Ջոն Էվանսի հրաժեշտի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ
Փետրվարի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «եթե մենք չունենայինք չլուծված հակամարտություն, ապա հնարավորություն կունենայինք ավելի մեծ չափով մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի տարբեր ծրագրերին»:
Սերժ Սարգսյանն այդ մասին ասել էր Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսի հետ հանդիպմանը:
Էվանսի սենսացիոն հայտարարություն
Փետրվարի 25-ին հայտնի էր դարձել, որ փետրվարի 19-ին Սան Ֆրանցիսկոյի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը «ցեղասպանություն» էր որակել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց Մեծ Եղեռնը:
«Կարող եմ ձեզ ասել որպես այս խնդիրն ուսումնասիրած մարդ. ես կասկածներ չունեմ կատարվածի առումով», - ասել էր Ջոն Էվանսը: Դիվանագետը նշել էր, որ խորհրդակցել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի իրավաբանի հետ, որը հաստատել էր, որ 1915 թվականի իրադարձությունները «ձեւակերպմամբ ցեղասպանություն էին»:
Ջոն Էվանսը Ջոն Էվանսը
Ջոն Էվանսը նշել էր, որ չնայած այն փաստին, որ ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչները խուսափում են «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելուց, «նրանցից ոչ ոք չի ժխտել այն»:
Միեւնույն ժամանակ, ասել էր դեսպանը, «կարծում եմ, որ մեզ` ամերիկացիներիս, հարիր չէ բառախաղով զբաղվել այս դեպքում»: «Ես հավատում եմ, որ իրերը պետք է անվանվեն իրենց անունով»- նկատել էր Ջոն Էվանսը, նշելով, սակայն, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնական դիրքորոշումը չի փոփոխվել:
«Հայոց Ցեղասպանությունն առաջին ցեղասպանությունն էր 20-րդ դարում», - ասել էր Ջոն Էվանսը՝ նշելով, որ «մենք շատ սխալներ գործեցինք Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո»:
Նույն հանդիպմանը Ջոն Էվանսը հայտարարել էր, որ չնայած ԱՄՆ-ի վարած պետությունների տարածքային ամբողջականության ճանաչման քաղաքականությանը, «բոլորը հասկանում են, որ Ղարաբաղը չի կարող վերադարձվել Ադրբեջանին, քանի որ դա աղետալի քայլ կլինի»:
Փետրվարի 28-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը տարածել էր դեսպան Ջոն Էվանսի մեկնաբանությունը, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Չնայած ես նշել եմ, որ Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունը հայկական ողբերգության վերաբերյալ չի փոխվել, սակայն օգտագործել եմ «ցեղասպանություն» բառը, որն արտահայտում էր իմ անձնական տեսակետը: Սա թերեւս տեղին չէր»:
Մեկ տարի անց Ջոն Էվանսը հետ կանչվեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնից եւ ստիպված եղավ թողնել դիվանագիտական ծառայությունը:
Ջոն Էվանսի հրաժեշտի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ Ջոն Էվանսի հրաժեշտի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 24-28
Ամառային կինոթատրոն vs. Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցի
Փետրվարի 25-ին հայտարարվել էր, որ Երեւանի կենտրոնում կվերականգնվի ԽՍՀՄ տարիներին ավերված Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին:
Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին
Լուսանկարը` Խանոյանների արխիվից
Կառավարությունն ընդունել էր «Մոսկվա» կինոթատրոնի տնօրենություն առաջարկն՝ անհատույց փոխանցել Սուրբ Էջմիածնին ամառային կինոդահլիճի հատվածը՝ եկեղեցին վերականգնելու համար:
Այս որոշումը բողոքի ալիք բարձրացրեց. «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային  կինոդահլիճի քանդման դեմ արշավ սկսվեց, որը հաջողությամբ պսակվեց՝ Դահլիճը խորհրդային մոդեռնիզմի գլուխգործոցներից մեկը համարվող ամառային կինոդահլիճը չքանդեցին:
«Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը խորհրդային տարիներին «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը խորհրդային տարիներին
«Նախապայման չէ»
