• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 30-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5
Օգոստոսի 31-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հայտարարել էր, որ «անկախությունը ինքնանպատակ չէ, այլ իր նախնիների հողի վրա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գոյության, զարգացման եւ բարգավաճման միակ պայմանն է»:
«Հարկավոր է խելամիտ փոխզիջումներ փնտրել, առանց որոնց անհնար է հասնել կարգավորման: Ռազմական բյուջեի կամ ռեւանշի վրա հույս դնելը վատ, ես նույնիսկ կասեի, ինքասպան հույսեր են», - հայտարարել էր Արկադի Ղուկասյանը:
Պատասխանելով ԼՂՀ անվտանգության գոտին կազմող տարածքների վերադարձնելու հնարավորության մասին հարցին, նա նշել էր, որ «մենք երբեք չենք գնա այնպիսի կարգավորման, որը կարող է կասկածի տակ դնել Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը»:
ԼՂՀ ղեկավարը վստահություն էր հայտնել, որ կարգավիճակի հիմնահարցից առանձին ցանկացած, այդ թվում` ԼՂՀ շուրջ անվտանգության գոտու ստեղծման հարցի լուծման փորձը «ճանապարհ է դեպի պատերազմ»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 30-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5
«Արձանագրությունները անժամկետ հնարավորություն չեն»
Օգոստոսի 30-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ հայ-թուրքական «արձանագրությունները բաց, անժամկետ հնարավորություն չեն»:
Դեսպանների ամենամյա հավաքին նախագահն ասել էր, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նախաձեռնությունը «բարձրացրեց Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը եւ ցրեց նոր ու ժամանակակից Թուրքիայի մասին մեր գործընկերների պատրանքները` բացահայտելով հայերիս համար պատմական փորձով ճանաչելի քաղաքականության արդի դրսեւորումները»:
«Այդուհանդերձ, մենք հավատարիմ ենք Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն առանց նախապայմանների կարգավորելու մեր ուղուն եւ դիրքորոշմանը: Թուրքիան պետք է իր մեջ ուժ գտնի հարգելու իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները։ Բայց թուրքական կողմը պետք է հասկանա նաեւ, որ այս արձանագրությունները բաց, անժամկետ հնարավորություն չեն: Մեր բարեկամներից շատերը մեզ խորհուրդ էին տալիս սպասել մինչեւ Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունները:
Այնպես, որ առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում մենք կտեսնենք` արդյո՞ք խորհրդարանական ընտրություններից հետո Թուրքիայում առկա է մոտեցումների փոփոխություն, թեեւ անկեղծորեն ասած` անցած երկու ամիսները լավատեսության հիմքեր չեն տվել»,- ասել էր Հայաստանի նախագահը։
«Կրկին հակառակորդին խաղաղության կպարտադրի»
Օգոստոսի 30-ին դեսպանների ամենամյա հավաքին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ ԼՂ կարգավորման հարցում «մենք ունենք կարմիր գիծ, որ չենք կարող երբեք հատել»:
«Դրա մասին խոսել ենք թե՛ հրապարակավ, թե՛ մեր գործընկերների հետ հանդիպումներում, այն արտացոլված է իմ նախընտրական ծրագրում եւ բազմաթիվ անգամներ արված հայտարարություններում: Բաքուն պատրաստ չէ խաղաղության, քանի որ հնարավոր չէ խաղաղություն հաստատել` պատերազմ քարոզելով, հաշտեցնել հասարակություններին` հայատյացություն սերմանելով, վստահություն կառուցել` սպառազինության մրցավազք հրահրելով: Ադրբեջանի նման վարքագիծն անընդունելի է, եւ մեր քայլերը կլինեն համարժեք: Համոզված եղեք` նոր ռազմական արկածախնդրության պարագայում Հայաստանը չի վարանելու կրկին հակառակորդին խաղաղություն պարտադրել», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 30-ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 5
Քոչարյանը՝ «արմատական ռեֆորմների» անհրաժեշտության մասին
Սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել էր, որ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու համար պետք են «արմատական ռեֆորմներ», այլապես «երկիրը ապրելու է ասես վառոդի տակառի վրա»:
«Պետք են արմատական ռեֆորմներ, մարդիկ պետք է քաղաքական մրցակցություն տեսնեն երկրում եւ փոփոխությունների հնարավորություն՝ լեգիտիմ ընտրական գործընթացի, այլ ոչ թե պետական հիմնարկներ գրավելու եւ պատանդներ վերցնելու միջոցով», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Խոսելով Հայաստանի իրավիճակի մասին, նախկին նախագահն ասել էր. «Ցավոք, ոչ մի հուսադրող բան ասել չեմ կարող»:
«Մեր վիճակագրությունն այլեւս չի արտացոլում իրական տնտեսական իրավիճակը, իսկ կառավարությունը դադարել է ձեւակերպել եւ ձեւավորել տնտեսական քաղաքականությունը: Սոցիալական ցանցերն այսօր ինչպես մարդկանց տրամադրությունների, այնպես էլ երկրում ձևավորված սոցիալ-քաղաքական իրավիճակի ամենօբյեկտիվ ցուցիչն են: Արդեն մի քանի տարի է, ինչ հասարակության մեջ դիտվում է բացասական տրամադրությունների ինտենսիվ կուտակում: Այսօր դրանք չափազանց սրվել են, ընդ որում՝ այդ տրամադրությունների ծայրահեղականացման գործընթաց է ընթանում: Դա չի կարող չանդրադառնալ ներդրումային ակտիվության, գնողական տրամադրությունների, միգրացիայի, այսինքն՝ ընդհանուր առմամբ տնտեսության վրա»:

Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan
To fill the gap Mediamax presents 5/10/15 project, which introduce the developments that happened in Armenia 5, 10 and 15 years ago.
