• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 30-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5
Օգոստոսի 31-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հայտարարել էր, որ «անկախությունը ինքնանպատակ չէ, այլ իր նախնիների հողի վրա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գոյության, զարգացման եւ բարգավաճման միակ պայմանն է»:
«Հարկավոր է խելամիտ փոխզիջումներ փնտրել, առանց որոնց անհնար է հասնել կարգավորման: Ռազմական բյուջեի կամ ռեւանշի վրա հույս դնելը վատ, ես նույնիսկ կասեի, ինքասպան հույսեր են», - հայտարարել էր Արկադի Ղուկասյանը:
Պատասխանելով ԼՂՀ անվտանգության գոտին կազմող տարածքների վերադարձնելու հնարավորության մասին հարցին, նա նշել էր, որ «մենք երբեք չենք գնա այնպիսի կարգավորման, որը կարող է կասկածի տակ դնել Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը»:
ԼՂՀ ղեկավարը վստահություն էր հայտնել, որ կարգավիճակի հիմնահարցից առանձին ցանկացած, այդ թվում` ԼՂՀ շուրջ անվտանգության գոտու ստեղծման հարցի լուծման փորձը «ճանապարհ է դեպի պատերազմ»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 30-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5
«Արձանագրությունները անժամկետ հնարավորություն չեն»
Օգոստոսի 30-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ հայ-թուրքական «արձանագրությունները բաց, անժամկետ հնարավորություն չեն»:
Դեսպանների ամենամյա հավաքին նախագահն ասել էր, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նախաձեռնությունը «բարձրացրեց Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը եւ ցրեց նոր ու ժամանակակից Թուրքիայի մասին մեր գործընկերների պատրանքները` բացահայտելով հայերիս համար պատմական փորձով ճանաչելի քաղաքականության արդի դրսեւորումները»:
«Այդուհանդերձ, մենք հավատարիմ ենք Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու մեր ուղուն եւ դիրքորոշմանը: Թուրքիան պետք է իր մեջ ուժ գտնի հարգելու իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները։ Բայց թուրքական կողմը պետք է հասկանա նաեւ, որ այս արձանագրությունները բաց, անժամկետ հնարավորություն չեն: Մեր բարեկամներից շատերը մեզ խորհուրդ էին տալիս սպասել մինչեւ Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունները:
Այնպես, որ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում մենք կտեսնենք` արդյո՞ք խորհրդարանական ընտրություններից հետո Թուրքիայում առկա է մոտեցումների փոփոխություն, թեեւ անկեղծորեն ասած` անցած երկու ամիսները լավատեսության հիմքեր չեն տվել»,- ասել էր Հայաստանի նախագահը։
«Կրկին հակառակորդին խաղաղության կպարտադրի»
Օգոստոսի 30-ին դեսպանների ամենամյա հավաքին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ ԼՂ կարգավորման հարցում «մենք ունենք կարմիր գիծ, որ չենք կարող երբեք հատել»:
«Դրա մասին խոսել ենք թե՛ հրապարակավ, թե՛ մեր գործընկերների հետ հանդիպումներում, այն արտացոլված է իմ նախընտրական ծրագրում եւ բազմաթիվ անգամներ արված հայտարարություններում: Բաքուն պատրաստ չէ խաղաղության, քանի որ հնարավոր չէ խաղաղություն հաստատել` պատերազմ քարոզելով, հաշտեցնել հասարակություններին` հայատյացություն սերմանելով, վստահություն կառուցել` սպառազինության մրցավազք հրահրելով: Ադրբեջանի նման վարքագիծն անընդունելի է, եւ մեր քայլերը կլինեն համարժեք: Համոզված եղեք` նոր ռազմական արկածախնդրության պարագայում Հայաստանը չի վարանելու կրկին հակառակորդին խաղաղություն պարտադրել», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 30-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5
Քոչարյանը՝ «արմատական ռեֆորմների» անհրաժեշտության մասին
Սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու համար պետք են «արմատական ռեֆորմներ», այլապես «երկիրը ապրելու է ասես վառոդի տակառի վրա»:
«Պետք են արմատական ռեֆորմներ, մարդիկ պետք է քաղաքական մրցակցություն տեսնեն երկրում եւ փոփոխությունների հնարավորություն՝ լեգիտիմ ընտրական գործընթացի, այլ ոչ թե պետական հիմնարկներ գրավելու եւ պատանդներ վերցնելու միջոցով», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Խոսելով Հայաստանի իրավիճակի մասին, նախկին նախագահն ասել էր. «Ցավոք, ոչ մի հուսադրող բան ասել չեմ կարող»:
«Մեր վիճակագրությունն այլեւս չի արտացոլում իրական տնտեսական իրավիճակը, իսկ կառավարությունը դադարել է ձեւակերպել եւ ձեւավորել տնտեսական քաղաքականությունը: Սոցիալական ցանցերն այսօր ինչպես մարդկանց տրամադրությունների, այնպես էլ երկրում ձևավորված սոցիալ-քաղաքական իրավիճակի ամենօբյեկտիվ ցուցիչն են: Արդեն մի քանի տարի է, ինչ հասարակության մեջ դիտվում է բացասական տրամադրությունների ինտենսիվ կուտակում: Այսօր դրանք չափազանց սրվել են, ընդ որում՝ այդ տրամադրությունների ծայրահեղականացման գործընթաց է ընթանում: Դա չի կարող չանդրադառնալ ներդրումային ակտիվության, գնողական տրամադրությունների, միգրացիայի, այսինքն՝ ընդհանուր առմամբ տնտեսության վրա»:

Аркадий Гукасян и глава МИД Словении Димитрий Рупель
31 августа президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Аркадий Гукасян заявил, что «независимость - это не самоцель, а единственное условие существования народа Нагорного Карабаха на земле своих предков, его развития и процветания».
