• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 19-25
Ապրիլի 19-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանն իր առջեւ խնդիր է դրել միանալ Անդրկասպյան գազատարին եւ այդ կապակցությամբ արդեն լուրջ բանակցություններ է սկսել ԱՄՆ-ի հետ»:
«Եթե այս նախագիծն իրականացվի, Հայաստանը կունենա գազի մատակարարման երեք աղբյուր՝ ռուսական, իրանական եւ միջինասիական», - նշել էր Վարդան Օսկանյանը:
Օսկանյանը հայտարարել էր նաեւ, որ «այսօր ամերիկացիները շատ ավելի մեծ ըմբռնումով են մոտենում Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու խնդրին»:
«Որքան ես հասկանում եմ, ԱՄՆ-ն ցանկանում է տարածաշրջանային խնդիրները լուծել ատոմակայանի միջոցով, ուստի նոր ատոմակայանի կառուցումն իրատեսական է թվում: Հենց այդ պատճառով նրանք լրջորեն մտածում են այդ մասին», - հավելել էր Օսկանյանը:
Ապրիլի 21-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Թաիր Թաղիզադեն ասել էր, որ առանց Բաքվի համաձայնության Հայաստանը չի կարողանա միանալ Անդրկասպյան գազատարի նախագծին:
«Հայաստանը չի կարող դրա վերաբերյալ որեւէ բանակցություններ վարել Միացյալ Նահանգների հետ` մի շարք պատճառներով: Դրանցից մեկն այն է, որ տարածաշրջանային նախագծերն անհնար են առանց Ադրբեջանի մասնակցության` որպես արտահանող կամ որպես տարանցիկ պետություն: Իսկ Հայաստանի հետ համագործակցությունը մենք հնարավոր կհամարենք միայն հակամարտության կարգավորումից եւ դրա հետեւանքները վերացնելուց հետո», - ընդգծել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
ԵՄ-ն պահանջում է փակել Մեծամորի ատոմակայանը
Ապրիլի 20-ին Եվրամիության Եռյակի պատվիրակության ղեկավար, Ավստրիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Հանս Վինքլերն Երեւանում հայտարարել էր, որ «ԵՄ-ն շատ շահագրգռված է Հայաստանում Մեծամորի ատոմակայանի փակմամբ»:
«Հայկական ատոմակայանում կիրառվում են հնացած տեխնոլոգիաներ, որոնք չեն համապատասխանում անվտանգության ժամանակակից պահանջներին», - ասել էր նա:
«Մյուս կողմից, ԵՄ-ն հարգում է յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն` ընտրելու էներգիայի այն տեսակը, որն առավելապես համապատասխանում է իր հնարավորություններին եւ շահերին», - ասել էր Հանս Վինքլերը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում ԵՄ Եռյակի պատվիրակության բանակցությունների ընթացքում Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման հեռանկարները չեն քննարկվել, քանի որ «սա չի մտնում ԵՄ իրավասության մեջ»:
«Խորացնել Հայաստանի ներգրավվումը եվրոատլանտյան ընտանիքին»
ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշն ապրիլի 24-ին հայտարարել էր, որ «այսօր մենք հիշում ենք 20-րդ դարի սարսափելի ողբերգություններից մեկը` 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանությունները եւ բռնի արտաքսումը, որը տեղի ունեցավ 1915 թվականին` Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին օրերին»:
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի եւ Թուրքիայի այն ներկայացուցիչներին, ովքեր որոշել են ազնիվ եւ նրբանկատ կերպով ուսումնասիրել այն ժամանակի պատմական իրադարձությունները: Անցումային շրջանի արդարադատության Միջազգային Կենտրոնի վերլուծությունը չհանդիսացավ վերջին խոսքը, սակայն նշանակալից ավանդ ունեցավ այն իրադարձությունների առավել լավ ըմբռնման համար: Մենք սատարում ենք երկխոսությունների զարգացմանը, այդ թվում եւ համատեղ հանձնաժողովների միջոցով, որոնց նպատակը հանդիսանում է այն ողբերգական իրադարձությունների համատեղ ըմբռնումը եւ առաջընթացի ապահովումը Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավման հարցում», - ասել էր ԱՄՆ նախագահը:
Ջորջ Բուշը հայտարարել էր նաեւ, որ «մենք ձգտում ենք օգնել Հայաստանին ամրապնդել իր անվտանգությունը եւ խորացնել նրա ներգրավվումը եվրոատլանտյան ընտանիքին»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 19-25
Շավարշ Քոչարյան vs Տրայան Բասեսկու
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը քննադատել էր Ռումինիայի նախագահ Տրայան Բասեսկուի` Բաքվում արված հայտարարությունն այն մասին, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է, եւ ԼՂ խնդիրը պետք է լուծվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա»:
«Չէի ցանկանա հավատալ, որ ԵՄ անդամ որեւէ պետության ղեկավար նման կողմնակալ եւ ապակառուցողական հայտարարություն կարող էր անել: Եթե այդպիսի հայտարարություն իրոք արվել է, ապա դա հակասրում է միջազգային հանրության մոտեցմանը, ԵԱՀԿ-ի, ԵՄ-ի դիրքորոշումներին, Հելսինկիի, Աթենքի, Ալմաթիի նախարարական հանդիպումների, Աստանայի գագաթաժողովի, նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի համատեղ հայտարարություններին, որտեղ հստակ ամրագրված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտության հիման վրա», - ասել էր Շավարշ Քոչարյանը:
Սերժ Սարգսյանն ակնկալում է «ընդգծված ակտիվացում»
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ իրավապահ մարմիններից ակնկալում է «ընդգծված ակտիվացում`2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտման հարցում»:
Դատաիրավական բարեփոխումների հարցերով խորհրդակցության ժամանակ նախագահն ասել էր.
