Հայաստանը լրացուցիչ ուշադրություն կդարձնի պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի հետ համագործակցությանը - Mediamax.am
3540 դիտում
Հայաստանը լրացուցիչ ուշադրություն կդարձնի պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի հետ համագործակցությանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 2-3-ին Վիլնյուսում մասնակցել է «Եվրոպական ընդհանուր անվտանգության եւ պաշտպանական քաղաքականությանը» նվիրված սեմինարին:
ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության հաղորդման համաձայն, միջոցառումը կազմակերպել էր Եվրոպական Միության նախագահությունը ստանձնող Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունը՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում:
Իր ելույթում Դավիթ Տոնոյանը մի շարք մոտեցումներ է առաջարկել Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում պաշտպանական համագործակցության գոյություն ունեցող հնարավորությունների օգտագործման համար՝ ուղղված, մասնավորապես միջազգային այլ կազմակերպությունների` ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի հետ ՀՀ համագործակցության ծրագրերի կրկնության բացառմանը եւ փոխլրացման ապահովմանը:
«Մասնավորապես, հաշվի առնելով, որ, ինչպես սահմանվում է ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում, միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված ներգրավման գործընթացներին ՀՀ լիիրավ մասնակցությունը համապատասխանում է ՀՀ շահերին, նշվել է, որ հաջորդ տարի նախաձեռնվելիք պաշտպանության ռազմավարական նոր վերանայման ընթացքում  պաշտպանության պլանավորման նկատառումներում ԵՄ-ի հետ համագործակցության դերի հստակեցմանը լրացուցիչ ուշադրություն կհաղորդվի», - նշված է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդակցության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. The delegation headed by first Deputy Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan took part in a seminar on "Common European Security and Defense Policy" in Vilnius on July 2-3.
The event was organized by the Lithuanian Defense Ministry which took up the EU Presidency within the EU Eastern Partnership program, the press service of the Armenian Defense Ministry reports this.
In his speech, Davit Tonoyan proposed a number of approaches for using the options of EU-Armenia defense cooperation within Eastern Partnership aimed at particularly eliminating repetition and ensuring complementarity of Armenia's cooperation programs with CSTO, OSCE, NATO.
"In particular, taking into account the fact that as set by the Armenian National Security Strategy, Armenia's full participation in international and regional integration processes is entirely within Armenia's interests. It was noted that during the new strategic review of defense due next year, the clarification of the role of cooperation with the EU will be paid extra attention to", the press release of the Armenian Defense Ministry reads this.