ՀՀ-ն «մեծ պատասխանատվությամբ» է վերաբերվում ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պատասխանատվության բարձր զգացումով է ներգրավվել Լիբանանում ՄԱԿ ժամանակավոր ուժերի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությանը:
Լիբանանի անվտանգության ուժերին աջակցության վերաբերյալ նախարարական համաժողովում Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ 32 խաղաղապահներից բաղկացած հայկական դասակը՝ իտալական հրամանատարության ներքո, ծառայություն է իրականացնում ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի կազմում 2014թ. նոյեմբերից:
«Հայաստանը պատասխանատվության բարձր զգացումով է ներգրավվել այս առաքելությանը՝ ձգտելով իր նպաստը բերել ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի արդյունավետ գործունեությանը` ուղղված բարեկամ Լիբանանում խաղաղության ապահովմանը»,- ասել է նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ ՅՈւՆԻՖԻԼ-ը միակ խաղաղապահ գործողությունը չէ, որին միացել է Հայաստանը:
«ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ խաղաղապահ գործողությունների հարցերով օգնականն այս առումով նշել է, որ «Հայաստանի աջակցությունը կարեւոր է ոչ միայն իր ներդրման, այլեւ հայոց պատմության եւ դրա ընթացքում հաղթահարված մարտահրավերների առումով»։ Իրապես, պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ անվտանգությունը համատեղ ջանքեր է պահանջում»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Армения относится к миссии ЮНИФИЛ с «большой ответственностью» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что Армения с высоким чувством ответственности присоединилась к мисии Временных сил ООН в Ливане ЮНИФИЛ.
Выступая на министерском саммите по содействию силам безопасности Ливана, Эдвард Налбандян напомнил, что армянское подразделение из 32 миротворцев с ноября 2014 года служит в составе ЮНИФИЛ под итальянским командованием.
«Армения присоединилась к этой миссии с высоким чувством ответственности, стремясь привнести свою вклад в эффективную деятельность ЮНИФИЛ, направленную на обеспечение мира в дружественном Ливане»,- отметил министр.
Он подчеркнул, что ЮНИФИЛ не единственная миссия, к которой присоединилась Армения.
«Помощник генерального секретаря ООН по вопросам миротворческих операций в связи с этим отметил, что «содействие Армении важно не только с точки зрения ее вклада, в плане вызовов, преодоленных на протяжении всей истории Армении». Действительно, история учит нас, что безопасность требует совместных усилий»,- отметил Эдвард Налбандян.