«Անձնապես ինձ համար սա շատ կարեւոր հարց է, եւ ձեզ ուղղված իմ պահանջն է` կրկին եւ առավել մանրակրկիտ անդրադառնալ նույնիսկ այն հանգամանքներին, որտեղ ըստ ձեզ որեւէ նոր բան չի կարող լինել: Փորձեք այդ դեպքերի բացահայտման նոր ուղիներ գտնել: Արդեն տեւական ժամանակ է անցել, միգուցե, մարդիկ կան, ովքեր ականատես են եղել եւ այն ժամանակ չէին ուզում համագործակցել իրավապահ մարմինների հետ, իսկ հիմա այլ մոտեցումներ ունեն: Սա էլ է շատ հնարավոր»:
«Համատարած կոռուպցիա»
Ապրիլի 21-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խիստ քննադատության էր ենթարկել նոտարական գրասենյակների աշխատանքը:
«Նոտարական գրասենյակներում տիրում է համատարած կոռուպցիա: Նոտարները քաղաքացիներին չեն տեղեկացնում պետական տուրքերի մասին եւ նրանցից գանձում են սահմանվածից երկու-երեք անգամ ավել գումար»,- ասել էր վարչապետը:
«Բաքուն արձագանքելու է»
Ապրիլի 25-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ Բաքուն արձագանքելու է հայ-թուրքական գործընթացը վերսկսելու փորձերին:
«Հայ-թուրքական մերձեցումը, իհարկե, Թուրքիայի որոշումն է: Մենք չենք կարող միջամտել նրա ներքին գործերին: Սակայն, մյուս կողմից, եթե այդ գործընթացն ընթանա այն նույն ձեւաչափում, ինչպես նախկինում` հաշվի չառնելով Ադրբեջանի շահերը, մենք ստիպված կլինենք արձագանքել: Եվ թուրքական կառավարությունը դա հասկացավ: Ժամանակին Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ սահմանի փակման հիմնական գործոնը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից դուրս առաջին շրջանի` Քելբաջարի օկուպացիայի հարցն էր: Եվ դա թուրքական կառավարության գիտակցված արձագանքն էր նրան, որ Քելբաջարն օկուպացված է, եւ նրանք չեն կարող հարաբերություններ կառուցել ագրեսոր երկրի հետ: Ի՞նչ է փոխվել: Քելբաջարն ազա՞տ է: Մինչ այժմ օկուպացված է: Այդ պատճառով մենք կոչ ենք անում Թուրքիային կայունացնողի դեր խաղալ եւ նպաստել շարժմանը խաղաղ առաջընթացին շրջանակներում` սկսած տարածքների ազատագրումից: Հավատացեք, հայկական զորքերի դուրսբերումն օկուպացված տարածքներից կխթանի շատ լուրջ դրական գործընթացներ», - ասել էր Էլմար Մամեդյարովը «Մոսկովսկիյե նովոստի» թերթին տված հարցազրույցում:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 19-25
Ջոն Էվանսի գիրքը
Ապրիլի 21-ին Հարավային Կարոլինայի համալսարանի Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտում կայացել էր Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսի «Պատանդված ճշմարտություն. Ամերիկան եւ Հայոց ցեղասպանությունը» (Truth Held Hostage, America and the Armenian Genocide - What then? What now?) գրքի շնորհանդեսը:
2005թ. փետրվարի 19-ին, ելույթ ունենալով Բերքլիի համալսարանում` հայ համայնքի ներկայացուցիչների առջեւ, այն ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ Ջոն Էվանսը 1915թ. իրադարձությունները «Ցեղասպանություն» էր անվանել: Դրանից մի քանի ամիս անց նա ետ էր կանչվել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնից եւ թոշակի ուղարկվել:
Գրքում Էվանսը ներկայացնում էր հրապարակային այս հայտարարությունից առաջ եւ հետո տեղի ունեցած դեպքերը:
«Դեսպան Էվանսի «Պատանդված ճշմարտություն» գիրքն Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի 1918թ. աշխատությունից հետո ամերիկացի դիվանագետի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին գրված ամենակարեւոր աշխատությունն է: Նա գրում է հստակ, ինչը թույլ է տալիս մեզ ինքնուրույն զգալ, թե ինչ է նշանակում պատմական ճշմարտության հարցում կանգնել անձնական եւ քաղաքական էթիկայի երկընտրանքի առջեւ»,- ասել էր ամերիկահայ գրող Փիթըր Բալաքյանը:
