է դրա մատուցման մեթոդներին գերազանց տիրապետելը:
«Դասավանդման մեթոդաբանության մասին ես ոչինչ չգիտեի: Ինձ համար իսկապես բարդ էր, երբ մտնում էի դասասենյակ ու տեսնում այդ բոլոր փոքրիկ դեմքերը՝ փայլող աչքերով, որոնք ակնկալում էին ինձանից ինչ-որ հատուկ բան ստանալ, բայց ես չունեի դա նրանց փոխանցելու համար», -ասում է Լիլիթը:
Այս ամենի շուրջ մտորելիս նա պատահաբար հայտարարություն է տեսնում Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի կրթական ծրագրերի մասին: Սկզբում դիմում է CTEFL՝ «Անգլերենի` որպես օտար լեզվի դասավանդման» վկայագրի ամառային ծրագրին, իսկ հետո՝ «Անգլերենի` որպես օտար լեզվի դասավանդման» մագիստրոսական ծրագրին (MA TEFL):
«Բարեբախտաբար, ես ընդունվեցի, եւ դա իմ կարիերայում բեկումնային դեր ունեցավ»,- հիշում է Լիլիթը:
«Ուսուցիչ լինելը ենթադրում է բազմակողմանի աշխատանք»
Լիլիթը մեծ երախտագիտությամբ ու ուրախությամբ հիշում իր ուսումը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում՝ որպես վայր, որտեղ նա զարգացել է եւ դարձել այն մասնագետը, որը ձգտում էր լինել:
«Շնորհիվ ՀԱՀ-ի հոյակապ դասախոսների եւ աջակցող թիմի, ես գտնվում էի կրթվելու լավագույն միջավայրում, որտեղ ինձ ոչ միայն ոչ ոք չէր քննադատում իմ սխալների համար, այլեւ ընդհակառակը, ոգեշնչում էին աճել, զարգանալ եւ ինքս ինձ հավատալ: Այս հոգեբանական աջակցությունը ճակատագրական դարձավ երազանքներիս հետեւելու հարցում»,- ընդգծում է Լիլիթը:
ՀԱՀ-ում դասերի շնորհիվ Լիլիթը ձեռք է բերել այնպիսի հմտություններ, որոնք Հայաստանի շատ ուսուցիչների մոտ բացակայում են. պատշաճ մեթոդաբանություն՝ լեզուն արդյունավետ դասավանդելու համար, ուսանողներին հասկանալու, նրանց հետ իրենց անհատական բնավորությանը համապատասխան աշխատելու կարողություն:
«Ուսուցիչ լինելը ենթադրում է բազմակողմանի աշխատանք»,-ասում է Լիլիթը՝ ընդգծելով, որ եթե մարդը ցանկանում է լեզու դասավանդել, մագիստրոսական կրթությունը պարտադիր է մեթոդաբանությանը տիրապետելու համար: «Կարծում եմ, որ ամերիկյան համալսարանն այդ կրթության համար լավագույններից է»:
Թույլ տուր, որ երազանքն առաջնորդի քեզ
Այն պահից, երբ Լիլիթը սկսել է դասավանդել, նա երազում էր իր հայրենի համայնքում կրթական կենտրոն հիմնելու մասին, որպեսզի կարողանա լեզվի բարձրակարգ դասավանդում առաջարկել: Չնայած կարիերայի այն լայն հնարավորություններին, որ սովորաբար ստանում են ՀԱՀ-ի շրջանավարտները, Լիլիթը հավատարիմ մնաց իր առաքելությանը՝ թողնելով, որ «Աստված առաջնորդի իրեն իր երազանքի միջով»:
«Ես հավատում եմ, որ պետք է գնալ այնտեղ, որտեղ զարգացման կարիք կա: ՀԱՀ-ում կրթություն ստանալու իմ հիմնական նպատակը անհրաժեշտ գիտելիքը ձեռք բերելն ու դրանով իմ համայնք վերադառնալն էր: Կարծում եմ, որ լեզվի ուսուցումը կապված է նաեւ 21-րդ դարի հմտությունների զարգացման եւ ուսանողներին կենսական անհրաժեշտության գիտելիք փոխանցելու հետ, օրինակ՝ շրջակա միջավայրի, ընկերության մասին: Հիմա ես այստեղ եմ, որպեսզի իմ համայնքին փոխանցեմ ամենն, ինչ սովորել եմ ամերիկյան համալսարանում»,- ասում է Լիլիթը:
2022 թվականին ՀԱՀ-ն ավարտելուց հետո, երբ Լիլիթն ընկերներից մեկին օգնելու համար դրամաշնորհային ծրագիր էր փնտրում, հանկարծ տեղեկացել է Հայ բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) կողմից հայտարարված կին ձեռներեցների հզորացման ծրագրի մասին:
Նման պատահական համընկնումներով իրադարձությունների ժամանակ նա մշտապես հիշում է իր սիրելի դասախոսներից Իրշատ Մադյարովի խոսքերը. «Մարդն անպայմանորեն հանդիպում է ճիշտ մարդկանց ճիշտ ժամանակին, եթե իր աշխատանքը կատարում է սիրով ու ազնվությամբ»:
Դիմելով ՀԲԸՄ-ի «Empower Her» ծրագրին՝ Լիլիթը շահել է առաջին մրցանակը: Ծրագրի շնորհիվ նա կարողացել է ձեռք բերել կրթական կենտրոնի համար անհրաժեշտ կահույքն ու տեխնիկան: Ծնողների օգնությամբ Լիլիթը փոխակերպել է իր պապական հին տունը՝ դարձնելով այն ոգեշնչող միջավայր կրթվելու եւ զարգանալու համար:
Հավատն ու ճանապարհին հանդիպող բարի մարդիկ
«EduCAT»-ի մեկնարկային շրջանը մարտահրավերային էր համայնքում առկա կարծրատիպերի պատճառով, որոնք վերաբերում էին անգլերենի ուսուցմանը: Ծնողները, հաճախ, պնդում էին, որ Լիլիթը առաջնորդվի միայն դպրոցական ծրագրով, որպեսզի երեխաների գնահատականները բարելավվեն՝ առանց կարեւորելու լեզվին իրականում տիրապետելը:
«Երկար աշխատում էի ծնողների հետ՝ փորձելով օգնել նրանց հասկանալ, որ մեր սերունդները դպրոցական ծրագրից ավելին սովորելու կարիք ունեն, նրանց պրակտիկ անգլերեն է պետք: Եթե նրանք լավ տիրապետեն անգլերենին, բնականաբար նաեւ դպրոցում բարձր գնահատականներ կստանան, բայց միեւնույն ժամանակ, կստանան նաեւ անգլերենի իրական հմտություններ: Սա բավականին բարդ ստացվեց, որովհետեւ շատ ծնողներ որոշեցին իրենց երեխաներին իմ կենտրոն չբերել այն բանից հետո, երբ իմացան, որ ես միայն դպրոցական ծրագրով չեմ առաջնորդվելու»,- հիշում է Լիլիթը:
Բարեբախտաբար, Լիլիթին հաջողվել է ձեռք բերել իր մեթոդների հանդեպ ծնողներից մեկի վստահությունը, եւ նա սպասել է որոշ ժամանակ մինչեւ իր աղջիկը սկսի նաեւ դպրոցում բարձր գնահատականներ ստանալ՝ արդեն իրական անգլերենի իմացության շնորհիվ:
«Նա շատ գոհ էր, եւ երկուսս էլ շատ ուրախ էինք, որ արդյունք ունեցանք»:
Իր մեթոդների միջոցով Լիլիթն աստիճանաբար սկսել է փոխել համայնքի ծնողների մտածելակերպը: Այսօր նա 60-ից ավելի ուսանողներ ունի, հիմնականում դպրոցահասակներ եւ քոլեջի ուսանողներ:
«Իմ հաջորդ նպատակը շատ փոքր տարիքային խմբերի հետ աշխատելն է՝ 3-4 տարեկան, որովհետեւ ես կարծում եմ, որ հենց դա է այն տարիքը, երբ նրանք լավագույնս յուրացնում են տեղեկատվությունը, եւ եթե մենք ուզում ենք բարելավել արտասանությունը, կատարյալ տարիքը դա է»,- ասում է Լիլիթը:
Նա հավատում է, որ իր երազանքին հասնելու առանցքային գործոնները հավատն ու այն բարի մարդիկ էին, որոնց հանդիպել է իր ճանապարհի ընթացքում:
«Աշխատածս առաջին 3 000 դրամն աճեց ու դարձավ հսկայական մի բան՝ ինչպես փոքր ամպիկն է մեծանում ու, ի վերջո, անձրեւում: Հիմա ես քաղում եմ դրա պտուղները»,- ասում է Լիլիթը:
Սենյակի անկյունի գրապահարանի վերեւում Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի խորհրդանիշ արջուկն է նստած: Լիլիթն ասում է, որ այն մշտապես իրեն ժպիտ է պարգեւում, քանի որ հիշեցնում է ՀԱՀ-ում իրեն հանդիպած մարդկանց, որոնք օգնել են իր կարիերային ճանապարհում:
Նայելով առաջ՝ Լիլիթը ծրագրում է ընդարձակել կենտրոնի դասընթացների շրջանակը՝ առաջարկելով նաեւ IELTS եւ TOEFL-ի դասեր, հիմնել անգլերեն գրականության գրադարան, քանի որ համայնքում նմանը չկա: Նա նաեւ հույս ունի գտնել մեկ այլ բարի եւ հմուտ անհատի, որը կմիանա կրթական կենտրոնին ու կօգնի զարգացնել այն՝ ապագայում ներգրավելով ավելի շատ ուսանողների:
«Մի անգամ ամերիկյան համալսարանի միջանցքներով քայլելիս մի նախադասության հանդիպեցի, որը մնաց մտքումս. «Մի´ ամաչիր օգնություն խնդրելուց»: Եթե ես ամաչեի խնդրելուց, ես չէի դիմի ՀԱՀ, եթե ամաչեի խնդրելուց, ես չէի դիմի ՀԲԸՄ-ին կամ այլ ծրագրերին, եւ չէին լինի այնտեղ, որտեղ հիմա եմ»,-ասում է Լիլիթը, իսկ հետո ողջունում իր ուսանողներին՝ լուսավոր երիտասարդ դեմքեր, որ պատրաստ են կրթական ճանապարհորդությանը՝ հանուն ավելի լավ ապագայի:

The story of 3,000 drams: from private tutoring to a transformative language center - Mediamax.am
After navigating through the narrow and muddy streets of a neighborhood in the city of Sevan, the car comes to a halt before the rusty gates of house number 6. At first glance, it was difficult to imagine the bright and inviting ambiance that awaited us beyond those barriers.
Lilit Adilkhanyan, founder of the "EduCAT" English language teaching center in Sevan, welcomes us to her world of learning and development.
“This used to be my grandfather’s house. We decided to renovate it and transform it into an educational corner for alternative teaching,” she says.
Lilit considers herself one of the luckiest people in the world because her job is also her life's passion. However, reaching this point was by no means an easy journey, requiring a great deal of effort and patience from her.
“Mastering the language alone was not sufficient”
After graduating from Yerevan State Linguistic University and becoming a German and English teacher in 2008, Lilit found herself uncertain about how to proceed. For several years, she searched for her true calling, exploring various fields such as politics and banking, among others.
“I began tutoring my neighbor's child when she was in the fourth grade of school. Witnessing her success in learning English was incredibly motivating for me, and I realized that this is what I wanted to do throughout my whole life,” remembers Lilit.
She began her teaching career in 2016, earning only 3,000 drams per month for her first tutoring sessions. Later, she seized an opportunity to teach at a public school in Sevan. This experience prompted her to reassess her teaching approach, realizing that mastering the language alone was not sufficient — it was also crucial to excel in delivering it to students.
"I did not know anything about the methodology of teaching. It was really hard for me to enter the classroom and see all those little faces and shiny eyes demanding something specific from me, but not having anything to give them," says Lilit.
