• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 22-28
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը հունիսի 22-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների Փարիզում կայացած բանակցությունների ընթացքում «նշմարվեցին նոր հուսադրող հեռանկարներ»։
Ռուսաստանցի միջնորդն ասել էր, որ Էլմար Մամեդյարովի եւ Վարդան Օսկանյանի հանդիպումը «շատ դրական» էր:
Միջնորդները հանդիպում են ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
«Այն դրական խթանը, որը հաղորդվել էր գործընթացին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների Վարշավայում կայացած հանդիպման ժամանակ, պահպանվում է»,- ասել էր Յուրի Մերզլյակովը: Միեւնույն ժամանակ, ռուսաստանցի միջնորդի խոսքով, Փարիզում կայացած բանակցությունների ընթացքում կային հարցրեր, «որոնց քննարկումը բարդ էր» եւ «ոչ բոլոր հարցերի վերաբերյալ հաջողվեց պայմանավորվել»:
Բաբայանի ծրագրերը
Հունիսի 24-ին Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանը հայտարարել էր, որ մտադիր է Հայաստանում ստեղծել «առողջ քաղաքական ուժ, որը ձգտելու է փոխել երկրում առկա համակարգը եւ ձեւավորել լիովին անկախ դատական համակարգ»:
Բաբայանի խոսքով՝ նա պատրաստ է սկզբունքորեն փոխհարգալից համագործակցություն ունենալ ինչպես Հայաստանի իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր ուժերի հետ: Միեւնույն ժամանակ, ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարարը մերժել էր 2008 թ. ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու հնարավորությունը:
Սամվել Բաբայանը եւ Վահան Շիրխանյանը ԱԺՄ համագումարում 2005թ. հունիսի 24-ին Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Բաբայանը հայտարարել էր, որ «միայն հիմարները» կարող են խոսել չճանաչված հանրապետությունում ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու մասին ՝ «ռազմական դրության պայմաններում»: Նա նկատել էր, որ չէր մասնակցել հունիսի 19-ին ԼՂՀ-ում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, քանի որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցերը լուծվում են Երեւանում, այլ ոչ թե Ստեփանակերտում»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 22-28
Ադրբեջանի դիվերսիան
Հունիսի 22-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Բեռնար Ֆասիեն եւ Ռոբերտ Բրադտկեն հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում խստորեն դատապարտել էին հունիսի 18-ի լույս 19-ի գիշերն Ադրբեջանի զինված խմբի կողմից իրականացված հարձակումը՝ շփման գծի հյուսիսային հատվածում, որի հետեւանքով զոհվել էր 4 եւ վիրավորվել 4 ՊԲ զինծառայող։
Հայտարարության մեջ ասվում էր, որ միջադեպը տեղի էր ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումից անմիջապես հետո, եւ նշվում էր, որ «ռազմական ուժի օգտագործումը, հատկապես այս պահին, կարելի է դիտարկել բացառապես որպես խաղաղ գործընթացին վնասելու փորձ»:
«Պետք է անեն հաջորդ քայլը»
Հունիսի 27-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները հանդես էին եկել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ G8 երկրների գագաթնաժողովում:
«Մենք հաստատում ենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարներին աջակցություն ցուցաբերելու մեր պարտավորությունը նրանց կողմից ղարաբաղյան կարգավորման Հիմնական սկզբունքների համաձայնեցումն ավարտելու գործում:
Մենք ողջունում ենք որպես զգալի քայլ երկու երկրների կողմից այն փաստի ճանաչումը, որ երկարաժամկետ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկյան սկզբունքների եւ 2009թ. հուլիսի 10-ին G8 գագաթնաժողովում մեր կողմից արված հայտարարության մեջ առաջարկված բաղադրիչների վրա, որոնք վերաբերում են` Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գրավյալ տարածքների վերադարձմանը; ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակին, որը կապահովի անվտանգություն եւ ինքնակառավարում; Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միջանցքին; ԼՂ վերջնական կարգավիճակին, որը պետք է արտահայտվի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով; ներքին տեղահանվածների եւ փախստականների վերադարձի իրավունքին, ինչպես նաեւ անվտանգության միջազգային երաշխիքներին՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունը:
Այժմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պետք է անեն հաջորդ քայլը եւ ավարտին հասցնեն Հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքը, ինչը թույլ կտա սկսել խաղաղության համաձայնագրի մշակումը»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
G8 գագաթնաժողովի մասնակիցները Լուսանկարը` REUTERS
Պաշտոնական Երեւանը ողջունում է Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի նախագահների հայտարարությունը, հայտարարել էր ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Կարեւոր է, որ հայտարարության մեջ հերթական անգամ վերահաստատվում են այն սկզբունքները, որոնց մասին Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որպես հակամարտության լուծման հիմնարար սկզբունքներ»,- ասել էր Նալբանդյանը:
«Առաջիկա օրերին կպարզվի, արդյո՞ք Ադրբեջանը պատրաստ է առաջ շարժվել այս ճանապարհով, թե կշարունակի իր ռազմատենչ մոտեցումը՝ փորձելով խափանել խաղաղ գործընթացը՝ նոր սադրանքների գնալով եւ ոչ կառուցողական քայլեր ձեռնարկելով», - հայտարարել էր ՀՀ արտգործնախարարը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 22-28
Ոստիկանությունը «մաքրեց» Բաղրամյան պողոտան
Հունիսի 23-ին վաղ առավոտյան ոստիկանությունը ցրել էր Բաղրամյան պողոտայի վրա նստացույց անող երիտասարդներին, որոնք պայքարում էին էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ:
Ցուցարարների դեմ օգտագործվել էին ջրցան մեքենաներ, գործադրվել էր ֆիզիկական ուժ: Տարբեր հաղորդումների համաձայն, մոտ 200 մարդ բերման էր ենթարկվել ոստիկանության բաժիններ: Ոստիկանությունը գործողություններ էր իրականացրել ոչ միայն Բաղրամյան պողոտայում, այլեւ Ազատության հրապարակում:

•    15 YEARS AGO: JUNE 22-28, 2005
On June 22 OSCE Minsk Group Russian Co-chair Yuri Merzlyakov stated that “new encouraging prospects” emerged during the talks of Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan in Paris.
