Վլադիմիր Պուտինը եւ Ջորջ Բուշը 2006 թվականի G8 գագաթնաժողովում
Հուլիսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի որոշ մանրամասների բացահայտումը հայկական կողմի համար անսպասելի չէր»:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ասել էր, որ «որոշ մանրամասների բացահայտումը հասարակությունում առողջ քննարկում ծավալելու հնարավորություն է տալիս»: Միեւնույն ժամանակ, ասել էր նախարարը, բանակցային ամբողջական առաջարկի հրապարակումը «պարունակում է հակամարտող այս կամ այն կողմի` դրա սկզբունքներից հրաժարվելու վտանգը»։
Վարդան Օսկանյանը կարծիքով, դեռ չի եկել այն ժամանակը, երբ Հայաստանի իշխանությունները պետք էն հայ հասարակությանը համոզեն հրապարակված սկզբունքներն ընդունելու անհրաժեշտության մեջ, «քանզի Ադրբեջանը համաձայն չէ այս փաստաթղթի որոշ դրույթների հետ»։
Rescuer-2006
Հուլիսի 14-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ռազմական ավիացիոն ինստիտուտում մեկնարկել էին ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության Rescuer-2006  զորավարժությունները:
Դրանց մասնակցում էին ավելի քան 300 սպաներ 11 երկրներից` ԱՄՆ, Հայաստան, Ալբանիա, Ավստրիա, Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մակեդոնիա, Ռումինիա, Տաջիկստան եւ Ուկրաինա:
ՀՀԿ անդամության հայտ
Հուլիսի 14-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հայտ է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության շարքերը համալրելու համար:
Հուլիսի 18-ին Ազգային-ժողովրդավարական միության նախագահ Վազգեն Մանուկյանն ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանի անդամակցությունը ՀՀԴ-ին «քայլ կլինի երկրում փաստացի միակուսակցական համակարգ հաստատելու ուղղությամբ»:
«Կողմնորոշվել ռազմավարության հետ»
Հուլիսի 17-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը Հայաստանին «կոչ էր արել կողմնորոշվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իր ռազմավարության հարցում»։
«Ես չեմ զգում նրանց ռազմավարությունը, չեմ կարողանում այն հասկանալ», - ասել էր Մամեդյարովը:
«Եթե իրենց ռազմավարությունն ուղղված է Ադրբեջանի տարածքի մի հատվածը անջատելուն, ապա այն ոչ թե ռազմավարություն է, այլ ինքնասպանություն»,- ընդգծել էր ադրբեջանցի նախարարը:
Նա Հայաստանի ղեկավարությանը կոչ էր արել ելնել իրավիճակի զարգացման երկարաժամկետ հեռանկարից: «Անհրաժեշտ է իմանալ, թե ինչպիսին են իրենք տեսնում իրենց երկիրը որոշ ժամանակ անց` 10-30 տարի, կամ մի քանի սերունդ հետո»,- նշել էր նա:
«Մեծ Ութնյակի» առաջնորդների հայտարարությունը
Հուլիսի 18-ին Մեծ Ութնյակի /G8/ երկրների ղեկավարներն հայտարարել էին «այս տարի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնական սկզբունքների անհապաղ համաձայնեցման» անհրաժեշտության մասին:
Վլադիմիր Պուտինը եւ Ջորջ Բուշը 2006 թվականի G8 գագաթնաժողովում Վլադիմիր Պուտինը եւ Ջորջ Բուշը 2006 թվականի G8 գագաթնաժողովում
«Հանդիպման ընթացքում բարձրացվել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Մենք հաստատել ենք, որ G8 սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (Ռուսաստան, Միացյալ Նահանգներ, Ֆրանսիա) համանախագահների միջնորդական ջանքերին, եւ ընդգծել ենք խաղաղ կարգավորման հիմնական սկզբունքների անհապաղ համաձայնեցման անհրաժեշտությունը հենց 2006 թվականին: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին քաղաքական կամք ցուցաբերել, հասնել համաձայնության եւ իրենց ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի»,- ասվում էր փաստաթղթում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 12-18
ՀԱԿ-ը մեղադրում է վարչապետին
Հուլիսի 14-ին Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ)  հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պետք է ոչ միայն պաշտոնանկ արվի, այլեւ քրեական պատասխանատվության ենթարկվի։
ՀԱԿ հայտարարության մեջ մի շարք մեղադրանքներ էին արվել Տիգրան Սարգսյանի հասցեին: Մասնավորապես, ՀԱԿ-ը պնդում էր, որ վարչապետը «երկրին 50 միլիոն դոլարի վնաս է հասցրել ոսկու պաշարի սպեկուլյացիայի շնորհիվ» եւ «նրա պաշտոնավարման տարիներին Հայաստանից 200 000 մարդ է արտագաղթել»: ՀԱԿ-ը նաեւ հայտարարել է, որ Տիգրան Սարգսյանի օրոք «գրեթե վերացել է մանր ու միջին բիզնեսը», «ոչնչացել է հայկական գյուղը», «դրամի փոխարժեքն արհեստականորեն պահպանելու նպատակով մսխվել է Հայաստանի միջազգային պահուստների կեսից ավելին եւ որի հետեւանքով կործանման եզրին է հասել տեղական արտադրությունը»։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 12-18
