Սասուն Միքայելյանը 2016թ. մայիսի 27-ին
Մայիսի 25-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղն ունի միջազգային հանրության ճանաչումը ստանալու բոլոր հիմքերը»։
«Մոնտենեգրոյում վերջերս անցկացված հանրաքվեն շատ կարեւոր նախադեպ է: Եթե համաշխարհային հանրությունը պատրաստ է ընդունել Մոնտենեգրոյի եւ Կոսովոյի անկախությունը, ապա, իմ կարծիքով, նրանց շատ դժվար կլինի բացատրել, թե ինչու չեն ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- ասել էր Արկադի Ղուկասյանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը
Մայիսի 25-ին Երեւանում Ռուսաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը, ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը եւ Ֆրանսիայի ԱԳՆ խորհրդական Պիեռ Մորելը ընթերցեցին Հայաստան կատարած այցի արդյունքում ընդունված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համատեղ հայտարարությունը:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում էր.
«Մենք Երեւան ենք ժամանել համատեղ դիվանագիտական առաքելությամբ՝  նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, եւ քանի որ եկել է ժամանակը, որ երկու կողմերն էլ համաձայնության գան կարգավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ:
Գրիգորի Կարասինը, Դենիել Ֆրիդը եւ Պիեռ Մորելը Երեւանում 2006թ. մայիսի 25-ին Գրիգորի Կարասինը, Դենիել Ֆրիդը եւ Պիեռ Մորելը Երեւանում 2006թ. մայիսի 25-ին
Մեզ ընդունել էր նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, իսկ մինչ այդ մենք հանդիպեցինք արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հետ: Մենք քննարկել ենք ապագա կարգավորման կարեւոր ասպեկտները եւ մոտ ապագայում երկու երկրների նախագահների հանդիպման հնարավորությունները: Մենք շեշտեցինք մեր պետությունների եւ, առավել լայնորեն, միջազգային հանրության համոզմունքը, որ հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով: Ավելին, երկու երկրներն էլ պետք է իրենց հասարակությունները պատրաստեն խաղաղության, ոչ թե պատերազմի:
Մեր քննարկումները Երեւանում եւ Բաքվում կառուցողական էին: Վաղը մենք կվերադառնանք մեր մայրաքաղաքներ՝ զեկույցներ ներկայացնելու մեր ղեկավարներին: Համանախագահները կտեղեկացնեն ԵԱՀԿ-ին եւ միջազգային հանրությանը:
Նման համատեղ առաքելությունը արտառոց իրադարձություն է: Դա պետք է ընդունվի որպես ապացույց այն լրջության, որով մենք մոտենում ենք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորմանը եւ, հատկապես, մեր ընդհանուր համոզմունքի առ այն, որ մենք գտնվում ենք մի փուլում, երբ փոխշահավետ համաձայնագիրը հնարավոր է ձեռք բերել:
ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ընդունում է Կարասինին, Ֆրիդին եւ Մորելին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ընդունում է Կարասինին, Ֆրիդին եւ Մորելին
Արդյո՞ք դա տեղի կունենա՝ կախված է Ադրբեջանից եւ Հայաստանից: Մենք հեռանում ենք Երեւանից՝ առաջընթացի հույսերով ու ակնկալիքներով»:
Բնակիչների 77%-ը «շատ կարեւոր» են համարում
Մայիսի 30-ին Երեւանում հրապարակվել էին ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) պատվերով Baltic Surveys/ The Gallup Organization-ի կողմից անցկացված հարցման տվյալները:
Ըստ հարցման տվյալների, Հայաստանի բնակիչների 77%-ը «շատ կարեւոր» էին համարում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արագ կարգավորումը:
Հարցվածների 41%-ը կարծում էին, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է դառնա սովորական մարզ Հայաստանի կազմում` առանց ինքնավարության իրավունքների: Հարցվածների 31%-ը կողմ են Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավարությանը Հայաստանի կազմում, իսկ հարցման մասնակիցների  27%-ը կարծում էին, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է դառնա անկախ պետություն:
Հարցման մասնակիցներից եւ ոչ մեկը չէր պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի` Ադրբեջանի կազմում գտնվելու մասին տարբերակը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 24-31
Դովիլի հայտարարությունը
Մայիսի 26-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները հայտարարել էին, որ «Ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի հետագա ձգձգումը կասկածի տակ կդնի պայմանավորվածության գալու կողմերի հավատարմությունը»:
