Սերժ Սարգսյանը եւ Շվեյցարիայի նախագահ Միշլեն Քալմի-Ռեյը
Ապրիլի 4-ին Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը հայտարարել էր, որ «Ամերիկան պետք է հասկանա, իսկ Հայաստանը` լավ հիշի, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի համաձայնի իր հողերի անջատմանը, այլեւ կկանխի դա»:
Արազ Ազիմովը հայտարարել էր, որ «սա պետք չէ ընկալել որպես մեր դիրքորոշման կոշտացում»:
«Դա սկզբունքային դիրքորոշում է, որն Ադրբեջանն որդեգրել է հենց սկզից, հակամարտության առաջին օրից: Մենք հավատարիմ ենք այդ դիրքորոշմանը», - հայտարարել էր Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը:
«Ադրբեջանը կողմ է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական եւ ադրբեջանական համայնքների համատեղ հանգիստ բնակությանը եւ նրանց համապատասխան երաշխիքներ տրամադրելուն: Համոզված եմ, որ որեւէ փուլում Ադրբեջանը կհասնի դրան, քանզի այլ ճանապարհ չկա», - ասել էր փոխարտգործնախարարը:
«Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայկական համայնքը պետք է ապահովված լինի ինքնավարությամբ` ինչ-որ շրջանակներում: Հայկական կողմի պնդմամբ` Ադրբեջանի քաղաքական ուժերը հանդես են գալիս Լեռնային Ղարաբաղի հայերին այդ տարածաշրջանից վտարելու օգտին: Դա այդպես չէ: Մենք երբեք չենք առարկել հայերի բնակությանը Լեռնային Ղարաբաղում` որպես Ադրբեջանի քաղաքացիների:  Ընդհակառակը, մենք կարծում ենք, որ այդ մարդիկ պետք է ունենան համապատասխան սոցիալական եւ քաղաքական ազատություններ, որոնք անհրաժեշտ է ապահովել», - ասել էր Արազ Ազիմովը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 29-ԱՊՐԻԼԻ 4
«Մառազմ»
Մարտի 31-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն «մառազմ» էր որակել Ադրբեջանի հայտարարությունները դեպի Ստեփանակերտ ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները գնդակոծելու մասին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Շվեյցարիայի նախագահ Միշլեն Քալմի-Ռեյը Սերժ Սարգսյանը եւ Շվեյցարիայի նախագահ Միշլեն Քալմի-Ռեյը
Հանդես գալով Շվեյցարիայի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում, Սերժ Սարգսյանը նկատել էր, որ «նորագույն պատմության մեջ նման հայտարարություններ հնչել են ահաբեկչական խմբերի, բայց ոչ պետությունների կողմից»:
Հայաստանի նախագահը խոստացել էր, որ ինքը լինելու է դեպի Ստեփանակերտ ուղեւորվող առաջին ինքնաթիռի առաջին ուղեւորը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 29-ԱՊՐԻԼԻ 4
Հայաստանը «հավատով է մտնում հասունության փուլ»
Մարտի 30-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ելույթ էր ունեցել Մասաչուսեթսի տեխնոլոգական ինստիտուտում եւ, մասնավորապես, ասել էր.
«Վերջերս մենք էական փոփոխություններ ենք մտցրել մեր Սահմանադրության մեջ: Այս առումով գալիք մեկուկես-երկու տարիները խիստ կարեւոր են լինելու, քանի որ մեր պետությունը համակարգային փոփոխություն է ապրում: Վստահ եմ, որ այդ աշխատանքը լինելու է արգասաբեր եւ տեսանելի մեր ժողովրդի համար: Դրա գրավականը ոչ միայն մեր քաղաքական կամքն է, այլեւ Հայաստանի քաղաքացին՝ նախաձեռնող, ձգտող, հայրենիքին նվիրված»:
Սերժ Սարգսյանը՝ Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում Սերժ Սարգսյանը՝ Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում
Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում ունեցած ելույթի ընթացքում Սերժ Սարգսյանն ասել էր.