Լավրով. Հայաստանը չի մերժել Կազանի փաստաթուղթը
Ապրիլի 22-ին, Երեւանում մեկնաբանելով հրապարակումներն այն մասին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մերժել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Կազանյան փաստաթուղթը, Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր.
«Որպես այդ դեպքերի անմիջական մասնակից կարող եմ ասել, որ Հայաստանը չի մերժել Կազանի փաստաթուղթը»:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը հավելել էր, որ Կազանի փաստաթուղթը մերժել է Ադրբեջանը:
«Ինչո՞ւ էր դա պատահել»
Ապրիլի 22-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն Երեւանում ասել է, որ եթե հաջողվեր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական գործընթացում առաջ շարժվել, ապա դա զսպող գործոն կլիներ բռնության բռնկումներ թույլ չտալու համար:
Այս մասին Սերգեյ Լավրովն ասել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ՝ պատասխանելով վերջինիս հարցին, թե ՌԴ կարծիքով՝ ինչո՞ւ է ադրբեջանական կողմը խախտում 1994-1995թթ. ստորագրված համաձայնագիրը եւ այս ընթացքում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները:
«Մենք համոզված ենք եղել, որ իսկապես այդ հարցը կարող է լուծվել բացառապես փոխզիջումների հիման վրա, խաղաղ ճանապարհով, բայց այսօր մենք ունենք այն, ինչ ունենք: Դրա համար էլ ինձ համար չափազանց կարեւոր է Ձեր տեսակետը՝ ինչո՞ւ, այնուամենայնիվ, դա պատահեց»,- հարցրել էր Հայաստանի նախագահը:
«Ինչո՞ւ իրավիճակը հայտնվեց նման ճգնաժամային կետում, ես չեմ կարող որոշել Հայաստանի, Ադրբեջանի կամ ղարաբաղցիների փոխարեն, բայց ես կարծում եմ, որ եթե մեզ հաջողվեր քաղաքական գործընթացում առաջ շարժվել, թեկուզ մի փոքր, եթե մենք թեկուզ նախանշեինք ընդհանուր սկզբունքներ, որոնք կողմերը գոնե հիմք կընդունեին արդեն իրավականորեն պարտավորեցնող փաստաթղթերի մշակման, նախապատրաստման համար, իհարկե, դա ոչ միայն կարեւոր դեր կխաղար բանակցությունների վերսկսման համար, այլ նաեւ զսպող գործոն կհանդիսանար բռնության բռնկումներ թույլ չտալու համար: Բայց, կրկնում եմ, լուծման կարող են հասնել միայն իրենք՝ կողմերը»,- ասել էր Լավրովը:
Առաջին «Ավրորան»
Ապրիլի 24-ին, Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի օրը, Երեւանում կայացել էր միջազգային մարդասիրական «Ավրորա» (Aurora Prize for Awakening Humanity) մրցանակի առաջին արարողությունը:
Հեղինակավոր միջազգային ժյուրին, որի համանախագհներն էին դերասան Ջորջ Քլունին եւ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Էլի Վիզելը, չորս հավակնորդներից ընտրեց «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին` Մարգարեթ Բարանկիցեին: Մրցանակը նրան հանձնեց Ջորջ Քլունին:
Մարգարեթ Բարանկիցեն, որն աշխատում էր Բուրունդիի Խաղաղության Տուն (Maison Shalom) խնամքի տանը եւ REMA հիվանդանոցում, հազարավոր կյանքեր էր փրկել՝ խնամելով որբերին ու փախստականներին։

Serzh Sargsyan on April 20, 2011
On April 19, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan said that “Armenia has set the task to join the Trans-Caspian gas pipeline and has already initiated serious negotiations with the United States on this issue.”
