Ջոն Էվանսի հրաժեշտի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ
Փետրվարի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ «եթե մենք չունենայինք չլուծված հակամարտություն, ապա հնարավորություն կունենայինք ավելի մեծ չափով մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի տարբեր ծրագրերին»:
Սերժ Սարգսյանն այդ մասին ասել էր Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Սիմոնսի հետ հանդիպմանը:
Էվանսի սենսացիոն հայտարարություն
Փետրվարի 25-ին հայտնի էր դարձել, որ փետրվարի 19-ին Սան Ֆրանցիսկոյի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսը «ցեղասպանություն» էր որակել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց Մեծ Եղեռնը:
«Կարող եմ ձեզ ասել որպես այս խնդիրն ուսումնասիրած մարդ. ես կասկածներ չունեմ կատարվածի առումով», - ասել էր Ջոն Էվանսը: Դիվանագետը նշել էր, որ խորհրդակցել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի իրավաբանի հետ, որը հաստատել էր, որ 1915 թվականի իրադարձությունները «ձեւակերպմամբ ցեղասպանություն էին»:
Ջոն Էվանսը Ջոն Էվանսը
Ջոն Էվանսը նշել էր, որ չնայած այն փաստին, որ ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչները խուսափում են «ցեղասպանություն» եզրույթն օգտագործելուց, «նրանցից ոչ ոք չի ժխտել այն»:
Միեւնույն ժամանակ, ասել էր դեսպանը, «կարծում եմ, որ մեզ` ամերիկացիներիս, հարիր չէ բառախաղով զբաղվել այս դեպքում»: «Ես հավատում եմ, որ իրերը պետք է անվանվեն իրենց անունով»- նկատել էր Ջոն Էվանսը, նշելով, սակայն, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնական դիրքորոշումը չի փոփոխվել:
«Հայոց Ցեղասպանությունն առաջին ցեղասպանությունն էր 20-րդ դարում», - ասել էր Ջոն Էվանսը՝ նշելով, որ «մենք շատ սխալներ գործեցինք Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո»:
Նույն հանդիպմանը Ջոն Էվանսը հայտարարել էր, որ չնայած ԱՄՆ-ի վարած պետությունների տարածքային ամբողջականության ճանաչման քաղաքականությանը, «բոլորը հասկանում են, որ Ղարաբաղը չի կարող վերադարձվել Ադրբեջանին, քանի որ դա աղետալի քայլ կլինի»:
Փետրվարի 28-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը տարածել էր դեսպան Ջոն Էվանսի մեկնաբանությունը, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Չնայած ես նշել եմ, որ Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունը հայկական ողբերգության վերաբերյալ չի փոխվել, սակայն օգտագործել եմ «ցեղասպանություն» բառը, որն արտահայտում էր իմ անձնական տեսակետը: Սա թերեւս տեղին չէր»:
Մեկ տարի անց Ջոն Էվանսը հետ կանչվեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնից եւ ստիպված եղավ թողնել դիվանագիտական ծառայությունը:
Ջոն Էվանսի հրաժեշտի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ Ջոն Էվանսի հրաժեշտի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 24-28
Ամառային կինոթատրոն vs. Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցի
Փետրվարի 25-ին հայտարարվել էր, որ Երեւանի կենտրոնում կվերականգնվի ԽՍՀՄ տարիներին ավերված Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին:
Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին
Լուսանկարը` Խանոյանների արխիվից
Կառավարությունն ընդունել էր «Մոսկվա» կինոթատրոնի տնօրենություն առաջարկն՝ անհատույց փոխանցել Սուրբ Էջմիածնին ամառային կինոդահլիճի հատվածը՝ եկեղեցին վերականգնելու համար:
Այս որոշումը բողոքի ալիք բարձրացրեց. «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային  կինոդահլիճի քանդման դեմ արշավ սկսվեց, որը հաջողությամբ պսակվեց՝ Դահլիճը խորհրդային մոդեռնիզմի գլուխգործոցներից մեկը համարվող ամառային կինոդահլիճը չքանդեցին:
«Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը խորհրդային տարիներին «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը խորհրդային տարիներին