•     15 YEARS AGO: AUGUST 30-SEPTEMBER 5, 2006
“Suicidal hope”
On August 31 the President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), Arkady Ghukasian stated that “independence is not end in itself, but the only condition for the existence of the Nagorno-Karabakhi people on the land of their ancestors, and its development and prosperity”.
Arkady Ghukasian and Slovenian FM Dimitrij Rupel Arkady Ghukasian and Slovenian FM Dimitrij Rupel
“We should seek for reasonable compromises, without which it is impossible to reach the settlement of the conflict. Counting on the military budget, hoping for revenge is a bad, I should say, suicidal hope,” Arkady Ghukasian stated.
Answering the question on the possibility of returning the territories, which make the “security belt” of NKR, Ghukasian noted that “we will never agree to a settlement, which will put under danger the security of the Nagorno-Karabakh”.
The President of NKR expressed confidence that the attempt to solve any issue, including the issues concerning the “security belt” around NKR, in isolation from the basic status issue, is a “way to war”.
•    10 YEARS AGO: AUGUST 30-SEPTEMBER 5, 2011
“Protocols are not a permanent opportunity”
On August 30 Armenian President Serzh Sargsyan stated that the Armenian-Turkish “Protocols are not an open-ended and permanent opportunity.”
Addressing the annual Ambassadorial meeting the President said that the initiative to normalize relations with Turkey raised Armenia’s international authority and ''dispelled our partners’ illusions about today’s Turkey revealing new manifestations of the Turkish policy which we have been aware of throughout the history.”
Serzh Sargsyan on August 30, 2011 Serzh Sargsyan on August 30, 2011
“Nevertheless, we keep on adhering to our position on normalization of Armenian-Turkish relations without preconditions. Turkey should show up some courage to respect the undertaken commitments. At the same time, the Turkish side should understand that these Protocols are not an open-ended and permanent opportunity.
Most of our friends advised us to wait till the parliamentary elections in Turkey and we'll see in coming months whether or not there are changes in Turkey’s approaches after the elections. To be honest, the latest two months don’t give us reason for optimism,” the Armenian President stated.
“Armenia will again coerce the rival to peace”
On August 30 Armenian President Serzh Sargsyan stated that “there is a red line” in the issue of Karabakh settlement “that we’ll never cross”.
“We spoke about these both in public and during meetings with our partners. It is reflected in my pre-election program and numerous statements. Baku is not ready for peace as it’s impossible to set peace by advocating a war; to reconcile societies by sowing Armenophobia; build trust by instigating race of arms. Such behavior demonstrated by Azerbaijan is unacceptable and we will make adequate steps. Be sure - in case of a new military adventure Armenia will again coerce the rival to peace,” stated Serzh Sargsyan.
•    5 YEARS AGO: AUGUST 30-SEPTEMBER 5, 2016
Kocharyan on necessity of “fundamental reforms”
On September 3 former President of Armenia Robert Kocharyan stated that Armenia needs “fundamental reforms” to solving its current problems, otherwise it “will be sitting on a powder keg”.
“We need fundamental reforms, people should see political competition in the country, the possibility of change through a legitimate voting process and not by attacks on state institutions and hostage taking,” Robert Kocharyan said in the interview to Azatutyun radio station.
Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan
Touching upon the situation in Armenia, former president noted, “Unfortunately, I cannot say anything reassuring.”
“Our statistics no longer reflects the real economic situation, the government forms and develops the economic policy no more. Social networks are the most objective indicators of both the people’s attitude and the social and political situation in the country today. For several years now the society has been gaining negative attitudes, which are overflowing today and obviously radicalizing. This naturally affects investments, buying mood, migration, and thus the economy in general,” Robert Kocharyan said.