Այս մասին ասված էր Դովիլում «Մեծ ութնյակի» գագաթնաժողովին ընդունված`Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների ղեկավարների հայտարարության մեջ:
Մեդվեդեւն, Օբաման եւ Սարկոզին կոչ էին արել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին «քաղաքական կամք դրսեւորել եւ հունիսին կայանալիք հայ-ադրբեջանական հանդիպմանը ավարտել աշխատանքները կարգավորման Հիմնական սկզբունքների վրա»:
«Երբ պայմանավորվածությունը ձեռք բերեն` մենք պատրաստ կլինենք պաշտոնապես արձանագրել այդ սկզբունքների ընդունումը, աջակցել խաղաղ համաձայնագրի մշակմանը եւ այնուհետեւ աջակցել դրա իրականացմանը մեր միջազգային գործընկերների հետ միասին», - նշվում էր հայտարարության մեջ:
Օբաման, Մեդվեդեւը եւ Սարկոզին Դովիլում Օբաման, Մեդվեդեւը եւ Սարկոզին Դովիլում
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները հայտարարել էին, որ «ուժի նոր գործադրումը միայն նոր տառապանքների կհանգեցնի եւ կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից»:
«Մենք կոչ ենք անում կողմերի ղեկավարներին բնակչությանը պատրաստել խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի», - նշել էին Մեդվեդեւն, Օբաման եւ Սարկոզին:
Մեկնաբանելով հայտարարությունը, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր.
«Մենք բարձր ենք գնահատում նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի ջանքերն՝  ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
Այսօր, Դովիլում, Մեծ Ութնյակի գագաթաժողովի շրջանակներում, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների ընդունած հայտարարությունը կարեւոր ուղերձներ է պարունակում եւ կարող է խթան հանդիսանալ հիմնախնդրի հանգուցալուծման համար: Հայաստանը միշտ կողմնակից է եղել Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ հակամարտության բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը եւ բազմիցս դա ապացուցել է գործնականում, ուստի  պարզ է, թե ում է ուղղված այս առնչությամբ հայտարարության մեջ պարունակվող միանշանակ ուղերձը»։
Համաներում
Մայիսի 26-ին ԱԺ-ն հավանություն էր տվել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկին` անկախության հռչակման 20-ամյակի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մասին:
Համաներման արդյունքում ազատ արձակվեցին նաեւ «Մարտի 1-ի» գործով դատապարտվածներ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Սասուն Միքայելյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը 2016թ. մայիսի 27-ին Նիկոլ Փաշինյանը 2016թ. մայիսի 27-ին
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Տոները հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները ողջունում են նախագահ Սարգսյանի կողմից առաջարկված եւ Ազգային Ժողովի կողմից հայտարարված համաներումը ու ուրախ են տեսնել 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի կապակցությամբ կալանված անձանց արագ ազատ արձակումը:
ԵԱՀԿ Գործող նախագահ, Լիտվայի արտգործնախարար Աուդրոնյուս Աժուբալիսն ասել էր, որ համաներման մասին որոշումը «նոր էջ կբացի ընդդիմության հետ երկխոսությունում»։
Սասուն Միքայելյանը 2016թ. մայիսի 27-ին Սասուն Միքայելյանը 2016թ. մայիսի 27-ին
Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների ու անվտանգության քաղաքականության բարձրագույն ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնը «ջերմորեն ողջունել էր» Հայաստանի նախագահի կողմից առաջարկված եւ խորհրդարանի կողմից հաստատված ընդհանուր համաներումը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 24-31
Նժդեհի արձանը
Մայիսի 28-ին Երեւանի կենտրոնում, մետրոյի «Հանրապետության հրապարակ» կայարանին հարող պուրակում, տեղադրվել էր Գարեգին Նժդեհի արձանը:
Սերժ Սարգսյանը՝ ԵԱՏՄ անվտանգության սպառնալիքների մասին
Մայիսի 31-ին Աստանայում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն հայտարարել էր, որ անվտանգությունը Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների տնտեսական զարգացման եւ բարգավաճման առանցքային հիմքն է:
«Ես չափազանց կարեւոր եմ համարում այն փաստը, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը ձեւավորած երկրները միաժամանակ հանդիսանում են ՀԱՊԿ անդամներ, որի հիմնական նպատակը մեր տարածքում համապարփակ անվտանգության ապահովումն է: Ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրադրության լարումը ԵԱՏՄ տարածաշրջանի անվտանգության համար լուրջ մարտահրավեր դարձավ:
Սերժ Սարգսյանը 2016 թվականի մայիսի 31-ին Սերժ Սարգսյանը 2016 թվականի մայիսի 31-ին
Վտանգն ակնհայտ է՝ կամ Եվրասիական տնտեսական միության տարածքը մեր միջազգային գործընկերների կողմից կդիտվի որպես տնտեսական զարգացման, կայունության եւ անվտանգության գոտի, որտեղ կարելի ներդրումներ կատարել, որտեղ կարելի է երկարաժամկետ ծրագրեր նախաձեռնել, կամ բոլորը կընտելանան այս բարդ իրավիճակին եւ կառաջնորդվեն այն հանգամանքով, որ այստեղ լարվածության եւ երկպառակտության մշտական օջախներ են: Չեմ կարծում, որ երկրորդ սցենարը բխում է մեր երկրների շահերից», - ասել էր ՀՀ նախագահը:

Сасун Микаелян 27 мая 2011 года
25 мая президент Нагорно-Карабахской Республики Аркадий Гукасян заявил в Москве, что «Нагорный Карабах имеет все основания рассчитывать на признание со стороны международного сообщества».
«Недавний референдум в Черногории является очень важным прецедентом. Если мировое сообщество готово признать независимость Черногории и Косова, то я думаю, им будет очень сложно объяснить, почему они не признают Нагорный Карабах», - сказал Аркадий Гукасян, принимающий участие в съезде Союза армян России.
Заявление стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ
25 мая замминистра иностранных дел России Григорий Карасин, помощник госсекретаря США Дэниел Фрид и советник МИД Франции Пьер Морель зачитали в Ереване совместное заявление стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по итогам визита в Армению.
В заявлении, в частности, говорилось:
«Мы прибыли в Ереван с совместной дипломатической миссией, чтобы содействовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, и потому, что настало время для обеих сторон прийти к согласию по основным принципам урегулирования.
Григорий Карасин, Дэниел Фрид и Пьер Морель в Ереване 25 мая 2006 года Григорий Карасин, Дэниел Фрид и Пьер Морель в Ереване 25 мая 2006 года
Мы были приняты президентом Робертом Кочаряном и перед этим встретились с министром иностранных дел Варданом Осканяном. Мы обсудили важные аспекты будущего урегулирования и проработали возможности встречи президентов двух стран в скором будущем. Мы подчеркнули убежденность наших государств и, в более широком плане, международного сообщества, что конфликт может быть урегулирован только мирным путем. Более того, обе страны должны готовить свою общественность к миру, а не к войне.
Наши дискуссии в Ереване и Баку были конструктивными. Завтра мы вернемся в свои столицы, чтобы представить доклады нашим руководителям. Сопредседатели проинформируют ОБСЕ и международное сообщество.
Совместная миссия, подобная нашей, - это неординарное мероприятие. Его следует воспринимать как свидетельство серьезности, с которой мы подходим к нагорно-карабахскому урегулированию и, особенно, нашей общей убежденности, что мы находимся на таком этапе, когда взаимовыгодное соглашение достижимо.
Президент Армении Роберт Кочарян принимает Карасина, Фрида и Мореля Президент Армении Роберт Кочарян принимает Карасина, Фрида и Мореля
Произойдет ли это, зависит от Азербайджана и Армении. Мы покидаем Ереван с надеждами и ожиданиями прогресса».
77 % опрошенных жителей Армении считают «очень важным»
30 мая в Ереване были опубликованы данные опроса, проведенного Baltic Surveys/ The Gallup Organization по заказу американского Международного республиканского института /IRI/.
Согласно данным опроса, 77 % опрошенных жителей Армении назвали «очень важным» скорое урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
41 % опрошенных считали, что Нагорный Карабах должен стать обычным армянским регионом, без обладания правами автономии. 31 % опрошенных выступали за то, чтобы Нагорный Карабах стал автономией в составе Армении и 27 % участников опроса считали, что Нагорный Карабах должен стать независимым государством.
