Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի գործունեությունը կընդլայնվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտն այսօր ասել է, որ նախատեսվում է ընդլայնել Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի գործունեության շրջանակը՝ առաջիկայում գործող ֆակուլտետներն ավելացնելով եւս մեկով:
Այս մասին դեսպանն ասել է ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպմանը:
Դեսպանը նշել է, որ ֆակուլտետի ավելացմամբ պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջանում Ֆրանսիական համալսարանին շենքային նոր պայմաններով ապահովելու հարցը:
Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ի դեմս Ֆրանսիական համալսարանի՝ Հայաստանն եւ Ֆրանսիան ամրագրել են կրթական ոլորտում համագործակցության զարգացման երաշխիքը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Հայաստանում ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի կրթական ծրագրին:
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ աշնանը Երեւանում կայանալիք ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը նոր որակ կտա եւ նոր հեռանկարներ կապահովի հատկապես կրթական ծրագրերի համար:

French University of Armenia to expand activity - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. French University of Armenia will expand the scope of activity and add one more department, French Ambassador to Armenia Jonathan Lacote said today at the meeting with Armenian Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan.
Jonathan Lacote noted that the university will need a new building to accommodate one more department.
Armenia to deepen French language studies
The parties agreed that Armenia and France have secured a guarantee of developing cooperation in education sector in the face of the French University and touched on education program with advanced curriculum in French for Armenian school students.
Arayik Harutyunyan stressed that the Summit of La Francophonie, which Yerevan is to host this autumn, will give a new quality and prospects to education programs in particular.