• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 15-21
Մարտի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը Երեւանում ասել էր, որ Հայաստանի հետաքրքրությունը «ատոմային էներգիայի նոր, անվտանգ եւ տնտեսապես կենսունակ աղբյուրների» հանդեպ ուշադիր կուսումնասիրվի Վաշինգտոնում:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի`Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու նկատմամբ ԱՄՆ հավանական հետաքրքրության մասին հարցին` Դեն Ֆրիդն ասել էր, որ «էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացման նոր իրավիճակի հետ կապված, Եվրամիությունը եւ ԱՄՆ-ն կրկին սկսել են քննարկել ատոմային էներգետիկայի օգտագործման հեռանկարները»:
Դենիել Ֆրիդը, ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ ՔոչարյանըԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
«Առայժմ հաստատ չեմ կարող ասել, ինչ եզրակացությունների կգանք թե ընդհանուր առմամբ այդ քննարկումների արդյունքների հիման վրա, թե մասնավորապես Հայաստանի վերաբերյալ: Հայաստանում զրուցակիցներս խոսել են ատոմային էներգիայի նոր, անվտանգ եւ տնտեսապես կենսունակ աղբյուրներ ունենալու շահագրգռության մասին: Ես այդ գաղափարները հետս կտանեմ Վաշինգտոն, եւ մենք ուշադիր կքննարկենք դրանք», - ասել էր Դենիել Ֆրիդը:
«Հայաստանը երբեք ի վիճակի չի լինի մրցել մեզ հետ»
Մարտի 16-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «ոչ 10, ոչ էլ 100 տարի հետո մենք չենք հանդուրժի Լեռնային Ղարաբաղի անջատումը»:
Նա հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը տարեց տարի ուժեղացնում է իր ռազմական զորությունը, եւ այս տարի երկրի ռազմական բյուջեն կազմել է $600 մլն:
«Ես մտադիր եմ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն մոտ ապագայում հավասարեցնել Հայաստանի ողջ բյուջեին: Հայաստանը երբեք ի վիճակի չի լինի մրցել մեզ հետ: Լավ կլինի, որ Հայաստանի կառավարությունը գիտակցի դա հնարավորինս շուտ», - հայտարարել էր Ալիեւը:
Մարտի 17-ին մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի այս հայտարարությունները, Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «քաղաքակիրթ աշխարհում ռազմական բյուջեի ծավալը վաղուց արդեն մրցակցության առարկա չէ»:
«Ռազմական բյուջեի չափը հպարտանալու բան չէ, եւ դա պատիվ չի բերում ոչ ոքի: Այսօր աշխարհում ընդունված է մրցել տնտեսական, մշակութային եւ կրթական ոլորտներում: Ադրբեջանը շատ լավ գիտակցում է, որ այս բոլոր ուղղություններով մի քանի քայլով հետ է մնում Հայաստանից: Օրինակ ՝ ՄԱԿ-ի մարդկային զարգացման Ինդեքսում մենք անհամեմատ ավելի շահեկան դիրքեր ենք գրավում, քան Ադրբեջանը: Մի քանի տարի շարունակ Ադրբեջանն արդյունահանում է օրական 400 000 բարել նավթ, բայց Հայաստանը մեկ հոգու համար հաշվարկված ՀՆԱ-ի ցուցանիշով առաջ է անցել իր հարեւանից: Սրանք Համաշխարհային բանկի վերջին տվյալներն են», - ասել էր Հայաստանի արտգործնախարարը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 15-21