“In case of realization of this project, Armenia will have three sources of gas supplies: Russian, Iranian and Central Asian,” he noted.
Oskanyan observed that “the United States approaches construction of a new Nuclear Power Plant in Armenia with better understanding now.”
“As far as I understand, the nuclear power plant can also solve regional tasks for the USA. That is why the construction of the new plant seems to be real, and that’s why they are seriously considering it,” the Armenian FM added.
On April 21, Spokesman for Azerbaijani Foreign Ministry Tair Tagizade said that Armenia could not join the Trans-Caspian gas pipeline project without Baku’s consent.
“There are several reasons why Armenia cannot negotiate with the USA on this issue. The first reason is that the regional projects are impossible without Azerbaijan – as an exporter or as a transit state. Azerbaijan can cooperate with Armenia only after the resolution of the conflict and elimination of its consequences,” the Azeri official stressed.
EU insists on closure of Metsamor plant
On April 20, Austrian State Secretary for Foreign Affairs Hans Winkler, who headed the European Union (EU) Troika delegation, said in Yerevan that “the European Union is very interested in closing the Metsamor Nuclear Power Plant in Armenia.”
Hans Winkler and Vartan Oskanyan on April 20, 2006 Hans Winkler and Vartan Oskanyan on April 20, 2006
“The Armenian Nuclear Power Plant uses outdated technologies, which do not meet modern security requirements,” he said.
“On the other hand, EU respects the sovereign right of each country - to choose this or that type of energy that better meets its possibilities and interests,” Hans Winkler added. According to him, the EU Troika delegation did not discuss the prospects of construction of a new nuclear power plant in Armenia during the visit, “as it is outside EU competence.”
“Deepen Armenia’s inclusion in Euro-Atlantic family”
“Today, we remember one of the horrible tragedies of the 20th century - the mass killings and forced exile of as many as 1.5 million Armenians in the final days of the Ottoman Empire in 1915,” U.S. President George W. Bush said on April 24.
“We praise the individuals in Armenia and Turkey who have sought to examine the historical events of this time with honesty and sensitivity. The analysis by the International Center for Transitional Justice, while not the final word, has made a significant contribution toward deepening our understanding of these events. We encourage dialogues, including through joint commissions, that strive for a shared understanding of these tragic events and move Armenia and Turkey towards normalized relations,” the President noted.
He added that “we seek to help Armenia bolster its security and deepen its inclusion in the Euro-Atlantic family.”
•    10 YEARS AGO: APRIL 19-25, 2011
Shavarsh Kocharyan vs. Traian Basescu
Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Shavarsh Kocharyan criticized the remarks of the President of Romania Traian Basescu, who had said that “Nagorno-Karabakh is a part of Azerbaijan and the conflict should be solved on the basis of the latter’s territorial integrity.”
“I would not like to think that the President of any EU member state could make such a one-sided and destructive statement. If such a statement was really made, it contradicts the approaches of the international community, the stances of OSCE and EU, the joint statements at the Ministerial Meetings in Helsinki, Athens, Alma-Ata, Astana Summit, Presidents Medvedev, Obama and Sarkozy, which clearly indicate that the status of Nagorno-Karabakh should be defined on the basis of the free expression of will, which has an obligatory legal effect,” said Kocharyan.
Serzh Sargsyan expects “more evident activity”
On April 20, Armenian President Serzh Sargsyan stated that he expected law-enforcement bodies to be “evidently more active in investigating the events of March 1, 2008”.
He made that remark at the meeting on April 20, which focused on individual issues in regard to judiciary reforms.
Serzh Sargsyan on April 20, 2011 Serzh Sargsyan on April 20, 2011
“Personally for me, this is a very important issue, and my demand to you is that you must again and more scrupulously touch also upon circumstances, in which, according to you, you cannot find anything new. Try to find new ways to solve these events. Quite a lot of time has already passed, and there are people probably, who were witnesses and did not want to cooperate with law-enforcement bodies then, and today they might have other approaches. This is possible,” Sargsyan said.
“All-around corruption”
On April 21, Prime Minister Tigran Sargsyan strongly criticized the activity of notary offices of Armenia.
