Սեպտեմբերից ՀՀ դպրոցներում կներդրվի էլեկտրոնային կրթությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր ասել է, որ գալիք սեպտեմբերի 1-ից էլեկտրոնային կամ հեռավար կրթությունը պետք է դառնա դպրոցական կյանքի անբաժանելի բաղադրիչ եւ կիրառելի ուսուցման մեթոդ:
Այս մասին նախարարն ասել է հեռավար ուսուցման կազմակերպմանը նվիրված խորհրդակցության ընթացքում:
«Մենք սկսել ենք հեռավար կրթության մեթոդաբանության փորձարկումը. յուրաքանչյուր շաբաթ տարբեր տեխնիկական մեթոդների օգտագործմամբ փորձել ենք ճշգրտել մեթոդաբանության ձեւաչափերը՝ հասկանալու համար, թե ինչպես կարող ենք էլեկտրոնային կրթության տարրերը ներմուծել առարկայական կրթական ծրագրերի մեջ»,- ասել է նախարարը:
Լեւոն Մկրտչյանի խոսքով՝ հիմնական խնդիրը դասավանդման մեջ ՏՀՏ գործիքների կիրառման տարածականության ապահովումն է, քանի որ հանրապետությունում գործող ավելի քան 1400 դպրոցները կրթության որակի եւ տեխնոլոգիական հագեցվածության առումով տարբեր մակարդակների վրա են,  հետեւաբար՝  առաջատար դպրոցներն իրենց վրա պետք է վերցնեն լոկոմոտիվի դերը:
«Որպես առաջին քայլ՝ պետք է ստեղծենք էլեկտրոնային հարթակ տարբեր առարկաների համար՝ օգտագործելով առաջատար դպրոցներում կուտակված ռեսուրսները: Երկրորդը՝ պետք է հասնենք այն նպատակին, որ բոլոր ուսուցիչները, լիարժեք կարողանալով օգտվել էլեկտրոնային այդ պաշարներից, կիրառեն դրանք դասավանդման պրոցեսում: Շատ կարեւոր է, որ այս համակարգի ներդրումը արդյունավետության տեսանկյունից լինի չափելի, հետեւաբար այդ նպատակով պետք է ամբողջությամբ վերանայել ուսուցիչների վերապատրաստման մեթոդաբանությունը եւ ծրագրերը»,- նշել է նախարարը:
ԿՏԱԿ տնօրեն Արտակ Պողոսյանն էլ ներկայացրել է հանրակրթության դպրոցներում իրականացված էլեկտրոնային հագեցվածության գնահատման ուսումնասիրության արդյունքները, որոնց համաձայն՝ ՀՀ դպրոցներում այս պահին առկա է  շուրջ 20 հազ. համակարգիչ, որոնցից մոտ 20%-ը բարոյապես հին է:
Ըստ ուսումնասիրության՝ ուսուցիչների կողմից ՏՀՏ գործիքների կիրառման մոտիվացիան շատ ցածր է գնահատվում: Հեռահաղորդակցության մեթոդները դասերի ընթացքում ակտիվորեն կիրառում են ընդհանուր առմամբ 500-600 ուսուցիչ:
Լեւոն Մկրտչյանը հանձնարարել է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը երկշաբաթյա ժամկետում կներկայացնի ՀՀ դպրոցներում մինչեւ սեպտեմբեր էլեկտրոնային կրթություն ներդնելու միջոցառումների ժամանակացույց:

С сентября в армянских школах введут электронное обучение
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян сказал сегодня, что c 1 сентября 2017 года электронное (или дистанционное) обучение должно стать неотъемлемой частью школьной жизни.
«Мы приступили к испытанию методики дистанционного обучения: каждую неделю с применением разных технических методов мы старались корректировать формат методики, чтобы понять, как можно ввести элементы электронного обучения в предметные образовательные программы», - сказал министр сегодня на совещании.
По словам Левона Мкртчяна, основная задача заключается в обеспечении пространственности применения инструментов ИТТ, поскольку более чем 1400 школ, действующих в республике, находятся на разных уровнях качества образования и технологического оснащения. Ведущие школы должны взять на себя роль локомотива, считает министр.
«В качестве первого шага нужно создать электронную платформу для разных предметов с использованием ресурсов, накопленных в ведущих школах. Во-вторых, следует добиться того, чтобы у всех учителей была возможность пользоваться этими электронными запасами, и чтобы они действительно использовали их в процессе преподавания. Очень важно, чтобы внедрение этой системы было измерияемым с точки зрения эффективности, а для этого нужно полностью пересмотреть методику и программы переподготовки учителей», - отметил министр.
Директор Национального центра образовательных технологий (НЦОТ) Артак Погосян представил результаты исследования по оценке электронного оснащения школ, согласно которым в армянских школах на сегодняшний день имеются 20 тыс. компьютеров, 20% из которых – морально устарели.
Согласно исследованию, мотивация применения ИТТ-инструментов со стороны учителей оценивается низко. Телекоммуникационные методы в ходе занятий активно применяют в целом 500-600 учителей.
Левон Мкртчян поручил создать рабочую группу, которая в двухнедельный период представит график внедрения в школах электронного обучения к сентябрю следующего года.