Դավութօղլուն դիմել է հայերին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցից չորս օր առաջ Թուրքիայի վարչապետ Ահմետ Դավութօղլուն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում «թուրքական կառավարության եւ թուրք ժողովրդի անունից ցավակցությունն է հայտնել հայ ժողովրդին»:
Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է, թե ապրիլի 24-ին Թուրքիայում Հայ պատրիարքարանի կողմից կմատուցվի հատուկ արարողակարգ` ի հիշատակ «զանգվածային կոտորածների եւ տեղահանությունների զոհերի»:
«Օսմանյան հայերի հիշատակը եւ հայկական մշակութային ժառանգությունը հարգելը Թուրքիայի պատմական եւ մարդասիրական պարտքն է: Այս ըմբռնումով, Օսմանյան հայերի հիշատակն ապրիլի 24-ին Հայկական պատրիարքարանի կողմից մատուցվելիք կրոնական արարողությամբ կհարգվի Թուրքիայում, ինչպես դա արվում է ամբողջ աշխարհում»,- ասված է Թուրքիայի վարչապետի հայտարարության մեջ:
Դավութօղլուի խոսքերով, Թուրքիայում հավատացած են, որ պատմության հետ ազնվորեն առերեսվելը նույնքան կարեւոր է, որքան իրենց կյանքը կորցրած անձանց հիշատակը հարգելը:
«Հնարավոր է ճանաչել Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ընթացքում կատարվածի պատճառներն ու դրանց իրականացնողներին: Այնուամենայնիվ, ամեն ինչ կապակցելով ընդամենը մեկ բառի հետ եւ ողջ պատասխանատվությունը բարդել բացառապես Թուրքիայի ժողովրդի վրա եւ իրականացնել դա թշնամական հռետորաբանությամբ, բարոյական եւ իրավական տեսանկյունից խնդրահարույց է: Որպես հարյուր տարի առաջ լավ եւ վատ օրերին միեւնույն ճակատագիրը կիսած երկու ժողովուրդների ժառանգներ` մեր փոխադարձ պատասխանատվությունն է ամոքել վերքերը եւ վերականգնվել: Թուրքիան անտարբեր չի գտնվի այս պատասխանատվության հանդեպ եւ կշարունակի անել հնարավոր ամեն ինչ` բարեկամության եւ խաղաղության համար»,- ասել է Թուրքիայի վարչապետը:
Ահմետ Դավութօղլուն նշել է, որ Թուրքիան համատեղ ապագայի ձեւավորման համար «դրական քայլեր է ձեռնարկում` ստեղծելու այնպիսի մթնոլորտ, որտեղ հնարավոր կլինի քննարկել բոլոր տեսակի փաստաթղթերն ու տեղեկատվությունը»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ անցյալ տարի ապրիլի 24-ին ընդառաջ հայերին ցավակցություն էր հայտնել այն ժամանակ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանը:

Davutoglu appeals to Armenians
Yerevan /Mediamax/. 4 days prior to the Armenian Genocide Centennial, Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu made a statement to "express condolences of the Turkish government and its people for the Ottoman Armenians who have lost their lives during the mass deportation”.
The Turkish PM stated that on April 24, the Armenian Patriarchate will serve a special ceremony in commemoration of “mass killings and deportations”.
“To protect the memory of the Ottoman Armenians and the Armenian cultural heritage is a humane and historic duty of Turkey. With this understanding, the Ottoman Armenians will be commemorated in Turkey just like in the entire world through a religious ceremony to be held on April 24 by the Armenian Patriarchate,” read the PM’s statement.
According to Davutoglu, Turkey believes facing the past in an honest way is as important as commemorating those who lost their lives in order to lighten our pains.
“It’s possible to identify the reasons and perpetrators of what happened during the World War I. However, demoting everything to a single word and to put the responsibility solely on the Turkish people and associating it with hate speech is consciously and legally problematic,” he stressed.
Ahmet Davutoğlu noted that Turkey is taking positive steps for the establishment of a common future by creating an environment in which all sorts of documents and information can be discussed.
Mediamax recalls that ahead of April 24, 2014, then-Prime Minister of Turkey Recep Tayyip Erdogan expressed condolence to Armenians.