• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 15-21
Մարտի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Դենիել Ֆրիդը Երեւանում ասել էր, որ Հայաստանի հետաքրքրությունը «ատոմային էներգիայի նոր, անվտանգ եւ տնտեսապես կենսունակ աղբյուրների» հանդեպ ուշադիր կուսումնասիրվի Վաշինգտոնում:
Պատասխանելով Մեդիամաքսի`Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելու նկատմամբ ԱՄՆ հավանական հետաքրքրության մասին հարցին` Դեն Ֆրիդն ասել էր, որ «էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացման նոր իրավիճակի հետ կապված, Եվրամիությունը եւ ԱՄՆ-ն կրկին սկսել են քննարկել ատոմային էներգետիկայի օգտագործման հեռանկարները»:
Դենիել Ֆրիդը, ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը եւ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ ՔոչարյանըԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
«Առայժմ հաստատ չեմ կարող ասել, ինչ եզրակացությունների կգանք թե ընդհանուր առմամբ այդ քննարկումների արդյունքների հիման վրա, թե մասնավորապես Հայաստանի վերաբերյալ: Հայաստանում զրուցակիցներս խոսել են ատոմային էներգիայի նոր, անվտանգ եւ տնտեսապես կենսունակ աղբյուրներ ունենալու շահագրգռության մասին: Ես այդ գաղափարները հետս կտանեմ Վաշինգտոն, եւ մենք ուշադիր կքննարկենք դրանք», - ասել էր Դենիել Ֆրիդը:
«Հայաստանը երբեք ի վիճակի չի լինի մրցել մեզ հետ»
Մարտի 16-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «ոչ 10, ոչ էլ 100 տարի հետո մենք չենք հանդուրժի Լեռնային Ղարաբաղի անջատումը»:
Նա հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը տարեց տարի ուժեղացնում է իր ռազմական զորությունը, եւ այս տարի երկրի ռազմական բյուջեն կազմել է $600 մլն:
«Ես մտադիր եմ Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն մոտ ապագայում հավասարեցնել Հայաստանի ողջ բյուջեին: Հայաստանը երբեք ի վիճակի չի լինի մրցել մեզ հետ: Լավ կլինի, որ Հայաստանի կառավարությունը գիտակցի դա հնարավորինս շուտ», - հայտարարել էր Ալիեւը:
Մարտի 17-ին մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի այս հայտարարությունները, Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «քաղաքակիրթ աշխարհում ռազմական բյուջեի ծավալը վաղուց արդեն մրցակցության առարկա չէ»:
«Ռազմական բյուջեի չափը հպարտանալու բան չէ, եւ դա պատիվ չի բերում ոչ ոքի: Այսօր աշխարհում ընդունված է մրցել տնտեսական, մշակութային եւ կրթական ոլորտներում: Ադրբեջանը շատ լավ գիտակցում է, որ այս բոլոր ուղղություններով մի քանի քայլով հետ է մնում Հայաստանից: Օրինակ ՝ ՄԱԿ-ի մարդկային զարգացման Ինդեքսում մենք անհամեմատ ավելի շահեկան դիրքեր ենք գրավում, քան Ադրբեջանը: Մի քանի տարի շարունակ Ադրբեջանն արդյունահանում է օրական 400 000 բարել նավթ, բայց Հայաստանը մեկ հոգու համար հաշվարկված ՀՆԱ-ի ցուցանիշով առաջ է անցել իր հարեւանից: Սրանք Համաշխարհային բանկի վերջին տվյալներն են», - ասել էր Հայաստանի արտգործնախարարը:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 15-21