«Հաջողության հեռանկարին» մոտ
Հուլիսի 12-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում հայտարարել էր, որ հակամարտության կողմերն ու միջնորդները ավելի մոտ են «հաջողության հեռանկարին»:
«Հասկանալի պատճառներով մենք հրապարակայնորեն չենք քննարկում այն գաղափարների մանրամասները, որոնք քննարկվում են նախագահների ու ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումներին: Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպման ավարտին երեք նախագահները պայմանավորվել են, որ զգույշ կվարվեն առաջացած հույսի նշույլների հետ, որպեսզի բաց չթողնեն պահը, եւ մեկնաբանությունները ընդհանուր բնույթ են կրելու, առանց մանրամասների: Դա ցանկացած բանակցային գործընթացի բարոյական նորմ է, եւ ես հույս ունեմ, որ մենք կհետեւենք դրան: Մենք հիմքեր ունենք կարծելու, որ այս անգամ ավելի ենք մոտեցել հաջողության հեռանկարին, քան նախկինում էր», - հայտարարել էր Սերգեյ Լավրովը:
Իր հերթին, Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովն ասել էր.
«Ընթացող բանակցությունները առարկայական են, բովանդակային, եւ մենք հույս ունենք, որ չլուծված հարցերի շուրջ հետեւողական քննարկումների դեպքում կկարողանանք զգուշավոր լավատեսությամբ նայել դեպի ապագան»:
«Առաջընթացի ներուժ»
Հուլիսի 15-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ասել էր, որ տեսնում է «առաջընթացի ներուժ» ԼՂ կարգավորման գործընթացում:
Ջոն Քերին եւ Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում 2016թ. հուլիսի 15-ին Ջոն Քերին եւ Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում 2016թ. հուլիսի 15-ին
«Նախորդ ամիս նախագահ Պուտինը հանդիպել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին Սանկտ Պետերբուրգում, եւ երբ ես հանդիպեցի նրանց Վարշավայում, նրանք շնորհակալ էին այդ ջանքերի համար եւ քննարկում էին առաջ շարժվելու հնարավորությունը: Հստակ է, որ նոր մարտերի բռնկումից խուսափելը բխում է բոլորի շահերից, եւ ես վստահ եմ, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի աջակցությամբ կա առաջընթացի ներուժ: Մենք կշարունակենք այս հարցի շուրջ քննարկումները Սերգեյ Լավրովի հետ եւ պարբերական շփումները երկու նախագահների հետ՝ խաղաղ եւ մշտական լուծումը խրախուսելու նպատակով», - ասել էր Ջոն Քերին Մոսկվայում՝ ՌԴ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո:
ՊՊԾ գնդի գրավումը
Հուլիսի 17-ի վաղ առավոտյան «Սասնա Ծռեր» խումբը Երեւանում գրավել էր
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գունդը:
Հարձակման ընթացքում սպանվել էր ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանը, հրազենային վնասվածքներ էին ստացել ոստիկանության գնդապետ Արամ Հովհաննիսյանը, փոխգնդապետ Հրաչ Խոստեղյանը, ենթասպա Գագիկ Մկրտչյանը:

John Kerry and Sergey Lavrov in Moscow on July 15, 2016
To fill the gap Mediamax presents 5/10/15 project, which introduces the developments in Armenia 5, 10 and 15 years ago.
•    15 YEARS AGO: JULY 12-18, 2006
“Allows to initiate healthy discussions”
Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian said in Yerevan on July 14 that “the revelation of details of the Nagorno Karabakh negotiation process was not a surprise for the Armenian side.”
The Armenian FM told reporters that “the revelation of some details allows to initiate healthy discussions in the society”. At the same time, he noted, the publication of the full negotiation proposal “contains a threat that one of the sides will deny its principles.”
Vartan Oskanian expressed the opinion that the time has not come for the Armenian authorities to start persuading the Armenian society to accept the endorsed principles “as Azerbaijan disagrees with some points of the document.”
Rescuer-2006
Rescuer-2006, U.S. European Command-sponsored exercise began in the Armenian Defense Ministry’s Military Aviation Institute on July 14.
