Հայաստանը լրացուցիչ ուշադրություն կդարձնի պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի հետ համագործակցությանը - Mediamax.am
3540 դիտում
Հայաստանը լրացուցիչ ուշադրություն կդարձնի պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի հետ համագործակցությանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 2-3-ին Վիլնյուսում մասնակցել է «Եվրոպական ընդհանուր անվտանգության եւ պաշտպանական քաղաքականությանը» նվիրված սեմինարին:
ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության հաղորդման համաձայն, միջոցառումը կազմակերպել էր Եվրոպական Միության նախագահությունը ստանձնող Լիտվայի պաշտպանության նախարարությունը՝ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում:
Իր ելույթում Դավիթ Տոնոյանը մի շարք մոտեցումներ է առաջարկել Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում պաշտպանական համագործակցության գոյություն ունեցող հնարավորությունների օգտագործման համար՝ ուղղված, մասնավորապես միջազգային այլ կազմակերպությունների` ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի հետ ՀՀ համագործակցության ծրագրերի կրկնության բացառմանը եւ փոխլրացման ապահովմանը:
«Մասնավորապես, հաշվի առնելով, որ, ինչպես սահմանվում է ՀՀ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունում, միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությանն ուղղված ներգրավման գործընթացներին ՀՀ լիիրավ մասնակցությունը համապատասխանում է ՀՀ շահերին, նշվել է, որ հաջորդ տարի նախաձեռնվելիք պաշտպանության ռազմավարական նոր վերանայման ընթացքում  պաշտպանության պլանավորման նկատառումներում ԵՄ-ի հետ համագործակցության դերի հստակեցմանը լրացուցիչ ուշադրություն կհաղորդվի», - նշված է ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդակցության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. Делегация во главе с первым заместителем министра обороны Армении Давидом Тонояном 2-3 июля в Вильнюсе приняла участие в семинаре, посвященном общей европейской безопасности и оборонной политике.
Согласно сообщению пресс-службы Минобороны Армении, семинар был организован в рамках Восточного партнерства министерством обороны Литвы, принимающей председательство в ЕС.
В своем выступлении Давид Тоноян предложил ряд подходов для использования возможностей сотрудничества в оборонной сфере между Арменией и ЕС, направленных, в частности, на обеспечение взаимодополняемости и исключения повторов в программах Армении по сотрудничеству с другими международными организациями, такими как ОДКБ, ОБСЕ и НАТО.
«В частности, учитывая, в стратегии безопасности Армении отмечено, что полноценное участие в процессах, направленных на обеспечение мировой и региональной безопасности полностью соответствует интересам Армении, было отмечено, что в ходе инициируемого в будущем году процесса нового стратегического пересмотра обороны будет уделено дополнительное внимание упорядочиванию роли сотрудничества с ЕС», - отмечается в сообщении МО.