ԱԱԾ. Ներքին Խնձորեսկի միջադեպով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը մանրամասներ է ներկայացրել ապրիլի 10-ին Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի «Ներքին Խնձորեսկ» հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ:
ԱԱԾ հաղորդագրությունում ասվում է.
«Ապրիլի 10-ին Ներքին Խնձորեսկ հատվածում տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ իրականացված ծառայողական քննության արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, նշված հատվածում սահմանապահ ծառայություն իրականացնող վերակարգի ավագ Յ.Ք-ն, տեղեկանալով հովվի եւ նրա հոտի կողմից մոլորվելու հետեւանքով Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու եւ հովվի կողմից Հայաստանի տարածք վերադառնալու հանգամանքի մասին, վերջինիս եւ վերակարգի մեջ գտնվող սահմանապահ ծառայողների հետ փորձել են հատել ՀՀ պետական սահմանը եւ վերադարձնել հոտը՝ այդ կերպ խախտելով սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները, որն անզգուշությամբ պատճառել է էական վնաս, այն է՝ նշված սահմանապահ հատվածում սկսվել է անհարկի հրաձգություն, ակնհայտ վտանգի է ենթարկվել մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, նկարագրված գործողություններն առաջացրել են պետության անվտանգության համար սպառնալիք, ինչպես նաեւ պետական սահմանի նշված հատվածում պատշաճ հսկողության բացակայության վիճակ:
Միջադեպի հետեւանքով վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության զինծառայող: Ափսոսանք հայտնելով կատարվածի կապակցությամբ՝ միեւնույն ժամանակ համապատասխան միջոցներ են ձեռնարկվել ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ զինծառայողների կողմից սահմանապահ գործառույթ իրականացնելիս սահմանապահ ծառայություն կրելու կանոնները խստագույնս պահպանելու եւ նմանատիպ դեպքերը բացառելու նպատակով:
Ծառայողական քննության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով առերեւույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, իրականացվում է նախաքննություն՝ դեպքի հանգամանքները բացահայտելու, մեղավոր անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:

СНБ Армении: По делу Неркин Хндзореска возбуждено уголовное дело - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Служба национальной безопасности Армении представила подробности инцидента, произошедшего 10 апреля на участке Неркин Хндзореск государственной границы Армения-Азербайджан.
В сообщении СНБ говорится:
«В результате служебного расследования, проведенного в связи с инцидентом, произошедшим 10 апреля на участке Неркин-Хндзореск, установлено, что военнослужащий срочной службы N пограничных войск СНБ Армении, начальник наряда Ю.К, узнав о том, что, заблудившись, пастух со своим стадом оказался на территории Азербайджана, а также о возвращении пастуха на территорию Армении вместе с ним и находящимися в наряде пограничниками попытались пересечь государственную границу Армении с целью вернуть стадо, нарушив тем самым правила пограничного дежурства, по неосторожности причинив значительный ущерб, а именно, в данном районе началась неуместная стрельба, жизнь и здоровье людей подверглись очевидной опасности, описанные действия создали угрозу безопасности государства, а также отсутствия надлежащего контроля на указанном участке государственной границы.
В результате инцидента был ранен военнослужащий Государственной пограничной службы Азербайджана. Наряду с выражением сожаления по поводу произошедшего, в то же время военнослужащими СНБ Армении были приняты соответствующие меры по строгому соблюдению правил несения пограничной службы при исполнении пограничных обязанностей и исключению подобных случаев.
По результатам служебного расследования в Следственный комитет Армении представлено соответствующее сообщение о предполагаемом преступлении, предусмотренном соответствующей статьей Уголовного кодекса Армении, возбуждено уголовное дело, для выяснения обстоятельств и привлечения виновных к уголовной ответственности проводится предварительное расследование.