Ալիեւ. «Հայերը սպանել են իննամյա տղայի»
Մարտի 15-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «հայերը սպանել են իննամյա տղայի»:
«Սոչիում կայացավ նախագահ Մեդվեդեւի կողմից կազմակերպված հանդիպումը, որի արդյունքներով ստորագրվեց վստահության ստեղծման միջոցառումներին եւ ցանկացած խնդիր խաղաղ եղանակով լուծելու մտադրություններին վերաբերող համատեղ հռչակագիր: Ցավոք, դրանից երեք օր հետո հայերը սպանեցին իննամյա տղայի: Իննամյա տղան զինվոր չէ, այլ` երեխա: Այդ պարագայում մենք ինչպե՞ս կարող ենք վստահել այդպիսի բռնարարքի դիմող կողմին: Այս դեպքում նշանակետի տակ են քաղաքացիական անձինք, մասնավորապես, սովորական երեխան: Դա խոսում է այն մասին, որ հայկական կողմը չի հարգում նույնիսկ սեփական ստորագրությունն ու հռչակագիրը»,- հայտարարել էր Իլհամ Ալիեւը:
Սարգսյանը «զրպարտություն» է անվանել Ադրբեջանի մեղադրանքները
Մարտի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ Ադրբեջանի մեղադրանքները հայ դիպուկահարի կողմից 9-ամյա երեխայի սպանության վերաբերյալ «բացարձակ զրպարտություն» են:
Սերժ Սարգսյանը ընդունում է միջնորդներին 2011թ. մարտի 16-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
Հաջորդ օրը Սերժ Սարգսյանն արձագանքել էր Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովայի հայտարարությանը, ով հրապարակային կոչով դիմել էր Հայաստանի նախագահին եւ իր տիկնոջը` մասնավորապես ասելով. «թույլ մի տվեք ձեր ժողովրդին սպանել երեխաներին»:
Հայաստանի նախագահի պատասխանում, մասնավորապես, ասված էր.
«Այո´, մենք խնդիր ունենք լուծելու ու միասին պիտի լուծենք: Միասին: Մենք պարտավոր ենք դա անել, որպեսզի այդ բեռը չթողնենք մեր զավակներին: Բայց դա անելու համար մենք նախ պիտի կարողանանք փոխել ոչնչացման մղող հասարակական մթնոլորտը, հրաժարվել այն սնող մեխանիզմներից, մենք պիտի կարողանանք կոտրել միջավայրը, որը բռնություն է ծնում, որը հնարավոր է դարձնում բռնությունը, հանգեցնում երիտասարդ տղաների անդառնալի կորուստների, որտեղ նույնիսկ հնարավոր է մանկան կյանքը կասկածելի պատմություններով դարձնել շահարկումների առարկա` միայն թեկուզ մի ողջ ժողովրդի պիտակավորելու պարզունակ նպատակով»:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլը
Մարտի 15-ին «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հայտարարել էր անժամկետ հացադուլի մեկնարկի մասին:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 2011թ. մարտի 15-ինԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Հայաստանի նախագահին կոչ էր արել հրաժարական տալ եւ ասել էր, որ ժողովուրդը պետք է միավորվի «հանուն ազատության եւ արդարության»:
«Իրանի դեմ պատժամիջոցները մարտահրավեր են Հայաստանի տնտեսության համար»
Մարտի 16-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «Իրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցներն իրականում մարտահրավեր են մեր տնտեսական ներուժի զարգացմանը»։
Ելույթ ունենալով Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, վարչապետն ասել էր.