Ալիեւ. «Հայերը սպանել են իննամյա տղայի»
Մարտի 15-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «հայերը սպանել են իննամյա տղայի»:
«Սոչիում կայացավ նախագահ Մեդվեդեւի կողմից կազմակերպված հանդիպումը, որի արդյունքներով ստորագրվեց վստահության ստեղծման միջոցառումներին եւ ցանկացած խնդիր խաղաղ եղանակով լուծելու մտադրություններին վերաբերող համատեղ հռչակագիր: Ցավոք, դրանից երեք օր հետո հայերը սպանեցին իննամյա տղայի: Իննամյա տղան զինվոր չէ, այլ` երեխա: Այդ պարագայում մենք ինչպե՞ս կարող ենք վստահել այդպիսի բռնարարքի դիմող կողմին: Այս դեպքում նշանակետի տակ են քաղաքացիական անձինք, մասնավորապես, սովորական երեխան: Դա խոսում է այն մասին, որ հայկական կողմը չի հարգում նույնիսկ սեփական ստորագրությունն ու հռչակագիրը»,- հայտարարել էր Իլհամ Ալիեւը:
Սարգսյանը «զրպարտություն» է անվանել Ադրբեջանի մեղադրանքները
Մարտի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Ադրբեջանի մեղադրանքները հայ դիպուկահարի կողմից 9-ամյա երեխայի սպանության վերաբերյալ «բացարձակ զրպարտություն» են:
Սերժ Սարգսյանը ընդունում է միջնորդներին 2011թ. մարտի 16-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Հաջորդ օրը Սերժ Սարգսյանն արձագանքել էր Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովայի հայտարարությանը, ով հրապարակային կոչով դիմել էր Հայաստանի նախագահին եւ իր տիկնոջը` մասնավորապես ասելով. «թույլ մի տվեք ձեր ժողովրդին սպանել երեխաներին»:
Հայաստանի նախագահի պատասխանում, մասնավորապես, ասված էր.
«Այո´, մենք խնդիր ունենք լուծելու ու միասին պիտի լուծենք: Միասին: Մենք պարտավոր ենք դա անել, որպեսզի այդ բեռը չթողնենք մեր զավակներին: Բայց դա անելու համար մենք նախ պիտի կարողանանք փոխել ոչնչացման մղող հասարակական մթնոլորտը, հրաժարվել այն սնող մեխանիզմներից, մենք պիտի կարողանանք կոտրել միջավայրը, որը բռնություն է ծնում, որը հնարավոր է դարձնում բռնությունը, հանգեցնում երիտասարդ տղաների անդառնալի կորուստների, որտեղ նույնիսկ հնարավոր է մանկան կյանքը կասկածելի պատմություններով դարձնել շահարկումների առարկա` միայն թեկուզ մի ողջ ժողովրդի պիտակավորելու պարզունակ նպատակով»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլը
Մարտի 15-ին «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էր անժամկետ հացադուլի մեկնարկի մասին:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2011թ. մարտի 15-ինԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Հայաստանի նախագահին կոչ էր արել հրաժարական տալ եւ ասել էր, որ ժողովուրդը պետք է միավորվի «հանուն ազատության եւ արդարության»:
«Իրանի դեմ պատժամիջոցները մարտահրավեր են Հայաստանի տնտեսության համար»
Մարտի 16-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «Իրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցներն իրականում մարտահրավեր են մեր տնտեսական ներուժի զարգացմանը»։
Ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, վարչապետն ասել էր.