«Նախապայման չէ»
Փետրվարի 25-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը` հանդես գալով ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների Պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի լսումներին, հայտարարել էր, որ Ղարաբաղյան կարգավորումը «նախապայման չէ Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման մեկնարկի համար»:
Միեւնույն ժամանակ, հավելել էր նա, այդ հակամարտության հաղթահարումը, ամերիկյան կողմի տեսանկյունից, «կենտրոնական նշանակություն ունի Կովկասի երկարաժամկետ հեռանկարում տարածաշրջանային կայունության ապահովման համար»: Քլինթոնի խոսքով՝ ԱՄՆ դիրքորոշումը հետեւյալն է. հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք է տեղի ունենա «առանց նախապայմանների եւ ողջամիտ ժամանակահատվածում»:
Նույն օրը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուին ասել էր, որ անհնար է համարում Անկարայի ներգրավումը ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի մեջ՝  թուրքական կողմի ակնհայտ կողմնակալ դիրքորոշման պատճառով:
ՀՀ նախագահի եւ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի միջեւ կարծիքների փոխանակումը տեղի էր ունեցել Կիեւում՝ Ուկրաինայի նախագահի երդմնակալության առիթով հանդիսավոր ընդունելության ընթացքում:
ՀՀ նախագահը նաեւ ասել էր Թուրքիայի արտգործնախարարին, որ ստորագրված արձանագրությունների վավերացման գործընթացը պետք է հնարավորինս շուտ ավարտվի, հակառակ դեպքում՝ Հայաստանը հետ կկանչի իր ստորագրությունը փաստաթղթերի տակ:
«Երկիրը, որը երազում է առանց սահմանների տարածաշրջանի մասին, ինքը պետք է կատարի առաջին քայլը եւ վերջ դնի ՀՀ սահմանի շրջափակմանը, ինչը հնարավորություն կտա հաղորդակցման եւ տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ բացել տարածաշրջանում: Եթե Ադրբեջանի ճնշումը թույլ չի տալիս Թուրքիայի խորհրդարանին վավերացնել արձանագրությունները, ապա Թուրքիայի գործադիր իշխանությանը ոչինչ չի խանգարում նախքան արձանագրությունների վավերացումը բացել իրենց կողմից փակված սահմանը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2015 ԹՎԱԿԱՆԻ ՓԵՏՐՎԱՐԻ 24-28
Հայաստանը «պետք է ընդունի իր մեղքը»
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեւլութ Չավուշողլուն փետրվարի 25-ին Բաքվում հայտարարել էր, որ «Հայաստանը պետք է ընդունի իր մեղքը եւ անհույս վիճակը»:
«Թուրքիան եւ Ադրբեջանը ջանքեր են գործադրում տարածաշրջանի զարգացման ու բարգավաճման ուղղությամբ, սակայն Հայաստանը այդ նախագծերից դուրս է մնում: Եթե Հայաստանը հրաժարվի ագրեսորի իր քաղաքականությունից, ազատի ադրբեջանական գրավյալ տարածքները, մենք պատրաստ կլինենք տեսնել այդ երկիրը մեր համատեղ նախագծերում»,- ասել էր Չավուշողլուն իր ադրբեջանցի պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ բանակցություններից հետո:

•    15 YEARS AGO: FEBRUARY 24-28, 2005
On 24 February 2005 Defense Minister of Armenia Serzh Sargsyan stated that “if not for the unsettled conflict, Armenia would have had the opportunity for a broader involvement in various NATO programs”.
He made that remark at the meeting with Robert Simmons, Special Representative of NATO Secretary General in the South Caucasus and Central Asia.
The sensational remarks of John Evans
On February 25 reports emerged that at the meeting with members of Armenian Diaspora of San Francisco on February 19, U.S. Ambassador to Armenia John Evans described as “genocide” the mass slaughter of Armenians in the Ottoman Empire.
“As someone who's studied it... There’s no doubt in my mind what happened," said Evans. He pointed out that he had also consulted with a State Department lawyer, who had confirmed that the events of 1915 were "genocide by definition."