Аркадий Гукасян и глава МИД Словении Димитрий Рупель Аркадий Гукасян и глава МИД Словении Димитрий Рупель
«Надо искать разумные компромиссы, без которых невозможно достичь урегулирования. Надежда на военный бюджет, надежда на реванш – это плохая, я бы сказал, самоубийственная надежда», - заявил Аркадий Гукасян. Отвечая на вопрос о возможности  возврата территорий, составляющих пояс безопасности НКР, он отметил, что «мы никогда не пойдем на такое урегулирование, которое может поставить под сомнение безопасность Нагорного Карабаха».
Глава НКР выразил уверенность, что попытка решения любых вопросов, в том числе касающихся пояса безопасности вокруг НКР, в отрыве от основополагающего вопроса статуса - это путь к войне.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 30 АВГУСТА-5 СЕНТЯБРЯ 2011 ГОДА
«Протоколы не являются бессрочной возможностью»
30 августа президент Армении Серж Саргсян заявил на ежегодной встрече с послами Армении, что армяно-турецкие «протоколы не являются открытой, бессрочной возможностью».
Президент сказал, что инициатива по нормализации отношений с Турцией повысила межународный авторитет Армении и «развеяла иллюзии наших партнеров о современной Турции, раскрыв новые проявления исторически знакомой нам турецкой политики».
Серж Саргсян 30 августа 2011 года Серж Саргсян 30 августа 2011 года
«Несмотря на это, мы храним верность нашей позиции по нормализации армяно-турецких отношений без предварительных условий. Турция должна найти в себе силы уважать взятые на себя обязательства. Вместе с тем, турецкая сторона должна понять, что эти протоколы не являются открытой, бессрочной возможностью.
Многие наши друзья советовали дождаться парламентских выборов в Турции, и в ближайшие несколько месяцев мы увидим - есть ли изменения в подходах Турции после выборов? Хотя, честно говоря, два последних месяца не дают особых поводом для оптимизма», - заявил президент Армении.
«Вновь принудит противника к миру»
30 августа Серж Саргсян заявил на встрече с послами, что в вопросе карабахского урегулирования «у нас есть красная линия, за которую мы никогда не перейдем».
«Об этом мы говорили как публично, так и во время встреч с нашими партнерами, это отражено в моей предвыборной программе и в многочисленных заявлениях. Баку не готов к миру, поскольку невозможно установить мир, пропагандируя войну, примирять общества, сея армянофобию, выстраивать доверие, подстрекая гонку вооружений. Подобное поведение Азербайджана неприемлемо, и наши шаги будут адекватными. Будьте уверены - в случае новой военной авантюры Армения вновь принудит противника к миру»,- заявил Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 30 АВГУСТА-5 СЕНТЯБРЯ 2016 ГОДА
Кочарян о необходимости «фундаментальных реформ»
3 сентября бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил, что для решения существующих в стране проблем нужны «фундаментальные реформы», в противном случае «страна будет жить как на пороховой бочке».
«Нужны фундаментальные реформы, люди должны видеть политическую конкуренцию в стране и возможность перемен через легитимный выборный процесс, а не посредством штурма госучреждений и захвата заложников», - заявил Роберт Кочарян в интервью радиостанции «Свобода».
Говоря о ситуации в Армении, экс-президент отметил: «К сожалению, ничего обнадёживающего сказать не могу».
«Наша статистика перестала отражать реальную ситуацию в экономике, а правительство – формулировать и формировать экономическую политику. Социальные сети сегодня самый объективный индикатор как настроений людей, так и сложившейся социально политической ситуации в стране. Уже несколько лет в обществе наблюдается интенсивное накопление негативных настроений, сегодня они уже зашкаливают, причём идёт их очевидная радикализация. Это не может не отражаться на инвестиционной активности, покупательских настроениях, миграции, а значит и экономике в целом», - заявил Роберт Кочарян.