Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունենում Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը քննարկել էին  «այն հնարավոր քայլերը, որոնք կվերահաստատեն, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ ժողովրդավարական հաստատություններն ամրապնդելու ու 2007 եւ 2008 թթ. ազատ եւ արդարացի ընտրություններ անցկացնելու պարտավորությանը»:
Այդ մասին ասվում էր ԱՄՆ դեսպանության՝ հունվարի 17-ին Երեւանում կայացած Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Ջոն Էվանսի հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ջոն Էվանսը Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Ջոն Էվանսը
Հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ «դեսպան Էվանսը հանդիպել է նախագահ Քոչարյանին` քննարկելու այն մտահոգությունները, որոնք ի հայտ եկան Վաշինգտոնում 2005 թվականի նոյեմբերի 27-ի սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի առնչությամբ»:
ԱՄՆ դեսպանությունը հիշեցրել էր, որ 235 մլն դոլար տրամադրելու մասին Հայաստանի եւ ամերիկյան «Հազարամյակի մարտահրավեր» հիմնադրամի միջեւ համաձայնագիրը դեռեւս ստորագրված չէ` ընդգծելով, որ դրամական օժանդակությունը ստանալու համար երկիրը պետք է համապատասխանի մի շարք չափանիշների:
«Կողմերը պետք է նախապես պայմանավորվեն»
Միջազգային Ճգնաժամային խմբի (ICG) փոխնախագահ Ալեն Դելեթրոզը ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշելու համար պետք է անցկացնել հանրաքվե, ընդ որում «բոլոր կողմերը պետք է նախապես պայմանավորվեն, որ կհամաձայնվեն հանրաքվեի արդյունքների հետ, որոնք կբերեն Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակմանը»:
Դելեթրոզն այդ մասին ասել էր մոսկովյան հունվարի 18-ին «Վրեմյա նովոստեյ» թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
«Մեր զեկույցում մենք հակամարտող կողմերին ոչ միայն խորհուրդ ենք տալիս շարունակել բանակցությունները այն ձեւաչափով, որով նրանք այսօր ընթանում են` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների մակարդակով, այլեւ Ադրբեջանի ղեկավարությանը խորհուրդ ենք տալիս համաձայնվել Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին որոշակի փուլում ընդգրկել բանակցություններում: Բացի այդ, մենք կարծում ենք, որ Բաքուն պետք է ձեռնարկի որոշ քայլեր, որոնք թույլ կտան Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի մարդկանց միջեւ շփումներ իրականացնել: Այսօր Ադրբեջանի քաղաքացիներին արգելված են շփումները Լեռնային Ղարաբաղի հետ, եւ դա շատ վատ է», - ասել էր ICG-ի փոխնախագահը:
«Հայաստանը եւ Ղարաբաղը պետք է իրենց զորքերը դուրս բերեն գրավյալ տարածքներից, սակայն ադրբեջանական բանակը չպետք է մտնի այնտեղ: Գրավյալ տարածքներ պետք է մուտք գործեն միջազգային զորքերը: Գրավյալ տարածքներ ասելով` ես նկատի ունեմ յոթ շրջանները: Մենք գիտակցում ենք, որ Օմարի լեռնանցքը Քելբաջարում եւ Լաչինի միջանցքը, որը ղարաբաղցիներն անվանում են «կյանքի ճանապարհ», ռազմավարական շրջաններ են Լեռնային Ղարաբաղի համար, եւ վերջինիս շահերը պետք է հաշվի առնվեն: Եվ եթե ադրբեջանական բանակն իրավունք չունենա  զբաղեցնել այդ շրջանները, ապա փախստականները եւ տեղահանված անձինք պետք է վերադառնալու իրավունք ստանան», - ասել էր Ալեն Դելեթրոզը:
«Ողբերգություն չսարքել»
Հունվարի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Արկադի Ղուկասյանը հորդորել էր «ողբերգություն չսարքել» հակամարտության գոտում միջազգային խաղաղապահ ուժերի հնարավոր տեղակայումից:
Ղուկասյանը նշել էր, որ հակամարտության կողմերի միջեւ անվստահության մթնոլորտի առկայության պայմաններում նման հարցի քննարկումը բնականոն երեւույթ է: Միեւնույն ժամանակ, նշել էր ԼՂՀ նախագահը, քանի դեռ կողմերը համաձայնության չեն եկել կարգավորման հիմնական սկզբունքների վերաբերյալ, վաղ է խոսել խաղաղապահ գործողության մասին:
«Ենթադրվում է, որ կողմերի համաձայնության հասնելուց հետո կետերից մեկը կլինի խաղաղապահների տեղակայման հարցը», - ասել էր Արկադի Ղուկասյանը:
