Սեպտեմբերից ՀՀ դպրոցներում կներդրվի էլեկտրոնային կրթությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ գալիք սեպտեմբերի 1-ից էլեկտրոնային կամ հեռավար կրթությունը պետք է դառնա դպրոցական կյանքի անբաժանելի բաղադրիչ եւ կիրառելի ուսուցման մեթոդ:
Այս մասին նախարարն ասել է հեռավար ուսուցման կազմակերպմանը նվիրված խորհրդակցության ընթացքում:
«Մենք սկսել ենք հեռավար կրթության մեթոդաբանության փորձարկումը. յուրաքանչյուր շաբաթ տարբեր տեխնիկական մեթոդների օգտագործմամբ փորձել ենք ճշգրտել մեթոդաբանության ձեւաչափերը՝ հասկանալու համար, թե ինչպես կարող ենք էլեկտրոնային կրթության տարրերը ներմուծել առարկայական կրթական ծրագրերի մեջ»,- ասել է նախարարը:
Լեւոն Մկրտչյանի խոսքով՝ հիմնական խնդիրը դասավանդման մեջ ՏՀՏ գործիքների կիրառման տարածականության ապահովումն է, քանի որ հանրապետությունում գործող ավելի քան 1400 դպրոցները կրթության որակի եւ տեխնոլոգիական հագեցվածության առումով տարբեր մակարդակների վրա են,  հետեւաբար՝  առաջատար դպրոցներն իրենց վրա պետք է վերցնեն լոկոմոտիվի դերը:
«Որպես առաջին քայլ՝ պետք է ստեղծենք էլեկտրոնային հարթակ տարբեր առարկաների համար՝ օգտագործելով առաջատար դպրոցներում կուտակված ռեսուրսները: Երկրորդը՝ պետք է հասնենք այն նպատակին, որ բոլոր ուսուցիչները, լիարժեք կարողանալով օգտվել էլեկտրոնային այդ պաշարներից, կիրառեն դրանք դասավանդման պրոցեսում: Շատ կարեւոր է, որ այս համակարգի ներդրումը արդյունավետության տեսանկյունից լինի չափելի, հետեւաբար այդ նպատակով պետք է ամբողջությամբ վերանայել ուսուցիչների վերապատրաստման մեթոդաբանությունը եւ ծրագրերը»,- նշել է նախարարը:
ԿՏԱԿ տնօրեն Արտակ Պողոսյանն էլ ներկայացրել է հանրակրթության դպրոցներում իրականացված էլեկտրոնային հագեցվածության գնահատման ուսումնասիրության արդյունքները, որոնց համաձայն՝ ՀՀ դպրոցներում այս պահին առկա է  շուրջ 20 հազ. համակարգիչ, որոնցից մոտ 20%-ը բարոյապես հին է:
Ըստ ուսումնասիրության՝ ուսուցիչների կողմից ՏՀՏ գործիքների կիրառման մոտիվացիան շատ ցածր է գնահատվում: Հեռահաղորդակցության մեթոդները դասերի ընթացքում ակտիվորեն կիրառում են ընդհանուր առմամբ 500-600 ուսուցիչ:
Լեւոն Մկրտչյանը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը երկշաբաթյա ժամկետում կներկայացնի ՀՀ դպրոցներում մինչեւ սեպտեմբեր էլեկտրոնային կրթություն ներդնելու միջոցառումների ժամանակացույց:

Armenia to introduce e-learning in schools in September
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan said today that digital or distance learning should become an integral part and an applied method in the country’s schools from the 1st of next September.
The Minister made this statement at a conference dedicated to organization of distance learning.
“We began testing the distance learning methodology, trying to specify the formats through application of various technical methods each week in order to understand how we can introduce components of distance learning into the subject curriculum,” the Minister said.
According to Levon Mkrtchyan, the main problem is providing large-scale application of ICT in education, as more than 1400 schools operating in Armenia are on different levels of education and equipment quality, therefore leading schools should take it upon them to be the moving power of the process.
“As the first step we have to create a digital platform for all subjects, using the resources gathered in leading schools. The second step is that we reach a state where teachers are able to use these digital resources in full and apply them in teaching. It is very important that introduction of this system becomes exemplary from the point of efficiency, so we should review completely the methodology and programs of retraining for teachers with that goal in mind,” the Minister observed.
National Center of Educational Technologies Director Artak Poghosyan presented the results of the evaluation of digital provision in general education schools, which indicats that Armenian schools have 20 000 computers at the moment, about 20% of them being essentially old.
According to this research, the teachers’ motivation to use ICT is very low. In general, 500-600 teachers actively apply telecommunication methods in the learning process.
Levon Mkrtchyan instructed to create a work group, which will be given two weeks to prepare the timetable of events for introduction of digital learning in Armenian schools by September 1.