Ռուբինյանը եւ Քըլըչը քննարկել են երկաթուղու սահմանային անցակետի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչն այսօր հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։
«Նրանք վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաեւ փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար։
Վերջում նրանք վերստին ընդգծել են կարգավորման գործընթացն առանց որեւէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջեւ լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար», - ասված է Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Armenian and Turkish envoys discuss the issue of railroad border gate - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Special Representatives for the normalization process between Armenia and Turkey, Ruben Rubinyan and Serdar Kilic held their fifth meeting on the Margara-Alican crossing.
“They reconfirmed the agreements reached at their previous meetings.
Furthermore, they agreed to assess the technical requirements to enable functioning of Akhurik/Akyaka railroad border gate in line with the regional developments as well as to simplify their mutual visa procedures for diplomatic/official passport holders.
In the end, they reemphasized their agreement to continue the normalization process without any preconditions towards achieving the ultimate goal of full normalization between the two countries,” Armenian Foreign Ministry’s press office said in a news release.