Վարչապետի աշխատակազմ. բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ եւ հրահանգ չունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ «այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին չի փոխանցվել ՀՀ բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում»:
Վարչապետի աշխատակազմի հայտարարությունում ասվում է.
«Մարտի 16–ից 18–ն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը 6 հաղորդագրություն է տարածել Հայաստան–Ադրբեջան սահմանին Հայաստանի բանակի կողմից իբրեւ թե հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը վերը նշված բոլոր հաղորդագրություններից հետո իրականացրել է ստուգողական աշխատանքներ եւ ստուգման արդյունքներով հերքել Հայաստանի բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին պնդումները։
Այդ բոլոր հերքման հաղորդագրություններում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հիշեցրել է դեռեւս 2024 թվականի հունիսի 22–ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի առաջարկը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի եւ/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին, որին Ադրբեջանը մինչեւ օրս դրական չի արձագանքել։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2025 թվականի մարտի 17–ի հաղորդագրության մեջ արձանագրվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի հաղորդագրությունները հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ–ին փոխանցելու պարագայում։
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը, վերահաստատելով հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի եւ/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին իր առաջարկը, հայտարարում է, որ ՀՀ բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ կամ հրահանգ չունի։
Հայաստանի կառավարությունն առաջնորդվում է խաղաղության օրակարգով, ինչի անհերքելի ապացույցն են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի վերջնականացմանն ուղղված քայլերը։
Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը եւ տեքստի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտը կարեւորագույն քայլ է եւ Հայաստանն Ադրբեջանին կոչ է անում մեկնարկել խորհրդակցությունները համաձայնագրի ստորագրման տեղի եւ ժամկետների վերաբերյալ։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցված տեքստը հասցեագրում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ հարաբերությունների հաստատման հիմնարար հարցերը եւ մեխանիզմներ է նախատեսում հետագա անելիքների քննարկման համար։
Անհրաժեշտ ենք համարում արձանագրել նաեւ, որ 2025 թվականի հունվարին Հայաստանը գրավոր կերպով Ադրբեջանին է փոխանցել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջաններից Հայաստանի տարածքով դեպի Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետություն, հակառակ ուղղությամբ եւ դեպի երրորդ երկրներ, եւ Հայաստանի հյուսիս–արեւմտյան շրջաններից Ադրբեջանի տարածքով դեպի ՀՀ հարավային հատված, հակառակ ուղղությամբ եւ դեպի երրորդ երկրներ երկաթուղային բեռնափոխադրումների խնդրի լուծման առաջարկ, ինչպես նաեւ սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման երկկողմ մեխանիզմի ստեղծման մասին առաջարկ եւ սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին։
Միեւնույն ժամանակ, վերահաստատում ենք, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել Ադրբեջանի հետ պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքները՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի եւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի համաձայն»:

Аппарат премьер-министра Армении: У армии нет приказа нарушать режим прекращения огня - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Аппарат премьер-министра Армении распространил сегодня заявление, в котором говорится, что «Азербайджан не передавал Армении никаких фактических данных о нарушении режима прекращения огня армянской армией».
В заявлении аппарата премьер-министра говорится:
«С 16 по 18 марта министерство обороны Азербайджанской Республики распространило 6 сообщений о якобы имевших место нарушениях со стороны армии Армении режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе.
После всех указанных сообщений министерство обороны Республики Армения провело проверочные работы и по результатам опровергло утверждения о нарушении режима прекращения огня со стороны армянской армии.
Во всех этих сообщениях министерство обороны Армении напоминало о предложении аппарата премьер-министра РА от 22 июня 2024 года о создании совместного армяно-азербайджанского механизма по расследованию случаев нарушений режима прекращения огня и/или подобной информации о них, на которое Азербайджан до сих пор не ответил положительно.
Констатируем, что на данный момент Азербайджанская Республика не направила Республике Армения никаких фактических данных или обоснования нарушения режима прекращения огня армянской армией.
Аппарат премьер-министра Армении, подтверждая свое предложение о создании совместного механизма для расследования случаев нарушений режима прекращения огня и/или подобной информации о них, заявляет, что армянская армия не имеет оснований или указаний для нарушения режима прекращения огня.
Правительство Республики Армения руководствуется повесткой мира, которая является неоспоримым доказательством шагов, направленных на окончательную доработку текста соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Достижение соглашения по тексту мирного соглашения и завершение переговоров по согласованию текста является важным шагом, и Республика Армения призывает Азербайджанскую Республику начать консультации о месте и сроках подписания соглашения. Считаем необходимым подчеркнуть, что согласованный текст проекта Соглашения затрагивает принципиальные вопросы установления мира и отношений между Арменией и Азербайджаном и предусматривает механизмы для обсуждения дальнейших действий.
Считаем также необходимым отметить, что в январе 2025 года Республика Армения в письменной форме передала Азербайджанской Республике предложение о решении проблемы железнодорожных грузоперевозок из западных районов Азербайджана через территорию Республики Армения в Нахичеванскую автономную республику, в обратном направлении и в третьи страны, и из северо-западных районов Республики Армения через территорию Азербайджана в южную часть Республики Армения, в обратном направлении и в третьи страны, а также предложение о создании двустороннего механизма взаимного контроля вооружений и ждет положительного ответа Азербайджана.
В то же время подтверждаем, что Республика Армения готова продолжить работы по делимитации государственной границы с Азербайджанской Республикой согласно Положению о совместной деятельности комиссии по делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и государственной комиссии по делимитации государственной границы между Республикой Армения и Республикой Армения».