•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 6-12
Հուլիսի 8-ին Համաշխարհային Բանկի (ՀԲ) երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ռոջեր Ռոբինսոնը հայտարարել էր, որ ՀԲ-ն դժգոհ է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության շուրջ ստեղծված իրավիճակից
Ռոբինսոնը նշել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը մինչ այժմ հանդես չի եկել որեւէ հայտարարությամբ, որը թույլ կտար լույս սփռել ռուսական «Միացյալ Էներգահամակարգերի» (ՌԱՕ ԵԷՍ) դուստր ընկերության կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» ձեռքբերման մասին հաղորդագրությունների վրա:
Ռոբինսոնի խոսքով՝ «ՀԲ-ն «փորձում է պարզել, ո՞րն է իրական իրավիճակը»:
Ռոջեր Ռոբինսոնը Ռոջեր Ռոբինսոնը
«Բաշխիչ էլեկտրական ցանցերը Հայաստանի ամենախոշոր եւ եկամտաբեր ոլորտներից է, որը ռազմավարական նշանակություն ունի, եւ ես անհրաժեշտ եմ համարում, որպեսզի կատարվող իրադարձությունների մասին հայտարարվի հրապարակայնորեն, թափանցիկ եւ պաշտոնապես»,- ասում էր Ռոջեր Ռոբինսոնը։
Նույն օրը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ մամուլի քարտուղար Մարգարիտա Գրիգորյանը հերթական անգամ հերքել էր ռուսական «Միացյալ Էներգահամակարգերի» (ՌԱՕ ԵԷՍ) կողմից ընկերության ձեռքբերման մասին հաղորդագրությունները:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում նա ասել էր, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» կառավարումը հանձնվել է հոլանդական Internergo BB ընկերությանը, որը մտնում է ռուսաստանյան ՌԱՕ ԵԷՍ կորպորացիայի կառուցվածքի մեջ, սակայն ընկերության վաճառքի մասին խոսք չի գնում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 6-12
ԱԳԳԾ-ն գաղտնազերծվել է
Հուլիսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը գաղտնազերծել էր 2009 թվականին ընդունված ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործընկերության գործողությունների նորացված ծրագիրը (ԱԳԳԾ)` հրապարակելով այն իր կայքում:
Հայ խաղաղպահները Աֆղանստանում Հայ խաղաղպահները Աֆղանստանում
ՊՆ-ից հայտնել էին, որ որոշումը կայացվել էր «միջազգային ռազմաքաղաքական համագործակցության թափանցիկությունն ապահովելու եւ հանրությանն իրազեկելու նպատակով եւ ՀՀ շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների համաձայնությամբ»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 6-12
«Պետք չէ լուծել հիմա»
Հուլիսի 9-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղին կարգավիճակի տրամադրումն այն հարցը չէ, որը պետք է լուծել հիմա»:
«Ադրբեջանի դիրքորոշումը շատ կառուցողական է: Առաջին հերթին, երկու կողմից էլ պետք է հետ քաշվեն զինծառայողները, տեղահանված անձինք պետք է վերադառնան տուն, ճանապարհները պետք է բացվեն: Այնուհետեւ անհրաժեշտ կլինի վերականգնել բոլոր կապերը: Դրա համար հայ զինծառայողները պետք է դուրս հանվեն Լեռնային Ղարաբաղին հարակից յոթ գրավյալ տարածքներից: Դրանից հետո Ադրբեջանը թույլ կտա բացել բոլոր ճանապարհները եւ հանգույցները: Աշխատելու ենք աստիճանաբար նորմալ հարաբերություններ կառուցել տարածաշրջանում»,- ասում էր Մամեդյարովը:
Էլմար Մամեդյարովը Էլմար Մամեդյարովը
«Կարող եմ ասել, որ եւ համանախագահները, եւ ադրբեջանական կողմը քայլեր են ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: Մնում է, որ հայկական կողմն էլ դա ընդունի: Վաղ թե ուշ դա տեղի կունենա, ես կասկած չունեմ»,- հավելել էր ադրբեջանցի նախարարը:

•    15 YEARS AGO: JULY 6-12, 2005
On July 8 Head of World Bank Yerevan Office Roger Robinson stated that the bank was displeased with the situation over Armenian Power Grids CJSC.
Robinson noted that the government of Armenia had not made any statements yet which could shed light upon the reports that the subsidiary of Russian RAO UES Company had bought the Armenian Power Grids CJSC.
According to Robinson, WB “is trying to find out what the real situation is.”
Roger Robinson Roger Robinson
“The power grids are one of the biggest profitable branches of Armenia, strategically important for every Armenian. And I believe that it is necessary that someone make a public, transparent and official statement about what happens,” said Roger Robinson.
On the same day Spokeswoman of Armenian Power Grids CJSC Margarita Grigorian again refuted the reports that the company had been bought by Russian RAO UES Company. She said in her exclusive interview with Mediamax that “the management of Armenian Power Grids CJSC has been handed over to Dutch Interenergo BB, an enterprise making part of Russian RAO UES Company”. According to her, the matter did not concern the sale of the company.
•    10 YEARS AGO: JULY 6-12, 2010
IPAP declassified
On July 9 Defense Ministry of Armenia published on its website the updated Individual Partnership Action Plan (IPAP) of Armenia with NATO, approved in 2009.
Armenian peacekeepers in Afghanistan Armenian peacekeepers in Afghanistan
The press service of the Defense Ministry said that the decision on publication was made with consent of involved bodies and “aiming at securing transparency of the international military-political cooperation and informing the society.”
•    5 YEARS AGO: JULY 6-12, 2015
“Not now”
On July 9 Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov stated that “granting a status to Nagorno Karabakh is not the issue that should be settled now.”
“Azerbaijan has quite a constructive approach. First off, the servicemen of both parties must be withdrawn, the displaced persons must be returned home and the roads must open. Next, all ties should be re-established. To do it, all Armenian servicemen must be withdrawn from the seven occupied regions around Nagorno-Karabakh. After that, Azerbaijan will allow to open all roads and communications. We will try to gradually form normal relations in the region,” said Mammadyarov.
Elmar Mammadyarov Elmar Mammadyarov
“Both the Co-Chairs and the Azerbaijani side take steps to this end. It’s time that the Armenian party took steps. I am sure it will happen sooner or later,” added the Azerbaijani FM.