•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 16-22
Օգոստոսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի մարզիչ է նշանակվել շոտլանդացի մասնագետ Յեն Պորտերֆիլդը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն ասել էր, որ
ազգային հավաքականի մարզչի պաշտոնում դիտարկել էր 10 թեկնածություն, սակայն ընտրվել էր Յեն Պորտերֆիլդը` «հաշվի առնելով նրա մարզչական հարուստ փորձը եւ նվաճած արդյունքները»:
Յեն Պորտերֆիլդը Յեն Պորտերֆիլդը
Յեն Պորտերֆիլդն ասել էր, որ «հայկական ֆուտբոլը լավ ներուժ ունի, եւ ես լավատեսորեն եմ սկսում իմ աշխատանքը»:
Ցավոք, նշանակումից գրեթե մեկ տարի անց, 2007 թվականի սեպտեմբերի 11-ին, 61-ամյա Պորտերֆիլդը հեռացավ կյանքից: Պորտերֆիլդի մոտ քաղցկեղ էին ախտորոշել, սակայն նա շարունակում էր աշխատել Հայաստանի հավաքականի հետ:
Շոտլանդացի մասնագետն էր սկիզբ դրել Հայաստանի հավաքականի հաջողություններին եւ մարդիկ դա գնահատում էին ըստ արժանվույն:
Լոնդոնյան The Times-ը մեջբերում էր Յեն Պորտերֆիլդի տիկնոջ` Գլենդայի խոսքերը.
«Նա ցանկանում էր մահանալ աշխատելիս: Ես միշտ կհիշեմ Պորտուգալիայի հավաքականի հետ խաղի նախօրեին Երեւանի մարզադաշտում կայացած մարզումները: Մարդիկ հավաքվել էին մարզադաշտում տեսնելու պորտուգալացի աստղերին` Կրիշտիանու Ռոնալդուին, Դեկուին եւ այլոց, սակայն երբ հայտնվեց Յենը, նրանք բոլորը կանգնեցին եւ սկսեցին վանկարկել նրա անունը: Դա շատ հուզիչ էր»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՕԳՈՍՏՈՍԻ 16-22
Ամուլսարի շինարարության մեկնարկը
Օգոստոսի 19-ին տեղի ունեցավ Ամուլսարի ոսկու ծրագրի շինարարության մեկնարկի արարողությունը:
«Վստահ եմ, որ ձեր ցանկությունն է տեսնել տարբեր ու ավելի լավ հանքարդյունաբերական ծրագիր Հայաստանում: Ես ուզում եմ վստահեցնել, որ մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի ցույց տանք, որ հնարավոր է այլ կերպ աշխատել, որ հանքարդյունաբերությունը կարող է լինել պատասխանատու, անվտանգ եւ կարող է օգուտներ բերել շրջակա համայնքներին: Մենք, բոլորիդ հետ միասին, առաջիկա 12 տարիներին դա իրականություն ենք դարձնելու», - ասել էր Լիդիան Ինթերնեյշնլի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հովարդ Սթիվենսոնը:
Հովարդ Սթիվենսոնը Հովարդ Սթիվենսոնը
«Մենք անցել ենք երկար ճանապարհ, ունեցել ենք նաեւ օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ դժվարություններ, բայց կարեւորը այսօրվա շինարարության մեկնարկն է, որի համար ես շատ ուրախ եմ: Օտարերկրյա ներդրումների նվազման պայմաններում կարեւոր է այս խոշորագույն ծրագրի մեկնարկը: Համոզված եմ, որ Ամուլսարի ծրագիրը զարգացման նոր հնարավորություններ կստեղծի Հայաստանի տնտեսության համար», - ասել էր ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն էլ վստահություն էր հայտնել, որ «ընկերությունը կշարունակի պատասխանատու հանքարդյունաբերության օրինակելի գործունեություն իրականացնել՝ գործելով թափանցիկ եւ միջազգային բնապահպանական ու սոցիալական ստանդարտներին համապատասխան»:
Ծրագրի շինարարության (2016-2018 թթ.) կապիտալ ծախսերը կազմելու էին 370 միլիոն դոլար:
2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո դեպի հանքավայր տանող ճանապարհները շրջափակվեցին «բնապահպան ակտիվիստների» կողմից՝ զրկելով
Լիդիանին շինարարությունը ավարտին հասցնելու հնարավորությունից: Այս պահի դրույթամբ ծրագրի ապագան շարունակում է անհայտ մնալ:

To fill the gap Mediamax presents 5/10/15 project, which introduce the developments that happened in Armenia 5, 10 and 15 years ago.
• 15 YEARS AGO: AUGUST 16-22, 2006
Porterfield is appointed the manager
On August 16, a Scottish coach Ian Porterfield was appointed the new manager of the Armenian national football team.
The President of the Football Federation of Armenia (FFA), Ruben Hayrapetian, presented the new trainer of the national football team of Armenia, Ian Porterfield, in Yerevan today.
President of Armenia’s Football Federation Ruben Hayrapetyan stated that he was selected from 10 nominee candidates, “taking into consideration his rich experience in training and the results achieved.”
Ian Porterfield stated that “Armenian football has a good potential, and I am starting my work with optimism.”
Unfortunately, on September 11, 2007 Ian Porterfield passed away. He was diagnosed with colon cancer a few months earlier but continued to work with the Armenia team.
Porterfield started the more successful era in Armenian football, and fans quickly grew to respect and appreciate his work.
The Times quoted Ian Porterfield’s widow, Glenda:
“He had his wish to die in harness. I’ll always remember the open training session at the stadium on the day before the game [against Portugal]. The stadium was packed to see all the Portuguese stars like [Cristiano] Ronaldo, Deco and the rest, but when Ian walked out, they all stood up and shouted his name. It was very moving.”
• 5 YEARS AGO: AUGUST 16-22, 2016
Construction of Amulsar mine begins
On August 19, the launch ceremony took place for Lydian Armenia’s Amulsar project.
“We know what motivates you is the desire to see a different, better mining operation in Armenia. I want to assure we will do our best to show that there is a different way of doing business, that mining can be responsible, that mining can be safe and that it can benefit the people around the mine. We are here to make it happen during the next 12 years together with all of you,” said Lydian staff Lydian President and CEO Howard Stevenson.
“We have come a long way, we had objective and subjective difficulties but importantly this ceremony is taking place today, for which I am very glad as the head of the Government. With the decline in foreign investments, the launch of such a large scale project is essential. I am confident that Amulsar project will create new opportunities for the economic development of Armenia,” said Armenian PM Hovik Abrahamyan.
Ambassador of the United States in Armenia Richard Mills noted: “We trust the company will continue to serve as an example of responsible mining, operating transparently in line with international environmental and social standards.”
The capital investment of the project was to make USD 370 million (2016-2018).
After the revolution of 2018, environmental activists blocked the roads leading to the mine, preventing the company from completing the construction. As of the moment, the fate of Amulsar remains undecided.