«Նպատակ չունենալով հարցականի տակ դնել ԵՄ միջազգային խաղաղության ու կայունության հասնելու ջանքերը, ես ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստին, որ Իրանի դեմ միջազգային պատժամիջոցներն իրականում մարտահրավեր են մեր տնտեսական ներուժի զարգացմանը: Բացի Իրանից, միակ միջանցքը, որ Հայաստանը կապում է աշխարհի հետ, անցնում է Վրաստանի տարածքով: 2008թ. մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները բացահայտեցին Հայաստանի տնտեսության խոցելիությունը` առկա միակ տրանսպորտային միջանցքից գերկախվածության պատճառով: Այդ ժամանակ մենք գոյատեւեցինք միայն Իրանի միջոցով հիմնական ապրանքատեսակների տարանցում կազմակերպելու շնորհիվ: Պատժամիջոցների խստացումը կտրուկ կնվազեցնի այս միջանցքի հասանելիությունը, այն պարագայում, երբ Թուրքիայի սահմանը բացելու ուղղությամբ ԵՄ հետ մեր միասնական ջանքերը հաջողության չհասան»:
«Թունիսի եւ Եգիպտոսի սցենարը կրկնվելու է Հայաստանում»
Մարտի 17-ին Հայաստանի նախկին նախագահ, ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ասել էր, որ «միանգամայն հասունացել է Հայաստանում արմատական փոփոխությունների իրականացման, կամ այլ կերպ ասած, ավազակապետական համակարգի վերջնական կազմաքանդման պահը»:
«Չեմ կասկածում, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ Թունիսում, Եգիպտոսում եւ այլուր, տեղի է ունենալու նաեւ Հայաստանում, այսինքն՝ իշխանությունը վերջիվերջո ենթարկվելու է ժողովրդի կամքին: Բայց նաեւ հավատացած եմ, որ ի տարբերություն այդ երկրների, Հայաստանում դա տեղի է ունենալու սահուն, անցնցում կերպով», - նշել էր առաջին նախագահը:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2011թ. մարտի 17-ինԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հայտարարել էր նաեւ, որ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի հարցը «հանված չէ օրակարգից»։
Նախագահը ՝ ոստիկաններին. «Ես ձեր փոխարեն ինքս ամաչում եմ»
Մարտի 14-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը ոստիկանությանը կոչ էր արել ոստիկանությանը ուշադրություն դարձնել բարեփոխումների տեմպերին եւ իրական արդյունքների ձեռքբերմանը:
«Ես պատրաստվում եմ շատ ավելի ակտիվորեն մասնակցել ոստիկանական համակարգի փոփոխությունների գործընթացին: Պատրաստվում եմ ամենօրյա ռեժիմով աջակցել փոփոխություններին խոչընդոտող խնդիրների լուծմանը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի ոստիկանության կոլեգիայի նիստին:
Սերժ Սարգսյանը 2011թ. մարտի 14-ինԼուսանկարը` ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայություն
«Եթե քաղաքացիները փողոցում տեսնում են, որ կատարվում է իրավախախտում, եւ ոստիկանը մեջքով է շրջվում դեպի այդ իրավախախտում կատարողը, այս դեպքում ինչպիսի՞ հարգանք կամ ինչպիսի՞ վստահություն կարող է լինել ոստիկանի հանդեպ: Ավելի վատ օրինակներ բերեմ. ամբողջ հասարակությունը տեղյակ է, որ տեղի է ունեցել մարդասպանություն, գիտեն` ո՛վ է կատարել մարդասպանությունը, եւ ոստիկաններն այդ գործը շրջում են այնպես, որ իբր հանցագործությունը կատարել է մեկ ուրիշը, եւ իրական հանցագործությունը մնում է դրսում: Ինչպիսի՞ գնահատական կարելի է տալ այդպիսի ոստիկանին, ինչպիսի՞ գնահատական կարելի է տալ ամբողջ համակարգին: Բոլորդ գիտեք, որ այդպիսի դեպք տեղի ունեցավ Արաբկիրի տարածքում: Ես ձեր փոխարեն ինքս ամաչում եմ: Եթե դուք համակարգի նկատմամբ լուրջ վերաբերմունք ունեք, ինչում ես վստահ եմ, համակարգի պատիվը համարում եք ձեր պատիվը, ինքներդ պետք է անձնական վիրավորանք զգաք եւ ինքներդ առաջինը պետք է գայիք ու այդ բարձր պաշտոն ունեցող ոստիկանին ասեիք` ա՛յ անբարոյական, ինչո՞ւ ես խայտառակում մեր համակարգը», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Ռուսաստանը մտադիր չէ միջամտել հայ-թուրքական գործընթացին
Մարտի 18-ին Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը հայտարարել էր, որ «հայ-թուրքական մերձեցումը երկկողմ հարաբերությունների խնդիր է, եւ Ռուսաստանը մտադիր չէ միջամտել այդ գործընթացին»:
Նա ասել էր, որ Ռուսաստանն այդ գործընթացի սկզբից եւեթ օժանդակել է երկու կողմերին եւ ողջունել Ցյուրիխի պայմանավորվածությունները` հիշեցնելով, որ արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը ներկա էր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Միաժամանակ, կարծում ենք, որ հայ-թուրքական մերձեցումը, այնուամենայնիվ, երկկողմ հարաբերությունների խնդիր է, եւ Ռուսաստանը մտադիր չէ միջամտել այդ գործընթացին: Սակայն մենք ամեն կերպ ցանկանում ենք, որպեսզի այն հանգեցնի լավ արդյունքների երկկողմ հարաբերությունների, Անդրկովկասում համագործակցության եւ փոխգործակցության ոգու ամրապնդման տեսանկյունից»,- հայտարարել էր Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 15-21
Ժիրինովսկին «հիմարություն» է անվանել
Մարտի 17-ին ռուսաստանցի քաղաքական գործիչ Վլադիմիր Ժիրինովսկին «հիմարություն» էր անվանել Կարսի ու Մոսկվայի պայմանագրերը չեղարկելու առաջարկները:
«Այնպիսի հիմարություններ են ասում: Եկեք Բրեստի խաղաղությունն էլ չեղարկենք: Բոլոր պայմանագրերը, որոնք ստորագրվել են շատ վաղուց, արդեն ներառված են այլ նորմատիվ նյութերում: Իմաստ չունի դրանք չեղարկել, այդպես նրանք չեն վերանա», - ասել էր նա:
Բաքուն ցանկանում է ՌԴ-ից որակյալ սպառազինություն ստանալ
Մարտի 18-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը ասել էր, որ Բաքվի եւ Մոսկվայի միջեւ սպառազինության մատակարարումների հետ կապված չլուծված ֆինանսական հարցեր չկան:
«Մենք հստակ վճարում ենք ըստ պայմանագրերի: Խնդիրներ կան դրանց կատարման հետ կապված. Ադրբեջան մատակարարվող սպառազինությունները պետք է համապատասխանեն պայմանագրերում ամրագրված տեխնիկական բնութագրերին: Կարեւոր է, որ ապրանքը որակյալ լինի: Դմիտրի Ռոգոզինը եկել էր Բաքու, որպեսզի հասկանա, թե ի՞նչ խնդիրներ կան այդ բնութագրերի հետ կապված եւ ստացել է բացատրություններ: Հարցեր չեն մնացել: Մի քանի կոնկրետ տեսակների տեխնիկական բնութագրերի համար անհրաժեշտ է ճշգրտումներ իրականացնել: Եվ դա Ռոգոզինի խոսքով, կարվի ամենասեղմ ժամկետներում», - ասել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը:

Serzh Sargsyan meets the mediators on March 16, 2011
On March 16 U.S. Assistant Secretary of State Daniel Fried said in Yerevan that Washington would carefully study Armenia’s interest in “new safe and commercially viable sources of nuclear energy”.
When asked by Mediamax’s correspondent about the USA’s potential interest in the construction of a new nuclear power plant in Armenia, Daniel Fried said that “in the light of new developments with the diversification of energy sources, the European Union and the USA again began to consider the prospects of using nuclear energy.”
Daniel Fried, US Ambassador John Evans and Armenian President Robert Kocharyan Daniel Fried, US Ambassador John Evans and Armenian President Robert Kocharyan
“I cannot say anything concrete about the conclusions we will make after these discussions in general and about Armenia in particular. My interlocutors in Armenia spoke about Yerevan’s interest in new, safe and commercially viable sources of energy security. I will take this with me to Washington and we will carefully study these issues,” said Daniel Fried.
