• 15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2005 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 22-28
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը հունիսի 22-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների Փարիզում կայացած բանակցությունների ընթացքում «նշմարվեցին նոր հուսադրող հեռանկարներ»։
Ռուսաստանցի միջնորդն ասել էր, որ Էլմար Մամեդյարովի եւ Վարդան Օսկանյանի հանդիպումը «շատ դրական» էր:
Միջնորդները հանդիպում են ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետԼուսանկարը` Ֆոտոլուր
«Այն դրական խթանը, որը հաղորդվել էր գործընթացին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների Վարշավայում կայացած հանդիպման ժամանակ, պահպանվում է»,- ասել էր Յուրի Մերզլյակովը: Միեւնույն ժամանակ, ռուսաստանցի միջնորդի խոսքով, Փարիզում կայացած բանակցությունների ընթացքում կային հարցրեր, «որոնց քննարկումը բարդ էր» եւ «ոչ բոլոր հարցերի վերաբերյալ հաջողվեց պայմանավորվել»:
Բաբայանի ծրագրերը
Հունիսի 24-ին Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախկին նախարար Սամվել Բաբայանը հայտարարել էր, որ մտադիր է Հայաստանում ստեղծել «առողջ քաղաքական ուժ, որը ձգտելու է փոխել երկրում առկա համակարգը եւ ձեւավորել լիովին անկախ դատական համակարգ»:
Բաբայանի խոսքով՝ նա պատրաստ է սկզբունքորեն փոխհարգալից համագործակցություն ունենալ ինչպես Հայաստանի իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր ուժերի հետ: Միեւնույն ժամանակ, ԼՂՀ պաշտպանության նախկին նախարարը մերժել էր 2008 թ. ընտրություններում իր թեկնածությունն առաջադրելու հնարավորությունը:
Սամվել Բաբայանը եւ Վահան Շիրխանյանը ԱԺՄ համագումարում 2005թ. հունիսի 24-ին Լուսանկարը` Ֆոտոլուր
Բաբայանը հայտարարել էր, որ «միայն հիմարները» կարող են խոսել չճանաչված հանրապետությունում ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու մասին ՝ «ռազմական դրության պայմաններում»: Նա նկատել էր, որ չէր մասնակցել հունիսի 19-ին ԼՂՀ-ում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, քանի որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցերը լուծվում են Երեւանում, այլ ոչ թե Ստեփանակերտում»:
• 10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 22-28
Ադրբեջանի դիվերսիան
Հունիսի 22-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Բեռնար Ֆասիեն եւ Ռոբերտ Բրադտկեն հանդես էին եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում խստորեն դատապարտել էին հունիսի 18-ի լույս 19-ի գիշերն Ադրբեջանի զինված խմբի կողմից իրականացված հարձակումը՝ շփման գծի հյուսիսային հատվածում, որի հետեւանքով զոհվել էր 4 եւ վիրավորվել 4 ՊԲ զինծառայող։
Հայտարարության մեջ ասվում էր, որ միջադեպը տեղի էր ունեցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումից անմիջապես հետո, եւ նշվում էր, որ «ռազմական ուժի օգտագործումը, հատկապես այս պահին, կարելի է դիտարկել բացառապես որպես խաղաղ գործընթացին վնասելու փորձ»:
«Պետք է անեն հաջորդ քայլը»
Հունիսի 27-ին Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները հանդես էին եկել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ G8 երկրների գագաթնաժողովում:
«Մենք հաստատում ենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարներին աջակցություն ցուցաբերելու մեր պարտավորությունը նրանց կողմից ղարաբաղյան կարգավորման Հիմնական սկզբունքների համաձայնեցումն ավարտելու գործում:
Մենք ողջունում ենք որպես զգալի քայլ երկու երկրների կողմից այն փաստի ճանաչումը, որ երկարաժամկետ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկյան սկզբունքների եւ 2009թ. հուլիսի 10-ին G8 գագաթնաժողովում մեր կողմից արված հայտարարության մեջ առաջարկված բաղադրիչների վրա, որոնք վերաբերում են` Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ գրավյալ տարածքների վերադարձմանը; ԼՂ միջանկյալ կարգավիճակին, որը կապահովի անվտանգություն եւ ինքնակառավարում; Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միջանցքին; ԼՂ վերջնական կարգավիճակին, որը պետք է արտահայտվի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով; ներքին տեղահանվածների եւ փախստականների վերադարձի իրավունքին, ինչպես նաեւ անվտանգության միջազգային երաշխիքներին՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունը:
Այժմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները պետք է անեն հաջորդ քայլը եւ ավարտին հասցնեն Հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքը, ինչը թույլ կտա սկսել խաղաղության համաձայնագրի մշակումը»,- ասվում էր հայտարարության մեջ:
G8 գագաթնաժողովի մասնակիցները Լուսանկարը` REUTERS
Պաշտոնական Երեւանը ողջունում է Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի նախագահների հայտարարությունը, հայտարարել էր ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Կարեւոր է, որ հայտարարության մեջ հերթական անգամ վերահաստատվում են այն սկզբունքները, որոնց մասին Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որպես հակամարտության լուծման հիմնարար սկզբունքներ»,- ասել էր Նալբանդյանը:
«Առաջիկա օրերին կպարզվի, արդյո՞ք Ադրբեջանը պատրաստ է առաջ շարժվել այս ճանապարհով, թե կշարունակի իր ռազմատենչ մոտեցումը՝ փորձելով խափանել խաղաղ գործընթացը՝ նոր սադրանքների գնալով եւ ոչ կառուցողական քայլեր ձեռնարկելով», - հայտարարել էր ՀՀ արտգործնախարարը:
• 5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 22-28
Ոստիկանությունը «մաքրեց» Բաղրամյան պողոտան
Հունիսի 23-ին վաղ առավոտյան ոստիկանությունը ցրել էր Բաղրամյան պողոտայի վրա նստացույց անող երիտասարդներին, որոնք պայքարում էին էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ:
Ցուցարարների դեմ օգտագործվել էին ջրցան մեքենաներ, գործադրվել էր ֆիզիկական ուժ: Տարբեր հաղորդումների համաձայն, մոտ 200 մարդ բերման էր ենթարկվել ոստիկանության բաժիններ: Ոստիկանությունը գործողություններ էր իրականացրել ոչ միայն Բաղրամյան պողոտայում, այլեւ Ազատության հրապարակում:

Посредники встречаются с президентом Армении Робертом Кочаряном
на переговорах министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Париже обозначились «новые обнадеживающие перспективы».
