Սերժ Սարգսյանը եւ Շվեյցարիայի նախագահ Միշլեն Քալմի-Ռեյը
Ապրիլի 4-ին Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը հայտարարել էր, որ «Ամերիկան պետք է հասկանա, իսկ Հայաստանը` լավ հիշի, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի համաձայնի իր հողերի անջատմանը, այլեւ կկանխի դա»:
Արազ Ազիմովը հայտարարել էր, որ «սա պետք չէ ընկալել որպես մեր դիրքորոշման կոշտացում»:
«Դա սկզբունքային դիրքորոշում է, որն Ադրբեջանն որդեգրել է հենց սկզից, հակամարտության առաջին օրից: Մենք հավատարիմ ենք այդ դիրքորոշմանը», - հայտարարել էր Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը:
«Ադրբեջանը կողմ է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական եւ ադրբեջանական համայնքների համատեղ հանգիստ բնակությանը եւ նրանց համապատասխան երաշխիքներ տրամադրելուն: Համոզված եմ, որ որեւէ փուլում Ադրբեջանը կհասնի դրան, քանզի այլ ճանապարհ չկա», - ասել էր փոխարտգործնախարարը:
«Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայկական համայնքը պետք է ապահովված լինի ինքնավարությամբ` ինչ-որ շրջանակներում: Հայկական կողմի պնդմամբ` Ադրբեջանի քաղաքական ուժերը հանդես են գալիս Լեռնային Ղարաբաղի հայերին այդ տարածաշրջանից վտարելու օգտին: Դա այդպես չէ: Մենք երբեք չենք առարկել հայերի բնակությանը Լեռնային Ղարաբաղում` որպես Ադրբեջանի քաղաքացիների:  Ընդհակառակը, մենք կարծում ենք, որ այդ մարդիկ պետք է ունենան համապատասխան սոցիալական եւ քաղաքական ազատություններ, որոնք անհրաժեշտ է ապահովել», - ասել էր Արազ Ազիմովը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 29-ԱՊՐԻԼԻ 4
«Մառազմ»
Մարտի 31-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն «մառազմ» էր որակել Ադրբեջանի հայտարարությունները դեպի Ստեփանակերտ ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները գնդակոծելու մասին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Շվեյցարիայի նախագահ Միշլեն Քալմի-Ռեյը Սերժ Սարգսյանը եւ Շվեյցարիայի նախագահ Միշլեն Քալմի-Ռեյը
Հանդես գալով Շվեյցարիայի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում, Սերժ Սարգսյանը նկատել էր, որ «նորագույն պատմության մեջ նման հայտարարություններ հնչել են ահաբեկչական խմբերի, բայց ոչ պետությունների կողմից»:
Հայաստանի նախագահը խոստացել էր, որ ինքը լինելու է դեպի Ստեփանակերտ ուղեւորվող առաջին ինքնաթիռի առաջին ուղեւորը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 29-ԱՊՐԻԼԻ 4
Հայաստանը «հավատով է մտնում հասունության փուլ»
Մարտի 30-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ելույթ էր ունեցել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգական ինստիտուտում եւ, մասնավորապես, ասել էր.
