Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր
Մարտի 23-ին «Արդարություն» ընդդիմադիր դաշինքի պատգամավոր Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «ընդդիմությունը սին հույսեր էր փայփայում` ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վստահության հնարավոր հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ»։ Նա հավելել էր, որ «2003-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքները կեղծելուց հետո ընդդիմադիր ուժերը անբավարար կամք դրսեւորեցին՝ թավշյա հեղափոխություն իրականացնելու համար»: Շավարշ Քոչարյանի խոսքով՝ հայ հասարակությունն, իր հերթին, այդքան էլ հետեւողական չէր իշխանության հետ դիմակայության հարցում, ինչպես դա եղավ Վրաստանում եւ Ուկրաինայում:
«Այսօր Հայաստանին խիստ անհրաժեշտ է այնպիսի առաջնորդ, որը կարող է  ձեռք բերել ժողովրդի վստահությունը եւ համախմբել բոլոր ուժերը»,- ասում էր Շավարշ Քոչարյանը:
Մարտի 24-ին գերմանացի քաղաքագետ, Բեռլինի Գիտության եւ քաղաքականության SWP հիմնադրամի փորձագետ Ուվե Հալբախը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը դեռեւս չունի իր «Սահակաշվիլին», որը կկարողանար մոբիլիզացնել երկիրը խաղաղ իշխանափոխության ուղղությամբ»։
Արմեն Ավետիսյանի դեմ մահափորձը
Մարտի 24-ին, առավոտյան ժամը 10:00-ի սահմաններում, Հայաստանի մաքսային պետական կոմիտեի շենքի մուտքի մոտ տեղի էր ունեցել պայթյուն:
Պայթյունը տեղի էր ունեցել այն պահին, երբ Մաքսային պետական կոմիտեի նախագահ Արմեն Ավետիսյանի ծառայողական ավտոմեքենան մոտեցել էր շենքին: Արմեն Ավետիսյանը չէր տուժել, նրա ավտոմեքենան վնասվել էր:
Արմեն Ավետիսյանը Արմեն Ավետիսյանը
Նույն օրը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիպում էր անցկացրել իրավապահ մարմինների ղեկավարների հետ եւ հանձնարարել անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ հանցագործությունը բացահայտելու համար:
Իսկ ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, ելույթ ունենալով կառավարության նիստում, ասել էր.
«Ոչ ոք չպետք է զուր հույսեր փայփայի, որ նման քայլերով կարող է խափանել մաքսային ու հարկային մարմինների գործունեությունը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 23-29
«Իէն Գիլանը` Hay Superstar-ի հատուկ հյուր»
«Մեդիամաքսի» եւ «Շանթ» հեռուստաընկերության «Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր» համատեղ նախագիծը, որն ուղիղ եթերում էր մարտի 28-ի երեկոյան, մեծ հաջողություն էր վայելել հեռուստադիտողների շրջանում:
Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր
Telemediacontrol ընկերության տվյալներով, «Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր» կիրակնօրյա շոուի վարկանիշը (rating) կազմել է 10,41 %, իսկ մասնաբաժինը (share)` 29,23 %:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 23-29
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ուղերձի նախագիծը
ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մարտի 24-ին «Չորրորդ իշխանություն» թերթում հրապարակել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Հայաստանի կողմից միջազգային հանրությանը հասցեագրված ուղերձի իր նախագիծը: 13 կետից բաղկացած ուղերձի նախագծի ամբողջական տեքստը հասանելի է այս հղումով։
«100 վայրկյան»
Մարտի 23-ին Մեդիամաքսը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երեւանում ներկայացրել էին «100 վայրկյան» նախագիծը:
«100 վայրկյան» նախագիծը հիմնված է Ցեղասպանության ականատեսների վկայությունների վրա, որոնք հրապարակվել են Հայաստանի Ազգային արխիվի կողմից: Աշխարհում կամ իրենց երկրներում հայտնի մարդկանց՝ գրողներին, երաժիշտներին, դերասաններին, լրագրողներին, առաջարկվել էր կարդալ 100 վայրկյան տեւողությամբ հատվածներ վկայություններից:
Նկարահանվել էր 24 տեսանյութ, որոնք հասանելի են https://mediamax.am/am/specialprojects/100seconds/ էջում, ինչպես նաեւ Youtube-ի հատուկ ալիքով։
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն էր հայտնել Մեդիամաքսին «100 վայրկյան» նախաձեռնության համար:
Նա հիշեցրել էր, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը կառուցվում է չորս հիմնական սյուների շուրջ՝ հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար եւ վերածնունդ:
Ռալֆ Յիրիկյանը, Վիգեն Սարգսյանը եւ Արա Թադեւոսյանը Ռալֆ Յիրիկյանը, Վիգեն Սարգսյանը եւ Արա Թադեւոսյանը
««100 վայրկյան» նախագիծը մեծ ներդրում է «հիշողություն» բաժնում: Ցեղասպանությունը վերապրածների պատմությունների տարածումը բացառիկ նշանակություն ունի, որովհետեւ այդպիսով կարող ենք ցույց տալ, թե ինչպես է այս հանցագործությունը մուտք գործել յուրաքանչյուր ընտանիք»,- ասել էր Վիգեն Սարգսյանը:

5/10/15: The attempt at Avetisyan’s life, Ian Gillan on Hay Superstar, 100 Seconds
On March 23, opposition Justice Bloc MP Shavarsh Kocharian said that “the opposition consoled itself with vain hopes for the possible holding of referendum on confidence in Armenian President Robert Kocharyan”. He said that “after the falsification of presidential elections in 2003, the opposition forces showed insufficient will for carrying out a velvet revolution”. At the same time, he noted that the Armenian society, in its turn, was not consistent enough in opposing authorities as it was in Georgia and Ukraine.
“Today, Armenia sharply needs a leader who can gain the people’s confidence and consolidate all forces,” Shavarsh Kocharian stated.
On March 24 ,” political scientist and the expert of the German Fund of Sciences and Politics, Uwe Halbakh said that Armenia did not yet have its “Saakashvili” who could have “raised the country to a peaceful change of power”.
The attempted at the life of SCC head
In the morning of March 24, an explosion set off near the building of the State Customs Committee (SCC) of Armenia. The explosion set off at the moment when the car of the SCC head Armen Avetisyan approached the building. Avetisyan was unharmed, but his car was damaged.
On the same day Armenian President Robert Kocharyan held a meeting with the heads of law-enforcement bodies of the republic and ordered to take the measures to solve the crime.
Armenian Prime Minister Andranik Margaryan said at the government’s session:
“Nobody should cherish hopes that by such actions it is possible to impede the activity of customs and taxation bodies.”
•    10 YEARS AGO: MARCH 23-29, 2010
"Ian Gillan - the special guest of Hay Superstar"
"Ian Gillan - the special guest of Hay Superstar" joint project of Mediamax with Shant TV, broadcast in prime time on March 28, was a success with the audience.
According to GFK Telemediacontrol Company data, "Ian Gillan - the special guest of Hay Superstar" Sunday show rating made 10.41%, and the share made 29.23 %.
•    5 YEARS AGO: MARCH 23-29, 2015
The address of Ter-Petrosyan
On March 24 former President of Armenia, head of Armenian National Congress (ANC) party Levon Ter-Petrosyan published his draft address to the international community on behalf of Armenia, ahead of the centennial of the Armenian genocide. The full text, which is comprised of 13 points, is available here (in Armenian).
100 Seconds
On March 23 Mediamax media company and VivaCell-MTS presented 100 Seconds project in Yerevan.
The project is based on testimonies of Armenian Genocide survivors published by the National Archive of Armenia. People with public influence around the world and in their respective countries (writers, musicians, directors, actors) read out 100-second extracts from the testimonies.
24 videos were filmed and presented at www.mediamax.am/100seconds and on a Youtube channel.
Secretary of State Commission Coordinating Events Dedicated to the Armenian Genocide Centennial Vigen Sargsyan expressed his gratitude to Mediamax for 100 Seconds project.
He recalled that the Armenian Genocide Centennial commemoration was built around four cornerstones: memory, gratitude, international struggle and rebirth.
“100 Seconds project is a great input in the “memory” section. The dissemination of the stories of the Genocide survivors has exceptional significance as we can show through it how this crime might roll into every family,” said Vigen Sargsyan.