Միաժամանակ ԼՂՀ նախագահը ասել էր, որ լավատեսության համար լուրջ հիմքեր չի տեսնում: «Կարգավորման գործընթացը կախված է ոչ միայն մեզանից: Մենք պատրաստ ենք անցնելու ճանապարհի մեր մասը, եթե մեր հակառակորդը անցնի իր մասը, սակայն Ադրբեջանի կառավարության կողմից որեւէ առաջխաղացում մենք չենք տեսնում» - նշել էր Ղուկասյանը:
Եվրոպական խորհրդարանի կոչը
Հունվարի 19-ին Եվրոպական Խորհրդարանը կոչ էր արել Ադրբեջանի իշխանություններին «վերջ դնել հայկական միջնադարյան գերեզմանների եւ պատմական խաչքարների ոչնչացմանը Նախիջևանի հարավային մասում»:
Այս մասին ասվում էր Եվրոպական Խորհրդարանի կողմից հունվարի 19-ին ընդունված «Եվրոպական Հարեւանության Քաղաքականության» բանաձեւի 67-րդ կետում:
Լուսանկարը` Արամ Վրույր
Բանաձեւում ասվում էր, որ հայկական հուշարձանների ոչնչացումը հանդիսանում է Ադրբեջանի կողմից 1993 թ. վավերացված Համաշխարհային ժառանգության մասին ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի կոնվենցիայի խախտում:
«Իրավիճակը որոշակի ափսոսանք է առաջացնում»
Հունվարի 24-ին Հայաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Վիկտոր Սողոմոնյանն հայտարարել էր, որ «Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման շուրջ ստեղծված իրավիճակը մեզ մոտ որոշակի ափսոսանք է առաջացնում»:
Վիկտոր Սողոմոնյանն ասել էր, որ «հաշվի առնելով Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունների ռազմավարական բնույթը՝ մենք կարծում էինք, որ ռուսական գազի գնի որոշման հարցը կարող էր ունենալ ավելի պարզ լուծում եւ չպահանջեր այսքան երկար բանակցություններ»:
Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Վլադիմիր Պուտինը 2006թ. հունվարի 22-ին Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Վլադիմիր Պուտինը 2006թ. հունվարի 22-ին
Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարն ասել էր, որ «Ռուսաստանի հետ համագործակցությունն էներգետիկայի ոլորտում հանդիսանում է մեր ռազմավարական գործընկերության բաղադրիչներից միայն մեկը եւ չի կարող հիմք հանդիսանալ մեր հարաբերությունների ողջ սպեկտրի վերանայման համար»:
«Ստեղծված իրավիճակում մեզ առավել շատ մտահոգում է այն փաստը, որ Հայաստանում ձեւավորվում է հասարակական կարծիք, որը դժվար է բարենպաստ անվանել Ռուսաստանի համար: Մեզ մտահոգում է այն, որ երկարաժամկետ հեռանկարում նման տրամադրությունները կարող են իրենց դերը խաղալ», - հայտարարել էր Սողոմոնյանը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 18-24
«Ադրբեջանը պատրաստ չէ խաղաղության»
Հունվարի 17-ին ելույթ ունենալով Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում ՝ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը պատրաստ չէ խաղաղության»:
«Պետական ակտիվ աջակցությամբ Ադրբեջանում մոլեգնող Հայաստանի եւ հայերի դեմ ատելության քարոզը,պատմության բացահայտ կեղծումը, սպառազինությունների մրցավազքի սանձազերծումը ապացուցում են, որ Բաքուն պատրաստ չէ խաղաղության: Գործը հասնում է նրան, որ իմ ադրբեջանցի գործընկերը հայտարարում է, որ մեր երկրի մեծ մասը նվիրվել է Հայաստանին Ադրբեջանի կողմից, իսկ մեր մայրաքաղաք Երեւանը ադրբեջանական քաղաք է», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունենում Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունենում Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում
«Ադրբեջանը չունի իրավական, քաղաքական եւ բարոյական հիմքեր Լեռնային Ղարաբաղին հավակնելու համար: Այո, մենք վճռական ենք բացառապես խաղաղ բանակցությունների միջոցով խնդիրը լուծելու, բայց եթե Ադրբեջանը որոշի արկածախնդրության դիմել, մեր պատասխանը կտրուկ կլինի », - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Թուրքիան ոչնչացրել է գործընթացը»
Նույն օրը Հայաստանի նախագահը հայտարարել էր, որ «Թուրքիան ոչնչացրել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը»:
