• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 19-25
Ապրիլի 19-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանն իր առջեւ խնդիր է դրել միանալ Անդրկասպյան գազատարին եւ այդ կապակցությամբ արդեն լուրջ բանակցություններ է սկսել ԱՄՆ-ի հետ»:
«Եթե այս նախագիծն իրականացվի, Հայաստանը կունենա գազի մատակարարման երեք աղբյուր՝ ռուսական, իրանական եւ միջինասիական», - նշել էր Վարդան Օսկանյանը:
Օսկանյանը հայտարարել էր նաեւ, որ «այսօր ամերիկացիները շատ ավելի մեծ ըմբռնումով են մոտենում Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու խնդրին»:
«Որքան ես հասկանում եմ, ԱՄՆ-ն ցանկանում է տարածաշրջանային խնդիրները լուծել ատոմակայանի միջոցով, ուստի նոր ատոմակայանի կառուցումն իրատեսական է թվում: Հենց այդ պատճառով նրանք լրջորեն մտածում են այդ մասին», - հավելել էր Օսկանյանը:
Ապրիլի 21-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Թաիր Թաղիզադեն ասել էր, որ առանց Բաքվի համաձայնության Հայաստանը չի կարողանա միանալ Անդրկասպյան գազատարի նախագծին:
«Հայաստանը չի կարող դրա վերաբերյալ որեւէ բանակցություններ վարել Միացյալ Նահանգների հետ` մի շարք պատճառներով: Դրանցից մեկն այն է, որ տարածաշրջանային նախագծերն անհնար են առանց Ադրբեջանի մասնակցության` որպես արտահանող կամ որպես տարանցիկ պետություն: Իսկ Հայաստանի հետ համագործակցությունը մենք հնարավոր կհամարենք միայն հակամարտության կարգավորումից եւ դրա հետեւանքները վերացնելուց հետո», - ընդգծել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:
ԵՄ-ն պահանջում է փակել Մեծամորի ատոմակայանը
Ապրիլի 20-ին Եվրամիության Եռյակի պատվիրակության ղեկավար, Ավստրիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Հանս Վինքլերն Երեւանում հայտարարել էր, որ «ԵՄ-ն շատ շահագրգռված է Հայաստանում Մեծամորի ատոմակայանի փակմամբ»:
«Հայկական ատոմակայանում կիրառվում են հնացած տեխնոլոգիաներ, որոնք չեն համապատասխանում անվտանգության ժամանակակից պահանջներին», - ասել էր նա:
«Մյուս կողմից, ԵՄ-ն հարգում է յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխան իրավունքն` ընտրելու էներգիայի այն տեսակը, որն առավելապես համապատասխանում է իր հնարավորություններին եւ շահերին», - ասել էր Հանս Վինքլերը: Նրա խոսքերով, Հայաստանում ԵՄ Եռյակի պատվիրակության բանակցությունների ընթացքում Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման հեռանկարները չեն քննարկվել, քանի որ «սա չի մտնում ԵՄ իրավասության մեջ»:
«Խորացնել Հայաստանի ներգրավվումը եվրոատլանտյան ընտանիքին»
ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշն ապրիլի 24-ին հայտարարել էր, որ «այսօր մենք հիշում ենք 20-րդ դարի սարսափելի ողբերգություններից մեկը` 1.5 միլիոն հայերի զանգվածային սպանությունները եւ բռնի արտաքսումը, որը տեղի ունեցավ 1915 թվականին` Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին օրերին»:
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանի եւ Թուրքիայի այն ներկայացուցիչներին, ովքեր որոշել են ազնիվ եւ նրբանկատ կերպով ուսումնասիրել այն ժամանակի պատմական իրադարձությունները: Անցումային շրջանի արդարադատության Միջազգային Կենտրոնի վերլուծությունը չհանդիսացավ վերջին խոսքը, սակայն նշանակալից ավանդ ունեցավ այն իրադարձությունների առավել լավ ըմբռնման համար: Մենք սատարում ենք երկխոսությունների զարգացմանը, այդ թվում եւ համատեղ հանձնաժողովների միջոցով, որոնց նպատակը հանդիսանում է այն ողբերգական իրադարձությունների համատեղ ըմբռնումը եւ առաջընթացի ապահովումը Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավման հարցում», - ասել էր ԱՄՆ նախագահը:
Ջորջ Բուշը հայտարարել էր նաեւ, որ «մենք ձգտում ենք օգնել Հայաստանին ամրապնդել իր անվտանգությունը եւ խորացնել նրա ներգրավվումը եվրոատլանտյան ընտանիքին»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 19-25
Շավարշ Քոչարյան vs Տրայան Բասեսկու
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը քննադատել էր Ռումինիայի նախագահ Տրայան Բասեսկուի` Բաքվում արված հայտարարությունն այն մասին, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է, եւ ԼՂ խնդիրը պետք է լուծվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա»:
«Չէի ցանկանա հավատալ, որ ԵՄ անդամ որեւէ պետության ղեկավար նման կողմնակալ եւ ապակառուցողական հայտարարություն կարող էր անել: Եթե այդպիսի հայտարարություն իրոք արվել է, ապա դա հակասրում է միջազգային հանրության մոտեցմանը, ԵԱՀԿ-ի, ԵՄ-ի դիրքորոշումներին, Հելսինկիի, Աթենքի, Ալմաթիի նախարարական հանդիպումների, Աստանայի գագաթաժողովի, նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի համատեղ հայտարարություններին, որտեղ հստակ ամրագրված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը պետք է որոշվի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող կամարտահայտության հիման վրա», - ասել էր Շավարշ Քոչարյանը:
Սերժ Սարգսյանն ակնկալում է «ընդգծված ակտիվացում»
Ապրիլի 20-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ իրավապահ մարմիններից ակնկալում է «ընդգծված ակտիվացում`2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտման հարցում»:
Դատաիրավական բարեփոխումների հարցերով խորհրդակցության ժամանակ նախագահն ասել էր.
«Անձնապես ինձ համար սա շատ կարեւոր հարց է, եւ ձեզ ուղղված իմ պահանջն է` կրկին եւ առավել մանրակրկիտ անդրադառնալ նույնիսկ այն հանգամանքներին, որտեղ ըստ ձեզ որեւէ նոր բան չի կարող լինել: Փորձեք այդ դեպքերի բացահայտման նոր ուղիներ գտնել: Արդեն տեւական ժամանակ է անցել, միգուցե, մարդիկ կան, ովքեր ականատես են եղել եւ այն ժամանակ չէին ուզում համագործակցել իրավապահ մարմինների հետ, իսկ հիմա այլ մոտեցումներ ունեն: Սա էլ է շատ հնարավոր»:
«Համատարած կոռուպցիա»
Ապրիլի 21-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խիստ քննադատության էր ենթարկել նոտարական գրասենյակների աշխատանքը:
«Նոտարական գրասենյակներում տիրում է համատարած կոռուպցիա: Նոտարները քաղաքացիներին չեն տեղեկացնում պետական տուրքերի մասին եւ նրանցից գանձում են սահմանվածից երկու-երեք անգամ ավել գումար»,- ասել էր վարչապետը:
«Բաքուն արձագանքելու է»
Ապրիլի 25-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ Բաքուն արձագանքելու է հայ-թուրքական գործընթացը վերսկսելու փորձերին:
«Հայ-թուրքական մերձեցումը, իհարկե, Թուրքիայի որոշումն է: Մենք չենք կարող միջամտել նրա ներքին գործերին: Սակայն, մյուս կողմից, եթե այդ գործընթացն ընթանա այն նույն ձեւաչափում, ինչպես նախկինում` հաշվի չառնելով Ադրբեջանի շահերը, մենք ստիպված կլինենք արձագանքել: Եվ թուրքական կառավարությունը դա հասկացավ: Ժամանակին Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ սահմանի փակման հիմնական գործոնը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից դուրս առաջին շրջանի` Քելբաջարի օկուպացիայի հարցն էր: Եվ դա թուրքական կառավարության գիտակցված արձագանքն էր նրան, որ Քելբաջարն օկուպացված է, եւ նրանք չեն կարող հարաբերություններ կառուցել ագրեսոր երկրի հետ: Ի՞նչ է փոխվել: Քելբաջարն ազա՞տ է: Մինչ այժմ օկուպացված է: Այդ պատճառով մենք կոչ ենք անում Թուրքիային կայունացնողի դեր խաղալ եւ նպաստել շարժմանը խաղաղ առաջընթացին շրջանակներում` սկսած տարածքների ազատագրումից: Հավատացեք, հայկական զորքերի դուրսբերումն օկուպացված տարածքներից կխթանի շատ լուրջ դրական գործընթացներ», - ասել էր Էլմար Մամեդյարովը «Մոսկովսկիյե նովոստի» թերթին տված հարցազրույցում:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 19-25
