•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 16-22
Օգոստոսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզիչ է նշանակվել շոտլանդացի մասնագետ Յեն Պորտերֆիլդը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն ասել էր, որ
ազգային հավաքականի մարզչի պաշտոնում դիտարկել էր 10 թեկնածություն, սակայն ընտրվել էր Յեն Պորտերֆիլդը` «հաշվի առնելով նրա մարզչական հարուստ փորձը եւ նվաճած արդյունքները»:
Յեն Պորտերֆիլդը Յեն Պորտերֆիլդը
Յեն Պորտերֆիլդն ասել էր, որ «հայկական ֆուտբոլը լավ ներուժ ունի, եւ ես լավատեսորեն եմ սկսում իմ աշխատանքը»:
Ցավոք, նշանակումից գրեթե մեկ տարի անց, 2007 թվականի սեպտեմբերի 11-ին, 61-ամյա Պորտերֆիլդը հեռացավ կյանքից: Պորտերֆիլդի մոտ քաղցկեղ էին ախտորոշել, սակայն նա շարունակում էր աշխատել Հայաստանի հավաքականի հետ:
Շոտլանդացի մասնագետն էր սկիզբ դրել Հայաստանի հավաքականի հաջողություններին եւ մարդիկ դա գնահատում էին ըստ արժանվույն:
Լոնդոնյան The Times-ը մեջբերում էր Յեն Պորտերֆիլդի տիկնոջ` Գլենդայի խոսքերը.
«Նա ցանկանում էր մահանալ աշխատելիս: Ես միշտ կհիշեմ Պորտուգալիայի հավաքականի հետ խաղի նախօրեին Երեւանի մարզադաշտում կայացած մարզումները: Մարդիկ հավաքվել էին մարզադաշտում տեսնելու պորտուգալացի աստղերին` Կրիշտիանու Ռոնալդուին, Դեկուին եւ այլոց, սակայն երբ հայտնվեց Յենը, նրանք բոլորը կանգնեցին եւ սկսեցին վանկարկել նրա անունը: Դա շատ հուզիչ էր»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 16-22
Ամուլսարի շինարարության մեկնարկը
Օգոստոսի 19-ին տեղի ունեցավ Ամուլսարի ոսկու ծրագրի շինարարության մեկնարկի արարողությունը:
«Վստահ եմ, որ ձեր ցանկությունն է տեսնել տարբեր ու ավելի լավ հանքարդյունաբերական ծրագիր Հայաստանում: Ես ուզում եմ վստահեցնել, որ մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի ցույց տանք, որ հնարավոր է այլ կերպ աշխատել, որ հանքարդյունաբերությունը կարող է լինել պատասխանատու, անվտանգ եւ կարող է օգուտներ բերել շրջակա համայնքներին: Մենք, բոլորիդ հետ միասին, առաջիկա 12 տարիներին դա իրականություն ենք դարձնելու», - ասել էր Լիդիան Ինթերնեյշնլի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնը:
Հովարդ Սթիվենսոնը Հովարդ Սթիվենսոնը
«Մենք անցել ենք երկար ճանապարհ, ունեցել ենք նաեւ օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ դժվարություններ, բայց կարեւորը այսօրվա շինարարության մեկնարկն է, որի համար ես շատ ուրախ եմ: Օտարերկրյա ներդրումների նվազման պայմաններում կարեւոր է այս խոշորագույն ծրագրի մեկնարկը: Համոզված եմ, որ Ամուլսարի ծրագիրը զարգացման նոր հնարավորություններ կստեղծի Հայաստանի տնտեսության համար», - ասել էր ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն էլ վստահություն էր հայտնել, որ «ընկերությունը կշարունակի պատասխանատու հանքարդյունաբերության օրինակելի գործունեություն իրականացնել՝ գործելով թափանցիկ եւ միջազգային բնապահպանական ու սոցիալական ստանդարտներին համապատասխան»:
Ծրագրի շինարարության (2016-2018 թթ.) կապիտալ ծախսերը կազմելու էին 370 միլիոն դոլար:
2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո դեպի հանքավայր տանող ճանապարհները շրջափակվեցին «բնապահպան ակտիվիստների» կողմից՝ զրկելով
Լիդիանին շինարարությունը ավարտին հասցնելու հնարավորությունից: Այս պահի դրույթամբ ծրագրի ապագան շարունակում է անհայտ մնալ:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 АВГУСТА 2006 ГОДА
16 августа было объявлено, что главным тренером национальной сборной Армении по футболу стал шотландский специалист Иен Портерфильд.
Председатель Федерации футбола Армении (ФФА) Рубен Айрапетян отметил, что они рассматривали 10 кандидатур, но остановили выбор на Иене Портерфильде, «учитывая его богатый тренерский опыт и достигнутые результаты».
Иен Портерфильд Иен Портерфильд
Иен Портерфильд сказал, что «у армянского футбола хороший потенциал, и я начинаю работать с оптимизмом».
К сожалению, год спустя, 11 сентября 2007 года Иен Портерфильд скончался на 61-м году жизни. У Портерфильда диагностировали рак кишечника, однако он продолжал работать со сборной Армении. Именно Портерфильд положил начало успешным выступлениям армянской сборной, и болельщики высоко ценили это.
Лондонская The Times приводила слова вдовы Иэна Портерфильда Гленды:
«Он желал умереть за работой. Я всегда буду помнить тренировку на стадионе в Ереване накануне матча со сборной Португалии. Люди собрались на стадионе, чтобы увидеть португальских звезд: Криштиану Роналду, Деку и других, однако когда появился Иэн, все они встали и начали выкрикивать его имя. Это было очень трогательно».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 АВГУСТА 2016 ГОДА
Начало строительства в Амулсаре
19 августа состоялась церемония официального начала строительства на золотоносном руднике Амулсар.
Выступая на церемонии, гендиректор компании Lydian International Говард Стивенсон, в частности, сказал:
«Хочу заверить, что мы сделаем все, чтобы продемонстрировать, что добывающая промышленность может быть ответственной, безопасной и принести блага местным общинам. В течение предстоящих 12 лет мы будем делать это реальностью».
Говард Стивенсон Говард Стивенсон
Фото: Lydian
Премьер-министр Армении Овик Абрамян в своем выступлении отметил, что, «мы прошли долгий путь, на котором у нас бывали объективные и субъективные трудности». Он выразил уверенность, что «Амулсарский проект создаст новые возможности для развития экономики Армении».
Капитальные затраты в рамках строительства в течение 2016-2018 гг. должны были составить 370 млн долларов.
После смены власти в 2018 году ведущие к Амулсару дороги были заблокированы «экологами-активистами», лившив компанию Lydian International возможности довести строительство до конца. По состоянию на сегодня будущее проекта остается неясным.