Վլադիմիր Պուտինը եւ Ջորջ Բուշը 2006 թվականի G8 գագաթնաժողովում
Հուլիսի 14-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի որոշ մանրամասների բացահայտումը հայկական կողմի համար անսպասելի չէր»:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ասել էր, որ «որոշ մանրամասների բացահայտումը հասարակությունում առողջ քննարկում ծավալելու հնարավորություն է տալիս»: Միեւնույն ժամանակ, ասել էր նախարարը, բանակցային ամբողջական առաջարկի հրապարակումը «պարունակում է հակամարտող այս կամ այն կողմի` դրա սկզբունքներից հրաժարվելու վտանգը»։
Վարդան Օսկանյանը կարծիքով, դեռ չի եկել այն ժամանակը, երբ Հայաստանի իշխանությունները պետք էն հայ հասարակությանը համոզեն հրապարակված սկզբունքներն ընդունելու անհրաժեշտության մեջ, «քանզի Ադրբեջանը համաձայն չէ այս փաստաթղթի որոշ դրույթների հետ»։
Rescuer-2006
Հուլիսի 14-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ռազմական ավիացիոն ինստիտուտում մեկնարկել էին ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության Rescuer-2006  զորավարժությունները:
Դրանց մասնակցում էին ավելի քան 300 սպաներ 11 երկրներից` ԱՄՆ, Հայաստան, Ալբանիա, Ավստրիա, Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մակեդոնիա, Ռումինիա, Տաջիկստան եւ Ուկրաինա:
ՀՀԿ անդամության հայտ
Հուլիսի 14-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ հայտ է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության շարքերը համալրելու համար:
Հուլիսի 18-ին Ազգային-ժողովրդավարական միության նախագահ Վազգեն Մանուկյանն ասել էր, որ Սերժ Սարգսյանի անդամակցությունը ՀՀԴ-ին «քայլ կլինի երկրում փաստացի միակուսակցական համակարգ հաստատելու ուղղությամբ»:
«Կողմնորոշվել ռազմավարության հետ»
Հուլիսի 17-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը Հայաստանին «կոչ էր արել կողմնորոշվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման իր ռազմավարության հարցում»։
«Ես չեմ զգում նրանց ռազմավարությունը, չեմ կարողանում այն հասկանալ», - ասել էր Մամեդյարովը:
«Եթե իրենց ռազմավարությունն ուղղված է Ադրբեջանի տարածքի մի հատվածը անջատելուն, ապա այն ոչ թե ռազմավարություն է, այլ ինքնասպանություն»,- ընդգծել էր ադրբեջանցի նախարարը:
Նա Հայաստանի ղեկավարությանը կոչ էր արել ելնել իրավիճակի զարգացման երկարաժամկետ հեռանկարից: «Անհրաժեշտ է իմանալ, թե ինչպիսին են իրենք տեսնում իրենց երկիրը որոշ ժամանակ անց` 10-30 տարի, կամ մի քանի սերունդ հետո»,- նշել էր նա:
«Մեծ Ութնյակի» առաջնորդների հայտարարությունը
Հուլիսի 18-ին Մեծ Ութնյակի /G8/ երկրների ղեկավարներն հայտարարել էին «այս տարի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմնական սկզբունքների անհապաղ համաձայնեցման» անհրաժեշտության մասին:
Վլադիմիր Պուտինը եւ Ջորջ Բուշը 2006 թվականի G8 գագաթնաժողովում Վլադիմիր Պուտինը եւ Ջորջ Բուշը 2006 թվականի G8 գագաթնաժողովում
«Հանդիպման ընթացքում բարձրացվել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Մենք հաստատել ենք, որ G8 սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի (Ռուսաստան, Միացյալ Նահանգներ, Ֆրանսիա) համանախագահների միջնորդական ջանքերին, եւ ընդգծել ենք խաղաղ կարգավորման հիմնական սկզբունքների անհապաղ համաձայնեցման անհրաժեշտությունը հենց 2006 թվականին: Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին քաղաքական կամք ցուցաբերել, հասնել համաձայնության եւ իրենց ժողովուրդներին պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի»,- ասվում էր փաստաթղթում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 12-18
ՀԱԿ-ը մեղադրում է վարչապետին
Հուլիսի 14-ին Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ)  հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պետք է ոչ միայն պաշտոնանկ արվի, այլեւ քրեական պատասխանատվության ենթարկվի։
ՀԱԿ հայտարարության մեջ մի շարք մեղադրանքներ էին արվել Տիգրան Սարգսյանի հասցեին: Մասնավորապես, ՀԱԿ-ը պնդում էր, որ վարչապետը «երկրին 50 միլիոն դոլարի վնաս է հասցրել ոսկու պաշարի սպեկուլյացիայի շնորհիվ» եւ «նրա պաշտոնավարման տարիներին Հայաստանից 200 000 մարդ է արտագաղթել»: ՀԱԿ-ը նաեւ հայտարարել է, որ Տիգրան Սարգսյանի օրոք «գրեթե վերացել է մանր ու միջին բիզնեսը», «ոչնչացել է հայկական գյուղը», «դրամի փոխարժեքն արհեստականորեն պահպանելու նպատակով մսխվել է Հայաստանի միջազգային պահուստների կեսից ավելին եւ որի հետեւանքով կործանման եզրին է հասել տեղական արտադրությունը»։