«Նպատակ չունենալով հարցականի տակ դնել ԵՄ միջազգային խաղաղության ու կայունության հասնելու ջանքերը, ես ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ Իրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցներն իրականում մարտահրավեր են մեր տնտեսական ներուժի զարգացմանը: Բացի Իրանից, միակ միջանցքը, որ Հայաստանը կապում է աշխարհի հետ, անցնում է Վրաստանի տարածքով: 2008թ. մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները բացահայտեցին Հայաստանի տնտեսության խոցելիությունը` առկա միակ տրանսպորտային միջանցքից գերկախվածության պատճառով: Այդ ժամանակ մենք գոյատեւեցինք միայն Իրանի միջոցով հիմնական ապրանքատեսակների տարանցում կազմակերպելու շնորհիվ: Պատժամիջոցների խստացումը կտրուկ կնվազեցնի այս միջանցքի հասանելիությունը, այն պարագայում, երբ Թուրքիայի սահմանը բացելու ուղղությամբ ԵՄ հետ մեր միասնական ջանքերը հաջողության չհասան»:
«Թունիսի եւ Եգիպտոսի սցենարը կրկնվելու է Հայաստանում»
Մարտի 17-ին Հայաստանի նախկին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ «միանգամայն հասունացել է Հայաստանում արմատական փոփոխությունների իրականացման, կամ այլ կերպ ասած, ավազակապետական համակարգի վերջնական կազմաքանդման պահը»:
«Չեմ կասկածում, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ Թունիսում, Եգիպտոսում եւ այլուր, տեղի է ունենալու նաեւ Հայաստանում, այսինքն՝ իշխանությունը վերջիվերջո ենթարկվելու է ժողովրդի կամքին: Բայց նաեւ հավատացած եմ, որ ի տարբերություն այդ երկրների, Հայաստանում դա տեղի է ունենալու սահուն, անցնցում կերպով», - նշել էր առաջին նախագահը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2011թ. մարտի 17-ինԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր նաեւ, որ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի հարցը «հանված չէ օրակարգից»։
Նախագահը ՝ ոստիկաններին. «Ես ձեր փոխարեն ինքս ամաչում եմ»
Մարտի 14-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ոստիկանությանը կոչ էր արել ոստիկանությանը ուշադրություն դարձնել բարեփոխումների տեմպերին եւ իրական արդյունքների ձեռքբերմանը:
«Ես պատրաստվում եմ շատ ավելի ակտիվորեն մասնակցել ոստիկանական համակարգի փոփոխությունների գործընթացին: Պատրաստվում եմ ամենօրյա ռեժիմով աջակցել փոփոխություններին խոչընդոտող խնդիրների լուծմանը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի ոստիկանության կոլեգիայի նիստին:
Սերժ Սարգսյանը 2011թ. մարտի 14-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
«Եթե քաղաքացիները փողոցում տեսնում են, որ կատարվում է իրավախախտում, եւ ոստիկանը մեջքով է շրջվում դեպի այդ իրավախախտում կատարողը, այս դեպքում ինչպիսի՞ հարգանք կամ ինչպիսի՞ վստահություն կարող է լինել ոստիկանի հանդեպ: Ավելի վատ օրինակներ բերեմ. ամբողջ հասարակությունը տեղյակ է, որ տեղի է ունեցել մարդասպանություն, գիտեն` ո՛վ է կատարել մարդասպանությունը, եւ ոստիկաններն այդ գործը շրջում են այնպես, որ իբր հանցագործությունը կատարել է մեկ ուրիշը, եւ իրական հանցագործությունը մնում է դրսում: Ինչպիսի՞ գնահատական կարելի է տալ այդպիսի ոստիկանին, ինչպիսի՞ գնահատական կարելի է տալ ամբողջ համակարգին: Բոլորդ գիտեք, որ այդպիսի դեպք տեղի ունեցավ Արաբկիրի տարածքում: Ես ձեր փոխարեն ինքս ամաչում եմ: Եթե դուք համակարգի նկատմամբ լուրջ վերաբերմունք ունեք, ինչում ես վստահ եմ, համակարգի պատիվը համարում եք ձեր պատիվը, ինքներդ պետք է անձնական վիրավորանք զգաք եւ ինքներդ առաջինը պետք է գայիք ու այդ բարձր պաշտոն ունեցող ոստիկանին ասեիք` ա՛յ անբարոյական, ինչո՞ւ ես խայտառակում մեր համակարգը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Ռուսաստանը մտադիր չէ միջամտել հայ-թուրքական գործընթացին
Մարտի 18-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական մերձեցումը երկկողմ հարաբերությունների խնդիր է, եւ Ռուսաստանը մտադիր չէ միջամտել այդ գործընթացին»:
Նա ասել էր, որ Ռուսաստանն այդ գործընթացի սկզբից եւեթ օժանդակել է երկու կողմերին եւ ողջունել Ցյուրիխի պայմանավորվածությունները` հիշեցնելով, որ արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը ներկա էր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Միաժամանակ, կարծում ենք, որ հայ-թուրքական մերձեցումը, այնուամենայնիվ, երկկողմ հարաբերությունների խնդիր է, եւ Ռուսաստանը մտադիր չէ միջամտել այդ գործընթացին: Սակայն մենք ամեն կերպ ցանկանում ենք, որպեսզի այն հանգեցնի լավ արդյունքների երկկողմ հարաբերությունների, Անդրկովկասում համագործակցության եւ փոխգործակցության ոգու ամրապնդման տեսանկյունից»,- հայտարարել էր Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 15-21
Ժիրինովսկին «հիմարություն» է անվանել
Մարտի 17-ին ռուսաստանցի քաղաքական գործիչ Վլադիմիր Ժիրինովսկին «հիմարություն» էր անվանել Կարսի ու Մոսկվայի պայմանագրերը չեղարկելու առաջարկները:
«Այնպիսի հիմարություններ են ասում: Եկեք Բրեստի խաղաղությունն էլ չեղարկենք: Բոլոր պայմանագրերը, որոնք ստորագրվել են շատ վաղուց, արդեն ներառված են այլ նորմատիվ նյութերում: Իմաստ չունի դրանք չեղարկել, այդպես նրանք չեն վերանա», - ասել էր նա:
Բաքուն ցանկանում է ՌԴ-ից որակյալ սպառազինություն ստանալ
Մարտի 18-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը ասել էր, որ Բաքվի եւ Մոսկվայի միջեւ սպառազինության մատակարարումների հետ կապված չլուծված ֆինանսական հարցեր չկան:
«Մենք հստակ վճարում ենք ըստ պայմանագրերի: Խնդիրներ կան դրանց կատարման հետ կապված. Ադրբեջան մատակարարվող սպառազինությունները պետք է համապատասխանեն պայմանագրերում ամրագրված տեխնիկական բնութագրերին: Կարեւոր է, որ ապրանքը որակյալ լինի: Դմիտրի Ռոգոզինը եկել էր Բաքու, որպեսզի հասկանա, թե ի՞նչ խնդիրներ կան այդ բնութագրերի հետ կապված եւ ստացել է բացատրություններ: Հարցեր չեն մնացել: Մի քանի կոնկրետ տեսակների տեխնիկական բնութագրերի համար անհրաժեշտ է ճշգրտումներ իրականացնել: Եվ դա Ռոգոզինի խոսքով, կարվի ամենասեղմ ժամկետներում», - ասել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը:

Серж Саргсян принимает посредников 16 марта 2011 года
16 марта помощник госсекретаря США Дэниэл Фрид заявил в Ереване, что интерес Армении к «новым, безопасным и коммерческим жизнеспособным источникам атомной энергии» будет внимательно изучен в Вашингтоне.
Отвечая на вопрос Медиамакс о потенциальном интересе США к строительству новой АЭС в Армении, Дэн Фрид сказал, что «в свете новой ситуации с диверсификацией энергоисточников, Европейский Союз и США стали вновь обсуждать перспективы использования атомной энергетики».
Дэниэл Фрид, посол США Джон Эванс и президент Армении Роберт Кочарян Дэниэл Фрид, посол США Джон Эванс и президент Армении Роберт Кочарян
«Пока я не могу точно сказать: к каким выводам мы придем по итогам этих дискуссий вообще и в отношении Армении в частности. Мои собеседники в Армении говорили об интересе Еревана к новым, безопасным и коммерческим жизнеспособным источникам атомной энергии. Я заберу это с собой в Вашингтон, и мы внимательно обсудим эти вопросы», - сказал Дэниел Фрид.
«Армения никогда не сможет конкурировать с нами»
16 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «ни через 10, ни через 100 лет мы не допустим отторжения Hагорного Карабаха».
Он заявил, что Азербайджан из года в год усиливает свою военную мощь, и в этом году военный бюджет страны составил $‌600 млн.
«Я поставил задачу, чтобы  в ближайшее время военный бюджет Азербайджана равнялся всему бюджету Армении. Армения никогда не сможет конкурировать с нами. Чем раньше руководство Армении осознает это, тем лучше будет для них», - заявил Ильхам Алиев.