«Գործընթացը, որը սկսվել էր փոքր քայլերի օգնությամբ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մեր անկեղծ առաջարկով, արագ ավարտվեց: Թուրքիան ոչնչացրել է այն իր հակասական վարքով, միմյանց բացառող հայտարարություններով եւ անհիմն շահարկումներով: Թուրքիան հետ է կանգնել իր պարտավորություններից եւ ոչ միայն չի վավերացրել ստորագրված արձանագրությունները, այլեւ վերադարձել է իր նախկին դիրքին», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Նա շեշտել էր, որ Հայաստանն ուներ շատ ավելի բարոյական եւ իրավական հիմքեր նախապայմաններ առաջադրելու համար:
«Այնուամենայնիվ, մենք գտել ենք ուժ հոգեբանական խոչընդոտները հաղթահարելու եւ առաջ շարժվելու: Այո, մենք շատ խնդիրներ ունենք Թուրքիայի հետ, առաջին հերթին ՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Սակայն նախապայմանների առաջընթացի փոխարեն մենք նախընտրեցինք հարաբերությունների կարգավորման քաղաքակիրթ ճանապարհը` երկխոսության հաստատման միջոցով», - ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
«Հայաստանը լավագույն օրինակն է»
Հունվարի 20-ին Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը ասել էր, որ «Հայաստանը, հնարավոր է, լավագույն օրինակն է, թե ինչպես կարելի է կառուցողական հարաբերություններ զարգացնել ՆԱՏՕ-ի հետ` չվնասելով այլ գործընկերություններին անվտանգության ոլորտում»:
«Հայաստանը փայլուն օրինակն է այն բանի, որ համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում չպետք է անպայման բացառիկ բնույթ կրի»,- հավելել էր դիվանագետը: Ընդհանրապես, Չարլզ Լոնսդեյլի խոսքերով, «այս տարածաշրջանի համար ամենամեծ մարտահրավերը զրոյական արդյունքով խաղի (zero-sum game) հոգեբանության հաղթահարումն է»:
Չարլզ Լոնսդեյլը եւ Սերժ Սարգսյանը Չարլզ Լոնսդեյլը եւ Սերժ Սարգսյանը
Մեկնաբանելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրաժարվել էր մասնակցել Լիսաբոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին վերջնական հռչակագրում Երեւանի համար որոշ ձեւակերպումների անընդունելիության պատճառով, Չարլզ Լոնսդեյլը վստահություն էր հայտնել, որ այդ փաստը բացասական ազդեցություն չի ունեցել Դաշինքի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վրա:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆՎԱՐԻ 18-24
Ալիեւի  «հոգեբանական հյուծվածությունը»
Հունվարի 22-ին հանդես գալով Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ իր երկիրը պատրաստ չէ նավթի գնի հետագա անկմանը:
«Նավթի գնի շարունակական անկումը բավական հյուծիչ է, այդ թվում՝ հոգեբանական առումով, էլ չասած պետական բյուջեն հավասարակշռելու անհրաժեշտության մասին», - ասել էր նա:
Իլհամ Ալիեւը կոչ էր արել համակարգել գործողությունները եւ ամրապնդել վստահությունն OPEC-ի անդամների եւ այն խոշոր նավթահանող երկրների միջեւ, որոնք միավորման անդամ չեն:
Իլհամ Ալիեւը Դավոսում Իլհամ Ալիեւը Դավոսում
«Եթե դա տեղի չունենա, OPEC-ը չի կարողանա որոշումներ ընդունել: Իսկ որոշումների բացակայության պարագայում անհասկանալի կլինի, թե երբ նավթի գինը կհասնի «հատակին»: Ինչ-որ պահի թվում է թե, ահա, սա է «հատակը», բայց այնուհետեւ մենք նոր գին ենք տեսնում»,- ասել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«Մենք Ադրբեջանում ակնկալում էինք, որ այսպես կոչված «հետնավթային» շրջանը կսկսվի մոտ 20 տարի հետո: Մեզ համար սա անակնկալ էր ու միեւնույն ժամանակ՝ սթրես մեր տնտեսության համար», - հայտարարել էր Ալիեւը:
«Ծանր է լսել, որ նավթի գներն ավելի են իջնելու՝ թեեւ հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը՝ դա անակնկալ չի լինի»,- խոստովանել էր Ադրբեջանի նախագահը:

• 15 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ЯНВАРЯ 2006 ГОДА
Президент Армении Роберт Кочарян и посол США Джон Эванс обсудили «возможные шаги, которые могут быть предприняты для заверения Соединенных Штатов в том, что Армения остается приверженной укреплению демократических институтов и проведению свободных и справедливых выборов в 2007 и 2008 гг.».
