ՆԱՏՕ-ի խորհրդատվական խումբն ավարտել է այցը Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 20-ից հերթական այցով Երեւանում էր Հայաստանի կարիքներին օժանդակելու համար ձեւավորված ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման» խումբը:
Խմբի կազմում ընդգրկված են ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանի, Կանադայի, Չեխիայի, Լեհաստանի եւ Լիտվայի ռազմաուսումնական հաստատությունների առաջատար փորձագետներ:
Այցի նպատակն է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կադրերի եւ ռազմական կրթության վարչության եւ ռազմաուսումնական հաստատությունների հետ 2017թ. համագործակցության ծրագրերի ամփոփումը եւ փոխգործակցության հետագա ուղիների համաձայնեցումը:
Մարտի 21-ից 23-ը կազմակերպվել են խորհրդատվական խմբի այցելություններ ռազմաուսումնական հաստատություններ, հանդիպումներ կրթօջախների ղեկավարության եւ ուսումնական գործընթացի պատասխանատուների հետ:
Մասնավորապես` ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական, Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարաններում եւ ՀՀ ՊՆ ենթասպաների դպրոցում կայացած հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել են խորհրդատվական խմբի օգնությամբ մեկնարկած առանձին նախագծերի ընթացքը:
ՀՀ ՊՆ հրամանատարաշտաբային դասընթացների պրոֆեսորադասախոսական կազմի եւ ունկնդիրների համար խորհրդատվական խումբը ներկայացրել է բանախոսություն «Արեւմտյան ռազմարվեստի հիմունքները. արեւմտյան եւ խորհրդային մոդելների համեմատական վերլուծություն» թեմայով:

Завершен визит консультативной группы НАТО в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 20-23 марта с очередным визитом в Ереване находилась консультативная группа НАТО «Развитие оборонного образования».
В состав группы входят ведущие эксперты штаб-квартиры НАТО, а также военно-образовательных учреждений Канады, Чехии, Польши и Литвы.
Целью визита было подведение итогов программ сотрудничества, реализованных в 2017 году совместно с управлением кадров и военного образования министерства обороны Армении и военно-образовательными учреждениями, и обсуждение дальнейших направлений взаимодействия.
Консультативная группа посетила военно-образовательные учреждения, провела встречи с руководством учебных заведений.
В частности, в ходе встреч в Военном университете имени Вазгена Саргсяна, Военно-авиационном университете имени Арменака Хамперянца и в школе младших офицеров министерства обороны Армении был представлены проекты, запущенные при поддержке консультативной группы.
Консультативная группа представила профессорско-преподатательскому составу
и слушателям командно-штабных курсов министерства обороны Армнении доклад на тему «Основы западного боевого искусства: Сравнительный анализ западных и советских моделей».