Российский посредник заявил агентству Тренд, что встреча Эльмара Мамедъярова и Вардана Осканяна была «очень позитивной».
Посредники встречаются с президентом Армении Робертом Кочаряном Посредники встречаются с президентом Армении Робертом Кочаряном
«Тот позитивный импульс, который был дан на встрече президентов Азербайджана и Армении в Варшаве, сохраняется», - сказал Мерзляков. При этом, по словам российского посредника, на переговорах в Париже были вопросы, «обсуждение которых проходило сложно» и «далеко не по всем аспектам удалось договориться».
Планы Бабаяна
24 июня экс-министр обороны Нагорного Карабаха Самвел Бабаян заявил, что намерен создать в Армении «здоровую политическую силу, стремящуюся изменить существующий в стране строй и сформировать полностью независимую судебную систему».
По словам Бабаяна, он готов к принципиальному взаимоуважительному сотрудничеству как с провластными, так и оппозиционными силами Армении. При этом экс-министр обороны НКР отверг возможность выдвижения своей кандидатуры на президентских выборах в Армении в 2008 году.
Самвел Бабаян и Ваган Ширханян на съезде НДС 24 июня 2005 года Самвел Бабаян и Ваган Ширханян на съезде НДС 24 июня 2005 года
Бабаян заявил, что «только идиоты» могут говорить о проведении демократических выборов в непризнанной республике, «находящейся на военном положении». Он заметил, что не участвовал в парламентских выборах, состоявшихся в НКР 19 июня, поскольку «вопросы Нагорного Карабаха решают в Ереване, а не в Степанакерте».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 22-28 ИЮНЯ 2010 ГОДА
Диверсия Азербайджана
22 июня сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Бернар Фасье и Роберт Брадтке выступили с совместным заявлением, в котором строго осудили произошедшее в ночь на 19 июня на северном участке линии соприкосновения нападение азербайджанской вооруженной группы, приведшей к гибели 4 и ранению 4 солдат Армии обороны НКР.
В заявлении говорилось, что инцидент произошел сразу после встречи президентов Армении и Азербайджана 17-го июня в Санкт-Петербурге, и отмечалось, что «применение военной силы, особенно в данный момент, может рассматриваться исключительно в качестве попытки навредить мирному процессу».
«Необходимо сделать следующий шаг»
27 июня президенты России, США и Франции выступили с совместным заявлением по Нагорному Карабаху на саммите стран G8.
«Мы подтверждаем свое обязательство оказывать поддержку руководителям Азербайджана и Армении в завершении согласования ими Основных принципов урегулирования нагорно-карабахского урегулирования.
Мы приветствуем в качестве существенного шага признание обеими сторонами того, что долговременное урегулирование должно базироваться на Хельсинских принципах и элементах, предложенных в нашем заявлении, сделанном на саммите G8 10 июля 2009 года, касающихся: возвращения оккупированных территорий вокруг Нагорного Карабаха; промежуточного статуса для Нагорного Карабаха, обеспечивающего безопасность и самоуправление; коридора, связывающего Армению с Нагорным Карабахом; окончательного статуса Нагорного Карабаха, который должен быть определен в будущем путем имеющего обязательную юридическую силу волеизъявления; права на возвращение всех внутренних перемещенных лиц и международных гарантий безопасности, включая миротворческую операцию.
Теперь президентам Армении и Азербайджана необходимо сделать следующий шаг и завершить работу над Основными принципами, чтобы приступить к разработке проекта мирного соглашения», - говорилось в заявлении.
Участники саммита G8 Участники саммита G8
Официальный Ереван приветствует заявление президентов США, Франции и России, сказал глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
«Важно, что в заявлении еще раз подтверждаются те принципы, о которых Армения неоднократно заявляла как об  основополагающих принципах урегулирования конфликта», - сказал Налбандян.
«Ближайшие дни покажут, готов ли Азербайджан двигаться вперед по этому пути, или продолжит свой воинственный подход, пытаясь сорвать мирный процесс, идя на новые провокации и предпринимая неконструктивные шаги», - заявил глава МИД Армении.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 22-28 ИЮНЯ 2015 ГОДА
Полиция «смыла» демонстрантов
Рано утром 23 июня полиция разогнала молодежь, проводившую на проспекте Баграмяна акцию протеста против роста тарифов на электроэнергию.
Против участников акции использовали водометы, а также применена физическая сила. По разным данным, полицией были задержаны около 200 человек. Помимо проспекта Баграмяна, полиция действовала также на площади Свободы.