Об этом говорилось в сообщении посольства США о встрече Роберта Кочаряна с Джоном Эвансом, состоявшейся в Ереване 17 января.
В сообщении отмечалось, что «посол Эванс встретился с президентом Кочаряном, чтобы обсудить беспокойство, возникшее в Вашингтоне в связи с референдумом по конституционным изменениям, состоявшимся в Армении 27 ноября 2005 года».
Посольство США напоминало, что соглашение о выделении $ 235 млн между Арменией и американской корпорацией «Вызовы тысячелетия» пока не подписано, подчеркивая, что для получения средств необходимо соответствовать ряду критериев.
«Стороны должны заранее договориться»
Вице-президент Международной кризисной группы (ICG) Ален Делетроз сказал, что для определения статуса Нагорного Карабаха нужно провести референдум, причем «все стороны должны заранее договориться, что согласятся с результатами референдума, который приведет к провозглашению независимости Нагорного Карабаха».
Делетроз сказал об этом в интервью, опубликованном 18 января в московской газете «Время новостей».
«В своем докладе мы не только рекомендуем сторонам конфликта продолжать переговоры в том формате, в котором они идут сегодня на уровне министров иностранных дел Армении и Азербайджана, но также советуем руководству Азербайджана согласиться с включением представителей Карабаха на определенном уровне в переговоры. Кроме того, мы считаем, что Баку должен предпринять некие шаги, чтобы позволить осуществлять контакты на межличностном уровне между Карабахом и Азербайджаном. Ведь сейчас гражданину Азербайджана запрещены контакты с Нагорным Карабахом, и это очень плохо», - говорил вице-президент ICG.
«Армения и Карабах должны вывести свои войска из оккупированных территорий, но без вхождения туда азербайджанской армии. На оккупированные территории должны войти международные войска - под оккупированными территориями я подразумеваю семь районов, исключая сам Нагорный Карабах. Мы понимаем, что Омарский перевал в Кельбаджарском районе и, конечно, Лачинский коридор, который карабахцы называют своей «дорогой жизни», все это стратегические районы для Карабаха, и его интересы должны быть учтены. И если азербайджанская армия не будет иметь права занять эти районы, то беженцы и перемещенные лица должны получить право туда вернуться», - отмечал Ален Делетроз.
«Не делать трагедии»
19 января президент Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Аркадий Гукасян призвал «не делать трагедии» из возможного размещения международного миротворческого контингента в зоне конфликта.
Гукасян отметил, что в условиях, когда между сторонами конфликта существует атмосфера недоверия, обсуждение такого вопроса - нормальное явление. В то же время, отметил президент НКР, пока стороны не пришли к согласию по основным принципам урегулирования, говорить о миротворческой операции преждевременно.
«Предполагается, что после достижения сторонами соглашения одним из пунктов станет вопрос о размещении миротворцев», - сказал Аркадий Гукасян. При этом президент НКР замечал, что не видит серьезных оснований для оптимизма. «Процесс урегулирования зависит не только от нас. Мы готовы пройти свою часть пути, если наш противник пройдет свою, однако каких-либо подвижек со стороны руководства Азербайджана мы не видим», - говорил Гукасян.
Призыв Европейского парламента
19 января Европейский парламент призвал власти Азербайджана «положить конец уничтожению средневековых армянских кладбищ и исторических каменных крестов в Южной части Нахичевани».
Об этом говорилось в 67-м пункте резолюции «Политика Европейского Соседства», принятой Европейским парламентом.
Фото: Арам Вруйр
В резолюции отмечалось, что уничтожение армянских памятников является нарушением Конвенции ЮНЕСКО о всемирном наследии, ратифицированной Азербайджаном в 1993 году.
«Ситуация вызывает некоторое сожаление»
24 января пресс-секретарь президента Армении Виктор Согомонян заявил, что «ситуация вокруг поставок российского газа в Армению вызывает у нас некоторое сожаление».
Виктор Согомонян сказал, что «с учетом стратегического характера наших взаимоотношений с Россией, мы рассчитывали, что вопрос с определением цены на российский газ мог быть решен более просто и не требовать столь долгих переговоров».