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 12-18
«Հաջողության հեռանկարին» մոտ
Հուլիսի 12-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը Բաքվում հայտարարել էր, որ հակամարտության կողմերն ու միջնորդները ավելի մոտ են «հաջողության հեռանկարին»:
«Հասկանալի պատճառներով մենք հրապարակայնորեն չենք քննարկում այն գաղափարների մանրամասները, որոնք քննարկվում են նախագահների ու ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումներին: Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպման ավարտին երեք նախագահները պայմանավորվել են, որ զգույշ կվարվեն առաջացած հույսի նշույլների հետ, որպեսզի բաց չթողնեն պահը, եւ մեկնաբանությունները ընդհանուր բնույթ են կրելու, առանց մանրամասների: Դա ցանկացած բանակցային գործընթացի բարոյական նորմ է, եւ ես հույս ունեմ, որ մենք կհետեւենք դրան: Մենք հիմքեր ունենք կարծելու, որ այս անգամ ավելի ենք մոտեցել հաջողության հեռանկարին, քան նախկինում էր», - հայտարարել էր Սերգեյ Լավրովը:
Իր հերթին, Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովն ասել էր.
«Ընթացող բանակցությունները առարկայական են, բովանդակային, եւ մենք հույս ունենք, որ չլուծված հարցերի շուրջ հետեւողական քննարկումների դեպքում կկարողանանք զգուշավոր լավատեսությամբ նայել դեպի ապագան»:
«Առաջընթացի ներուժ»
Հուլիսի 15-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ասել էր, որ տեսնում է «առաջընթացի ներուժ» ԼՂ կարգավորման գործընթացում:
Ջոն Քերին եւ Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում 2016թ. հուլիսի 15-ին Ջոն Քերին եւ Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում 2016թ. հուլիսի 15-ին
«Նախորդ ամիս նախագահ Պուտինը հանդիպել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին Սանկտ Պետերբուրգում, եւ երբ ես հանդիպեցի նրանց Վարշավայում, նրանք շնորհակալ էին այդ ջանքերի համար եւ քննարկում էին առաջ շարժվելու հնարավորությունը: Հստակ է, որ նոր մարտերի բռնկումից խուսափելը բխում է բոլորի շահերից, եւ ես վստահ եմ, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի աջակցությամբ կա առաջընթացի ներուժ: Մենք կշարունակենք այս հարցի շուրջ քննարկումները Սերգեյ Լավրովի հետ եւ պարբերական շփումները երկու նախագահների հետ՝ խաղաղ եւ մշտական լուծումը խրախուսելու նպատակով», - ասել էր Ջոն Քերին Մոսկվայում՝ ՌԴ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո:
ՊՊԾ գնդի գրավումը
Հուլիսի 17-ի վաղ առավոտյան «Սասնա Ծռեր» խումբը Երեւանում գրավել էր
ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գունդը:
Հարձակման ընթացքում սպանվել էր ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանը, հրազենային վնասվածքներ էին ստացել ոստիկանության գնդապետ Արամ Հովհաննիսյանը, փոխգնդապետ Հրաչ Խոստեղյանը, ենթասպա Գագիկ Մկրտչյանը:

Владимир Путин и Джордж Буш на саммите G8 в 2006 году
14 июля министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что «раскрытие деталей переговорного процесса по карабахскому урегулированию не стало для армянской стороны неожиданностью».
Глава внешнеполитического ведомства сказал, что «раскрытие некоторых деталей позволяет развернуть в обществе здоровые обсуждения». Вместе с тем, подчеркнул глава МИД Армении, публикация полного переговорного предложения «несет в себе угрозу отказа той или иной стороны конфликта от его принципов».
Вардан Осканян выразил мнение, что еще не пришло то время, когда властям Армении следует начать убеждать армянское общество в необходимости принятия опубликованных принципов, «поскольку Азербайджан не согласен с некоторыми пунктами данного документа».
Rescuer-2006
14 июля в Военном авиационном институте министерства обороны Армении начались учения Rescuer-2006 Европейского командования США.
В учениях принимали участие более 300 офицеров из 11 стран: США, Армения, Албания, Австрия, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Македония, Румыния, Таджикистан и Украина.
Заявление о вступлении в РПА
Министр обороны Армении Серж Саргсян заявил 14 июля, что подал заявление о вступлении в ряды Республиканской партии Армении.
