ՀՀ ՊՆ. «Մեր իրավունքն է համագործակցել ե՛ւ Ֆրանսիայի, ե՛ւ Իրանի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ասել է, որ «հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը հանուն Հայաստանի է եւ որեւէ մեկի դեմ ուղղված չէ»:
«Մեր իրավունքն է համագործակցել ե՛ւ Ֆրանսիայի, ե՛ւ Իրանի հետ»,- ասուլիսի ժամանակ ասել է Սուրեն Պապիկյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի ֆրանցիացի եւ իրանցի գործընկերները հարգում են այլ համագործակցությունները, եւ հայկական կողմն ակնկալում է, որ համարժեք մոտեցում պետք է դրսեւորի նաեւ ռուսական կողմը:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դիվերսիֆիկացնելու խնդիր դրել է 2022 թվականի սեպտեմբերից հետո, երբ ագրեսիայի ենթարկվեց ՀՀ ինքնիշխան տարածքը.
«Հայաստանի ՀՕՊ համալրումն արվում է սեփական հակաօդային պաշտպանություն ունենալու եւ մեր երկնքի անվտանգությունն ապահովելու համար»:
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն էլ իր հերթին նշել է, որ «Երեւանն իրավունք ունի շրջվել դեպի այն գործընկերները, որոնք վստահելի են»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Suren Papikyan said today that "Armenian-French cooperation is for Armenia and is not addressed against anyone.”
“It is our right to cooperate with both France and Iran,” Suren Papikyan said at the press conference. He noted that Armenia’s French and Iranian partners respect other partnerships, and the Armenian side expects the Russian side to show a similar approach.
He noted that Armenia has set the task of diversifying military-technical cooperation after September 2022, when the sovereign territory of Armenia was subjected to aggression:
“Replenishment of the Air Defense Forces of Armenia is about having our own air defense and ensuring the safety of our skies.”
French Minister of the Armed Forces Sébastien Lecornu, in his turn, noted that “Yerevan has a right to turn to reliable partners.”