Փետրվարի 25-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը` հանդես գալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների Պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի լսումներին, հայտարարել էր, որ Ղարաբաղյան կարգավորումը «նախապայման չէ Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման մեկնարկի համար»:
Միեւնույն ժամանակ, հավելել էր նա, այդ հակամարտության հաղթահարումը, ամերիկյան կողմի տեսանկյունից, «կենտրոնական նշանակություն ունի Կովկասի երկարաժամկետ հեռանկարում տարածաշրջանային կայունության ապահովման համար»: Քլինթոնի խոսքով՝ ԱՄՆ դիրքորոշումը հետեւյալն է. հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է տեղի ունենա «առանց նախապայմանների եւ ողջամիտ ժամանակահատվածում»:
Նույն օրը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուին ասել էր, որ անհնար է համարում Անկարայի ներգրավումը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի մեջ՝  թուրքական կողմի ակնհայտ կողմնակալ դիրքորոշման պատճառով:
ՀՀ նախագահի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի միջեւ կարծիքների փոխանակումը տեղի էր ունեցել Կիեւում՝ Ուկրաինայի նախագահի երդմնակալության առիթով հանդիսավոր ընդունելության ընթացքում:
ՀՀ նախագահը նաեւ ասել էր Թուրքիայի արտգործնախարարին, որ ստորագրված արձանագրությունների վավերացման գործընթացը պետք է հնարավորինս շուտ ավարտվի, հակառակ դեպքում՝ Հայաստանը հետ կկանչի իր ստորագրությունը փաստաթղթերի տակ:
«Երկիրը, որը երազում է առանց սահմանների տարածաշրջանի մասին, ինքը պետք է կատարի առաջին քայլը եւ վերջ դնի ՀՀ սահմանի շրջափակմանը, ինչը հնարավորություն կտա հաղորդակցման եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ բացել տարածաշրջանում: Եթե Ադրբեջանի ճնշումը թույլ չի տալիս Թուրքիայի խորհրդարանին վավերացնել արձանագրությունները, ապա Թուրքիայի գործադիր իշխանությանը ոչինչ չի խանգարում նախքան արձանագրությունների վավերացումը բացել իրենց կողմից փակված սահմանը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 24-28
Հայաստանը «պետք է ընդունի իր մեղքը»
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլութ Չավուշողլուն փետրվարի 25-ին Բաքվում հայտարարել էր, որ «Հայաստանը պետք է ընդունի իր մեղքը եւ անհույս վիճակը»:
«Թուրքիան եւ Ադրբեջանը ջանքեր են գործադրում տարածաշրջանի զարգացման ու բարգավաճման ուղղությամբ, սակայն Հայաստանը այդ նախագծերից դուրս է մնում: Եթե Հայաստանը հրաժարվի ագրեսորի իր քաղաքականությունից, ազատի ադրբեջանական գրավյալ տարածքները, մենք պատրաստ կլինենք տեսնել այդ երկիրը մեր համատեղ նախագծերում»,- ասել էր Չավուշողլուն իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ բանակցություններից հետո:

Прощальная встреча Джона Эванса с президентом Армении Робертом Кочаряном
24 февраля министр обороны Армении Серж Серж Саргсян заявил, что «если бы не неурегулированный конфликт, Армения имела бы возможность для более широкого вовлечения в различные программы НАТО».
Глава оборонного ведомства Армении сказал об этом на встрече со специальным представителем генсека НАТО на Южном Кавказе и Центральной Азии Робертом Симмонсом.
Сенсационное заявление Эванса
25 февраля стало известно, что 19 февраля на встрече с представителями армянской общины Сан-Франциско посол США в Армении Джон Эванс назвал «геноцидом» массовое истребление армян в Османской империи.
«Могу сказать вам как человек, который изучил эту проблему - у меня нет сомнений на счет того, что произошло», - сказал Джон Эванс. Дипломат отметил, что консультировался с юристом из Государственного департамента США, который подтвердил, что события 1915 года были «геноцидом по определению».
Джон Эванс Джон Эванс
Джон Эванс отметил, что несмотря на тот факт, что представители американской администрации избегали использовать термин «геноцид», «никто из них не отрицал его».