Ջոն Էվանսի գիրքը
Ապրիլի 21-ին Հարավային Կարոլինայի համալսարանի Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտում կայացել էր Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսի «Պատանդված ճշմարտություն. Ամերիկան եւ Հայոց ցեղասպանությունը» (Truth Held Hostage, America and the Armenian Genocide - What then? What now?) գրքի շնորհանդեսը:
2005թ. փետրվարի 19-ին, ելույթ ունենալով Բերքլիի համալսարանում` հայ համայնքի ներկայացուցիչների առջեւ, այն ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ Ջոն Էվանսը 1915թ. իրադարձությունները «Ցեղասպանություն» էր անվանել: Դրանից մի քանի ամիս անց նա ետ էր կանչվել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնից եւ թոշակի ուղարկվել:
Գրքում Էվանսը ներկայացնում էր հրապարակային այս հայտարարությունից առաջ եւ հետո տեղի ունեցած դեպքերը:
«Դեսպան Էվանսի «Պատանդված ճշմարտություն» գիրքն Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի 1918թ. աշխատությունից հետո ամերիկացի դիվանագետի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին գրված ամենակարեւոր աշխատությունն է: Նա գրում է հստակ, ինչը թույլ է տալիս մեզ ինքնուրույն զգալ, թե ինչ է նշանակում պատմական ճշմարտության հարցում կանգնել անձնական եւ քաղաքական էթիկայի երկընտրանքի առջեւ»,- ասել էր ամերիկահայ գրող Փիթըր Բալաքյանը:
Լավրով. Հայաստանը չի մերժել Կազանի փաստաթուղթը
Ապրիլի 22-ին, Երեւանում մեկնաբանելով հրապարակումներն այն մասին, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մերժել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Կազանյան փաստաթուղթը, Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր.
«Որպես այդ դեպքերի անմիջական մասնակից կարող եմ ասել, որ Հայաստանը չի մերժել Կազանի փաստաթուղթը»:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը հավելել էր, որ Կազանի փաստաթուղթը մերժել է Ադրբեջանը:
«Ինչո՞ւ էր դա պատահել»
Ապրիլի 22-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն Երեւանում ասել է, որ եթե հաջողվեր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական գործընթացում առաջ շարժվել, ապա դա զսպող գործոն կլիներ բռնության բռնկումներ թույլ չտալու համար:
Այս մասին Սերգեյ Լավրովն ասել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ՝ պատասխանելով վերջինիս հարցին, թե ՌԴ կարծիքով՝ ինչո՞ւ է ադրբեջանական կողմը խախտում 1994-1995թթ. ստորագրված համաձայնագիրը եւ այս ընթացքում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները:
«Մենք համոզված ենք եղել, որ իսկապես այդ հարցը կարող է լուծվել բացառապես փոխզիջումների հիման վրա, խաղաղ ճանապարհով, բայց այսօր մենք ունենք այն, ինչ ունենք: Դրա համար էլ ինձ համար չափազանց կարեւոր է Ձեր տեսակետը՝ ինչո՞ւ, այնուամենայնիվ, դա պատահեց»,- հարցրել էր Հայաստանի նախագահը:
«Ինչո՞ւ իրավիճակը հայտնվեց նման ճգնաժամային կետում, ես չեմ կարող որոշել Հայաստանի, Ադրբեջանի կամ ղարաբաղցիների փոխարեն, բայց ես կարծում եմ, որ եթե մեզ հաջողվեր քաղաքական գործընթացում առաջ շարժվել, թեկուզ մի փոքր, եթե մենք թեկուզ նախանշեինք ընդհանուր սկզբունքներ, որոնք կողմերը գոնե հիմք կընդունեին արդեն իրավականորեն պարտավորեցնող փաստաթղթերի մշակման, նախապատրաստման համար, իհարկե, դա ոչ միայն կարեւոր դեր կխաղար բանակցությունների վերսկսման համար, այլ նաեւ զսպող գործոն կհանդիսանար բռնության բռնկումներ թույլ չտալու համար: Բայց, կրկնում եմ, լուծման կարող են հասնել միայն իրենք՝ կողմերը»,- ասել էր Լավրովը:
Առաջին «Ավրորան»
Ապրիլի 24-ին, Հայոց Ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի օրը, Երեւանում կայացել էր միջազգային մարդասիրական «Ավրորա» (Aurora Prize for Awakening Humanity) մրցանակի առաջին արարողությունը:
Հեղինակավոր միջազգային ժյուրին, որի համանախագհներն էին դերասան Ջորջ Քլունին եւ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Էլի Վիզելը, չորս հավակնորդներից ընտրեց «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին` Մարգարեթ Բարանկիցեին: Մրցանակը նրան հանձնեց Ջորջ Քլունին:
Մարգարեթ Բարանկիցեն, որն աշխատում էր Բուրունդիի Խաղաղության Տուն (Maison Shalom) խնամքի տանը եւ REMA հիվանդանոցում, հազարավոր կյանքեր էր փրկել՝ խնամելով որբերին ու փախստականներին։

Серж Саргсян 20 апреля 2011 года
19 апреля министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что «Армения поставила перед собой задачу присоединиться к Транскаспийскому газопроводу и уже начала серьезные переговоры об этом с США».
«Если данный проект будет реализован, Армения будет обладать тремя источниками газоснабжения: российским, иранским и центрально-азиатским», - отметил Вардан Осканян.
Осканян также заявил, что «сегодня американцы с гораздо большим пониманием подходят к вопросу строительства новой атомной станции в Армении».
«Насколько я понимаю, посредством атомной станции США хотят решать также и региональные задачи, и поэтому строительство новой АЭС выглядит реальным. Именно поэтому они серьезно думают об этом», - добавил Осканян.
21 апреля пресс-секретарь МИД Азербайджана Таир Тагизаде заявил, что без согласия Баку Армения не сможет присоединиться к проекту Транскаспийского газопровода.
«Армения не может вести никаких переговоров об этом с США по ряду причин. Одна из них заключается в том, что региональные проекты невозможны без участия Азербайджана - в роли экспортера, или в качестве транзитного государства. А сотрудничество с Арменией мы будем считать возможным лишь после урегулирования конфликта и устранения его последствий», - подчеркнул официальный представитель МИД Азербайджана.
ЕС настаивает на закрытии Мецаморской АЭС
20 апреля госсекретарь МИД Австрии Ханс Винклер, возглавляющий делегацию Тройки Европейского Союза, заявил в Ереване, что «ЕС очень заинтересован в закрытии Мецаморской атомной станции в Армении».
Ханс Винклер и Вардан Осканян 20 апреля 2006 года Ханс Винклер и Вардан Осканян 20 апреля 2006 года
«На Армянской атомной станции используются устаревшие технологии, не отвечающие современным требованиями безопасности», - заявил он.
«С другой стороны, ЕС уважает суверенное право каждой страны - выбирать тот тип энергии, который более всего отвечает ее возможностям и интересам», - заметил Ханс Винклер. По его словам, в ходе переговоров делегации Тройки ЕС в Армении перспективы строительства в Армении новой атомной станции не обсуждались, «поскольку это не входит в компетенцию ЕС».