“All-around corruption reigns in notary offices. Notary employees do not inform citizens about state duties and charge sums, which exceed the legal rates twofold or threefold,” he said.
“Baku will react”
On April 25, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mamedyarov stated that Baku would react to any attempts to resume the process of normalization of Armenian-Turkish relations.
“Armenian-Turkish rapprochement is, certainly, Turkey’s decision. We cannot interfere in its internal affairs. But, on the other hand, if this process continues the same way, as before, without taking into account Azerbaijan’s interests, we will be forced to react. And the Turkish leadership has understood it. The basic factor which forced Turkey to close the border with Armenia was the occupation of Kelbajar, the first region outside Nagorno-Karabakh. And it was a conscious reaction of Turkish authorities to the occupation of Kelbajar and they can’t build relations with an aggressor country. What has changed since then? Is Kelbajar liberated? It is still under occupation. This is why we call on Turkey, as a very influential state, to play the role of stabilizer and facilitate movement within the settlement process, starting from the liberation of territories. Believe me, the withdrawal of Armenian troops from occupied territories will stimulate very positive processes,” Elmar Mamedyarov said.
•    5 YEARS AGO: APRIL 19-25, 2016
John Evans’ book
On April 21, USC Institute of Armenian Studies held the launch of the book “Truth Held Hostage, America and the Armenian Genocide - What then? What now?” written by former U.S. Ambassador to Armenia, retired diplomat John Evans.
While giving a speech to representatives of Armenian community at University of California, Berkeley on February 19, 2005, then U.S. Ambassador to Armenia John Evans called the events of 1915 “the Genocide”. A few months later, he was removed from his post of U.S. Ambassador to Armenia and retired.
“Ambassador John Evans’s Truth Held Hostage is the most important work about the Armenian genocide by a US diplomat since Henry Morgenthau’s groundbreaking Ambassador Morgenthau’s Story in 1918. Evans writes with an elegant clarity that allows us to experience his journey into a major personal and political ethical dilemma concerning the truth of history and the untruth of US government protocol in the name of foreign policy politics,” commented Armenian American writer Peter Balakian.
Lavrov: Armenia did not reject the Kazan document
On April 22, asked whether Armenia and Azerbaijan rejected the Kazan document on settlement of NK conflict, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated:
Sergey Lavrov and Edward Nalbandian on April 22, 2016 Sergey Lavrov and Edward Nalbandian on April 22, 2016
“As a direct participant of those events, I can say that Armenia did not reject the Kazan document.”
Armenian FM Edward Nalbandian said that Azerbaijan was the party to reject the Kazan document.
“Why did it happen?”
On April 22, Russian FM Sergey Lavrov said in Yerevan that if the diplomatic process of NK conflict settlement advanced, it would have served as a deterrent to outbreaks of violence.
Sergey Lavrov and Serzh Sargsyan on April 22, 2016 Sergey Lavrov and Serzh Sargsyan on April 22, 2016
Sergey Lavrov made that remark at the meeting with Armenian President Serzh Sargsyan, when asked about Russia’s opinion on why Azerbaijan violated the Ceasefire Agreements of 1994-1995 and all verbal agreements reached by that moment.
“We were convinced that this conflict could be settled exclusively through compromises, in a peaceful way, but we have what we have today. That is why your opinion is very important for me. Why did it happen?” said Armenian President.
“I cannot say for Armenia, Azerbaijan or Karabakh why the situation is at a critical point now, but I believe that if diplomatic process of NK conflict settlement advanced even a little, if we projected at least some principles that the sides would accept for drafting legal documents, that would surely not just play an important role in restarting negotiations, but also become a deterrent to prevent outbreaks of violence. However, I repeat that only the parties themselves can reach a solution,” said Lavrov.
The first Aurora Prize
The inaugural ceremony of Aurora Prize for Awakening Humanity took place on the day of the 101st anniversary of the Armenian Genocide - April 24, in Yerevan.
Marguerite Barankitse, Ruben Vardanyan and George Clooney Marguerite Barankitse, Ruben Vardanyan and George Clooney
The prize’s renowned international committee, co-chaired by actor George Clooney and Nobel Prize Laureate in World Peace Elie Wiesel, selected Marguerite Barankitse as the first Aurora Prize Laureate from the four finalists. George Clooney awarded her the Prize.
Marguerite Barankitse, from Maison Shalom and REMA Hospital in Burundi, saved thousands of lives and cared for orphans and refugees during the years of civil war in Burundi.