Ռուբինյանը եւ Քըլըչը քննարկել են երկաթուղու սահմանային անցակետի հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Սերդար Քըլըչն այսօր հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։
«Նրանք վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաեւ փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար։
Վերջում նրանք վերստին ընդգծել են կարգավորման գործընթացն առանց որեւէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջեւ լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար», - ասված է Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:

Рубинян и Кылыч обсудили тему железнодорожного сообщения между Арменией и Турцией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Специальные представители по урегулированию отношений Армении и Турции Рубен Рубинян и Сердар Кылыч провели сегодня встречу на пограничном пункте Маргара-Алижан.
«Они подтвердили договоренности, достигнутые в ходе предыдущих встреч.
Кроме того, специальные представители договорились оценить в соответствии с региональными событиями технические потребности, которые позволят ввести в эксплуатацию железнодорожный пограничный переход Ахурик/Акьяка, а также взаимно облегчить визовые процедуры для владельцев дипломатических/официальных паспортов.
Они еще раз подчеркнули согласие продолжить процесс урегулирования без каких-либо предварительных условий для достижения конечной цели - полного урегулирования между двумя странами», - говорится в сообщении пресс-службы МИД Армении.