ԱԱԾ. Ներքին Խնձորեսկի միջադեպով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը մանրամասներ է ներկայացրել ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի «Ներքին Խնձորեսկ» հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ:
ԱԱԾ հաղորդագրությունում ասվում է.
«Ապրիլի 10-ին Ներքին Խնձորեսկ հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ իրականացված ծառայողական քննության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, նշված հատվածում սահմանապահ ծառայություն իրականացնող վերակարգի ավագ Յ.Ք-ն, տեղեկանալով հովվի եւ նրա հոտի կողմից մոլորվելու հետեւանքով Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու եւ հովվի կողմից Հայաստանի տարածք վերադառնալու հանգամանքի մասին, վերջինիս եւ վերակարգի մեջ գտնվող սահմանապահ ծառայողների հետ փորձել են հատել ՀՀ պետական սահմանը եւ վերադարձնել հոտը՝ այդ կերպ խախտելով սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները, որն անզգուշությամբ պատճառել է էական վնաս, այն է՝ նշված սահմանապահ հատվածում սկսվել է անհարկի հրաձգություն, ակնհայտ վտանգի է ենթարկվել մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, նկարագրված գործողություններն առաջացրել են պետության անվտանգության համար սպառնալիք, ինչպես նաեւ պետական սահմանի նշված հատվածում պատշաճ հսկողության բացակայության վիճակ:
Միջադեպի հետեւանքով վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայող: Ափսոսանք հայտնելով կատարվածի կապակցությամբ՝ միեւնույն ժամանակ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվել ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ զինծառայողների կողմից սահմանապահ գործառույթ իրականացնելիս սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները խստագույնս պահպանելու եւ նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով:
Ծառայողական քննության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով առերեւույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն՝ դեպքի հանգամանքները բացահայտելու, մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:

Yerevan /Mediamax/. The National Security Service of Armenia presented details about the incident that took place on April 10 in the Nerkin Khndzoresk section of the Armenia-Azerbaijan state border.
The NSS said in a news release that “the service investigation carried out regarding the April 10 incident in the Nerkin Khndzoresk section of the Armenia-Azerbaijan state border revealed that servicemen of the Border Guard Troops of Armenia’s NSS, Y.K., who was carrying out border guard service in the mentioned area, after learning that a shepherd and his flock got lost and appeared in the territory of Azerbaijan and then returned to Armenia’s territory, together with the shepherd and other border guard servicemen tried to cross the state border of Armenia and return the flock, thereby violating the border guard duty rules, which  negligently caused significant damage - that is unnecessary shooting started in the mentioned border section, endangering the lives and health of peoples, causing threat to the security of the state as well as resulting in lack of proper control in the mentioned section of the state border.”
“As a result of the incident, a soldier of the state border guard service of Azerbaijan was injured. Expressing regret regarding the incident, at the same time we inform that appropriate measures were taken by the Border Guard Troops of Armenia’s NSS to strictly observe the rules of border guard duty and to exclude similar cases,” the news release reads.
A criminal proceeding has been initiated, preliminary investigation is underway to reveal the circumstances of the incident and bring the guilty to responsibility.