John Evans  John Evans
John Evans added that although U.S. administrations avoided using the word "genocide," "no American official has ever denied it."
At the same time, Evans noted: "I think it is unbecoming of us as Americans to play word games here. I believe in calling things by their name.” He underlined that the official policy of the U.S. had not changed.
"The Armenian Genocide was the first genocide of the 20th century," said Evans, remarking that "we made many mistakes after World War I.”
At the same meeting, John Evans stated that although U.S. conducted a policy of territorial integrity of nations, “everybody realizes that Karabakh can't be given back to Azerbaijan, since that would be a disastrous step”.
On February 28 the United States Embassy in Armenia disseminated the comment of Ambassador John Evans, which read in particular:
“Although I told my audiences that the United States policy on the Armenian tragedy has not changed, I used the term “genocide” speaking in what I characterized as my personal capacity. This was inappropriate.”
A year later, John Evans was withdrawn as Ambassador to Armenia. He had to retire from diplomatic service.
John Evans’s farewell meeting with Armenian President Robert Kocharyan John Evans’s farewell meeting with Armenian President Robert Kocharyan
•    10 YEARS AGO: FEBRUARY 24-28, 2010
Flaring tempers and the St. Poghos-Petros Church
On 25 February 2010 it was announced that Saint Poghos-Petros Church, destroyed in the Soviet era, would be reconstructed in Yerevan downtown.
Saint Poghos-Petros Church  Saint Poghos-Petros Church
Photo: Khanoyan’s archive
The Cabinet of Ministers approved the proposal of “Moscow” Cinema’s Directorate on handing the area of its summer cinema hall over to Holy Etchmiadzin free of charge for the construction of the church.
The decision caused widespread protest in the society and a campaign was launched against demolition of the summer cinema hall, which is considered a masterpiece of Soviet modernism. The campaign was successful and the summer hall did not get demolished.
“Moscow” cinema’s summer hall at Soviet times “Moscow” cinema’s summer hall at Soviet times
“Not a precondition”
Speaking at the hearings in Foreign Affairs Committee of U.S. House of Representatives on February 25, U.S. Secretary of State Hillary Clinton stated that settlement of the Karabakh conflict “is not a precondition for starting the process of normalizing relations between Turkey and Armenia”.
At the same time, she added, Washington believed that overcoming the conflict “is of central importance in order to provide for regional stability in the Caucasus for a long-term prospect”. According to Clinton, the USA’s stance was that normalization of Armenian-Turkish relations had to take place “without pre-conditions and within a reasonable timeframe”.
On the same day Armenian President Serzh Sargsyan told Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu that he considered Ankara’s involvement in the Karabakh conflict settlement impossible because of Turkey’s openly biased stance.
That exchange of views took place in Kiev at the solemn reception on the occasion of Ukrainian President’s inauguration.
Serzh Sargsyan also told Davutoglu that ratification of the Armenia-Turkey protocols had to be completed as soon as possible; otherwise, Armenia would withdraw its signature. “A country that dreams of a region with no borders should be the one to make the first step and lift the blockage of Armenian borders, which will allow opening telecommunication and transport infrastructures in the region. If Azerbaijan’s pressure does not allow the Turkish parliament ratifying the protocols, nothing stands on the way of Turkey’s executive power to open the border it had closed before the ratification of the protocols,” said Sargsyan.
•    5 YEARS AGO: FEBRUARY 24-28, 2015
Armenia “should admit guilt”
On February 25, 2015 Foreign Minister of Turkey Mevlut Chavushoglu stated in Baku that “Armenia should admit its guilt and its hopelessness”.
“Turkey and Azerbaijan commit every effort for the region to develop and prosper, however, Armenia remains out of these projects. If Armenia abandons its aggressive position and withdraws from the occupied Azerbaijani territories, then we will be ready to see this country in our joint projects,” Cavusoglu said at the briefing after the talks with his Azerbaijani counterpart Elmar Mammadyarov.
The assassination of Boris Nemtsov
Russian opposition politician Boris Nemtsov was assassinated late at night on February 27 in Moscow downtown.