Комментируя эти заявления президента Азербайджана, 17 марта министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что «в цивилизованном мире объем военного бюджета уже давно не является предметом конкуренции между странами и народами»
«Размер военного бюджета - не тот вопрос, которым можно гордиться, и это не делает чести кому-либо. Сегодня  в мире принято конкурировать в экономической, культурной, образовательной сферах. Азербайджан прекрасно знает, что отстает от Армении на несколько шагов по всем этим направлениям. К примеру, в Индексе человеческого развития ООН мы занимаем несравненно более выигрышные позиции, чем Азербайджан. Уже несколько лет Азербайджан производит ежедневно 400 тысяч баррелей нефти, однако до сих пор Армения опережает своего соседа по объему ВВП на душу населения. Это последние данные Всемирного Банка», - сказал глава МИД Армении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 МАРТА 2011 ГОДА
Алиев: «Армяне убили девятилетнего мальчика»
15 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «армяне убили девятилетнего мальчика».
«В Сочи состоялась организованная президентом Медведевым встреча, по итогам которой была подписана совместная декларация, касающаяся мер создания доверия и намерений пытаться решать любой вопрос мирным путем. К сожалению, спустя три дня после этого армяне убили девятилетнего мальчика. Девятилетний мальчик - это не солдат, а ребенок. Как же мы можем в таком случае доверять стороне, прибегающей к такому акту насилия?! В этом случае под прицелом находятся гражданские лица, в частности, обычный ребенок. Это говорит о том, что армянская сторона не уважает даже собственную подпись и декларацию», - заявил Алиев.
Саргсян назвал обвинения Азербайджана «клеветой»
16 марта на встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ президент Армении Серж Саргсян сказал, что утверждения Азербайджана об убийстве армянским снайпером 9-летнего ребенка являются «абсолютной клеветой».
Серж Саргсян принимает посредников 16 марта 2011 года Серж Саргсян принимает посредников 16 марта 2011 года
На следующий день Серж Саргсян ответил на обращение вице-спикера парламента Азербайджана Бахар Мурадовой, которая публично обратилась к президенту Армении и его супруге и, в частности, заявила: «не позволяйте вашему народу убивать детей».
В ответном обращении президента Армении, в частности, говорилось:
«Воистину, существует проблема, которую мы должны решить сообща. Совместно. Мы обязаны это сделать для того, чтобы не оставлять этот груз нашим детям. Но для того, чтобы сделать это, мы в первую очередь должны быть способны изменить общественную атмосферу, которая толкает к гибели, должны быть способны отказаться от питающих эту атмосферу механизмов, мы должны быть способны изменить в корне ту среду, которая рождает насилие, делает возможным насилие, приводит к невозместимым потерям жизней молодых людей, когда возможны даже сомнительные истории, спекулирующие жизнью ребенка, имеющие примитивную цель навесить определенные ярлыки на целый народ».
Голодовка Раффи Оганесяна
15 марта лидер оппозиционной партии «Наследие» Раффи Оганесян заявил о начале бессрочной голодовки.
Раффи Оганесян 15 марта 2011 года Раффи Оганесян 15 марта 2011 года
Раффи Оганесян призвал президента Армении уйти в отставку и сказал, что народ должен объединиться «во имя свободы и справедливости».
«Санкции против Ирана - вызов экономике Армении»
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил 16 марта, что «международные санкции против Ирана являются вызовом для развития экономического потенциала Армении».
Выступая в комиссии по внешним отношениям Европейского парламента, премьер сказал:
«Не имея цели ставить под сомнение усилия ЕС по достижению мира и стабильности, хочу привлечь ваше внимание к тому факту, что международные санкции против Ирана на самом деле являются вызовом для развития нашего экономического потенциала. Кроме Ирана, единственный коридор, который связывает Армению с миром, проходит по территории Грузии. Трагические события, которые произошли в нашем регионе в 2008 году, выявили уязвимость экономики Армении по причине огромной зависимости от единственного действующего транспортного коридора. В этот период мы выжили благодаря организации транзита основных товаров через Иран. Ужесточение санкций сократит доступность этого коридора в том случае, когда наши совместные с ЕС усилия по открытию границы с Турцией не увенчались успехом».
