Երեւանն ու Մոսկվան խորացնում են կապերը գիտության ոլորտում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր Երեւանում ՌԴ իր պաշտոնակից Օլգա Վասիլեւայի հետ հանդիպմանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ համագործակցության խորացումը գիտության ուղղությամբ։
«Այս իմաստով մեր քաղաքականությունն է՝ Հայաստանում ձեւավորել ինժեներատեխնիկական եւ բնական գիտությունների հզոր կլաստերներ, որի հարցում ՌԴ համապատասխան կենտրոնների աջակցության կարիքն ունենք: Նախատեսվում է խորացնել հարաբերությունները Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի հետ, ինչպես նաեւ իրականացնել միջուկային ֆիզիկայի եւ ինժեներական մասնագիտությունների ուղղությամբ մի շարք ծրագրեր»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
ԿԳ նախարարն ընդգծել է, որ հայկական կողմին հետաքրքիր է փոքր կոմպլեկտավորում ունեցող դպրոցների կառավարման մեթոդոլոգիայի ռուսական փորձը:
«Կարեւոր է նաեւ Հայաստանում գործող ռուսական կազմակերպությունների կողմից աշխատատեղերի տրամադրման հարցը, որպեսզի հատկապես ՌԴ տեխնիկական բուհերում սովորած մեր երիտասարդները հայրենիք վերադառնալիս ապահովվեն աշխատանքով»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Օլգա Վասիլեւան էլ նշել է, որ «ռուսական բուհերում պետք է վերանայել ՀՀ ուսանողներին տրամադրվող այն քվոտաները, որոնք առավել պահանջված են հայկական կողմի համար եւ մեծացնել ՀՀ ուսանողների թիվը ՌԴ տեխնիկական բուհերում»:

Фото: Пресс-служба министерства образования и науки Армении
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян на сегодняшней встрече со своей российской коллегой Ольгой Васильевой подчеркнул важность углубления сотрудничества между Арменией и Россией в сфере науки.
«В этом контексте суть нашей политики заключается в формировании мощных кластеров инженерно-технических и естественных наук, и в этом вопросе мы нуждаемся в помощи соответствующих центров России. Планируется углубить отношения с Объединенным институтом ядерных исследований в Дубне, а также осуществить ряд программ по ядерной физике и инженерным специальностям»,- отметил Левон Мкртчян.
Министр образования и науки Армении подчеркнул, что армянской стороне интересен российский опыт методологии управления школами с малой комплектацией.
«Важно также, чтобы действующие в Армении российские организации предоставляли рабочие места, и наши студенты, обучающиеся в технических вузах России, возвращаясь на родину, были обеспечены работой»,- отметил Левон Мкртчян.
Ольга Васильева, в свою очередь, отметила, что «необходимо пересмотреть предоставляемые армянским студентам квоты, которые наиболее востребованы армянской стороной, и увеличить число армянских студентов в технических вузах России».