«Վերջերս մենք էական փոփոխություններ ենք մտցրել մեր Սահմանադրության մեջ: Այս առումով գալիք մեկուկես-երկու տարիները խիստ կարեւոր են լինելու, քանի որ մեր պետությունը համակարգային փոփոխություն է ապրում: Վստահ եմ, որ այդ աշխատանքը լինելու է արգասաբեր եւ տեսանելի մեր ժողովրդի համար: Դրա գրավականը ոչ միայն մեր քաղաքական կամքն է, այլեւ Հայաստանի քաղաքացին՝ նախաձեռնող, ձգտող, հայրենիքին նվիրված»:
Սերժ Սարգսյանը՝ Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում Սերժ Սարգսյանը՝ Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում
Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում ունեցած ելույթի ընթացքում Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
«Մեր երկրի չափերն ու բնական ռեսուրսները համեստ են, իսկ մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերները` հսկայական: Մենք ստիպված ենք փոքր ուժերով մեծ խնդիրներ լուծել: Ահա այստեղ է, որ բացառիկ կարեւոր է դառնում կառավարման արդյունավետությունը: Սահմանադրական բարեփոխումների ռազմավարական նպատակը հենց դա է: Ավելի շատ ժողովրդավարություն, կոռուպցիայի դեմ ավելի նպատակասլաց պայքար: Այստեղ մենք ունենք լուրջ ներուժ եւ այն պետք է լիարժեքորեն իրացնենք»:
Քերիի եւ Ալիեւի հանդիպումը
Մարտի 30-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ իր մտահոգությունն էր հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ:
Ջոն Քերին եւ Իլհամ Ալիեւը Ջոն Քերին եւ Իլհամ Ալիեւը
«Կողմերը քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերը: Պետքարտուղարը վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանն ու մտահոգություն հայտնել շփման գծում եւ պետական սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ: Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի՝ կողմերի հետ աշխատելու հանձնառությունը՝ հասնելու համապարփակ կարգավորման, որը հիմնված կլինի միջազգային իրավունքի սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի վրա»,- հայտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
Սարգսյանի եւ Բայդենի հանդիպումը
Մարտի 31-ին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը հանդիպել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի շրջանակում:
Ջոզեֆ Բայդենը եւ Սերժ Սարգսյանը Ջոզեֆ Բայդենը եւ Սերժ Սարգսյանը
«ԱՄՆ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է ժողովրդավարական, բարեկեցիկ, ապահով եւ իր հարեւանների հետ համերաշխ Հայաստանին: Փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ավելի քան 20 հազար սիրիացի փախստականներին հյուրընկալելու համար: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ ԱՄՆ փոխնախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել շարունակվող բռնության կապակցությամբ, երկխոսության կոչ արել եւ ընդգծել համապարփակ կարգավորման կարեւորությունը՝  հասնելու տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության, անվտանգության եւ բարգավաճման»,- հաղորդում էր Սպիտակ տունը:
Ապրիլյան պատերազմ
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը շփման գծի երեք ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել էր հարձակողական գործողություններ` օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա եւ օդուժ:
«Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերի եւ մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին: Այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ տեղի են ունենում թեժ բախումներ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, վարում են հուսալի պաշտպանական մարտեր: Առաջնագծում ստեղծված իրադրության մասին առավել մանրամասն կանդրադառնանք առաջիկայում», - ասված էր ԼՂՀ ՊԲ առաջին հաղորդագրությունում:
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ.
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հաստատում է ս.թ. ապրիլի 1-ից  2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ակտիվ հարձակողական գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Գործողությունների ընթացքում  հակառակորդը, կիրառելով  տանկեր, հրետանի եւ օդուժ, փորձել է ներխուժել ԼՂՀ ՊԲ պաշտպանության խորքը եւ գրավել մարտավարական դիրքեր:
Այս պահի դրությամբ ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով բազմաթիվ զոհեր: Մարտական գործողությունները շարունակվում են:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ռազմական գործողություններ սկսելու վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների աննախադեպ ագրեսիվ եւ անպատասխանատու որոշումը եւ պաշտոնապես հայտարարում է, որ դրանց շարունակումը կարող է հանգեցնել  ադրբեջանական կողմի համար անկանխատեսելի հետեւանքների:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրադրության աննախադեպ լարման ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության եւ հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրում ստեղծված իրավիճակի վրա եւ ակնկալում է անհապաղ հասցեական միջամտություն՝ իրավիճակը վերահսկողության տակ պահելու եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններից խուսափելու համար»:
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները.
