Գերմանիայի դեսպանը հուսով է, որ Թուրքիան կմտածի հայերից ներողություն խնդրելու մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելն այսօր հույս է հայտնել, որ Թուրքիան առաջիկա տարիներին կմտածի հայերից ներողություն խնդրելու մասին:
«Այն, ինչին մենք հասանք Երկրորդ համաշխարհայինից հետո, մեծ աշխատանքի եւ ջանքերի արդյունք էր: Մենք հասկացանք, որ պետք է ներողություն խնդրել, հաշտեցման դիրք բռնել: Հույս ունենք, որ Թուրքիան առաջիկա տարիներին կմտածի այս հարցի շուրջ: Թուրք հասարակության մեջ որոշակի շարժումներ են նկատվում, այնպես որ առաջընթացի հույս կա», - ասել է Գերմանիայի դեսպանը:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչն, իր հերթին, նշել է, որ Թուրքիան կարեւոր գործընկեր է ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում եւ «մենք աջակցում ենք այն աշխատանքներին, որոնք Թուրքիան իրականացնում է Եվրամիությանն ավելի մոտ դառնալու համար»:
«Միեւնույն ժամանակ, մենք աջակցում ենք հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացին՝ Եվրամիությունը եւ անդամ-երկրները ողջունել են 2009թ. արձանագրությունների ստորագրումը: Հույս ունենք, որ 2015 թվականը, որը շատ խորհրդանշական է հայերի համար, որոշակի քայլ առաջ կդառնա հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացում», - ասել է Քեթրին Լիչը:

German Ambassador hopes Turkey will think about apologizing to Armenians
Yerevan /Mediamax/. German Ambassador to Armenia Rainer Morel expressed the hope today that Turkey will think about apologizing to Armenians within upcoming years.
“What we achieved after the World War II was a result of hard work and great efforts. We understood that we should apologize and adhere to reconciliation. We hope Turkey will think over this issue within upcoming years. Some movements are noticeable in the Turkish society, so there is hope for progress”, said the German Ambassador.
UK Ambassador to Armenia Katherine Leach noted that Turkey is an important NATO ally and “'we support the works that Turkey realizes to get closer to the EU”.
“At the same time, we support Armenia-Turkey rapprochement - the EU and member states welcomed the signing of Protocols in 2009. We hope that 2015 which is a very symbolic year for Armenians will mark a step forward in Armenia-Turkey rapprochement process”, said Katherine Leach.