“Armenia can never compete with us”
On March 16 President of Azerbaijan Ilham Aliyev said today that “neither in 10, nor in 100 years will we allow Nagorno-Karabakh to tear away”.
He stated that Azerbaijan reinforced its military might each year and in 2006 the country’s military budget totaled USD 600 million.
“I have set a task to make so that the military budget of Azerbaijan equals to Armenia’s state budget. Armenia can never compete with us. The sooner the leadership of Armenia realizes this, the better will it be for them,” said Ilham Aliyev.
Commenting on these remarks on March 17, Armenian FM Vardan Oskanyan stated that “in the civilized world, peoples and states don’t compete over the size of their military budget.”
“The size of the military budget is not what they take pride in when they compare themselves with their neighbors. Today, the spheres of competition are elsewhere - economy, culture, education. And in all those spheres, Armenia is ahead of Azerbaijan, which Azerbaijan knows well. Beginning with the UN’s Human Development Index, Armenia is ahead of Azerbaijan. Despite the fact that for many years now that Azerbaijan produces 400,000 barrels of oil per day, the per capita income in Azerbaijan still hasn’t reached Armenia’s. These are the latest data endorsed by the World Bank,” he said.
•    10 YEARS AGO: MARCH 15-21, 2011
Aliyev: “Armenians killed a 9-year-old boy”
On March 15 Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that “Armenians killed a nine-year-old boy.”
“A meeting, organized by President Medvedev, took place in Sochi. Following its results a joint declaration, concerning confidence building measures and intensions to try to solve any issue peacefully, was signed. Unfortunately, three days after that Armenians killed a nine-year-old boy. A nine-year-old boy is not a soldier, but a child. In this case, how can we trust the side, which takes up such an act of violence?! In this case, civilians, in particular, an ordinary child, are aimed at. This means that the Armenian side does not respect its own signature and declaration,” Aliyev said.
Sargsyan says Azerbaijan’s accusations are “slander”
On the following day, Armenian President Serzh Sargsyan stated at the meeting with OSCE Minsk Group Co-chairs that the claims of Azerbaijan, according to which an Armenian sniper killed a nine-year-old child, were an “absolute slander”.
Serzh Sargsyan meets the mediators on March 16, 2011 Serzh Sargsyan meets the mediators on March 16, 2011
On March 17 Sargsyan reacted to the appeal of the Azerbaijani parliament’s Vice-Speaker Bahar Muradova, who personally addressed the Armenian President and his wife, in particular, and said: “Do not allow your people to kill children”.
His response read in particular:
“Yes, we face a problem and we need to deal with that problem together. Indeed, together. We must solve it and not burden with it our children. But to do that first and foremost we should be able to transform the social atmosphere leading to destruction, we should reject mechanisms nourishing it, we should be able to remake the environment that gives birth to violence bringing about irretrievable losses of young men, an environment where a child’s life may undergo speculations with suspicious stories serving the mere primitive goal of stigmatizing the whole nation”.
Raffi Hovhannisyan’s hunger strike
On March 15, leader of the opposition party “Heritage” Raffi Hovhannisyan announced an indefinite hunger strike.
Raffi Hovhannisyan on March 15, 2011 Raffi Hovhannisyan on March 15, 2011
He urged the President of Armenia to resign and said that the people had to unite “for the sake of freedom and justice”.
“Sanctions against Iran are a challenge for Armenia’s economy”
On March 16 Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that “the international sanctions against Iran are a challenge for development of Armenia’s economic potential.”
