•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 6-12
Հուլիսի 8-ին Համաշխարհային Բանկի (ՀԲ) երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Ռոջեր Ռոբինսոնը հայտարարել էր, որ ՀԲ-ն դժգոհ է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության շուրջ ստեղծված իրավիճակից
Ռոբինսոնը նշել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը մինչ այժմ հանդես չի եկել որեւէ հայտարարությամբ, որը թույլ կտար լույս սփռել ռուսական «Միացյալ Էներգահամակարգերի» (ՌԱՕ ԵԷՍ) դուստր ընկերության կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» ձեռքբերման մասին հաղորդագրությունների վրա:
Ռոբինսոնի խոսքով՝ «ՀԲ-ն «փորձում է պարզել, ո՞րն է իրական իրավիճակը»:
Ռոջեր Ռոբինսոնը Ռոջեր Ռոբինսոնը
«Բաշխիչ էլեկտրական ցանցերը Հայաստանի ամենախոշոր եւ եկամտաբեր ոլորտներից է, որը ռազմավարական նշանակություն ունի, եւ ես անհրաժեշտ եմ համարում, որպեսզի կատարվող իրադարձությունների մասին հայտարարվի հրապարակայնորեն, թափանցիկ եւ պաշտոնապես»,- ասում էր Ռոջեր Ռոբինսոնը։
Նույն օրը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ մամուլի քարտուղար Մարգարիտա Գրիգորյանը հերթական անգամ հերքել էր ռուսական «Միացյալ Էներգահամակարգերի» (ՌԱՕ ԵԷՍ) կողմից ընկերության ձեռքբերման մասին հաղորդագրությունները:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում նա ասել էր, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» կառավարումը հանձնվել է հոլանդական Internergo BB ընկերությանը, որը մտնում է ռուսաստանյան ՌԱՕ ԵԷՍ կորպորացիայի կառուցվածքի մեջ, սակայն ընկերության վաճառքի մասին խոսք չի գնում:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 6-12
ԱԳԳԾ-ն գաղտնազերծվել է
Հուլիսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը գաղտնազերծել էր 2009 թվականին ընդունված ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի Անհատական գործընկերության գործողությունների նորացված ծրագիրը (ԱԳԳԾ)` հրապարակելով այն իր կայքում:
Հայ խաղաղպահները Աֆղանստանում Հայ խաղաղպահները Աֆղանստանում
ՊՆ-ից հայտնել էին, որ որոշումը կայացվել էր «միջազգային ռազմաքաղաքական համագործակցության թափանցիկությունն ապահովելու եւ հանրությանն իրազեկելու նպատակով եւ ՀՀ շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների համաձայնությամբ»:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒԼԻՍԻ 6-12
«Պետք չէ լուծել հիմա»
Հուլիսի 9-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղին կարգավիճակի տրամադրումն այն հարցը չէ, որը պետք է լուծել հիմա»:
«Ադրբեջանի դիրքորոշումը շատ կառուցողական է: Առաջին հերթին, երկու կողմից էլ պետք է հետ քաշվեն զինծառայողները, տեղահանված անձինք պետք է վերադառնան տուն, ճանապարհները պետք է բացվեն: Այնուհետեւ անհրաժեշտ կլինի վերականգնել բոլոր կապերը: Դրա համար հայ զինծառայողները պետք է դուրս հանվեն Լեռնային Ղարաբաղին հարակից յոթ գրավյալ տարածքներից: Դրանից հետո Ադրբեջանը թույլ կտա բացել բոլոր ճանապարհները եւ հանգույցները: Աշխատելու ենք աստիճանաբար նորմալ հարաբերություններ կառուցել տարածաշրջանում»,- ասում էր Մամեդյարովը:
Էլմար Մամեդյարովը Էլմար Մամեդյարովը
«Կարող եմ ասել, որ եւ համանախագահները, եւ ադրբեջանական կողմը քայլեր են ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: Մնում է, որ հայկական կողմն էլ դա ընդունի: Վաղ թե ուշ դա տեղի կունենա, ես կասկած չունեմ»,- հավելել էր ադրբեջանցի նախարարը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 ИЮЛЯ 2005 ГОДА
8 июля руководитель ереванского офиса ВБ Роджер Робинсон заявил, что Всемирный Банк недоволен ситуацией, сложившейся вокруг компании «Электрические сети Армении».
Робинсон заметил, что правительство Армении до сих пор не сделано каких-либо заявлений, которые могли бы пролить свет на сообщения о покупке «Электрических сетей Армении» дочерней компанией российской корпорации РАО «ЕЭС России».
По словам Робинсона, ВБ «пытается выяснить - какова реальная ситуация».
Роджер Робинсон Роджер Робинсон
«Распределительные энергосети - одна из крупных и прибыльных отраслей Армении, которая имеет стратегическое значение для каждого армянина, и я считаю необходимым, чтобы о происходящем было заявлено публично, прозрачно и официально», - сказал Роджер Робинсон.
В тот же день пресс-секретарь ЗАО «Электрические сети Армении» Маргарита Григорян в очередной раз опровергла сообщения о покупке компании со стороны РАО «ЕЭС России».
Она сказала в интервью Медиамакс, что управление компанией передано голландской компании Interenergo BB, входящeй в структуру  российской корпорации РАО «ЕЭС России», но о продаже компании речь не идет.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 ИЮЛЯ 2010 ГОДА
IPAP рассекречен
9 июля министерство обороны Армении опубликовало на своем сайте обновленный План действий индивидуального партнерства (IPAP) Армении с НАТО, принятый в 2009 году.
Армянские миротворцы в Афганистане Армянские миротворцы в Афганистане
Фото: Минобороны Армении
Как отметили в пресс-службе военного ведомства, решение о публикации было принято с согласия всех заинтересованных ведомств и с «целью обеспечения прозрачности международного военно-политического сотрудничества и информирования общественности».
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 6-12 ИЮЛЯ 2015 ГОДА
«Не сейчас»
9 июля министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров заявил, что «предоставление статуса Нагорному Карабаху – это не тот вопрос, который должен решаться сейчас».
«Позиция Азербайджана очень конструктивна. В первую очередь, военнослужащие с обеих сторон должны быть отведены, вынужденные переселенцы возвращены домой, дороги открыты. Потом нужно будет восстановить все связи. Для этого армянские военнослужащие должны быть выведены из семи оккупированных районов вокруг Нагорного Карабаха. После этого Азербайджан позволит открыть все дороги и коммуникации. Будем стараться постепенно налаживать нормальные отношения в регионе», - говорил Мамедъяров.
Эльмар Мамедъяров Эльмар Мамедъяров
«Могу сказать, что и сопредседатели, и азербайджанская сторона предпринимают шаги в этом направлении. Остается, чтобы это приняла и армянская сторона. Рано или поздно это произойдет, в чем я не сомневаюсь», - отметил азербайджанский министр.