ՆԱՏՕ-ի խորհրդատվական խումբն ավարտել է այցը Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 20-ից հերթական այցով Երեւանում էր Հայաստանի կարիքներին օժանդակելու համար ձեւավորված ՆԱՏՕ-ի «Պաշտպանական կրթության զարգացման» խումբը:
Խմբի կազմում ընդգրկված են ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանի, Կանադայի, Չեխիայի, Լեհաստանի եւ Լիտվայի ռազմաուսումնական հաստատությունների առաջատար փորձագետներ:
Այցի նպատակն է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կադրերի եւ ռազմական կրթության վարչության եւ ռազմաուսումնական հաստատությունների հետ 2017թ. համագործակցության ծրագրերի ամփոփումը եւ փոխգործակցության հետագա ուղիների համաձայնեցումը:
Մարտի 21-ից 23-ը կազմակերպվել են խորհրդատվական խմբի այցելություններ ռազմաուսումնական հաստատություններ, հանդիպումներ կրթօջախների ղեկավարության եւ ուսումնական գործընթացի պատասխանատուների հետ:
Մասնավորապես` ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական, Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն համալսարաններում եւ ՀՀ ՊՆ ենթասպաների դպրոցում կայացած հանդիպումների ժամանակ ներկայացվել են խորհրդատվական խմբի օգնությամբ մեկնարկած առանձին նախագծերի ընթացքը:
ՀՀ ՊՆ հրամանատարաշտաբային դասընթացների պրոֆեսորադասախոսական կազմի եւ ունկնդիրների համար խորհրդատվական խումբը ներկայացրել է բանախոսություն «Արեւմտյան ռազմարվեստի հիմունքները. արեւմտյան եւ խորհրդային մոդելների համեմատական վերլուծություն» թեմայով:

The group involved leading experts from NATO Headquarters, as well as military educational institutions of Canada, Czech Republic, Poland and Lithuania.
The visit was aimed at summarizing the 2017 cooperation programs with Personnel and Military Education Department of Armenian Defense Ministry and military educational institutions, as well as agreeing further formats of collaboration.
On March 21-23 NATO Expert Group visited military educational establishments and met with the management staff.
In particular, the meeting at Vazgen Sargsyan Military University, Armenak Khanperyants
Military Aviation University and Noncommissioned Officer Academy of Armenian MoD covered the process of projects, which kicked off with the help of the Group.
The Expert Group introduced participants of Command and staff course for senior officers of Armenian Armed Forces to the debate, titled “Principles of Western Military Art: Comparative Analysis of Eastern and Post-Soviet Models”.