«Մեր երկրի չափերն ու բնական ռեսուրսները համեստ են, իսկ մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերները` հսկայական: Մենք ստիպված ենք փոքր ուժերով մեծ խնդիրներ լուծել: Ահա այստեղ է, որ բացառիկ կարեւոր է դառնում կառավարման արդյունավետությունը: Սահմանադրական բարեփոխումների ռազմավարական նպատակը հենց դա է: Ավելի շատ ժողովրդավարություն, կոռուպցիայի դեմ ավելի նպատակասլաց պայքար: Այստեղ մենք ունենք լուրջ ներուժ եւ այն պետք է լիարժեքորեն իրացնենք»:
Քերիի եւ Ալիեւի հանդիպումը
Մարտի 30-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ իր մտահոգությունն էր հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում եւ Հայաստանի հետ սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ:
Ջոն Քերին եւ Իլհամ Ալիեւը Ջոն Քերին եւ Իլհամ Ալիեւը
«Կողմերը քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերը: Պետքարտուղարը վերահաստատել է ԱՄՆ աջակցությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանն ու մտահոգություն հայտնել շփման գծում եւ պետական սահմանին լարվածության աճի վերաբերյալ: Պետքարտուղարն ընդգծել է ԱՄՆ-ի՝ կողմերի հետ աշխատելու հանձնառությունը՝ հասնելու համապարփակ կարգավորման, որը հիմնված կլինի միջազգային իրավունքի սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի վրա»,- հայտնում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
Սարգսյանի եւ Բայդենի հանդիպումը
Մարտի 31-ին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենը հանդիպել էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովի շրջանակում:
Ջոզեֆ Բայդենը եւ Սերժ Սարգսյանը Ջոզեֆ Բայդենը եւ Սերժ Սարգսյանը
«ԱՄՆ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ է ժողովրդավարական, բարեկեցիկ, ապահով եւ իր հարեւանների հետ համերաշխ Հայաստանին: Փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ ավելի քան 20 հազար սիրիացի փախստականներին հյուրընկալելու համար: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ ԱՄՆ փոխնախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել շարունակվող բռնության կապակցությամբ, երկխոսության կոչ արել եւ ընդգծել համապարփակ կարգավորման կարեւորությունը՝  հասնելու տարածաշրջանում երկարաժամկետ կայունության, անվտանգության եւ բարգավաճման»,- հաղորդում էր Սպիտակ տունը:
Ապրիլյան պատերազմ
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը շփման գծի երեք ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել էր հարձակողական գործողություններ` օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա եւ օդուժ:
«Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերի եւ մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին: Այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ տեղի են ունենում թեժ բախումներ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, վարում են հուսալի պաշտպանական մարտեր: Առաջնագծում ստեղծված իրադրության մասին առավել մանրամասն կանդրադառնանք առաջիկայում», - ասված էր ԼՂՀ ՊԲ առաջին հաղորդագրությունում:
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ.
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հաստատում է ս.թ. ապրիլի 1-ից  2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի կողմից ձեռնարկված ակտիվ հարձակողական գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունը: Գործողությունների ընթացքում  հակառակորդը, կիրառելով  տանկեր, հրետանի եւ օդուժ, փորձել է ներխուժել ԼՂՀ ՊԲ պաշտպանության խորքը եւ գրավել մարտավարական դիրքեր:
Այս պահի դրությամբ ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումների ակտիվ գործողությունների արդյունքում շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը հետ է շպրտվել՝ տալով բազմաթիվ զոհեր: Մարտական գործողությունները շարունակվում են:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ռազմական գործողություններ սկսելու վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների աննախադեպ ագրեսիվ եւ անպատասխանատու որոշումը եւ պաշտոնապես հայտարարում է, որ դրանց շարունակումը կարող է հանգեցնել  ադրբեջանական կողմի համար անկանխատեսելի հետեւանքների:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրադրության աննախադեպ լարման ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության եւ հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունն է հրավիրում ստեղծված իրավիճակի վրա եւ ակնկալում է անհապաղ հասցեական միջամտություն՝ իրավիճակը վերահսկողության տակ պահելու եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններից խուսափելու համար»:
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները.