With these thoughts in mind, she came across an online advertisement posted by the American University of Armenia (AUA)․ She first applied for the CTEFL summer program (the Graduate Certificate in Teaching English as a Foreign Language) and after for the Master of Arts in Teaching English as a Foreign Language program.
"Luckily, I was accepted, and that was the breakthrough in my career," recalls Lilit.
“Being a teacher means multitasking”
Lilit fondly recalls her time at AUA, filled with gratitude and joy, as it was the place where she grew and became the specialist she aspired to be.
“Thanks to the excellent professors and supportive team at AUA, I was immersed in the best learning environment, where I wasn't judged for my mistakes, but encouraged to grow, develop, and believe in myself. This psychological support was crucial for me to pursue my dreams,” emphasizes Lilit.
During her studies, she acquired something that many teachers in Armenia lack: the proper methodology for teaching language effectively and the skills to understand and work with students according to their individual characteristics.
“Being a teacher means multitasking,” says Lilit, stressing that if one plans to teach a language, pursuing a master's degree is a must in order to learn the methodology. “I think that AUA is one of the best institutions for that.”
Allowing the dream to guide you
Ever since Lilit started teaching, she dreamt of establishing her own center in her hometown of Sevan, offering her community high-level language classes. Despite the many career opportunities opening up for AUA graduates, Lilit remained steadfast in her mission, “allowing God to guide her through the dream”․
“I always believed in the importance of going where development is needed. My main goal in attending AUA was to acquire the necessary knowledge and return to my community. I think that language teaching is also connected to the development of 21st-century skills and providing students with essential knowledge about topics like the environment and friendship. Now, I am here to give my community everything I learned at AUA,” says Lilit.
After graduating from AUA in 2022, she suddenly stumbled upon a grant program empowering women entrepreneurs provided by the Armenian General Benevolent Union (AGBU) while searching for another program to help her friend. In such coincidental situations, she always recalls the words of her favorite professor, Dr. Irshat Madyarov: “One inevitably meets the right people at the right time if they do their job with love and honesty.”
She applied to the AGBU “Empower Her” program and won the first prize. As a result, Lilit managed to acquire the necessary furniture and technology for her center. With the support of her parents, she transformed her grandfather’s old house, creating an inspiring environment for study and growth.
Faith and the kind people we encounter
At the beginning, running “EduCAT” was challenging due to community stereotypes about learning English. Parents often insisted that Lilit stick to the school curriculum solely for improving grades, without consideration to actually learning the language.
“I struggled to help parents understand that our generation needs more than just that. They need practical English. If they know English well, they will receive high grades in school, for sure. But they will also gain English skills. It was tough because many parents decided not to enroll their children here after learning that I will not exclusively follow the school curriculum,” remembers Lilit.
Luckily, Lilit succeeded in convincing one of the parents to trust her methods and wait for some time until her daughter performed better at school with her own English knowledge.
“She was very glad. I was also happy with her myself, because we got the results.”
Through her methods, Lilit gradually began to change the mindset of parents in her community. Today, she has more than 60 students, mostly schoolchildren and college youth.
“Actually, my next goal is to start with really young students, three- or four-year-old children, as I believe this is the age when they absorb information best, and if we want to improve pronunciation, this age is ideal,” says Lilit.
She believes that the key factors in achieving her dream were her faith and the kind people she met throughout her journey.
“The first 3,000 drams I earned grew into something significant, like a small cloud turning into a bigger one and eventually raining. Now, I am reaping the harvest," says Lilit.
At the top of the corner bookcase sits the AUA bear. Lilit says it never fails to put a smile on her face, as it reminds her of the people at AUA who supported her in her career journey.
Looking ahead, Lilit plans to expand the language center's courses, offer IELTS and TOEFL classes, and establish an English-language library, as the community does not currently have one. She also hopes to find another kind and skilled individual to join her educational center, helping it grow and attract more students in the future.
“Once, while walking through the corridors of AUA, I came across a sentence that stuck with me: ‘Do not feel shy to ask for help.’ If I had felt shy, I would not have applied to AUA. If I had felt shy, I would not have applied to AGBU or other programs, and I would not be where I am today," says Lilit, before welcoming her students: bright young individuals ready to embark on an educational journey for a better future.