Նախարար. Սահմանամերձ գյուղերը ՊՆ-ի ուշադրության կենտրոնում են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերը մշտապես գտնվում են նախարարության ուշադրության կենտրոնում:
Վիգեն Սարգսյանն այս մասին ասել է նախօրեին՝ Գեղարքունիքի եւ Տավուշի մարզեր կատարած այցի շրջանակում, որի ընթացքում նրան ուղեկցել են նաեւ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Մովսես Հակոբյանը:
Վարդենիս քաղաքում նախարարներն այցելել են կայազորային հոսպիտալ եւ քաղաքային հիվանդանոց, կարեւորել քաղաքացու ու զինծառայողի համար բուժման լավագույն պայմանների ապահովումը:
Այնուհետեւ Վիգեն Սարգսյանը եղել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի արեւելյան հատվածի մարտական հենակետերից մեկում, ծանոթացել մարտական հերթապահության կրման պայմաններին, խրախուսել դիրքապահ մի քանի զինծառայողների:
Գեղարքունիքի մարզի Վահան համայնքի բնակիչների հետ հանդիպմանը Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ սահմանամերձ գյուղացու պաշտպանությունը հուսալի ձեռքերում է, եւ առաջապահ հենակետերում արվում է ամեն ինչ՝ բնակչության անվտանգությունն առավել ապահով դարձնելու համար:
Պատվիրակությունը եղել է նաեւ 3-րդ բանակային զորամիավորման զինավաններից մեկում, հետեւել ընթացող շինարարական աշխատանքներին:
Այցը եզրափակվել է Բերդում, որտեղ նախարարները ծանոթացել են զինվորական հոսպիտալի եւ քաղաքային հիվանդանոցի շենքային պայմաններին, քննարկել բժշկական հաստատությունների միավորմանն առնչվող հարցեր:
Հիշեցնենք, որ Վիգեն Սարգսյանը գլխավորում է սահմանամերձ համայնքների խնդիրներով զբաղվող նորաստեղծ հանձնաժողովը:

В.Саргсян: Приграничные села находятся в центре внимания минобороны - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Виген Саргсян сказал, что приграничные населенные пункты Армении неизменно находятся в центре внимания министерства.
Виген Саргсян сказал об этом накануне в ходе визита в марзы Гегаркуник и Тавуш. Во время поездки его сопровождали министр здравоохранения Левон Алтунян и начальник Генштаба ВС Мовсес Акопян.
В городе Варденис министры посетили гарнизонный госпиталь и городскую больницу, отметив важность обеспечения наилучших условий лечения гражданских лиц и военнослужащих.
Затем Виген Саргсян побывал на одном из опорных пунктов восточного участка армяно-азербайджанской границы, ознакомился с условиями несения боевого дежурства, поощрил нескольких постовых служащих.
На встрече с жителями общины Ваан Гегаркуникского марза Виген Саргсян подчеркнул, что безопасность населения пограничных сел находится в надежных руках, и на передовых опорных пунктах делается все для усиления защиты населения.
Делегация посетила также один из военных городков третьего армейского соединения, проследив за осуществляющимся строительством.
Визит завершился в Берде, где министры ознакомились с условиями военного госпиталя и городской больницы, обсудили вопросы, касающиеся объединения медучреждений.
Напомним, что Виген Саргсян возглавляет новую межведомственную комиссию по решению проблем приграничных общин.