Գերմանիայի դեսպանը հուսով է, որ Թուրքիան կմտածի հայերից ներողություն խնդրելու մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Ռայներ Մորելն այսօր հույս է հայտնել, որ Թուրքիան առաջիկա տարիներին կմտածի հայերից ներողություն խնդրելու մասին:
«Այն, ինչին մենք հասանք Երկրորդ համաշխարհայինից հետո, մեծ աշխատանքի եւ ջանքերի արդյունք էր: Մենք հասկացանք, որ պետք է ներողություն խնդրել, հաշտեցման դիրք բռնել: Հույս ունենք, որ Թուրքիան առաջիկա տարիներին կմտածի այս հարցի շուրջ: Թուրք հասարակության մեջ որոշակի շարժումներ են նկատվում, այնպես որ առաջընթացի հույս կա», - ասել է Գերմանիայի դեսպանը:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քեթրին Լիչն, իր հերթին, նշել է, որ Թուրքիան կարեւոր գործընկեր է ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում եւ «մենք աջակցում ենք այն աշխատանքներին, որոնք Թուրքիան իրականացնում է Եվրամիությանն ավելի մոտ դառնալու համար»:
«Միեւնույն ժամանակ, մենք աջակցում ենք հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացին՝ Եվրամիությունը եւ անդամ-երկրները ողջունել են 2009թ. արձանագրությունների ստորագրումը: Հույս ունենք, որ 2015 թվականը, որը շատ խորհրդանշական է հայերի համար, որոշակի քայլ առաջ կդառնա հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացում», - ասել է Քեթրին Լիչը:

Посол Германии надеется, что Турция извинится перед армянами
Ереван /Медиамакс/. Посол Германии в Армении Райнер Морель выразил сегодня надежду, что в ближайшие годы Турция решит попросить прощения у армян.
«То, чего мы достигли после Второй мировой войны, было результатом большой работы и усилий. Мы поняли, что нужно попросить прощения, выступать с позиций примирения. Надеемся, что Турция подумает над этим. В турецком обществе наблюдаются определенные движения, так что есть надежда на прогресс»,- сказал посол Германии.
Посол Великобритании в Армении Кэтрин Лич, в свою очередь, отметила, что Турция является важным союзником по НАТО, и «мы поддерживаем усилия, которые Турция предпринимает, чтобы стать ближе к Европейскому Союзу».
«В то же время, мы поддерживаем процесс армяно-турецкого примирения: ЕС и его страны-члены приветствовали подписание протоколов в 2009 году. Надеемся, что 2015 год, который является очень символичным для армян, станет определенным шагом вперед в процессе армяно-турецкого примирения»,- сказала Кэтрин Лич.