Դավութօղլուն դիմել է հայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից չորս օր առաջ Թուրքիայի վարչապետ Ահմետ Դավութօղլուն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում «թուրքական կառավարության եւ թուրք ժողովրդի անունից ցավակցությունն է հայտնել հայ ժողովրդին»:
Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է, թե ապրիլի 24-ին Թուրքիայում Հայ պատրիարքարանի կողմից կմատուցվի հատուկ արարողակարգ` ի հիշատակ «զանգվածային կոտորածների եւ տեղահանությունների զոհերի»:
«Օսմանյան հայերի հիշատակը եւ հայկական մշակութային ժառանգությունը հարգելը Թուրքիայի պատմական եւ մարդասիրական պարտքն է: Այս ըմբռնումով, Օսմանյան հայերի հիշատակն ապրիլի 24-ին Հայկական պատրիարքարանի կողմից մատուցվելիք կրոնական արարողությամբ կհարգվի Թուրքիայում, ինչպես դա արվում է ամբողջ աշխարհում»,- ասված է Թուրքիայի վարչապետի հայտարարության մեջ:
Դավութօղլուի խոսքերով, Թուրքիայում հավատացած են, որ պատմության հետ ազնվորեն առերեսվելը նույնքան կարեւոր է, որքան իրենց կյանքը կորցրած անձանց հիշատակը հարգելը:
«Հնարավոր է ճանաչել Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ընթացքում կատարվածի պատճառներն ու դրանց իրականացնողներին: Այնուամենայնիվ, ամեն ինչ կապակցելով ընդամենը մեկ բառի հետ եւ ողջ պատասխանատվությունը բարդել բացառապես Թուրքիայի ժողովրդի վրա եւ իրականացնել դա թշնամական հռետորաբանությամբ, բարոյական եւ իրավական տեսանկյունից խնդրահարույց է: Որպես հարյուր տարի առաջ լավ եւ վատ օրերին միեւնույն ճակատագիրը կիսած երկու ժողովուրդների ժառանգներ` մեր փոխադարձ պատասխանատվությունն է ամոքել վերքերը եւ վերականգնվել: Թուրքիան անտարբեր չի գտնվի այս պատասխանատվության հանդեպ եւ կշարունակի անել հնարավոր ամեն ինչ` բարեկամության եւ խաղաղության համար»,- ասել է Թուրքիայի վարչապետը:
Ահմետ Դավութօղլուն նշել է, որ Թուրքիան համատեղ ապագայի ձեւավորման համար «դրական քայլեր է ձեռնարկում` ստեղծելու այնպիսի մթնոլորտ, որտեղ հնարավոր կլինի քննարկել բոլոր տեսակի փաստաթղթերն ու տեղեկատվությունը»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ անցյալ տարի ապրիլի 24-ին ընդառաջ հայերին ցավակցություն էր հայտնել այն ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանը:

Давутоглу обратился к армянам
Ереван/Медиамакс/. За 4 дня до 100-летней годовщины Геноцида армян премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу выступил с заявлением, в котором от имени «правительства Турции и турецкого народа выразил соболезнования армянскому народу».
Турецкий премьер заявил, что 24 апреля в Армянском патриархате Турции будет отправлена специальная служба в память «жертв массовых погромов и депортаций».
«Память османских армян и уважение к армянскому культурному наследию – исторический и гуманный долг Турции. Ввиду этого 24 апреля будет отдана дань памяти османским армянам посредством религиозной церемонии в Армянском патриархате в Турции, как это делается во всем мире»,- говорится в заявлении премьер-министра.
По словам Давутоглу, примирение с собственной историей настолько же важно, насколько важно уважение к памяти людей, лишившихся жизни.
«Можно признать причины произошедшего в период Первой мировой войны, а также виновных в этом. Тем не менее, проблематично с нравственной и правовой точки зрения все связывать только лишь с одним словом и складывать всю ответственность исключительно на народ Турции, при этом пользуясь враждебной риторикой. Как потомки двух народов, деливших 100 лет назад хорошие и плохие дни, в нашей взаимной ответственности излечить раны прошлого. Турция не остается безразличной к этой ответственности и продолжит делать все возможное для установления мира и дружбы»,- сказал турецкий премьер.
Ахмет Давутоглу отметил, что Турция предпринимает «положительные шаги для сформирования совместного будущего, чтобы создать такую атмосферу, в которой было бы возможно обсуждать разного рода документы и данные».
Медиамакс напоминает, что в прошлом году в преддверии 24 апреля соболезнования армянам выразил занимавший в тот момент пост премьер-министра Турции Реджеп Тайип Эрдоган.