The Russian mediator told Trend agency that the Mamedyarov-Oskanian meeting was “very positive.”
Mediators meet Armenian President Robert Kocharyan Mediators meet Armenian President Robert Kocharyan
“The positive impulse given at the meeting of presidents of Armenia and Azerbaijan in Warsaw is preserved. The talks will continue during our visit to the region”, Yuri Merzlyakov said. At the same time, according to the Russian Co-chair, there were issues “difficult to discuss” at the Paris talks and “they failed to agree on some of the aspects.”
Babayan’s plans
On June 24 Former Defense Minister of Nagorno-Karabakh Samvel Babayan stated that he was going to establish “a healthy political force in Armenia aiming to change the current regime in the country and form a completely independent judicial system.”
According to Babayan, he was ready for a principal, mutually respectful cooperation both with governmental and opposition forces of Armenia. At the same time, he turned down the opportunity of nominating his candidacy for 2008 presidential elections in Armenia.
Samvel Babayan attends NDU party congress on June 24, 2005 Samvel Babayan attends NDU party congress on June 24, 2005
Babayan added that “only idiots” could speak about holding democratic elections in an unrecognized republic which was “in a state of war.” He also noted he did not participate in the June 19 parliamentary elections in Karabakh because “the solutions for Nagorno-Karabakh are decided in Yerevan and not in Stepanakert.”
•    10 YEARS AGO: JUNE 22-28, 2010
The diversion by Azerbaijan
On June 22 the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group Igor Popov, Bernard Fassier and Robert Bradtke released a joint statement, in which they strongly condemned the attack of the Azerbaijani armed group on the night of June 18-19 in the northern section of the contact line, which resulted in the death of 4 and injury of 4 soldiers of NKR Defense Army.
The statement read that the incident took place immediately after the meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan, held in St. Petersburg on June 17, and noted that “the use of military force, particularly at this moment, can only be seen as an attempt to damage the peace process”.
“Now they need to take the next step”
On June 17 Presidents of Russia, the USA and France issued a joint statement on Nagorno-Karabakh at G8 Summit.
“We, the Presidents of the OSCE Minsk Group's Co-Chair countries, France, the Russian Federation, and the United States of America, reaffirm our commitment to support the leaders of Armenia and Azerbaijan as they finalize the Basic Principles for the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
We welcome as a significant step the recognition by both sides that a lasting settlement must be based upon the Helsinki Principles and the elements that we proposed in connection with our statement at the L’Aquila Summit of the Eight on July 10, 2009, relating to: the return of the occupied territories surrounding Nagorno-Karabakh, interim status for Nagorno-Karabakh guaranteeing security and self-governance, a corridor linking Armenia to Nagorno-Karabakh; final status of Nagorno-Karabakh to be determined in the future by a legally-binding expression of will, the right of all internally-displaced persons and refugees to return, and international security guarantees, including a peacekeeping operation.
Now the Presidents of Armenia and Azerbaijan need to take the next step and complete the work on the Basic Principles to enable the drafting of a peace agreement to begin,” the statement read.
G8 Summit participants G8 Summit participants
Official Yerevan welcomed the statement of the USA, France and Russia on Nagorno-Karabakh, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated soon after.
“It is important that the statement is re-endorsing those principles which had several times been proclaimed by Armenia as basic principles for the conflict settlement,” he said.
“The upcoming days will show whether Azerbaijan is ready to move by that route or whether it would continue its bellicose stance attempting to fail the negotiation process through new provocations and unconstructive steps,” added Nalbandian.
•    5 YEARS AGO: JUNE 22-28, 2015
Police pushes protesters off the streets
Early in the morning of June 23 the police dispersed the young participants of the sit-down strike, who were protesting against the increase of electricity prices.
The police used water trucks and physical force against the protesters. According to various reports, around 200 people were detained.  The police dispersed the protesters not only on Baghramyan Avenue but at Freedom Square as well.