«События Туниса и Египета повторятся в Армении»
17 марта экс-президент Армении, лидер Армянского национального конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян сказал, «что пришло время для реализации радикальных изменений, или, иными словами, окончательного демонтажа системы бандократии».
«Не сомневаюсь в том, что события Туниса, Египета и других стран придут и в Армению и власть наконец подчинится воле народа. Но я также убежден, что в отличие от других стран, в Армении это случится гладко и без потрясений», - сказал первый президент Армении.
Левон Тер-Петросян 17 марта 2011 года Левон Тер-Петросян 17 марта 2011 года
Тер-Петросян заявил также, что вопрос отставки Сержа Саргсяна «не снят с повестки дня».
Президент Армении полицейским: «Я стыжусь вместо вас»
14 марта президент Армении Серж Саргсян призвал Полицию обратить внимание на темп реформ и достижение реальных результатов.
«Я собираюсь намного активнее принимать участие в процессе изменений в системе полиции. Собираюсь в ежедневном режиме содействовать в разрешении проблем, мешающих реформам», - сказал Серж Саргсян на заседании коллегии Полиции.
Серж Саргсян 14 марта 2011 года Серж Саргсян 14 марта 2011 года
«Если граждане на улице видят, что происходит правонарушение, и полицейский поворачивается спиной к лицу, совершившему это правонарушение, то какое в таком случае уважение или какое доверие может быть по отношению к полицейскому? Приведу худшие примеры. Вся общественность в курсе, что совершено убийство, знает, кто его совершил, а полицейские переворачивают это дело так, что преступление якобы совершил кто-то другой, а реальный преступник остается на свободе. Какую оценку можно дать подобному полицейскому, какую оценку можно дать всей системе? Вы все в курсе, что подобный случай произошел в общине Арабкир. Я стыжусь вместо вас. Если у вас существует серьезное отношение к системе, в чем я убежден, если честь системы вы считаете своей честью, вы должны были почувствовать личную обиду и первыми пойти и сказать этому высокопоставленному полицейскому - почему ты позоришь нашу систему?», - говорил президент.
Россия не намерена вмешиваться в армяно-турецкий процесс
18 марта официальный представитель МИД России Александр Лукашевич заявил, что «армяно-турецкое сближение является вопросом двусторонних отношений, и Россия вмешиваться в этот процесс не намерена».
Он сказал, что Россия с самого начала этого процесса поддерживала обе стороны и приветствовала Цюрихские договоренности, напомнив, что на церемонии подписания протоколов присутствовал министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Вместе с тем считаем, что армяно-турецкое сближение является все же вопросом двусторонних отношений, и Россия вмешиваться в этот процесс не намерена. Но мы всячески желаем, чтобы он принес хорошие результаты с точки зрения двусторонних отношений, укрепления духа сотрудничества и взаимодействия в Закавказье», - заявил Александр Лукашевич.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 15-21 МАРТА 2016 ГОДА
Жириновский назвал «чушью»
17 марта российский политик Владимир Жириновский назвал «чушью» предложения о денонсанции Карсского и Московского договоров.
«Такую чушь несут. Давайте еще Брестский мир денонсируем. Все договоры, заключенные когда-то давно, уже вошли в другие нормативные материалы. Их нет смысла денонсировать, это не отменяет их», - сказал политик.
Баку хочет получать от России «кондиционное» вооружение
18 марта министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров сказал, что между Баку и Москвой нет нерешенных финансовых вопросов, связанных с поставками вооружений.
«Мы оплачиваем все в соответствии с контрактами. Есть проблемы их исполнения: вооружение, которое поступает в Азербайджан, должно соответствовать техническим параметрам, зафиксированным в контрактах. Главное, чтобы товар был кондиционный.
Дмитрий Рогозин приезжал в Баку, чтобы понять, в чем заключаются проблемы, связанные с этими параметрами, получил полные разъяснения, вопросов не осталось.
Необходима корректировка технических параметров нескольких конкретных видов вооружений. И это, по словам Рогозина, будет сделано в самое ближайшее время», - сказал глава МИД Азербайджана.