Հայաստանն ու Վրաստանը պայմանավորվել են ընդլայնել ռազմական համագործակցությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանն ու Վրաստանը մի շարք պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել երկկողմ ռազմական համագործակցություն ընդլայնելու ուղղությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունը, պայմանավորվածությունները ձեռք են բերվել Վրաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Վախթանգ Կապանաձեի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում, ով Երեւան է այցելել ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հրավերով:
Երկու երկրների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի միջեւ կայացած հանդիպման ժամանակ քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում հայ-վրացական համագործակցության ընթացքը եւ հեռանկարները: Կողմերը բարձր են գնահատել հայ-վրացական պաշտպանական համագործակցության ներկայիս մակարդակը, ընդգծելով, որ այն ոչ միայն նպաստում է երկու հարեւան պետությունների ռազմական գերատեսչությունների պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը, այլեւ իր ուրույն ներդրումն է կատարում հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում:
Գեներալ-մայոր Վախթանգ Կապանաձեի հետ առանձնազրույց է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Վրաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը նշել է, որ իր երկիրը բարձր է գնահատում պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ վստահ լինելով, որ առկա են բոլոր նախադրյալներն այն ընդլայնելու եւ ավելի արդյունավետ դարձնելու համար:
Հայաստանում գտնվելու ընթացքում գեներալ-մայոր Վախթանգ Կապանաձեի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի նաեւ ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ:

Армения и Грузия договорились о расшрении военного сотрудничества - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения и Грузия пришли к ряду договоренностей по расширению двустороннего военного сотрудничества.
Как сообщает пресс-служба минобороны Армении, данные договоренности были достигнуты в ходе визита в Армению начальника Генерального штаба Вооруженных сил Грузии, генерал-майора Вахтанга Капанадзе, который прибыл в Ереван по приглашению начальника Генштаба ВС Армении, генерал-полковника Юрия Хачатурова.
В ходе встречи начальников главных штабов двух стран обсуждались процесс и перспективы армяно-грузинского сотрудничества в сфере обороны. Стороны высоко оценили нынешний уровень оборонного сотрудничества, подчеркнув, что оно не только стимулирует развитие обороноспособности соответствующих ведомств двух стран, но и вносит свой вклад в поддержание стабильности в южнокавказском регионе.
С Вахтангом Капанадзе встретился также министр обороны Армении Сейран Оганян. На встрече обсуждались вопросы, касающиеся двустороннего сотрудничества в сфере безопасности и обороны, а также представляющие обоюдный интерес вопросы по региональной безопасности. Начальник Генштаба Грузии отметил, что его страна высоко ценит сотрудничество с Арменией в оборонной сфере, отметив, что есть все предпосылки для его расширения и повышения эффективности.
В рамках визита в Армению делегация во главе с Вахтангом Капанадзе посетит военный институт МО Армении им. Вазгена Саргсяна.