«Углубить вовлечение Армении в евро-атлантическую семью»
Президент США Джордж Буш заявил 24 апреля, что «сегодня мы вспоминаем одну из ужасных трагедий 20-го века - массовые убийства и насильственное изгнание 1.5 миллиона армян в последние дни существования Османской империи в 1915 году».
«Мы приветствуем тех представителей Армении и Турции, которые решились честно и чувствительно изучить исторические события того времени. Анализ Международного центра правосудия переходного периода не стал последним словом, однако внес значительный вклад для более глубокого понимания тех событий. Мы поддерживаем развитие диалогов, в том числе посредством совместных комиссий, целью которых является общее понимание тех трагических событий и продвижение Армению и Турции к нормализации отношений», - заявил президент США.
Джордж Буш заявил также, что «мы стремимся помочь Армении укрепить безопасность и углубить ее вовлечение в евро-атлантическую семью».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 19-25 АПРЕЛЯ 2011 ГОДА
Шаварш Кочарян vs. Траян Басеску
20 апреля замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян выступил с критикой заявления президента Румынии Траяна Басеску о том, что «Нагорный Карабах является частью территории Азербайджана и конфликт должен быть решен на основе принципа территоральной целостности последнего».
«Не хотелось бы верить, что глава какого-либо государства-члена ЕС мог бы сделать подобное одностороннее и деструктивное заявление. Если же подобное заявление действительно было сделано, то оно противоречит подходам международного сообщества, позициям ОБСЕ и ЕС, совместным заявлениям министерских встреч в Хельсинки, Афинах, Алматы, Астанинского саммита, президентов Медведева, Обамы и Саркози, в которых четко зафиксировано, что статус Нагорного Карабаха должен быть определен на основе имеющего обязательную юридическую силу свободного волеизъявления», - заявил Шаварш Кочарян.
Серж Саргсян ожидает «подчеркнутой активизации»
20 апреля президент Армении Серж Саргсян сказал, что ожидает от правоохранительных органов «подчеркнутой активизации в вопросе раскрытия событий 1 марта 2008 года».
На совещании по вопросам реформ в судебно-правовой сфере, президент заявил:
Серж Саргсян 20 апреля 2011 года Серж Саргсян 20 апреля 2011 года
«Лично для меня это очень важный вопрос, и мое требование вам вновь и более скрупулезно обратиться даже к тем обстоятельствам, в которых, на ваш взгляд, не может быть ничего нового. Попробуйте найти новые пути для раскрытия этих событий. Уже прошло достаточно времени, возможно, есть люди, которые были свидетелями и в тот период не хотели сотрудничать с правоохранительными органами, а сейчас имеют другие подходы. Это тоже очень возможно».
«Повальная коррупция»
21 апреля премьер-министр Тигран Саргсян подверг резкой критике работу нотариальных контор Армении.
«В нотариальных конторах царит повальная коррупция. Нотариусы не ставят в известность граждан о государственных пошлинах и забирают у них суммы цифра в два-три раза больше установленных», - сказал Тигран Саргсян.
«Баку будет реагировать»
25 апреля министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что Баку будет реагировать на попытки возобновить процесс нормализации армяно-турецких отношений.
«Армяно-турецкое сближение- это, конечно, решение самой Турции. Мы не можем вмешиваться в ее внутренние дела. Но, с другой стороны, если этот процесс пойдет в том же формате, как раньше, не учитывая интересы Азербайджана, нам придется реагировать. И турецкое руководство это поняло. Основополагающим фактором закрытия Турцией границ с Арменией явился в свое время вопрос оккупации Кельбаджара, первого района за пределами Нагорного Карабаха. И это была сознательная реакция турецких властей на то, что Кельбаджар оккупирован, а они не могут выстраивать отношения со страной-агрессором. Что-то изменилось? Кельбаджар свободен? До сих пор под оккупацией. Потому мы призываем Турцию как очень влиятельную страну, чтобы она сыграла роль стабилизатора и содействовала движению в рамках урегулирования, начиная с освобождения территорий. Поверьте, вывод армянских войск с оккупированных территорий стимулирует очень серьезные положительные процессы», - говорил Мамедъяров в интервью газете «Московские новости».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 19-25 АПРЕЛЯ 2016 ГОДА
Книга Джона Эванса
21 апреля в Институте армянских исследований Университета Южной Каролины состоялась презентация книги «Правда в заложниках: Америка и Геноцид армян» (Truth Held Hostage, America and the Armenian Genocide - What then? What now?) бывшего посла США в Армении Джона Эванса.
19 февраля 2005 года, выступая в университете Беркли перед представителями армянской общины, Джон Эванс назвал события 1915 года «геноцидом». Через несколько месяцев он был отозван с поста посла США в Армении и отправлен на пенсию.
В книге Эванс описывает события, произошедшие до и после своего публичного заявления.
«Книга посла Эванса «Заточенная правда» - важнейшая книга американского дипломата о Геноциде армян после труда 1918 года посла США в Османской империи Генри Моргентау. Он пишет открыто, что позволяет нам понять, каково это - встать перед выбором между личной и политической этикой в вопросе исторической справедливости», - говорил американский писатель армянского происхождения Питер Балакян.
Лавров: Армения не отвергала Казанский документ
22 апреля, комментируя в Ереване публикации о том, что Армения и Азербайджан отвергли Казанский документ по урегулированию карабахского конфликта, глава Мид России Сергей Лавров заявил:
Сергей Лавров и Эдвард Налбандян 22 апреля 2016 года Сергей Лавров и Эдвард Налбандян 22 апреля 2016 года
«Как непосредственный участник тех событий, могу сказать, что Армения Казанский документ не отвергала».
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян добавил, что Казанский документ отверг Азербайджан.
«Почему это произошло?»
22 апреля министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал в Ереване, что продвижение в политическом процессе вокруг карабахского конфликта могло бы стать сдерживающим фактором в плане применения силы.
Сергей Лавров и Серж Саргсян 22 апреля 2016 года Сергей Лавров и Серж Саргсян 22 апреля 2016 года
Сергей Лавров сказал об этом на встрече с президентом Армении, отвечая на вопрос Сержа Саргсяна о том, почему Азербайджан нарушает подписанные в 1994-1995гг. соглашения и все достигнутые за этот период договоренности.
«Мы были уверены, что этот вопрос действительно может быть решен исключительно за счет компромисса, мирным путем, но сегодня мы имеем то, что имеем. Поэтому для меня очень важно Ваше мнение: почему все-таки это произошло?», - спросил президент Армении.
«Почему ситуация зашла в такую кризисную точку, я не могу решить вместо Армении, Азербайджана и Карабаха, но я считаю, что если бы нам удалось продвинуться в политическом процессе, хотя бы немного, если мы хотя бы наметили общие принципы, которые стороны взяли бы за основу для разработки уже юридически обязательных документов, это, конечно же, не просто сыграло бы важную роль в возобновлении переговоров, но и стало бы сдерживающим фактором для предотвращения столкновений. Но, повторяю, решения могут достичь только три стороны»,- сказал Лавров.
Первая «Аврора»
24 апреля, в день 101-й годовщины Геноцида армян, в Ереване состоялась первая церемония вручения премии «Аврора» (Aurora Prize for Awakening Humanity).
Маргерит Баранкитс, Рубен Варданян и Джордж Клуни Маргерит Баранкитс, Рубен Варданян и Джордж Клуни
Авторитетное международное жюри, сопредседателями которого являются Джордж Клуни и обладатель Нобелевской премии мира Эли Визель, выбрало из четырех кандидатов лауреата премии – Маргерит Баранкитс. Премию ей вручил Джордж Клуни.
Маргерит Баранкитс из «Дома Шалом» и больницы REMA в Бурунди спасла тысячи жизней и заботилась о сиротах и беженцах в годы гражданской войны в Бурунди.