Հակոբ Ինջիղուլյանը երրորդ երկրից տեղափոխվել է Հայաստան
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր վաղ առավոտյան երրորդ երկրից Հայաստան է տեղափոխվել 2013-ի օգոստոսին Ադրբեջանում գերի ընկած զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանը:
«Գերության ժամանակ միշտ երազել եմ գալ Հայաստան: Ամենաշատ կարոտել եմ հայրենիքիս, հայրենի գյուղն ու հարազատներիս»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հակոբ Ինջիղուլյանը:
Անդրադառնալով գերության ընթացքին ու ադրբեջանական կողմի` իր հանդեպ դրսեւորված պահվածքին` Հակոբ Ինջիղուլյանն ասել է հետեւյալը.
«Նրանց կողմից հիմնականում եղել է ծեծ, ծաղր եւ հայհոյանք: Սկզբում սպառնում էին գնդակահարել, հարցազրույցները տեղի էին ունենում ճնշումների ներքո: Անգամ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներից առաջ ասում էին, թե ինչ պետք է խոսեմ, ընտանիքիս ուղղված նամակների բովանդակությունն էր վերահսկվում եւ ասվում` ինչ պետք է գրվի»,-ասել է նա:
Հակոբ Ինջիղուլյանը նշել է, որ երրորդ երկիր տեղափոխելու խնդիրն իր առջեւ ադրբեջանական կողմն էր դրել:
«Ասել էին, որ պետք է գնամ երրորդ երկիր, եթե փորձեմ փախչել կամ միանգամից գալ Հայաստան, ինձ գնդակահարություն է սպասվում: Ինձ համար երրորդ երկիր գոյություն չունի, գոյություն ունի միայն Հայաստանը», - ասել է նախկին գերին:
Խոսելով իր ապաստանի մասին` նա նշել է, որ մնացել է հինգ հարկանի ռազմագաղութում`փակի տակ: «Այնտեղ էլի հայեր կային, բայց նրանց մասին հետո կխոսեմ»,- ասել է նա:
Հակոբի փոխանցմամբ, ճնշումների ներքո ադրբեջանական կողմը հիմնականում փորձել է տեղեկություններ կորզել իր ծառայության, պարտականությունների, ինչպես նաեւ քաղաքականության վերաբերյալ, սակայն նրա տված տեղեկությունը հակառակորդի համար բավարար չի եղել:
«Շնորհակալություն այն մարդկանց, ովքեր ինձ դավաճան չեն համարում: Դա արել եմ իմ կյանքի համար, որ հիմա հայրենիքում լինեմ»,-ասել է նա եւ նշել, որ մտադիր է շարունակել զինվորական ծառայությունը:
Հակոբի հայրը` Գեւորգ Ինջիղուլյանը, շնորհակալություն է հայտնել Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի, ՄԱԿ-ի աշխատակիցներին եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը՝ որդուն տուն վերադարձնելու համար գործադրված ջանքերի համար:

Акоп Инджигулян вернулся в Армению из третьей страны
Ереван /Медиамакс/. Сегодня рано утром из третьей страны в Армению был возвращен находившийся с августа 2013 года в плену в Азербайджане армянский военнослужащий Акоп Инджигулян.
«В плену я всегда мечтал вернуться в Армению. Очень скучал по родине, родной деревне и моей семье», - в беседе с журналистами сказал Акоп Инджигулян.
Комментируя период, когда он находился в плену, и отношение азербайджанской стороны к нему, Акоп Инджигулян сказал следующее:
«Они прибегали к побоям и издевательствам. Сначала угрожали застрелить, вынуждали давать интервью под их диктовку. Даже перед встречами с представителями Красного Креста указывали, что нужно говорить, контролировали содержание писем к семье»,- сказал он.
Акоп Инджигулян отметил, что вопрос перемещения в третью страну перед ним поставила азербайджанская сторона.
«Сказали, что я должен отправиться в другую страну, если попытаюсь сбежать или сразу вернуться в Армению, меня ждет расстрел. Для меня не существует третьей страны, есть только Армения»,- сказал бывший пленный.
Он сообщил, что содержался в пятиэтажной военной колонии. «Там были и другие армяне, но о них я расскажу позже»,- сказал Акоп Инджигулян.
«Спасибо тем людям, которые не считают меня предателем. Я сделал это для собственной жизни, чтобы быть сейчас на родине»,- сказал он и отметил, что намерен продолжить военную службу.
Отец бывшего военнопленного Геворг Инджигулян поблагодарил сотрудников Международного Комитета Красного Креста, ООН и министерство обороны Армении за усилия по возвращению сына домой.