«Իրավիճակի սրման Ադրբեջանի այս հերթական քայլը, հաշվի առնելով դրա լայնածավալ բնույթը, օգտագործված զինատեսակները, թիրախների ընտրությունը, խոսում է այն մասին, որ Բաքուն գնում է իրավիճակի հետեւողական լարման ճանապարհով, ինչը հրամայական է դարձնում Ադրբեջանին կարգի հրավիրելու նպատակով միջազգային հանրության գործնական քայլերի իրականացումը»:
Ապրիլի 2-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ԱԳՆ-ին հանձնարարել էր աշխատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ ռազմական փոխօգնության պայմանագիր կնքելու ուղղությամբ:
Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 2-ին Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 2-ին
«Անհրաժեշտ է պայմանագրի տեքստն ունենալ, համապատասխան քննարկումներ անցկացնել եւ ուղարկել Ազգային ժողով: Հայաստանի Հանրապետությունը լիարժեքորեն կատարելու է իր պարտականությունը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման առումով, եւ մենք նաեւ ունենք դրա իրավական իրավունքը, որովհետեւ հանդիսանում ենք 1994 թվականին կնքված հրադադարի համաձայնագրի կողմ», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Լավրով. «Թուրքիան շարունակում է աջակցել ահաբեկչությանը»
Ապրիլի 4-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ «հակամարտությունը ԵԱՀԿ ՄԽ-ից դուրս հանելու բոլոր փորձերն ու գաղափարները շահագործվելու են նրանց կողմից, ովքեր ցանկանում են խնդրի խաղաղ լուծման, եթե ոչ տապալումն, ապա գոնե բարդացումը»:
«Իսկ այդպիսիք հաստատ կան: Փորձեր են ձեռնարկվում նրանց կողմից, ովքեր համաձայն չեն հակամարտության խաղաղ, քաղաքական լուծման հիմնարար մոտեցումների հետ», - ասել էր ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ո՞րն է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման գործում Թուրքիայի դերը, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը ասել էր, որ Մոսկվան արտաքին դերակատարներին  չի մեղադրում Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության բռնկում հրահրելու համար:
«Մենք չենք մեղադրում Անկարային, թեեւ, իհարկե, լսել ենք թուրքական ղեկավարության հայտարարությունները, որոնք միակողմանի բնույթ են կրում: Մեր թուրք հարեւանների համար կարեւոր է այլ պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու քաղաքականություն որդեգրել՝ լինի դա Իրաքը կամ Սիրիան: Թուրքիան շարունակում է աջակցել ահաբեկչությանը: Չեմ կարող դատել թե ինչ դեր ունի Անկարան Ղարաբաղի հարցում, բայց կարծում եմ, որ բոլորի համար՝ այդ թվում եւ Թուրքիայի ու թուրք ժողովրդի համար ճիշտ կլինի կենտրոնանալ ահաբեկչությանը սատարելու դադարեցման վրա: Այդ կարծիքը ես կարող եմ վստահ արտահայտել, եւ մենք դա առաջ ենք տանելու», - ասել էր Սերգեյ Լավրովը:
«Թուրքիան հրահրում է մեծ պատերազմ»
Ապրիլի 4-ն նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Թուրքիան, լինելով ԵԱՀԿ անդամ երկիր, հանդես է գալիս տարածաշրջանում մեծ պատերազմ հրահրելու դիրքերից:
Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 4-ին Սերժ Սարգսյանը 2016թ. ապրիլի 4-ին
«Ադրբեջանը պարծենում է իր իբրեւ թե արձանագրված հաղթանակով, իսկ Թուրքիան՝ շնորհավորում է նրան դրանում: Մինչ միջազգային հանրությունը դատապարտում է ուժի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղում, թեեւ միայն խոսքերով, Թուրքիան միակն է, որ աներկբա աջակցություն է ցուցաբերում ադրբեջանական արկածախնդրությանը:
Անկարայի կողմից այս իրավիճակից առաջ եւ հետո կատարած հայտարարությունները, որոնցով այդ երկիրը կարծես թե իր հակահայկական մոտեցումներով փորձում է մրցակցության մեջ մտնել Ադրբեջանի հետ, կարող են ձեւավորել տարածաշրջանային լարվածության նոր օջախ, ինչի փորձը Թուրքիան ունի Մերձավոր Արեւելքում»,- ասել էր Հայաստանի նախագահը՝ ԵԱՀԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ հանդիպմանը:

Серж Саргсян и президент Швейцарии Мишлен Калми-Рей
3 апреля замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявил, что «Америка должна понять, а Армения - запомнить, что азербайджанское государство не только не согласится с расчленением своих земель, но и предотвратит его».
Араз Азимов заявил, что «это не следует воспринимать как ужесточение нашей позиции».
«Это - принципиальная позиция, которую Азербайджан занимает с самого начала, с первого дня конфликта. Мы останемся на этой позиции», - заявил замминистра иностранных дел Азербайджана.
«Азербайджан выступает за совместное спокойное проживание армянской и азербайджанской общин в Hагорном Карабахе и предоставление им соответствующих гарантий. Убежден, что на каком-то этапе Азербайджан добьется этого, так как другого пути нет», - сказал замминистра.