Ни один из участников опроса не поддержал идею о возможном пребывании Нагорного Карабаха в составе Азербайджана.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 24-31 МАЯ 2011 ГОДА
Заявление в Довиле
26 мая президенты России, США и Франции заявили, что «дальнейшее затягивание [процесса карабахского урегулирования] поставит под вопрос приверженность сторон к достижению договоренностей».
Об этом говорилось в заявлении глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, принятом в рамках саммита «Большой Восьмерки» в Довиле.
Медведев, Обама и Саркози призвали лидеров Армении и Азербайджана «продемонстрировать политическую волю и завершить работу над Основными принципами урегулирования в ходе предстоящего армяно-азербайджанского саммита в июне».
«Когда договоренность будет достигнута, мы готовы засвидетельствовать принятие этих принципов, оказать содействие в разработке мирного соглашения и затем поддержать его выполнение совместно с нашими международными партнерами. Мы подтверждаем, что только урегулирование путем переговоров может привести к миру, стабильности и примирению, открывая возможности для регионального развития и сотрудничества», - говорилось в заявлении.
Обама, Медведев и Саркози в Довиле Обама, Медведев и Саркози в Довиле
Президенты России, США и Франции заявили, что «повторное применение силы принесет только новые страдания и будет осуждено международным сообществом».
«Мы настоятельно призываем лидеров сторон готовить население к миру, а не к войне», - отметили Медведев, Обама и Саркози.
Комментируя заявление, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал:
«Мы высоко ценим усилия президентов Медведева, Обамы и Саркози, направленные на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Принятое в Довиле, в рамках саммита Большой Восьмерки, главами стран-сопредседателей Минской группы заявление содержит важные послания и может стать импульсом для урегулирования конфликта. Армения всегда была привержена исключительно мирному разрешению конфликта между Азербайджаном и Нагорным Карабахом и неоднократно подтверждала это на деле, поэтому ясно, кому адресован однозначный призыв, содержащийся в заявлении».
Амнистия
26 мая парламент Армении одобрил предложение президента Сержа Саргсяна об объявлении амнистии, приуроченной к 20-летию провозглашения независимости.
По амнистии на свободу вышли осужденные по делу «1 марта» Никол Пашинян и Сасун Микаелян.
Никол Пашинян 27 мая 2011 года Никол Пашинян 27 мая 2011 года
Официальный представитель Госдепартамента США Марк Тонер заявил, что Соединенные Штаты приветствуют амнистию и рады видеть быстрое освобождение лиц, задержанных в связи с событиями 1 марта 2008 года.
Действующий Председатель ОБСЕ, глава МИД Литвы Аудронюс Ажубалис сказал, что решение об амнистии «откроет новую главу в диалоге  с оппозицией».
Сасун Микаелян 27 мая 2011 года Сасун Микаелян 27 мая 2011 года
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности, вице-президент Еврокомиссии Кэтрин Эштон «тепло приветствовала амнистию, объявленную в Армении парламентом по предложению президента Саргсяна».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 24-31 МАЯ 2016 ГОДА
Памятник Нжде
28 мая в центре Еревана, в сквере у станции метро «Площадь Республики», был открыт памятник армянскому военачальнику и политическому деятелю Гарегину Нжде.
Серж Саргсян - об угрозах безопасности ЕАЭС
31 мая президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня в Астане, что безопасность является основой экономического развития и процветания государств Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
«Считаю крайне важным тот факт, что страны, входящие в Евразийский экономический союз, одновременно являются членами ОДКБ, основная задача которой – обеспечение всеобщей безопасности нашего региона. Обострение со стороны Азербайджана ситуации на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и на границе с Арменией стало серьезным вызовом для безопасности зоны ЕАЭС.
Серж Саргсян 31 мая 2016 года Серж Саргсян 31 мая 2016 года
Угроза очевидна: либо наши международные партнеры будут видеть в Евразийском экономическом союзе зону экономического развития, стабильности и безопасности, где можно делать инвестиции и осуществлять долгосрочные проекты, либо все свыкнутся с тем, что здесь возникают очаги напряженности. Не думаю, что второй сценарий исходит из интересов наших стран», - заявил президент Армении.