Վիգեն Սարգսյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյաների հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած «Վճռական աջակցություն» գործողության մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների նիստին։
ՊՆ տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ նիստում Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է Աֆղանստանում եւ տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովման Հայաստանի մոտեցումներն ու տեսլականը, ինչպես նաեւ առաջարկել որոշակի լուծումներ՝ առկա խնդիրների պաշտպանական բաղադրիչի շրջանակում։
Նիստի ավարտից հետո ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլլերի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցության ընթացքն ու ապագա ծրագրերը։
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ գլոբալ ու տարածաշրջանային ավտանգության խնդիրներին, ներկայացվել է Հայաստանում ընթացող պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակը, տեսակետներ են փոխանակվել դրանց իրականացման գործում ՆԱՏՕ-ի օժանդակության հնարավորությունների ու ձեւաչափի վերաբերյալ։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաեւ Եվրոպական Միության ռազմական կոմիտեի նախագահ, բանակի գեներալ Միխաիլ Կոստարակոսի հետ։ Քննարկվել են Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության ռազմական օղակների միջեւ համագործակցության հաստատման հնարավորությունն ու հեռանկարները։
Քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարը Քարնեգի հիմնադրամի եվրոպական մասնաճյուղում հանդիպում է ունեցել մի շարք միջազգային հետազոտական կենտրոնների փորձագիտական անձնակազմի հետ։

Виген Саргсян встретился с представителями НАТО - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Возглавляемая министром обороны Армении Вигеном Саргсяном делегация приняла в Брюсселе участие в заседании министров обороны стран-участниц операции НАТО «Решительная поддержка».
Согласно распространенному министерством обороны армении сообщению, Виген Саргсян представил на заседании подходы и видение Армении касательно обеспечения безопасности и стабильности в Афганистане и регионе в целом, а также предложил некоторые решения имеющихся проблем.
По окончании заседания на встрече с заместителем генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер был обсужден процесс сотрудничества и будущие проекты Североатлантического альянса с Арменией.
Были затронуты также проблемы глобальной и региональной безопасности, представлены рамки проводящихся в Армении оборонных реформ, проведен обмен мнениями касательно возможностей и формата помощи НАТО  в их осуществлении.
Министр обороны Армении встретился также с председателем военного комитета Европейского Союза, генералом армии Михаилом Костаракосом. Обсуждались возможность и перспективы сотрудничества военных кругов Армении и ЕС.
В рамках сотрудничества с гражданским обществом министр обороны Армении встретился с экспертным персоналом ряда международных исследовательских центров в европейском филиале Фонда Карнеги.