«Проживающая в Hагорном Карабахе армянская община должна быть обеспечена самоуправлением в каких-то рамках. По утверждению армянской стороны, политические силы Азербайджана выступают за изгнание армян Hагорного Карабаха из этого региона. Это не так. Мы никогда не возражали против проживания армян Hагорного Карабаха как граждан Азербайджана в этом регионе. Hапротив, мы считаем, что эти люди должны обладать соответствующими социальными и общественно-политическими свободами, которые необходимо обеспечить» - говорил Азимов.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 29 МАРТА- 4 АПРЕЛЯ 2011 ГОДА
«Маразм»
31 марта президент Армении Серж Саргсян назвал «маразмом» заявления Азербайджана о намерении сбивать гражданские самолеты, направляющиеся в аэропорт Степанакерта.
Серж Саргсян и президент Швейцарии Мишлен Калми-Рей Серж Саргсян и президент Швейцарии Мишлен Калми-Рей
Выступая на совместной пресс-конференции с президентом Швейцарии, Серж Саргсян сказал, что «в новейшей истории подобные заявления делали террористические группы, но не государства».
Президент Армении пообещал, что станет первым пассажиром первого самолета, который направится в Степанакерт.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 29 МАРТА- 4 АПРЕЛЯ 2016 ГОДА
Армения «с верой вступает в этап зрелости»
30 марта президент Армении Серж Саргсян выступил в Массачусетском технологическом институте. В своей речи он, в частности, сказал:
«В последнее время мы внесли значительные изменения в Конституцию. В этом плане особенно важными будут следующие полтора-два года, потому что наше государство переживает системные изменения. Уверен, что эта работа будет продуктивной и ощутимой для нашего народа. Залогом этого является не только наша политическая воля, но и граждане Армении – инициативные, имеющие стремление, преданные родине».
Серж Саргсян в Гарвардской школе управления им. Кеннеди Серж Саргсян в Гарвардской школе управления им. Кеннеди
В ходе выступления в Гарвардской школе управления им. Кеннеди Серж Саргсян сказал:
«У нашей страны скромные размеры и природные ресурсы, а стоящие перед нами вызовы  огромны. Мы вынуждены решать большие проблемы малыми силами. И здесь исключительную важность получает эффективность управления. Стратегическая цель конституционных реформ именно в этом. Больше демократии, более целенаправленная борьба против коррупции. Здесь у нас есть серьезный потенциал, и мы должны полноценно использовать его».
Встреча Керри и Алиева
30 марта госсекретарь США Джон Керри на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Вашингтоне выразил беспокойство в связи с ростом напряжения на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и границе с Арменией.
Джон Керри и Ильхам Алиев Джон Керри и Ильхам Алиев
«Стороны обсудили также усилия, направленные на урегулирование карабахского конфликта. Госсекретарь подтвердил поддержку США территориальной целостности Азербайджана и выразил беспокойство относительно роста напряжения на линии соприкосновения и на государственной границе. Госсекретарь подчеркнул готовность США работать со сторонами для достижения всестороннего урегулирования, основанного на принципах международного права, регламента ООН и Хельсинкском заключительном акте», - говорилось в сообщении Госдепа США.
Встреча Саргсяна с Байденом
31 марта вице-президент США Джозеф Байден встретился с президентом Армении Сержем Саргсяном «на полях» саммита по ядерной безопасности.
Джозеф Байден и Серж Саргсян Джозеф Байден и Серж Саргсян
«Вице-президент США подчеркнул, что Соединенные Штаты верны демократичной и обеспеченной Армении, которая живет в безопасности и мире со своими соседями. Вице-президент поблагодарил президента Сержа Саргсяна за предоставление убежища более чем 20 тысячам сирийских беженцев. Говоря о Карабахском конфликте, президент США выразил беспокойство в связи с продолжающимся насилием, призвал к диалогу и подчеркнул важность всестороннего урегулирования для достижения долгосрочной стабильности, безопасности и процветания в регионе», - говорилось в сообщении Белого дома.
Апрельская война
В ночь с 1 на 2 апреля Азербайджан предпринял наступательные действия сразу по трем направлениям линии соприкосновения, используя артиллерию, бронетехнику и авиацию.
«Кроме боев на передовой, противник нанес артиллерийские удары по населенным пунктам и местам постоянной дислокации ряда воинских частей. В настоящее время по всей линии соприкосновения происходят ожесточенные столкновения. Армия обороны НКР ведет оборонительные бои. Более подробно о сложившейся ситуации сообщим позднее», - говорилось в первом сообщении Армии обороны НКР.
