ՀՀ ՊՆ. «Մեր իրավունքն է համագործակցել ե՛ւ Ֆրանսիայի, ե՛ւ Իրանի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն այսօր ասել է, որ «հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը հանուն Հայաստանի է եւ որեւէ մեկի դեմ ուղղված չէ»:
«Մեր իրավունքն է համագործակցել ե՛ւ Ֆրանսիայի, ե՛ւ Իրանի հետ»,- ասուլիսի ժամանակ ասել է Սուրեն Պապիկյանը: Նա նշել է, որ Հայաստանի ֆրանցիացի եւ իրանցի գործընկերները հարգում են այլ համագործակցությունները, եւ հայկական կողմն ակնկալում է, որ համարժեք մոտեցում պետք է դրսեւորի նաեւ ռուսական կողմը:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դիվերսիֆիկացնելու խնդիր դրել է 2022 թվականի սեպտեմբերից հետո, երբ ագրեսիայի ենթարկվեց ՀՀ ինքնիշխան տարածքը.
«Հայաստանի ՀՕՊ համալրումն արվում է սեփական հակաօդային պաշտպանություն ունենալու եւ մեր երկնքի անվտանգությունն ապահովելու համար»:
Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն էլ իր հերթին նշել է, որ «Երեւանն իրավունք ունի շրջվել դեպի այն գործընկերները, որոնք վստահելի են»:

Минобороны Армении: «Имеем право сотрудничать как с Францией, так и с Ираном» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Сурен Папикян заявил сегодня в Ереване, что «армяно-французское сотрудничество осуществляется ради Армении и не направлено против кого-либо».
«Мы имеем право сотрудничать как с Францией, так и с Ираном», - сказал Сурен Папикян на совместной пресс-конференции с французским коллегой. Он отметил, что французские и иранские партнеры Армении уважают и другие виды сотрудничества, и армянская сторона ожидает, что российская сторона проявит такой же подход.
Он отметил, что Армения поставила задачу диверсификации военно-технического сотрудничества после сентября 2022 года, когда суверенная территория Армении подверглась агрессии.
Министр вооруженных сил Франции Себастьян Лекорню, в свою очередь, отметил, что «Ереван имеет право обратиться к тем партнерам, которые надежны».