«Իրավիճակի սրման Ադրբեջանի այս հերթական քայլը, հաշվի առնելով դրա լայնածավալ բնույթը, օգտագործված զինատեսակները, թիրախների ընտրությունը, խոսում է այն մասին, որ Բաքուն գնում է իրավիճակի հետեւողական լարման ճանապարհով, ինչը հրամայական է դարձնում Ադրբեջանին կարգի հրավիրելու նպատակով միջազգային հանրության գործնական քայլերի իրականացումը»:
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ԱԳՆ-ին հանձնարարել էր աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ:
Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 2-ին Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 2-ին
«Անհրաժեշտ է պայմանագրի տեքստն ունենալ, համապատասխան քննարկումներ անցկացնել եւ ուղարկել Ազգային ժողով: Հայաստանի Հանրապետությունը լիարժեքորեն կատարելու է իր պարտականությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման առումով, եւ մենք նաեւ ունենք դրա իրավական իրավունքը, որովհետեւ հանդիսանում ենք 1994 թվականին կնքված հրադադարի համաձայնագրի կողմ», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Լավրով. «Թուրքիան շարունակում է աջակցել ահաբեկչությանը»
Ապրիլի 4-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ «հակամարտությունը ԵԱՀԿ ՄԽ-ից դուրս հանելու բոլոր փորձերն ու գաղափարները շահագործվելու են նրանց կողմից, ովքեր ցանկանում են խնդրի խաղաղ լուծման, եթե ոչ տապալումն, ապա գոնե բարդացումը»:
«Իսկ այդպիսիք հաստատ կան: Փորձեր են ձեռնարկվում նրանց կողմից, ովքեր համաձայն չեն հակամարտության խաղաղ, քաղաքական լուծման հիմնարար մոտեցումների հետ», - ասել էր ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ո՞րն է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման գործում Թուրքիայի դերը, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը ասել էր, որ Մոսկվան արտաքին դերակատարներին  չի մեղադրում Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության բռնկում հրահրելու համար:
«Մենք չենք մեղադրում Անկարային, թեեւ, իհարկե, լսել ենք թուրքական ղեկավարության հայտարարությունները, որոնք միակողմանի բնույթ են կրում: Մեր թուրք հարեւանների համար կարեւոր է այլ պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու քաղաքականություն որդեգրել՝ լինի դա Իրաքը կամ Սիրիան: Թուրքիան շարունակում է աջակցել ահաբեկչությանը: Չեմ կարող դատել թե ինչ դեր ունի Անկարան Ղարաբաղի հարցում, բայց կարծում եմ, որ բոլորի համար՝ այդ թվում եւ Թուրքիայի ու թուրք ժողովրդի համար ճիշտ կլինի կենտրոնանալ ահաբեկչությանը սատարելու դադարեցման վրա: Այդ կարծիքը ես կարող եմ վստահ արտահայտել, եւ մենք դա առաջ ենք տանելու», - ասել էր Սերգեյ Լավրովը:
«Թուրքիան հրահրում է մեծ պատերազմ»
Ապրիլի 4-ն նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Թուրքիան, լինելով ԵԱՀԿ անդամ երկիր, հանդես է գալիս տարածաշրջանում մեծ պատերազմ հրահրելու դիրքերից:
Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 4-ին Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 4-ին
«Ադրբեջանը պարծենում է իր իբրեւ թե արձանագրված հաղթանակով, իսկ Թուրքիան՝ շնորհավորում է նրան դրանում: Մինչ միջազգային հանրությունը դատապարտում է ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում, թեեւ միայն խոսքերով, Թուրքիան միակն է, որ աներկբա աջակցություն է ցուցաբերում ադրբեջանական արկածախնդրությանը:
Անկարայի կողմից այս իրավիճակից առաջ եւ հետո կատարած հայտարարությունները, որոնցով այդ երկիրը կարծես թե իր հակահայկական մոտեցումներով փորձում է մրցակցության մեջ մտնել Ադրբեջանի հետ, կարող են ձեւավորել տարածաշրջանային լարվածության նոր օջախ, ինչի փորձը Թուրքիան ունի Մերձավոր Արեւելքում»,- ասել էր Հայաստանի նախագահը՝ ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ հանդիպմանը:

Serzh Sargsyan on March 31, 2011
On April 3 Azerbaijani Deputy Foreign Minister Araz Azimov said that “the USA should understand and Armenia memorize that the Azerbaijani state will never agree to the dismemberment of its lands and will avert it.”