The exercise was attended by over 300 officers from 11 countries: USA, Armenia, Albania, Austria, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Macedonia, Romania, Tajikistan and Ukraine.
Application to join the Republican Party of Armenia
On July 14, Armenian Defense Minister Serzh Sarkissian stated that he had already submitted an application for joining the Republican Party of Armenia (RPA).
On July 18, the leader of the opposition National Democratic Union (NDU), Vazgen Manukyan, said that Defense Minister Serzh Sarkisian’s membership in RPA “will become a step towards the establishment of a one-party system in the republic.”
“Determine the strategy”
On July 17, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mamedyarov called on Armenia “to determine its strategy for Karabakh conflict settlement.”
“I do not feel their strategy and cannot understand it”, Elmar Mamedyarov told “Interfax- Azerbaijan” agency.
“If their strategy is directed towards seizing part of Azerbaijani territories, it is not a strategy, it is simply a suicide,” the FM stressed.
The Azerbaijani FM urged the Armenian government to proceed from the strategy of developments for a longer perspective. “It is necessary to know where they see their country in some time, in 10-30 years, in several generations,” he said.
Statement of G8 leaders
On July 17, the leaders of G8 [Group of Eight] “highlighted the need for an early agreement on basic principles of a peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.”
Vladimir Putin and George W.Bush at G8 summit in 2006 Vladimir Putin and George W.Bush at G8 summit in 2006
“During the Summit, the issue of the situation concerning Nagorno-Karabakh was raised. We reaffirmed that the G8 supports the mediation efforts by the Co-chairs of the OSCE Minsk Group (France, Russia, United States) and stressed the need for an early agreement on basic principles of a peaceful settlement of the conflict be reached in 2006. We call on Azerbaijan and Armenia to show political will to reach an agreement and prepare their peoples for peace and not for war,” the document read.
•    10 YEARS AGO: JULY 12-18, 2011
ANC blames the PM
On July 14, the opposition Armenian National Congress (ANC) stated that Armenian Prime Minister Tigran Sargsian should not only be dismissed but also prosecuted.
The statement contained a number of accusations against the PM. In particular, the ANC stated that “the Prime Minister caused damage to the country in the amount of USD 50mln due to speculations with the gold reserve” and that “during the time he headed the Armenian government, 200 thousand people emigrated from Armenia”. The opposition also claims that during the time that Tigran Sargsian held the post of the Prime Minister, the “small and medium business has almost disappeared”, the “Armenian rural economy has been destroyed” and “more than half of the currency reserve has been wasted to maintain national currency in an artificial way, which has led the local production to a verge of collapse”.
•    5 YEARS AGO: JULY 12-18, 2016
Closer to the “prospect of success”
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in Baku on July 12 that the parties in the conflict and the mediators came closer “to the prospect of success”.
“For obvious reasons, we do not publicly discuss details of the ideas discussed during the meetings of the Presidents and Foreign Ministers. After the meeting in St. Petersburg, three Presidents agreed that they would take care of the appeared sprouts of hope not to miss the moment and agreed that the comments will have general nature, without details. This is an ethical norm for any negotiation process, and I hope that we will follow it. We have a reason to believe that this time we are much closer to the prospect of success than before”, said Sergey Lavrov.
For his part, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov stated:
“Negotiations are held in a topical and meaningful manner and we hope that in case of persistent discussions about the unresolved issues, we can be cautiously optimistic about the future”.
“Potential for progress”
On July 15, U.S. Secretary of State John Kerry said that “potential for progress” is possible in Nagorno-Karabakh conflict settlement.
John Kerry and Sergey Lavrov in Moscow on July 15, 2016 John Kerry and Sergey Lavrov in Moscow on July 15, 2016
“Just last month, President Putin met with the leaders of Azerbaijan and Armenia in St. Petersburg, and when I saw them in Warsaw, they were grateful for that and they talked further about ways we might try to go forward. It is clearly in everyone’s interest to avoid a new outbreak of fighting, and I am confident that with Russian, American, and French support, the potential for progress is there. Foreign Minister Lavrov and I will continue to consult on this issue, and we’ll remain in regular contact with both Presidents in order to try to encourage a peaceful and a permanent solution”, John Kerry said in Moscow following the talks with his Russian counterpart Sergey Lavrov.
Attack on Police regiment in Yerevan
Early in the morning on July 17, “Sasna Tsrer” group captured a Police regiment in Yerevan.
As a result of the attack, Colonel Artur Vanoyan was killed, Colonel Aram Hovhannisyan, Lieutenant Colonel Hrach Khosteghyan, Subaltern Gagik Mkrtchyan received other injuries.