ՊՆ ղեկավարը ԵՄ-ին կոչ է արել հասցեական գնահատականներ տալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այսօր Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերթ Զալբերի հետ հանդիպմանը խոսել է հասցեական գնահատականներ տալու կարեւորության մասին:
ԵՄ պաշտոնյային ներկայացվել են շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում վերջին շրջանում տեղի ունեցած զարգացումները, ներկայում տիրող իրավիճակը:
Որպես հակամարտության կարգավորման բանակցությունների արդյունավետության կարեւոր գրավական՝ Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է իրավիճակը սրող եւ նախահարձակ կողմին միջազգային հանրության, այդ թվում՝ Եվրամիության կողմից հասցեական դատապարտման միջոցով սթափեցնելու, ինչպես նաեւ առաջնագծում իրավիճակի դիտարկման, միջադեպերի հետաքննության միջազգային մեխանիզմների եւ այլ լուծումների միջոցով փոխվստահության միջավայրի ձեւավորման անհրաժեշտությունը:
Հերբերթ Զալբերը նշել է, որ Եվրամիությունն ընդունում է արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջատար դերը` պատրաստ լինելով ներդրում կատարել այդ ձեւաչափով բանակցությունների ակտիվացմանը:

Глава Минобороны призвал ЕС давать адресные оценки - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Виген Саргсян заявил сегодня на встрече со спецпредставителем Евросоюза по Южному Кавказу и кризису в Грузии Гербертом Зальбером о важности адресных оценок.
Представителю ЕС были представлены последние события на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской госгранице.
В качестве залога эффективности переговоров по карабахскому урегулированию Виген Саргсян назвал необходимость формирования атмосферы доверия, в частности, путем отрезвления провоцирующей стороны путем адресного осуждения со стороны мирового сообщества, в том числе Евросоюза, а также мониторинга передовой линии, задействования международных механизмов расследования инцидентов и других инструментов.
Герберт Зальбер отметил, что Евросоюз признает ведущую роль Минской группы ОБСЕ в урегулировании конфликта и готов способствовать активизации переговоров в данном формате.