Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր
Մարտի 23-ին «Արդարություն» ընդդիմադիր դաշինքի պատգամավոր Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ «ընդդիմությունը սին հույսեր էր փայփայում` ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վստահության հնարավոր հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ»։ Նա հավելել էր, որ «2003-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքները կեղծելուց հետո ընդդիմադիր ուժերը անբավարար կամք դրսեւորեցին՝ թավշյա հեղափոխություն իրականացնելու համար»: Շավարշ Քոչարյանի խոսքով՝ հայ հասարակությունն, իր հերթին, այդքան էլ հետեւողական չէր իշխանության հետ դիմակայության հարցում, ինչպես դա եղավ Վրաստանում եւ Ուկրաինայում:
«Այսօր Հայաստանին խիստ անհրաժեշտ է այնպիսի առաջնորդ, որը կարող է  ձեռք բերել ժողովրդի վստահությունը եւ համախմբել բոլոր ուժերը»,- ասում էր Շավարշ Քոչարյանը:
Մարտի 24-ին գերմանացի քաղաքագետ, Բեռլինի Գիտության եւ քաղաքականության SWP հիմնադրամի փորձագետ Ուվե Հալբախը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը դեռեւս չունի իր «Սահակաշվիլին», որը կկարողանար մոբիլիզացնել երկիրը խաղաղ իշխանափոխության ուղղությամբ»։
Արմեն Ավետիսյանի դեմ մահափորձը
Մարտի 24-ին, առավոտյան ժամը 10:00-ի սահմաններում, Հայաստանի մաքսային պետական կոմիտեի շենքի մուտքի մոտ տեղի էր ունեցել պայթյուն:
Պայթյունը տեղի էր ունեցել այն պահին, երբ Մաքսային պետական կոմիտեի նախագահ Արմեն Ավետիսյանի ծառայողական ավտոմեքենան մոտեցել էր շենքին: Արմեն Ավետիսյանը չէր տուժել, նրա ավտոմեքենան վնասվել էր:
Արմեն Ավետիսյանը Արմեն Ավետիսյանը
Նույն օրը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիպում էր անցկացրել իրավապահ մարմինների ղեկավարների հետ եւ հանձնարարել անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ հանցագործությունը բացահայտելու համար:
Իսկ ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը, ելույթ ունենալով կառավարության նիստում, ասել էր.
«Ոչ ոք չպետք է զուր հույսեր փայփայի, որ նման քայլերով կարող է խափանել մաքսային ու հարկային մարմինների գործունեությունը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 23-29
«Իէն Գիլանը` Hay Superstar-ի հատուկ հյուր»
«Մեդիամաքսի» եւ «Շանթ» հեռուստաընկերության «Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր» համատեղ նախագիծը, որն ուղիղ եթերում էր մարտի 28-ի երեկոյան, մեծ հաջողություն էր վայելել հեռուստադիտողների շրջանում:
Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր
Telemediacontrol ընկերության տվյալներով, «Իէն Գիլանը` Հայ Սուպերսթարի հատուկ հյուր» կիրակնօրյա շոուի վարկանիշը (rating) կազմել է 10,41 %, իսկ մասնաբաժինը (share)` 29,23 %:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՐՏԻ 23-29
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ուղերձի նախագիծը
ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը մարտի 24-ին «Չորրորդ իշխանություն» թերթում հրապարակել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Հայաստանի կողմից միջազգային հանրությանը հասցեագրված ուղերձի իր նախագիծը: 13 կետից բաղկացած ուղերձի նախագծի ամբողջական տեքստը հասանելի է այս հղումով։
«100 վայրկյան»
Մարտի 23-ին Մեդիամաքսը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Երեւանում ներկայացրել էին «100 վայրկյան» նախագիծը:
«100 վայրկյան» նախագիծը հիմնված է Ցեղասպանության ականատեսների վկայությունների վրա, որոնք հրապարակվել են Հայաստանի Ազգային արխիվի կողմից: Աշխարհում կամ իրենց երկրներում հայտնի մարդկանց՝ գրողներին, երաժիշտներին, դերասաններին, լրագրողներին, առաջարկվել էր կարդալ 100 վայրկյան տեւողությամբ հատվածներ վկայություններից:
Նկարահանվել էր 24 տեսանյութ, որոնք հասանելի են https://mediamax.am/am/specialprojects/100seconds/ էջում, ինչպես նաեւ Youtube-ի հատուկ ալիքով։
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Վիգեն Սարգսյանը շնորհակալություն էր հայտնել Մեդիամաքսին «100 վայրկյան» նախաձեռնության համար:
Նա հիշեցրել էր, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումը կառուցվում է չորս հիմնական սյուների շուրջ՝ հիշողություն, երախտագիտություն, միջազգային պայքար եւ վերածնունդ:
Ռալֆ Յիրիկյանը, Վիգեն Սարգսյանը եւ Արա Թադեւոսյանը Ռալֆ Յիրիկյանը, Վիգեն Սարգսյանը եւ Արա Թադեւոսյանը
««100 վայրկյան» նախագիծը մեծ ներդրում է «հիշողություն» բաժնում: Ցեղասպանությունը վերապրածների պատմությունների տարածումը բացառիկ նշանակություն ունի, որովհետեւ այդպիսով կարող ենք ցույց տալ, թե ինչպես է այս հանցագործությունը մուտք գործել յուրաքանչյուր ընտանիք»,- ասել էր Վիգեն Սարգսյանը:

5/10/15: Покушение на Аветисяна, Гиллан на Hay Superstar, «100 секунд»
23 марта депутат от оппозиционного блока  «Справедливость» Шаварш Кочарян заявил, что «оппозиция тешила себя напрасными надеждами о возможном проведении референдума о доверии президенту Армении Роберту Кочаряну». Он добавил, что
«после фальсификации итогов президентских выборов в 2003 году, оппозиционные силы проявили недостаточную волю для осуществления бархатной революции». По словам Кочаряна, армянское общество, в свою очередь, не было достаточно последовательным в противостоянии с властями, как это было в Грузии и Украине.
«Сегодня Армения остро нуждается в лидере, который сможет завоевать доверие народа и консолидировать все силы», - говорил Шаварш Кочарян.
24 марта политолог, эксперт Немецкого фонда науки и политики SWP в Берлине Уве Хальбах заявил, что «в Армении пока нет своего «Саакашвили», который смог бы «мобилизовать страну на мирную смену власти».
Попытка покушения на руководителя ГТК
Утром 24 марта у входа в здание Государственного таможенного комитета (ГТК) Армении раздался взрыв. Взрыв раздался в тот момент, когда служебная автомашина руководителя ГТК Армена Аветисяна подъехала к зданию. Армен Аветисян не пострадал, автомашина получила повреждения.
В тот же день президент Армении Роберт Кочарян провел совещание с руководителями правоохранительных органов и поручил предпринять необходимые меры для раскрытия преступления.
А премьер-министр Армении Андраник Маргарян, выступая на заседании правительства, заявил:
«Никто не должен тешить себя надеждами на то, что подобными шагами можно помешать деятельности таможенных и налоговых органов».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 23-29 МАРТА 2010 ГОДА
«Иэн Гиллан - специальный гость Hay Supestar»
Совместный проект Медиамакс и телекомпании «Шант» «Иэн Гиллан - специальный гость Hay Supestar», реализованный в вечерний прайм-тайм 28 марта, пользовался большим успехом у телезрителей.
По данным компании Telemediacontrol, рейтинг воскресного шоу «Иэн Гиллан - специальный гость Hay Supestar» составил 10,41 %, а доля (share) - 29,23 %.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 23-29 МАРТА 2015 ГОДА
Проект обращения Тер-Петросяна
24 марта экс-президент Армении, глава Армянского Национального Конгресса (АНК) Левон Тер-Петросян опубликовал свой проект обращения Армении к международному сообществу накануне 100-летия Геноцида армян. Полный текст проекта обращения, состоящий из 13 пунктов, доступен по данной ссылке (на армянском).
«100 секунд»
23 марта Медиамакс и ВиваСелл-МТС презентовали в Ереване проект «100 секунд».
Проект основан на документальных свидетельствах очевидцев Геноцида, опубликованных Национальным архивом Армении. Отрывки из свидетельств длиной в 100 секунд были предложены для прочтения людям, обладающим общественным влиянием в мире и в своих странах - писателям, музыкантам, режиссерам, актерам.
Было снято 24 видеоролика, которые доступны на странице https://mediamax.am/ru/specialprojects/100seconds/, а также на специальном канале в Youtube.
Секретарь Государственной комиссии по реализации мероприятий в рамках 100-летия Геноцида армян Виген Саргсян выразил благодарность Медиамакс за проект «100 секунд».
Он напомнил, что мероприятия памяти 100-летней годовщины геноцида армян строятся на 4 основных столпах: память, благодарность, международная борьба и возрождение.
«Проект «100 жизней» станет большим вкладом в раздел «память». Распространение воспоминаний людей, переживших Геноцид, имеет исключительно важное значение, потому что таким образом мы можем показать, как это преступление коснулось каждой семьи», - сказал Виген Саргсян.