“This does not mean harshening of our position,” Azimov said.
“This has been the principal position of Azerbaijan from the very beginning, from the very first day of the conflict. We hold to this position,” said Azeri Deputy FM.
“Azerbaijan backs the idea of coexistence of Armenian and Azerbaijani communities in Nagorno-Karabakh and provision of relevant security guarantees. I believe, at some stage Azerbaijan will achieve this goal, as there is no other way,” Azeri Deputy FM added.
“The Armenian community in Nagorno-Karabakh should have self-government within some limits. The Armenian side claims Azeri political forces want to expel the Armenians of Nagorno -Karabakh from this region. This is not true. We have never been against Armenians’ stay in Nagorno-Karabakh as citizens of Azerbaijan living in this region. On the contrary, we believe that these people should possess corresponding social and public-political freedoms, which have to be ensured,” Araz Azimov concluded.
•    10 YEARS AGO: MARCH 29 – APRIL 4, 2011
“Insanity”
On March 31 Armenian President Serzh Sargsyan described Azerbaijan’s statements concerning shooting down civil airplanes flying to Stepanakert as “insanity”.
Serzh Sargsyan on March 31, 2011 Serzh Sargsyan on March 31, 2011
Giving a press conference together with the President of Switzerland, Serzh Sargsyan noted that “in modern history such statements have been voiced by terrorist groups, but not by countries”.
Armenian President promised that he would be the first passenger of the first plane flying to Stepanakert.
•    5 YEARS AGO: MARCH 29 – APRIL 4, 2016
Armenia “enters the stage of maturity with faith”
On March 30 Armenian President Serzh Sargsyan gave a speech at Massachusetts Institute of Technology. He said in particular:
“We made essential changes in our Constitution recently. In this regard, the next one and a half - two years will be extremely important, as our state is undergoing a system change. I am convinced that this work will be productive and visible for our people. The guarantee for that is not only our political will, but also Armenian citizens, the enterprising, eager, devoted to their homeland Armenians.”
Serzh Sargsyan at Harvard Kennedy School of Government Serzh Sargsyan at Harvard Kennedy School of Government
The President stated this during his speech at Harvard Kennedy School of Government:
“The size of our country and our natural resources are modest, and the challenges are huge. We have to solve the big problems with small resources. This is where efficiency of management becomes extremely important. This is the strategic goal of constitutional reform. A stronger democracy, a more purposeful fight against corruption. We have a great potential here and it needs to be fully realized.”
The Kerry-Aliyev meeting
On March 30 U.S. Secretary of State John Kerry underscored his concern about violence along the Line of Contact and the international border during the meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Washington.
John Kerry and Ilham Aliyev John Kerry and Ilham Aliyev
“The two also discussed efforts to resolve the Nagorno-Karabakh conflict. Secretary Kerry affirmed U.S. support for Azerbaijan’s territorial integrity and underscored our concern about violence along the Line of Contact and the international border. He emphasized our commitment to working with the sides to reach a comprehensive settlement based on the principles of international law, the UN Charter, and the Helsinki Final Act,” U.S. Department of State reported.
The Sargsyan-Biden meeting
On March 31 U.S. Vice President Joseph Biden met with President of Armenia Serzh Sargsyan on the margins of the Nuclear Security Summit.
Joseph Biden and Serzh Sargsyan Joseph Biden and Serzh Sargsyan
“The Vice President stressed that the United States is committed to a democratic, prosperous, and secure Armenia at peace with its neighbors. The Vice President thanked President Sargsyan for welcoming more than 20,000 Syrian refugees. Addressing the Nagorno-Karabakh conflict, the Vice President expressed concern about continued violence, called for dialogue, and emphasized the importance of a comprehensive settlement for the long-term stability, security, and prosperity of the region,” White House said in a press statement.
The April war
On the night of April 1 to April 2 Azerbaijan attacked the southern, south-eastern and northern sections of Contact Line, using artillery, tanks and air forces among other weaponry.
“Besides fighting at the front line, the enemy shell-fired at civilian villages and a number of permanent locations of military units. Heated skirmish is taking place on the entire NK-Azerbaijan Contact Line at this moment. Vanguard units of Defense Army returned fire; they are conducting reliable military actions now. We will provide more details on the situation at the front line in near future,” said the Defense Army in the first statement.
On April 2 Armenian Defense Ministry made an official statement, which said:
“Armenian Defense Ministry officially confirms information on attacks conducted by the rival on the entire NK-Azerbaijan troops contact line at night on April 1-2, 2016. The enemy utilized tanks, artillery and air forces, trying to break in the lines of NKR Defense Army and take tactical positions.
As of this moment, the enemy was thrown back with heavy losses owing to active operations of NKR Defense Army subdivisions. The confrontation continues.
Armenian Defense Ministry strongly condemns the unprecedentedly aggressive and irresponsible decision of Azerbaijani government to begin military operations, and officially declares that the continuation of those operations can lead to unpredictable results for Azerbaijan.
Azerbaijani government bears the full responsibility for unprecedented escalation of situation at NK-Azerbaijan troops contact line.
Armenian Defense Ministry requests the attention of international community and especially OSCE Minsk Group Co-Chairs for this situation, and anticipates available independent mediation to keep the situation under control and avoid large-scale military operations.”
On April 2 Armenian Foreign Ministry strongly condemned the military operations initiated by Azerbaijan.
“Azerbaijan’s actions towards destabilization, given its extensive nature, utilized weapons, selected targets prove that Baku is choosing to escalate the situation consistently, which makes it imperative for international community to take practical steps to restrain Azerbaijan,” Armenian MFA stated.
On April 2 Armenian President Serzh Sargsyan instructed the Foreign Ministry to work toward signing a mutual military assistance agreement with Nagorno-Karabakh.
Serzh Sargsyan on April 2, 2016 Serzh Sargsyan on April 2, 2016
“It is necessary to have the text of the agreement, conduct relevant discussions and send it to the National Assembly. Armenia will fully fulfill its obligation to ensure the safety of the population of Nagorno-Karabakh, and we also have the legal right to do so, because we are also a party to the Ceasefire Agreement signed in 1994,” the President said.
Lavrov: “Turkey continues to support terrorism”
Russian FM Sergey Lavrov said On April 4 that “any ideas and attempts to take the efforts of conflict settlement outside the framework of OSCE Minsk Group will be used by those who wanted to complicate the peaceful solution, if not disrupt it altogether.”
“Surely, they exist. There are attempts made by those who don’t agree with basic approaches of peaceful and diplomatic settlement,” said Russian FM.
Answering the question on what role Turkey played in escalation of situation in Nagorno-Karabakh, Russian Foreign Minister said that Moscow did not accuse external players in provoking a burst of tension in Karabakh.
“We don’t accuse Ankara, although we heard the unilateral statements of Turkish government, of course. It’s important for our Turkish neighbors to cease the policy of interference into internal matters of other states, be that Iraq or Syria. Turkey continues to support terrorism. I cannot judge what role Ankara did or did not play regarding Nagorno-Karabakh, but I believe that it will be better for everyone, including Turkey and Turkish people, to focus on ceasing support for terrorism. I can say this boldly, and this is what we will advocate for,” said Sergey Lavrov.
Sargsyan: “Turkey is provoking a big war”
On April 4 Armenian President Serzh Sargsyan said that Turkey, being an OSCE member country, was provoking a war in the region.
Serzh Sargsyan on April 4, 2016  Serzh Sargsyan on April 4, 2016
“Azerbaijan boasts of its alleged “victory”, and Turkey, congratulates on it. While the international community, although only in words, condemns the use of force in Karabakh, Turkey is the only one that unambiguously supports Azerbaijan’s adventurism.
The statements made by Ankara before and after this situation, by which the country seems to try and compete with Azerbaijan with anti-Armenian approaches, can form a new focus of tension in the region, of which Turkey has the experience in the Middle East,” said the Armenian President during the meeting with the ambassadors of OSCE member states.