18 июля лидер Национально-Демократического Союза Вазген Манукян заявил, что вступление Сержа Саргсяна в РПА «станет шагом к установлению в стране фактической однопартийной системы».
«Определиться со стратегией»
17 июля министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров призвал Армению «определиться со своей стратегией по урегулированию карабахского конфликта».
«Я не чувствую их стратегию, не могу ее понять», - сказал Мамедъяров агентству «Интерфакс-Азербайджан».
«Если их стратегия направлена на то, чтобы отторгнуть часть территории Азербайджана, то это не стратегия, это просто самоубийство», -подчеркнул министр.
Глава МИД Азербайджана призвал руководство Армении исходить из стратегии развития ситуации на дальнюю перспективу. «Необходимо знать, какой они видят свою страну через определенный период, через 10-30 лет, через несколько поколений», - отметил он.
Заявление лидеров «Большой Восьмерки»
Лидеры стран Большой Восьмерки (G8) заявили 17 июля о необходимости «скорейшего согласования основных принципов мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта уже в этом году».
Владимир Путин и Джордж Буш на саммите G8 в 2006 году Владимир Путин и Джордж Буш на саммите G8 в 2006 году
«В ходе встречи был поднят вопрос о ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Мы подтвердили, что G8 поддерживает посреднические усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Россия, Соединенные Штаты, Франция) и подчеркнули необходимость скорейшего согласования основных принципов мирного урегулирования конфликта уже в 2006 году. Мы призываем Азербайджан и Армению проявить политическую волю, достичь договоренности и готовить свои народы к миру, а не к войне», - говорилось в документе.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 12-18 ИЮЛЯ 2011 ГОДА
АНК обвиняет премьера
14 июля оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) заявил, что премьер-министр Армении Тигран Саргсян должен быть не только смещен с поста, но и привлечен к уголовной ответственности.
В заявлении содержался ряд обвинений в адрес премьер-министра. В частности, АНК заявил, что «премьер-министр нанес стране ущерб в размере $‌ 50 млн из-за спекуляций золотым запасом» и что «за время его пребывания у власти из Армении эмигрировали 200 тысяч человек». АНК также утверждал, что за время нахождения Тиграна Саргсяна на посту премьера «почти исчез малый и средний бизнес», «было уничтожено армянское сельское хозяйство», «с целью искусственного поддержания курса национальной валюты было растрачено больше половины валютных резервов, что поставило местное производство на грань краха».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 12-18 ИЮЛЯ 2016 ГОДА
Ближе к «перспективе успеха»
12 июля глава МИД России Сергей Лавров заявил в Баку, что стороны конфликта и посредники подошли ближе «к перспективе успеха».
«По понятным причинам мы публично не обсуждаем детали тех идей, которые обсуждаются в рамках встреч президентов и глав МИД. По завершении встречи в Санкт-Петербурге три президента договорились, что будут бережно относиться к росткам надежды, которые появляются, чтобы не спугнуть ситуацию, и условились, что комментарии будут общего характера, без детализации. Это этическая норма любого переговорного процесса и надеюсь, что мы будем этому следовать. У нас есть основания полагать, что на этот раз мы гораздо ближе подходим к перспективе успеха, чем это было до сих пор»,- заявил Сергей Лавров.
В свою очередь, глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил:
«Переговоры проходят предметно, содержательно, и мы надеемся, что при последовательном обсуждении нерешенных вопросов можно будет с осторожным оптимизмом смотреть в будущее».
«Потенциал для прогресса»
15 июля госсекретарь США Джон Керри сказал, что видит «потенциал для прогресса» в урегулировании Карабахского конфликта.
Джон Керри и Сергей Лавров в Москве 15 июля 2016 года Джон Керри и Сергей Лавров в Москве 15 июля 2016 года
«В прошлом месяце президент Путин встретился с лидерами Армении и Азербайджана в Санкт-Петербурге, и когда я встретился с ними в Варшаве, они были багодарны за эти усилия и обсуждали возможности для движения вперед. Очевидно, что исключение новых вспышек насилия исходит из интересов всех сторон, и я уверен, что при поддержке России, США и Франции существует потенциал для прогресса. Мы продолжим обсуждения этого вопроса с Сергеем Лавровым и регулярное общение с двумя президентами, чтобы стимулировать мирное и перманентное разрешение конфликта», - сказал Джон Керри в Москве после переговоров с министром иностранных дел России.
Захват полицейского полка в Ереване
Рано утром 17 июля группа «Сасна Црер» захватила полк патрульно-постовой службы в Ереване.
В ходе нападения был убит полковник полиции Артур Ваноян, огнестрельные ранения получили полковник полиции Арам Ованнисян, подполковник Грач Хостегян и прапорщик Гагик Мкртчян.