2 апреля министерство обороны Армении выступило с официальным заявлением, в котором, в частности, говорилось:
«Министерство обороны Армении официально подтверждает сведения об активных наступательных действиях противника на всей протяженности линии соприкосновения Карабаха и Азербайджана в ночь с 1 на 2 апреля. В ходе боевых действий противник применил танки, артиллерию и ВВС, попытавшись проникнуть вглубь обороны Армии обороны НКР и занять тактические позиции.
На данный момент в результате активных действий подразделения Армии обороны НКР отбросили противника назад, нанеся ему множественные потери. Боевые действия продолжаются.
Минобороны Армении строго осуждает беспрецедентно агрессивное и безответственное решение азербайджанских властей о начале военных действий и официально заявляет, что их продолжение может привести к непредсказуемым для азербайджанской стороны последствиям.
Вся ответственность за беспрецедентную эскалацию обстановки на линии соприкосновения сил Карабаха  и Азербайджана лежит на азербайджанских властях.
Минобороны Армении обращает внимание мирового сообщества, и особенно сопредседателей Минской группы ОБСЕ, на сложившуюся ситуацию и рассчитывает на немедленное и адресное вмешательство, чтобы сохранить контроль над ситуацией и избежать широкомасштабных военных действий».
2 апреля МИД Армении решительно осудил военные действия, развязанные азербайджанскими вооруженными силами:
«Очередной шаг Азербайджана, направленный на обострение ситуации, учитывая его масштабность, используемые виды оружия и выбор целей, говорит о том, что Баку идет по пути последовательной эскалации ситуации, в связи с чем мировое сообщество должно принять действенные меры по усмирению Азербайджана».
2 апреля президент Армении Серж Саргсян отдал распоряжение МИД Армении провести работу с МИД НКР для заключения соглашения о военной взаимопомощи.
Серж Саргсян 2 апреля 2016 года Серж Саргсян 2 апреля 2016 года
«Необходимо составить текст соглашения, провести соответствующие обсуждения и отправить соглашение в Национальное собрание. Республика Армения полностью выполнит свом обязательства по обеспечению безопасности населения Нагорного Карабаха, и у нас для этого имеется правовая основа, поскольку мы являемся стороной Соглашения о перемирии, подписанного 1994 году»,- заявил президент Армении.
Лавров: «Турция продолжает поддержку терроризма»
Глава МИД России Сергей Лавров сказал 4 апреля, что «любые идеи и попытки вывести усилия урегулирования конфликта за рамки работы Минской ОБСЕ будут использоваться теми, кто хотел если не сорвать, то осложнить мирное разрешение проблемы».
«А такие есть наверняка. Есть попытки со стороны тех, кого не устраивает основополагающие  подходы по мирному, политическому урегулированию конфликта», - сказал глава МИД РФ.
Отвечая на вопрос о том, какова роль Турции в эскалации ситуации в Нагорном Карабахе, глава внешнеполитического ведомства России сказал, что Москва не обвиняет внешних игроков в провоцировании вспышку напряженности в Карабахе.
«Мы не обвиняем Анкару, хотя мы, конечно, слышали заявления турецкого руководства, которые носят односторонний характер. Для наших турецких соседей важно взять курс прекращения вмешательства во внутренние дела других государств, будь то Ирак или Сирия. Турция продолжает поддержку терроризма. Не берусь судить о том, какую роль играла или играет Анкара в отношении Карабаха, но считаю, что для всех, включая Турцию и турецкий народ, было бы правильным сконцентрироваться на прекращении поддержки терроризма. Это мысль я могу смело высказать и в пользу этого мы будем выступать»,- сказал Сергей Лавров.
«Турция провоцирует большую войну»
4 апреля президент Армении Серж Саргсян сказал, что Турция, будучи членом ОБСЕ, провоцирует большую войну в регионе.
Серж Саргсян 4 апреля 2016 года Серж Саргсян 4 апреля 2016 года
«Азербайджан гордится своей якобы достигнутой «победой», а Турция поздравляет его с этим. В то время как мировая общественность, пусть на словах, но осуждает применение силы в Нагорном Карабахе, Турция является единственной страной, оказывающей прямую поддержку азербайджанскому авантюризму
Сделанные до и после данной ситуации заявления Анкары, которая в своих антиармянских подходах соперничает с Азербайджаном, могут сформировать новый очаг регионального напряжения - подобный опыт у Турции уже есть на Ближнем Востоке»,- сказал президент Армении на встрече с послами стран-участниц ОБСЕ.