В то же время, сказал посол, «думаю, что нам, американцам, неподобает играть словами в этом случае». «Я верю в то, что вещи нужно называть своими именами», - сказал Джон Эванс, заметив при этом, что официальная позиция Соединенных Штатов не изменилась.
«Армянский Геноцид был первым геноцидом в 20 веке», - сказал Джон Эванс, отметив, что «мы допустили много ошибок после Первой Мировой Войны».
На той же встрече Джон Эванс сказал, что несмотря на проводимую США политику признания территориальной целостности государств, «все понимают, что Карабах не может быть возвращен Азербайджану, поскольку это будет катастрофическим шагом».
28 февраля посольство США в Армении распространило комментарий Джона Эванса, в котором, в частности, говорилось:
«Несмотря на мое заявление о том, что политика Соединенных Штатов в отношении армянской трагедии не изменилась, я использовал слово «геноцид», которое отражало мою личную точку зрения. Это было неуместно».
Через год Джон Эванс был отозван с поста посла США в Армении и был вынужден оставить дипломатическую службу.
Прощальная встреча Джона Эванса с президентом Армении Робертом Кочаряном Прощальная встреча Джона Эванса с президентом Армении Робертом Кочаряном
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 24-28 ФЕВРАЛЯ 2010 ГОДА
Страсти вокруг церкви Св. Погос-Петрос
25 февраля было объявлено, что в центре Еревана будет восстановлена церковь Св. Погос-Петрос, разрушенная при советской власти.
Церковь Св. Погос-Петрос  Церковь Св. Погос-Петрос
Фото: из архива Ханоянов
Кабинет министров принял предложение дирекции кинотеатра «Москва» о передаче в безвозмездное пользование Св. Эчмиадзину участка летнего кинозала для строительства церкви.
Это решение вызвало протесты в обществе: началась кампания против сноса летнего кинозала кинотеатра «Москва», считающегося одним из шедевров совестского модернизма. Кампания увенчалась успехом – летний кинозал не был разрушен.
Летний зал кинотеатра «Москва» в советское время Летний зал кинотеатра «Москва» в советское время
«Не является предварительным условием»
Госсекретарь США Хиллари Клинтон, выступая 25 февраля на слушаниях в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США, заявила, что урегулирование нагорно-карабахского конфликта «не является предварительным условием для запуска процесса нормализации между Турцией и Арменией».
В то же время, добавила она, преодоление этого конфликта, с точки зрения американской стороны, «имеет центральное значение для обеспечения региональной стабильности на Кавказе на долгосрочную перспективу». По словам Клинтон, позиция США заключается в том, что нормализация армяно-турецких отношений должна произойти «без предварительных условий и в течение разумного промежутка времени».
В тот же день президент Армении Серж Саргсян заявил главе МИД Турции Ахмету Давутоглу, что считает невозможным вовлечение Анкары в процесс карабахского урегулирования из-за откровенно предвзятой позиции турецкой стороны.
Обмен мнениями между президентом Армении и министром иностранных дел Турции состоялся в Киеве в ходе торжественного приема по случаю инаугурации президента Украины.
Президент Армении таккже сказал главе внешнеполитического ведомства Турции, что процесс ратификации подписанных протоколов должен быть завершен в кратчайшие сроки, в противном случае Армения отзовет свою подпись под документами.
«Страна, которая мечтает о регионе без границ, должна сама сделать первый шаг и прекратить блокаду границы Армении, что даст возможность открыть коммуникационные и транспортные инфраструктуры в регионе. Если давление Азербайджана не позволяет парламенту Турции ратифицировать протоколы, то ничего не мешает исполнительной власти Турции открыть закрытую ею границу еще до ратификации протоколов», - заявил Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 24-28 ФЕВРАЛЯ 2015 ГОДА
Армения «должна признать свою вину»
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил 25 февраля в Баку, что «Армения должна признать свою вину и безысходность своего положения».
«Турция и Азербайджан прилагают все усилия для развития и процветания региона, однако Армения остается вне этих проектов. Если Армения отступит от своей агрессорской позиции, освободит захваченные азербайджанские территории, то мы готовы видеть эту страну в наших совместных проектах», - сказал Чавушоглу на брифинге после переговоров с азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым.