Երեւան: Մեդիամաքս: Ցյուրիխի դատախազությունը կդադարեցնի հետաքննությունը Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշի նկատմամբ, ով Շվեյցարիայում հրապարակավ հերքել էր Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Ինչպես գրում է Reuters-ը, դատախազության այս որոշումը պայմանավորված է թուրք նախարարի դիվանագիտական անձեռնմխելիությամբ:
«Շվեյցարիայի ԱԳ նախարարության հետ խորհրդակցելուց հետո, դատախազությունը եկավ այն եզրակացության, որ Էգեմեն Բաղըշի նկատմամբ հետաքննությունը չի կարող տարվել, քանի որ որպես թուրք նախարար նա վայելում է դիվանագիտական անձեռնմխելիություն», - ասված է դատախազության հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Ցյուրիխի դատախազությունը հետաքննություն էր սկսել Էգեմեն Բաղըշի նկատմամբ նրանից հետո, երբ թուրք նախարարը Դավոսում հերքել էր Հայոց ցեղասպանության փաստը:

Ереван/Медиамакс/. Прокуратура Цюриха приостановит расследование в отношении турецкого госминистра Эгемена Багыша, начатое после того, как он выступил с Давосе с публичным отрицанием Геноцида армян.
Как сообщает Reuters, решение прокуратуры обусловлено дипломатической неприкосновенностью турецкого министра.
«После консультаций с МИД Швейцарии, прокуратура пришла к заключению, что расследование не может быть продолжено, поскольку турецкий министр пользуется дипломатической неприкосновенностью»,- говорится в заявлениии прокуратуры.