В то же время, отмечал пресс-секретарь президента Армении, «сотрудничество с Россией в области энергетики является лишь одним из компонентов нашего стратегического партнерства, и не может служить основанием для пересмотра всего спектра наших отношений».
«В сложившейся ситуации нас более всего беспокоит тот факт, что в Армении формируется общественное мнение, которое трудно считать благоприятным для России. Нас беспокоит то, что в долгосрочной перспективе подобные общественные настроения могут сыграть свою роль», - заявил пресс-секретарь главы государства.
• 10 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ЯНВАРЯ 2011 ГОДА
«Азербайджан не готов к миру»
Выступая 17 января в Палате представителей Кипра, президент Армении Серж Саргсян заявил, что «Азербайджан не готов к миру».
«Бушующая в Азербайджане при активной государственной поддержке пропаганда ненависти в отношении Армении и армян, откровенная фальсификация истории, развязывание гонки вооружений доказывают, что Баку не готов к миру. Дело доходит до того, что мой азербайджанский коллега заявляет, что большая часть нашей страны была подарена Армении Азербайджаном, а наша столица Ереван - азербайджанский город», - сказал Серж Саргсян.
«У Азербайджана нет правовых, политических и моральных основ для притязаний на Нагорный Карабах. Да, мы полны решимости решить проблему исключительно путем мирных переговоров, однако если Азербайджан решится на авантюру, наш ответ будет решительным», - сказал Серж Саргсян.
«Турция разрушила процесс»
В тот же день президент Армении заявил, что «Турция разрушила процесс нормализации армяно-турецких отношений».
«Процесс, начатый с нашего искренного предложения урегулировать отношения с Турцией при помощи малых шагов, быстро завершился. Турция разрушила его своим противоречивым поведением, взаимоисключающими заявлениями и беспочвенными спекуляциями. Турция отступила от взятых на себя обязательств и не только не ратифицировала подписанные протоколы, но и вернулась к своей старой позиции», - сказал Серж Саргсян.
Он подчеркнул, что у Армении было гораздо больше моральных и правовых оснований для выдвижения предварительных условий.
«Однако мы нашли в себе силы преодолеть психологические препятствия и двигаться вперед. Да, у нас есть много проблем с Турцией, в первую очередь, в вопросе признания Геноцида армян. Однако выдвижению предусловий мы предпочли цивилизованный путь урегулирования отношений путем установления диалога», - заявил Серж Саргсян.
«Армения является лучшим примером»
20 января посол Великобритании в Армении Чарльз Лонсдейл сказал, что «Армения, возможно, является лучшим примером того, как можно развивать конструктивные отношения с НАТО не в ущерб другим партнерствам в сфере безопасности».
«Армения является блестящим примером того, что сотрудничество в сфере безопасности не обязательно должно носить эксклюзивным характер», - добавил дипломат. Вообще, по словам Чарльза Лонсдейла, «величайшим вызовом для этого региона является преодоление психологии игры с нулевой суммой» (zero-sum game).
Комментируя тот факт, что президент Армении Серж Саргсян отказался от участия в саммите НАТО в Лиссабоне из-за неприемлимости для Еревана некоторых формулировок итоговой декларации, Чарльз Лонсдейл выразил уверенность, что данный факт не имел негативного воздействия на отношения Армении с альянсом.
• 5 ЛЕТ НАЗАД: 18-24 ЯНВАРЯ 2016 ГОДА
«Психологическая измотанность» Алиева
Выступая 22 января на Всемирном экономическом форуме в Давосе, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, его страна не готова к дальнейшему снижению цены на нефть.
«Постоянное снижение цен на нефть весьма изматывает, в том числе с психологической точки, не говоря о потребности сбалансировать государственный бюджет», - сказал он.
Ильхам Алиев призвал к координации действий и укреплению доверия между странами ОПЕК и крупными нефтедобывающими государствами, не входящими в состав картеля.
«Если этого не произойдет, ОПЕК не сможет принимать решения. А в отсутствие решений остается непонятным, когда цены на нефть достигнут «дна». В какой-то момент ты думаешь, что это и есть «дно», и после этого мы видим новую цену на нефть», - сказал президент Азербайджана.
«Мы в Азербайджане готовились к так называемой «постнефтяной» эре примерно через 20 лет. Для нас это было сюрпризом, в то же время это стало стрессом для нашей экономики», - заявил Алиев.
«Тяжело ожидать, что цены на нефть опустятся еще ниже, хотя, учитывая нынешнюю ситуацию, это не будет сюрпризом», - признавался президент Азербайджана.