Speaking at the External Relations Committee of the European Parliament, he said:
“Not aiming at casting doubt on EU’s efforts to achieve peace and stability, I want to invite your attention to the fact that international sanctions against Iran in reality are a challenge for development of our economic potential. Besides Iran, the only corridor, which connects Armenia to the world, passes through Georgia. The tragic events, which took place in our region in 2008, revealed the vulnerability of Armenian economy that is due to great dependence on the only existing transport corridor. In that period, we survived because of organizing transit of main goods through Iran. Toughening of sanctions will reduce the availability of that corridor, while our joint efforts with EU on opening the border with Turkey were unsuccessful.”
Tunisia, Egypt events “will reach Armenia”
On March 17 ex-President of Armenia, Leader of Armenian National Congress (ANC) Levon Ter-Petrosyan said that “it is obviously the time for realization of radical changes, or, in other words, for final dismantling of the “gangocracy” system.”
“I do not doubt that the events of Tunisia, Egypt and other countries will reach Armenia as well and the authorities will finally obey the will of the people. But I am also sure that as opposed to other countries, in Armenia this will happen smoothly and without shocks,” he said.
Levon Ter-Petrosyan on March 17, 2011 Levon Ter-Petrosyan on March 17, 2011
Ter-Petrosyan also stated that of Serzh Sargsyan’s resignation “is still on the agenda”.
Armenian President to the Police: “I am ashamed on your behalf”
On March 14 Armenian President Serzh Sargsyan urged the Police to focus on the speed of reforms and achievement of real results.
“I am going to take a more active part in the process of changes in the system of Police. Every day, I am going to assist to the resolution of problems impeding the reforms,” he stated at the Armenian Police Board meeting.
Serzh Sargsyan on March 14, 2011 Serzh Sargsyan on March 14, 2011
“If the citizens witness delinquency on the street and the Police officer turns his back upon the person who has broken the law, how can we respect or believe the policeman? I can bring about still worse examples. The whole society knows that a murder has been committed and knows who did it, and the policemen turn the case the way as if the crime has been allegedly committed by somebody else, and the criminal is still at large. How can we assess this behavior, how can we assess the whole system? You are all well aware that such a case happened in Arabkir community. I am ashamed on your behalf. If you treat the system seriously, if you treat the honor of the Police as your own, you ought to feel insulted and should be the first to go and tell that high-ranking policeman- why are you disgracing our system?” said the President.
Russia has no intention to interfere in Armenian-Turkish process
On March 18 official representative of the Russian Foreign Ministry Alexander Lukashevich stated that “the Armenian-Turkish rapprochement is an issue of bilateral relations and Russia is not planning to interfere with this process.”
He noted that from the very beginning of the process Russia had been supporting both sides and welcomed Zurich agreements, recalling that Russian Foreign Minister Sergey Lavrov was present at the ceremony of the signing.
“At the same time we believe that the issue of Armenian-Turkish rapprochement is an issue of bilateral relation and Russia does not plan to interfere with that process. But will want in all respects for it to give good results in terms of bilateral relations, consolidation of the spirit of cooperation and interrelations in Transcaucasia,” said Lukashevich.
•    5 YEARS AGO: MARCH 15-21, 2016
Zhirinovsky says it’s “nonsense”
On March 17 Russian politician Vladimir Zhirinovsky called the proposals to denunciate the Russian-Turkish Kars and Moscow treaties “nonsense”.
“This is such nonsense. Let’s denounce the treaty of Brest-Litovsk as well. All treaties are signed a long time ago and are included in other documents. There is no sense in denouncing, this will not cancel them,” said the politician.
Baku wants “standard” arms from Russia
On March 18 Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that Baku and Moscow had no unsettled financial issues related to weapons supply.
“We pay for everything in accordance with contracts. There are problems with their implementation; weapons supplied to Azerbaijan should conform to technical parameters set in the contracts. The main point is that equipment should be compliant with the standards. Dmitry Rogozin came to Baku to clarify the problems with the parameters and received full explanation, no questions are left. Correction of technical parameters for certain types of weapons is necessary. According to Rogozin, it will be done in the nearest future,” he said.